Nový pozitivní list SZP zalistoval biosimilar etanerceptu, Zentiva dále ztrácí – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Nový pozitivní list SZP zalistoval biosimilar etanerceptu, Zentiva dále ztrácí

Vloženo: 11.07.2016, 06:08 | Čteno: 18801×
FOTO: APATYKÁŘ®

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. července do 31. prosince 2016. Vypadly z něj tři účinné látky (přibyly rovněž tři). Svou vůdčí pozici v něm ztratila Zentiva, kterou vystřídala Stada. Do pozitivního listu je zařazeno první biosimilar etanerceptu schválené v EU teprve v lednu 2016.

Tři ven, tři nové

Na pozitivní list je zařazeno 53 léčivých přípravků (11 účinných látek, v předchozí verzi bylo 43 léčivých přípravků a rovněž 11 látek), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

Oproti předchozí verzi pozitivního listu platné do konce června vypadly účinné látky kyselina ibandronová (Zentiva), fluoxetin (Zentiva) a pramipexol (Medochemie). Nově jsou naopak zařazeny omeprazol (Stada), azithromycin (Sandoz) a biosimilar etanerceptu (Samsung Bioepis/Biogen).

Stada dotahuje Zentivu

V pozitivním listu SZP ČR své původně vůdčí postavení ztratily firmy Zentiva/Sanofi (aktuálně mají zástupce už jen pro 2+1 účinných látek, v předchozí měly 4+1 látek) a v počtu nejvíce zalistovaných přípravků je na první pozici vystřídala Stada. Ta dále posílila oproti předcházející verzi o jednu účinnou látku na aktuálně 5 zalistovaných.

Do pozitivního listu SZP ČR se vrací opět firma Sandoz se třemi zalistovanými látkami. Zcela nově je zalistováno nedávno v EU schválené biosimilar etanerceptu (Benepali, Samsung Bioepis/Biogen).

V pozitivním listu od předchozí verze setrvává firma CSL Behring (antithrombin III), vypadla z něj Medochemie (pramipexiol).

Zatímco v pozitivním listu SZP ČR Zentiva dále oslabuje, v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který nyní obsahuje 24 účinných látek (115 přípravků), je poměrně úspěšná (aktuálně má zalistovaných společně se Sanofi 13+2 látek). Nicméně i zde dále ztrácí (oproti předchozí verzi 1 látku).

U VZP se navíc oproti SZP ČR ještě uplatnily firmy Actavis a Krka.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP ČR v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny preskripci přípravků v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 45 mil. Kč za rok.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.