Senátoři vrátili poslancům novelu zákona o léčivech bez kontroverzních změn – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Senátoři vrátili poslancům novelu zákona o léčivech bez kontroverzních změn

Vloženo: 15.12.2016, 00:13 | Čteno: 19050×
FOTO: Senát PČR

Senátoři ve včerejším hlasování vrátili novelu zákona o léčivech zpět do Poslanecké sněmovny. Hlavním důvodem byl především kontroverzní a na poslední chvíli před projednáváním v Poslanecké sněmovně předložený návrh poslance MUDr. Jiřího Běhounka (ČSSD), který by podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže mohl vést k porušování principů hospodářské soutěže.

Zrušení tržních podílů i 2 dnů na dodávku

Tento bod řeší pozměňovací návrh senátora doc. MUDr. Petera Koliby, CSc. (ANO 2011) přijatý Výborem pro zdravotnictví a sociální politiku 13. prosince 2016. Podle něj musí distributor za účelem zajištění dostupnosti léčivých přípravků zajistit bez zbytečného odkladu dodávky humánních léčivých přípravků do lékáren v množství odpovídajícím potřebě pacientů v České republice, a postupovat v souladu s opatřením vydaným Ministerstvem zdravotnictví.

Vypouští se tak problematické ustanovení o tržním podílu distributorů a povinnosti dodat provozovateli oprávněnému k výdeji léčivých přípravků léčivý přípravek nejpozději do 2 pracovních dnů od obdržení jeho požadavku.

Při projednávání mj. senátorka a zpravodajka Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Ing. arch. Daniela Filipiová (ODS) uvedla, že lékárníci již nyní mají možnost si na nedodání léčiva stěžovat u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), nicméně tak, z pro ni nepochopitelného důvodu, nečiní.

Když se zeptala ředitele SÚKL na jednání výboru 13. prosince, dozvěděla se, že si ústavu stěžoval na tuto věc dosud pouze jeden. Je tedy pro ni překvapením, proč si lékárníci v médiích stěžují, že pro pacienty nemohou sehnat přípravky.

Považuje rovněž za logické, že nemocnice nakupují ve velkém, proto mají množstevní slevy a pro pacienty řadu přípravků bez doplatku. Toho nelze dosáhnout nákupem jednotlivého přípravku malou lékárnou.

„Musím říct, že jsem se samozřejmě informovala také na SÚKLu, jak je toto možné. Bylo mi zcela logicky odpovězeno: Je to prostě byznys jako takový. Máte množstevní slevu. Když objednáte tisíc balení léčiva, tak samozřejmě dostanete slevu. Může se dokonce stát, že pacient v té nemocniční lékárně nebude platit vůbec žádný doplatek, protože tak byla uzavřena smlouva s distributorem. Ale tomu distributorovi se opravdu nevyplatí to jedno balení dodat za nějakou zvýhodněnou cenu. Může se stát, že třeba ten pacient bude muset doplácet i několik set,“ uvedla v rozpravě senátorka.

Považuje proto za poněkud problematické, nakolik dodávat opravdu specializované léčivé přípravky, které se vydávají zejména v lékárnách nemocnic, kde jsou specializovaná centra i do malých lékáren, kam pro ně pacienti mnohdy vůbec nezajdou.

Řešení reexportů, ne situace v ČR

Na to konto nový ministr zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA v rozpravě uvedl, že zákon byl původně zamýšlen na omezení reexportu léčiv a nejvíce se přitom řeší nedodávání lékárnám v rámci ČR.

Jak dodal, to, že některé lékárny nedostávají léčivé přípravky, protože řetězce jsou napojeny na některé velkodistributory, je problematika „trošičku jiná“ a tento zákon není normou, která by to měla řešit.

Ne názvu „lékárna“

Současně nový ministr jednoznačně odmítl zavedení názvu „lékárna“ pouze pro poskytovatele lékárenské péče. Podle něj se musí nejprve vyhodnotit např. ekonomické a administrativní dopady zavedení povinnosti používání názvu „lékárna“ a označení lékárenským křížem poskytovatele lékárenské péče a naopak zákazu používání tohoto názvu pro ostatní subjekty.

Nevyřešená je rovněž, podle ministra, problematika autorského práva symbolu kříže Ing. arch. Michala Flašara.

Senátoři také na návrh nového ministra odmítli zavést akreditaci a úpravu podmínek získávání osvědčení pro prodejce vyhrazených léčiv.

Kritika přílepku

Kritice senátorů byl konečně podroben i přílepek k zákonu podaný prof. MUDr. Rostislavem Vyzulou, CSc. (ANO 2011), který navrhuje zvýšení procentní sazby, o kterou se má snížit cena generických léčiv a biosmilars při vstupu na trh a to ze současných 32 % na 40 %, resp. z 15 % na 30 %. Výbor však pozměňovací návrh na jeho odmítnutí neschválil.

Návrh zákona se tedy nyní vrací zpět do Poslanecké sněmovny ve znění přijatých pozměňujících návrhů (pro se vyjádřilo 52 senátorů, proti 2). Ta však již jednou původní znění výraznou většinou schválila.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» „Tržní podíl“ vstupuje do praxe
» Farmaprůmysl, distributoři i někteří provozovatelé lékáren odmítli „protireexportní“ a „slevové“ změny zákona o léčivech
» Lékárny nově musejí hlídat obsah reklamy a její soulad se zákonem, za porušení hrozí pokuta 500 tis. Kč
» Mgr. Soňa Marková: Není žádný důvod, aby byl můj protireexportní návrh odmítnut
» MZ chce zabránit reexportům léčiv, mají se hlásit předem
» MZ se připojilo k poslaneckému návrhu a chce snížit ceny biosimilars a generik
» Novela zákona o léčivech beze změn, dostupnost léčiv pro pacienty ale neřeší
» Novela zákona o léčivech podruhé – zvítězí opět emoce?
» Novela zákona regulující reexporty ve vládním připomínkovém řízení
» Poslanci jasně odmítli dispenzační poplatek, ochranné známce „lékárna“ se úplně nebrání
» Poslanci novelizovali zákon o léčivech, jestli pomůže pacientům k léčivům je ve hvězdách
» Poslanci schválili omezení reexportů, odmítli dispenzační poplatek či osvědčení pro vedoucí lékárníky
» Role SÚKL v připravovaných antireexportních opatřeních, sběr dat z lékáren – stále výbušné téma PODCAST
» Řešení reexportů zatím odloženo
» Řešení reexportů zvýšením ceny a povolením zpětných bonusů by pomohlo pacientům i lékárníkům PODCAST
» Senátní výbor doporučil vrátit kontroverzní novelu zákona o léčivech sněmovně
» Vládou prošla novela zákona o léčivech – částečně omezí reexporty a posílí kompetence SÚKL
» Výbor pro zdravotnictví znovu odmítl dispenzační poplatek
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.