Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Nový pozitivní list SZP zalistoval biosimilar etanerceptu, Zentiva dále ztrácí

Vloženo: 11.07.2016, 06:08 | Čteno: 19606×
FOTO: APATYKÁŘ®

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. července do 31. prosince 2016. Vypadly z něj tři účinné látky (přibyly rovněž tři). Svou vůdčí pozici v něm ztratila Zentiva, kterou vystřídala Stada. Do pozitivního listu je zařazeno první biosimilar etanerceptu schválené v EU teprve v lednu 2016.

Tři ven, tři nové

Na pozitivní list je zařazeno 53 léčivých přípravků (11 účinných látek, v předchozí verzi bylo 43 léčivých přípravků a rovněž 11 látek), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

Oproti předchozí verzi pozitivního listu platné do konce června vypadly účinné látky kyselina ibandronová (Zentiva), fluoxetin (Zentiva) a pramipexol (Medochemie). Nově jsou naopak zařazeny omeprazol (Stada), azithromycin (Sandoz) a biosimilar etanerceptu (Samsung Bioepis/Biogen).

Stada dotahuje Zentivu

V pozitivním listu SZP ČR své původně vůdčí postavení ztratily firmy Zentiva/Sanofi (aktuálně mají zástupce už jen pro 2+1 účinných látek, v předchozí měly 4+1 látek) a v počtu nejvíce zalistovaných přípravků je na první pozici vystřídala Stada. Ta dále posílila oproti předcházející verzi o jednu účinnou látku na aktuálně 5 zalistovaných.

Do pozitivního listu SZP ČR se vrací opět firma Sandoz se třemi zalistovanými látkami. Zcela nově je zalistováno nedávno v EU schválené biosimilar etanerceptu (Benepali, Samsung Bioepis/Biogen).

V pozitivním listu od předchozí verze setrvává firma CSL Behring (antithrombin III), vypadla z něj Medochemie (pramipexiol).

Zatímco v pozitivním listu SZP ČR Zentiva dále oslabuje, v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který nyní obsahuje 24 účinných látek (115 přípravků), je poměrně úspěšná (aktuálně má zalistovaných společně se Sanofi 13+2 látek). Nicméně i zde dále ztrácí (oproti předchozí verzi 1 látku).

U VZP se navíc oproti SZP ČR ještě uplatnily firmy Actavis a Krka.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP ČR v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny preskripci přípravků v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 45 mil. Kč za rok.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.