Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

SZP zalistoval do pozitivního listu již druhé biosimilar

Vloženo: 13.12.2016, 07:42 | Čteno: 17600×
FOTO: APATYKÁŘ®

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna do 31. července 2017. Přibylo šest účinných látek, mj. další biosimilar a dvě nové firmy. Na vůdčí pozici se vrátila dvojice Zentiva/Sanofi a je těsně před německou firmou Stada.

Šest nových

Na pozitivní list je zařazeno 70 léčivých přípravků (17 účinných látek, v předchozí verzi bylo 53 léčivých přípravků a 11 látek), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

Oproti předchozí verzi pozitivního listu platné do konce prosince 2016 přibyly účinné látky bosentan (Accord Healthcare), flukonazol (Zentiva) a leflunomid (Sanofi), oxykodon (G.L. Pharma), tiaprid (Zentiva) a po v předchozí verzi zalistovaném prvním biosimilar etanerceptu již druhé, a to biosimilar infliximabu (obě Samsung Bioepis/Biogen).

Další biosimilar

Na vedoucí pozici v pozitivním listu SZP ČR se opět vrátil tandem Zentiva/Sanofi (aktuálně mají zástupce pro 4+2 účinných látek, v předchozí měly pro 2+1 látek), hned za ním je německá firmoa Stada (setrvale zalistovaných 5 látek).

Do pozitivního listu SZP ČR přibyla zcela nově firma G.L. Pharma s látkou oxykodon (Oxycodon Lannacher) a Accord Healthcare (Bosentan Accord). Již druhé nedávno v EU schválené biosimilar má pak zalistována firma Samsung Bioepis/Biogen. Po etanerceptu (Benepali) v předchozí verzi pozitivního listu přibylo biosimilar infliximabu (Flixabi).

V pozitivním listu dále od předchozí verze setrvává firma CSL Behring (antithrombin III), Sandoz (azithromycin, atorvastatin a rosuvastatin). Vrací se do něj zpět také firma Actavis (atorvastatin).

Oproti pozitivnímu listu SZP ČR je Zentiva poměrně úspěšná v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který aktuálně obsahuje 24 účinných látek (115 přípravků). Má v něm zalistovaných společně se Sanofi 13+2 látek. U VZP se oproti SZP ČR více uplatňuje firma Actavis.

VZP rovněž nemá na svém pozitivním listu oproti SZP ČR žádné biosimilars, přičemž biosimilars mají u biologické léčby poměrně zásadní úsporný potenciál.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP ČR v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny preskripci přípravků v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 77 mil. Kč za rok.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.