Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Do pozitivního listu VZP se vrací rosuvastatin od Krka, biosimilars stále chybí

Vloženo: 17.01.2017, 06:13 | Čteno: 13270×
Foto: APATYKÁŘ®

Do pozitivního listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se od ledna vrátil rosuvastatin (Sorvasta) společnosti Krka. K její jediné dosud zalistované látce atorvastatin přibyl ještě escitalopram (Elicea). Naopak rosuvastatin od firmy Actavis byl vylistován. Počet látek se oproti předchozímu roku nezměnil, stejně jako počet zastoupených firem a zalistováno dosud není ani žádné biosimilars.

Sandoz, Krka posilují

Společnost Sandoz se v pozitivním listu VZP úspěšně etablovala už v loňském roce, kdy k původně jedinému amlodipinu a temisartanu, přibyly na seznam, také její atorvastatin (Tulip) a rosuvastatin (Rosumop) a azitromycin. Sandoz tak loni posílila v pozitivním listu o jednu látku.

Poté, co loni VZP vylistovala rosuvastatin firmy Krka (Sorvasta) a ponechala v něm pouze atorvastatin (Atoris), vrací se do něj zase zpět a nově přibyl i její escitalopram (Elicea). Krka tak zvýšila počet z jedné zalistované látky na tři.

Zentiva/Sanofi stále na čele

Už dlouhodobě v pozitivním listu VZP boduje společnost Zentiva, která je zastoupena 14 přípravky (společně s mateřskou společností Sanofi celkem 16) a počet zalistovaných přípravků se nemění ani od ledna 2017. Následuje Actavis, která, jak už bylo uvedeno, ztratila rosuvastatin (7), Sandoz (5), Stada (4) a Krka (3).

V současné době tak najdeme v pozitivním listu VZP už 24 účinných látek s přípravky 6 firem pokrývající významné spektrum preskribovaných léčiv. Počet látek se v pozitivním listu VZP za rok nezměnil, stejně jako počet firem.

VZP tak překvapivě žádné razantní změny ve svém pozitivním listu neučinila. Nezařadila dosud ani žádné biosimilar, jejichž nasazení se může v úsporách projevit poměrně výrazně.

Naopak Svaz zdravotních pojišťoven ČR v aktuální verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna zalistoval již druhé biosimilar. Po etanerceptu (Benepali), který byl zařazen v předchozím pololetí, přibylo biosimilar infliximabu (Flixabi, obě Samsung Bioepis/Biogen).

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list VZP obsahuje terapeuticky zaměnitelné přípravky s obsahem stejné léčivé látky, ve stejné lékové formě a síle, se schválenou a doložitelnou registrační dokumentací.

Jednou z podmínek pro zařazení léčivé látky na pozitivní list je trh v ČR obsazený nejméně třemi zaměnitelnými přípravky od třech různých držitelů registračního rozhodnutí.

Potenciální zájemce o zařazení léčivého přípravku na pozitivní list musí nabídnout minimálně 15% snížení ze stávajícího nejnižšího úhradového ekvivalentu za ODTD, v případě nabídky nižší než 15 % musí generovat úsporu minimálně 50 mil Kč ročně ve skupině terapeuticky zaměnitelných léčiv.

Před zařazením na pozitivní list je posouzen tržní podíl přípravku na českém trhu, který by měl činit minimálně 3 % u již obchodovaných přípravků dle souhrnných informací o dodávkách distributorům a provozovatelům oprávněným k výdeji v ČR a v zahraničí dostupných na SÚKL.

Nižší pokrytí trhu může být kritériem pro nezařazení léčivého přípravku na pozitivní list. Nové přípravky se posuzují individuálně.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti a smluvní závazek o sankcích při jejím nesplnění.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovna preskripci léčivých přípravků v něm zařazených zohledňuje při případném uplatňování individuální regulace.

VZP v rámci svého bonifikačního programu podpoří každého praktického lékaře a ambulantního specialistu, který dosáhne za určité kalendářní čtvrtletí alespoň 50 % objemu úhrady preskripce léčiv z Pozitivního listu pojišťovny ve srovnání s celkovou preskripcí napříč ATC/7 skupinou léčiv na úrovni IČZ/ODBORNOST/ATC.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.