Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Novela zákona o léčivech beze změn, dostupnost léčiv pro pacienty ale neřeší

Vloženo: 31.01.2017, 16:54 | Poslední aktualizace: 01.02.2017, 09:32 | Čteno: 18049×
FOTO: PSP ČR

Schvalování senátní verze pozměněné novely zákona o léčivech ukázalo, jak se poslanci v problematice (ne)orientují a že to, co bylo původně naprosto jasné je na konci naprosto nejasné. Každopádně po dvou hodinách poslanci znovu schválili původní verzi.

Ministr horoval za senátní verzi

Na úvod jednání přednesl svůj názor ministr zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA, který výrazně plédoval za přijetí senátní verze. Oproti svému předchůdci byl argumentačně výrazně silnější, nicméně jeho snaha vysvětlit poslancům, že novela řeší dodávky mezi distributory a výrobci zůstala nepochopena.

Jak uvedl, zákon ve znění přijatém Poslaneckou sněmovnou PČR nijak nepodporuje lékárny a dodávky léčivých přípravků do lékáren, ale podporuje dodávky distributorům. V konečném znění by tak v podstatě podpořil vývozy léčiv.

Vyslovil se rovněž proti povinnosti distributora dodat do 2 pracovních dnů, protože tuto lhůtu není možné v řadě případů z objektivních důvodů splnit. Proto Senát přijal znění „bez zbytečného odkladu“, které situaci rychlého dodání lépe vystihuje a neukládá nereálné a nevymahatelné požadavky, včetně protisoutěžních ustanovení, které kritizoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Po něm vystoupil předseda a zpravodaj Výboru pro zdravotnictví prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc. (ANO 2011), který ve svém příspěvku v podstatě popřel všechno, co před schválením ve třetím znění prosazoval jako jasné a zásadní.

S jakou odborností se v ČR schvalují zákony asi nejlépe vyjadřuje jeho konstatování:

„Poněvadž zcela podloudně se zde dostává zvýhodnění distributorů, a to v poslaneckém návrhu, což nebylo jen tak na první pohled vidět, a teprve další diskuse, a to hlavně s ÚOHS, ji odhalila. […]. Problematika distribuce léků je totiž za ty roky volného trhu natolik nepřehledná, zavádějící, matoucí, že není úplně jednoduché do problematiky se dostatečně dostat.“

Komunisté pro slovenskou verzi

Mgr. Soňa Marková (KSČM) opět připomněla nedávno schválenou slovenskou novelu zákona o léčivech, která jediná může skutečně reexportům zabránit. Ostře přitom zkritizovala nátlakovou akci lékárníků, kdy poslanci dostali spamovým způsobem do svých emailových schránek informaci, aby podpořili původní verzi.

Akci jednoznačně odsoudila s tím, že se lékárníci ukázali, že nechtějí fakticky řešit péči o své pacienty a jejich přístup k léčivým přípravkům, protože ani senátní, ani původně schválená sněmovní verze fakticky reexporty neřeší (na tento fakt upozorňuje portál APATYKÁŘ® od počátku, co byla představena vládní novela).

„Je příznačné, že současná vládní koalice ve shodě s pravicovou opozicí odmítly můj pozměňovací návrh k novele tohoto zákona, který přesně kopíruje slovenskou předlohu a byl připraven spolu i s pacientskými organizacemi. Jenže byznys za minimálně 3 mld. korun má u nás, bohužel, větší váhu, než skutečné potřeby pacientů. Nyní nás čeká opětovná diskuse nad verzí senátní. A jsme právě uprostřed této diskuse, proti které bojují především lékárníci. Dokonce zorganizovali svým způsobem nátlakovou akci. Z celé republiky nám jsou do poslanecké pošty přeposílány žádosti o přijetí původní sněmovní podoby. Lékárníci se tak stali součástí jedné bojující lobby proti druhé s tím, že se i oni staví za kontroverzní podobu zákona, která ve skutečnosti nic neřeší,“ dodala poslankyně.

Podiv nad obratem názoru

Rozezlení ze spamové akce lékárníků potvrdil i poslanec Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Poslanec Ing. Ludvík Hovorka zase projevil pobavení nad zásadní změnou názoru zpravodaje výboru, potažmo MZ, což podle něj souvisí se změnou v pozici ministra. Kritizoval rovněž podporu senátní verze ze strany americké Obchodní komory, což si vysvětluje lobbyingem pro zahraniční farmafirmy.

Bývalý ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. se podivil nad „novým“ přístupem, který přišel ze Senátu s tím, že vše bylo důkladně projednáno před schvalováním ve sněmovně a následně je vše jinak. Kritizoval zejména postoj ÚOHS, ale i Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který si, podle něj, do senátního návrhu prosadil přístup do základních registrů bez jakékoli předešlé diskuze.

Zejména pravicoví poslanci kritizovali názorové změny MZ a vyčítali vládní koalici, že podporuje velké subjekty namísto malých lékáren. Vzhledem k tomu, že za pravicových vlád došlo k zásadním liberalizačním změnám, které malé lékárny nejvíce postihly a řada z nich již díky nim neexistuje, však podobná „záštita“ působí velmi nepřesvědčivě.

V reakci na to ministr uvedl, že poslanci byli zmateni spamovou akcí lékárníků, kterou on vůbec nepochopil a proto nastal zmatek v názorech.

V závěrečném hlasování poslanci nakonec senátní verzi odmítli (23 pro, 65 proti) a následně znovu potvrdili svou původní verzi a přehlasovali tak názor Senátu (125 pro, 1 proti). V zákoně tak zůstává sporné ustanovení o povinnosti výrobců dodat distributorům léčivé přípravky na výzvu (tj. faktické zrušení DTP kanálů) a v rozsahu dle jeho tržního podílu.

Současně neprošlo senátní doplnění kompetencí SÚKL.

Jako přílepek k zákonu bylo rovněž schválen pozměňovací návrh prof. MUDr. Rostislava Vyzuly, CSc., který zvyšuje procentní sazbu, o kterou se sníží cena generických léčiv a biosmilars při vstupu na trh a to ze současných 32 % na 40 %, resp. z 15 % na 30 %.

Kritika výrobců

Schválení původní verze novely se logicky nelíbí výrobcům. Česká asociace farmaceutického průmyslu ústy svého výkonného ředitele Mgr. Martina Mátla uvedla, že poslanci navzdory stanovisku ÚOHS otevřeli dveře dokořán nekontrolovatelnému vývozu léků za hranice.

„Kontroverzním snížením cen léků navíc pravděpodobně oddálí vstup řady zejména biosimilárních léků na český trh a omezí tak dostupnost léčby u řady onkologických nebo autoimunitních onemocnění,“ dodal Mgr. Mátl.

Stejně tak novelu kritizují také výrobci sdružení v Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Nelíbí se jim, že novela dává distributorům právo na dodávku léčivých přípravků od výrobců, ale už jim neukládá, aby je dodali do českých lékáren a nemocnic. Pokud distributor léčivý přípravek legálně vyveze a ten nebude v ČR dostupný, tato povinnost nebude, podle AIFP, nijak vymahatelná.

AIFP se také nelíbí právo distributora získat přípravky dle tržního podílu. Nejenom, že tato úprava zabrání vývoji na trhu, ale zkomplikuje výrobcům i garantovat dodávky do nemocnic a pacientům.

„Tržní podíl totiž nikdo nezveřejňuje. Státní ústav pro kontrolu léčiv sice má z hlášení distributorů k dispozici údaje, ze kterých by bylo možné jednotlivé tržní podíly spočítat, nicméně dle § 99 odst. 5 zákona o léčivech nemůže podíly jednotlivých distributorů zveřejnit,“ dodal Mgr. Jakub Dvořáček, podle kterého se tak výrobci nemají podle čeho řídit a nemohou naplnit povinnost uloženou zákonem.

Jak už dříve uvedl portál APATYKÁŘ®, ani jedna z verzí, které dnes poslanci znovu projednávali, neřešila samotnou podstatu nežádoucích reexportů. Hlasování opět ukázalo, že faktická léková politika v ČR neexistuje a rozhoduje se na základě (více či méně emotivního) mediálního tlaku.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» „Tržní podíl“ vstupuje do praxe
» Farmaprůmysl, distributoři i někteří provozovatelé lékáren odmítli „protireexportní“ a „slevové“ změny zákona o léčivech
» Lékárny nově musejí hlídat obsah reklamy a její soulad se zákonem, za porušení hrozí pokuta 500 tis. Kč
» Mgr. Soňa Marková: Není žádný důvod, aby byl můj protireexportní návrh odmítnut
» MZ chce zabránit reexportům léčiv, mají se hlásit předem
» MZ se připojilo k poslaneckému návrhu a chce snížit ceny biosimilars a generik
» Novela zákona o léčivech podruhé – zvítězí opět emoce?
» Novela zákona regulující reexporty ve vládním připomínkovém řízení
» Poslanci jasně odmítli dispenzační poplatek, ochranné známce „lékárna“ se úplně nebrání
» Poslanci novelizovali zákon o léčivech, jestli pomůže pacientům k léčivům je ve hvězdách
» Poslanci schválili omezení reexportů, odmítli dispenzační poplatek či osvědčení pro vedoucí lékárníky
» Role SÚKL v připravovaných antireexportních opatřeních, sběr dat z lékáren – stále výbušné téma PODCAST
» Řešení reexportů zatím odloženo
» Řešení reexportů zvýšením ceny a povolením zpětných bonusů by pomohlo pacientům i lékárníkům PODCAST
» Senátní výbor doporučil vrátit kontroverzní novelu zákona o léčivech sněmovně
» Senátoři vrátili poslancům novelu zákona o léčivech bez kontroverzních změn
» Vládou prošla novela zákona o léčivech – částečně omezí reexporty a posílí kompetence SÚKL
» Výbor pro zdravotnictví znovu odmítl dispenzační poplatek

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.