Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Legislativní změny v oblasti reexportů léčiv, cenové soutěže zdravotních pojišťoven

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

SÚKL: Lékárny nelegálně vyvezly léky za bezmála 150 mil. Kč

Vloženo: 18.01.2017, 05:55 | Čteno: 13659×
Foto: APATYKÁŘ®

Zatímco vrcholí boj o výslednou podobu protireexportních opatření v novele zákona o léčivech, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zjistil při své inspekční činnosti zcela nový fenomén – nelegální vývozy léčivých přípravků do zahraničí českými lékárnami. Mnoho z nich jsou paradoxně právě ty, u nichž si zástupci lékárníků stěžují na jejich nedostatek.

Nelegální reexport

V ČR jsou za hlavní příčinu nedostatku některých léčivých přípravků považovány jejich legální reexporty. Proto se je předchozí vedení Ministerstva zdravotnictví rozhodlo v rámci dlouho očekávané a dosud neschválené novely zákona o léčivech omezit.

Jako další důvod výpadků léčiv na trhu uvádějí zejména paralelní obchodníci výrobní problémy farmafirem a problémy v logistice. SÚKL však nyní, na základě svého zjištění z kontrolní činnosti, přidal další – nelegální vývozy realizované lékárnami. Inspektoři tuto praxi odhalili v rámci svých inspekcí především v průběhu loňského roku.

Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, nejedná se přitom o lékárny velké či nemocniční. Ukončené i probíhající kontroly se týkají zatím 22 lékáren, přičemž SÚKL dosud za toto nelegální jednání udělil pokuty ve výši 34 mil. Kč. Další kontroly, kde sankce zatím uděleny nebyly stále probíhají.

Zatím 149 mil. Kč

Podle zjištění portálu APATYKÁŘ® byly v již uzavřených případech vyvezeny léčivé přípravky v hodnotě více než 149 mil. Kč. SÚKL nicméně u probíhajících kontrol odhaduje ještě výrazně větší objem jak co do množství, tak financí.

Mezi nejvíce vyvážené léčivé přípravky patřily Preductal MR (ten lékárny vyvezly v objemu 5 tis. balení) následovaný přípravky Entizol, Januvia, Avamys a Crestor a řada dalších. I tyto další byly vyváženy v řádech tisíců balení.

Léčivé přípravky směřovaly zejména na Slovensko, v jednom případě bylo cílovou zemí Německo. SÚKL potvrdil portálu APATYKÁŘ®, že má informace o tom, že českým lékárnám je ze strany některých slovenských subjektů nabízena spolupráce pro tento druh činnosti.

Protože se jedná o nelegální praktiky, bude se na ně i nadále intenzivně zaměřovat. Je však otázka, v jakém rozsahu v souvislosti s novou legislativou přijatou na Slovensku koncem minulého roku, budou tyto aktivity pokračovat. Podle informací portálu APATYKÁŘ® totiž hodlá i slovenský regulátor kontrolovat, jak reexportéři (včetně lékáren) dodržují novelu zákona.

Rizikové zrušení DTP

Nejnovější praxe zjištěná regulátorem tak dává za pravdu výrobcům a distributorům, kteří argumentují, že přijetí pozměňovacího návrhu poslance MUDr. Jiřího Běhounka (ČSSD) k novele zákona o léčivech, který fakticky ruší DTP model (Direct-To-Pharmacy), může vést k ještě masivnějším reexportům.

Podle této změny má totiž distributor na základě požadavku provozovatele oprávněného k výdeji léčivých přípravků zajistit dodání léčivého přípravku nejpozději do 2 pracovních dnů od obdržení jeho požadavku.

Distributor pro zajištění dostupnosti léčiv na trhu v ČR má právo vyzvat držitele rozhodnutí o registraci o dodávku humánních léčivých přípravků v rozsahu tržního podílu distributora a držitel rozhodnutí o registraci má povinnost mu je dodat.

I přesto, že DTP model není pro lékárny zcela jistě komfortním způsobem získání určitého léčivého přípravku, je zjevné, že v současné situaci má své opodstatnění. Zvláště v souvislosti s aktuálním zjištěním regulátora.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.