Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 3.

Třetí část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Poslanci jasně odmítli dispenzační poplatek, ochranné známce „lékárna“ se úplně nebrání

Vloženo: 12.06.2016, 04:57 | Čteno: 20738×
FOTO: PSP ČR

Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny PČR na svém zasedání 9. června 2016 projednával mj. opětovně zákon o léčivech, který mu poslanci vrátili a ke kterému přibylo celkem 10 pozměňovacích návrhů. Objevily se mezi nimi i připomínky k novele týkající se reexportů, o kterých se zmiňoval v podcastu portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D., ale i jeho návrh na zavedení dispenzačních poplatků či vyhrazení termínu lékárna pouze poskytovatelům lékárenské péče.

Podmínky u reexportů, identifikační znak e-receptu

Právě tento poslanec navrhl blíže specifikovat podmínky, za jakých se umožňuje znovuobnovit pozastavený reexport a lhůty pro podání hlášení nedostatkového léčivého přípravku na SÚKL před uskutečněním distribuce. Tento návrh byl přijat, všech 15 přítomných poslanců bylo pro, nikdo proti.

Schválen byl i další jeho návrh, aby byl identifikační znak e-receptu jednoznačný tak, aby výběr byl možný v kterékoli lékárně dle požadavku a přání pacienta. Tj. nepoužívat např. některé formáty tohoto znaku, které některé lékárny nemusejí být schopné zpracovat. I pro tento návrh hlasovalo všech 15 poslanců.

Návrh dispenzačního poplatku

Tím však minimální benefity pro lékárny skončily. PharmDr. Skalický totiž podal i poměrně zásadní prolékárnický návrh – zavedení dispenzačního poplatku (prozatím bez konkrétního řešení související změny marže).

Protože však jde o změnu v rámci zákona o veřejném zdravotním pojištění, je proti návrhu silný odpor i z Ministerstva zdravotnictví. Ministr MUDr. Svatopluk Němeček, MBA uvedl, že jde o přílepek. Navíc, jak dodal, by toto opatření mělo velmi výrazný dopad do úhrad. Pro tento návrh hlasoval pouze 1 poslanec, proti bylo 11 a 3 se zdrželi hlasování.

Ochranná známka lékárna

Ve svém posledním návrhu poslanec PharmDr. Skalický chtěl definovat ochrannou známku „lékárna“ a možnosti jejího používání včetně sankcí za neoprávněné použití tak, aby tento název mohly používat pouze subjekty oprávněné k poskytování lékárenské péče.

Návrh by předpokládal zásah do zákona o zdravotních službách, proto ani tento nebyl přijat. Nicméně už zdaleka ne tak výrazně (pro 4, proti 7, zdrželi se 4) jako jeho návrh pro zavedení dispenzačního poplatku.

A podle diskuze má tento návrh do budoucna šanci na další projednávání. Poslanci dle vyjádření chápou, že omezení používání názvu lékárna má logické opodstatnění, je však třeba je vymezit legislativně, což si vyžádá čas.

Povinnost dodávek, předcházení výpadků

Z dalších pozměňovacích návrhů už byl schválen pouze návrh předsedy výboru MUDr. Rostislava Vyzuly, CSc. na omezení a zpřísnění vymezení tzv. klamavé reklamy různých doplňků stravy či potravin a také technicko-legislativní pozměňovací návrh.

Definice tzv. významného distributora, povinnost dodávky registrovaného přípravku do 48 hodin od obdržení požadavku v lékárně (příp. rozšíření časového limitu v případě dodávek do lékáren s běžnou otevírací dobou, tj. ne o víkendech) neprošlo.

Stejně tak návrh spojit uvedení přípravku na trh s povinností zpracovat návrh na opatření, která předcházejí eventuálnímu výpadku léčivého přípravku. Tj. zajistit informovanost distributorů tak, aby tito byli dále schopni plnit své závazky vůči odběratelům v případě výpadku a jak dále postupovat.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» „Tržní podíl“ vstupuje do praxe
» Farmaprůmysl, distributoři i někteří provozovatelé lékáren odmítli „protireexportní“ a „slevové“ změny zákona o léčivech
» Lékárny nově musejí hlídat obsah reklamy a její soulad se zákonem, za porušení hrozí pokuta 500 tis. Kč
» Mgr. Soňa Marková: Není žádný důvod, aby byl můj protireexportní návrh odmítnut
» MZ chce zabránit reexportům léčiv, mají se hlásit předem
» MZ se připojilo k poslaneckému návrhu a chce snížit ceny biosimilars a generik
» Novela zákona o léčivech beze změn, dostupnost léčiv pro pacienty ale neřeší
» Novela zákona o léčivech podruhé – zvítězí opět emoce?
» Novela zákona regulující reexporty ve vládním připomínkovém řízení
» Poslanci novelizovali zákon o léčivech, jestli pomůže pacientům k léčivům je ve hvězdách
» Poslanci schválili omezení reexportů, odmítli dispenzační poplatek či osvědčení pro vedoucí lékárníky
» Role SÚKL v připravovaných antireexportních opatřeních, sběr dat z lékáren – stále výbušné téma PODCAST
» Řešení reexportů zatím odloženo
» Řešení reexportů zvýšením ceny a povolením zpětných bonusů by pomohlo pacientům i lékárníkům PODCAST
» Senátní výbor doporučil vrátit kontroverzní novelu zákona o léčivech sněmovně
» Senátoři vrátili poslancům novelu zákona o léčivech bez kontroverzních změn
» Vládou prošla novela zákona o léčivech – částečně omezí reexporty a posílí kompetence SÚKL
» Výbor pro zdravotnictví znovu odmítl dispenzační poplatek

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.