Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování lékáren, podpora venkovských lékáren

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Kontroly SÚKL 2016: Prodejců vyhrazených léčiv už je téměř jako lékáren, kontrolovaných je však stále minimum

Vloženo: 14.03.2017, 06:54 | Čteno: 13906×
FOTO: APATYKÁŘ®

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil výsledky kontrol prodejců vyhrazených léčivých přípravků v loňském roce. Nadále přetrvává prodej vyhrazených léčiv neoprávněnou osobou a také počet nedostatků roste. I přes navýšení počtu kontrol ze strany SÚKL o více než 20 % je kontrolovaných prodejních míst – vzhledem k dynamice růstu jejich počtu – stále jen zlomek.

Prodejců opět přibylo

Inspektoři se při kontrolách zaměřují na plnění požadavků zákona o léčivech a vyhlášky o správné praxi prodejců vyhrazených léčivých přípravků a o odborném kurzu prodejců vyhrazených léčivých přípravků.

Stejně jako v předchozím roce počet prodejců dále roste (+409), byť ve srovnání s rokem 2015 o polovinu méně (2212 v roce 2016 oproti 1803 v roce 2015). Za růstem jednoznačně stojí další rozvoj projektu Medipoint, do kterého v loňském roce přibyly silné řetězce COOP družstev na Moravě (cca 130) a DM drogerie (220).

Neoprávněný prodej přetrvává

V 69 provozovnách nebyly zjištěny žádné nedostatky, avšak ve 22 provozovnách drobné, v 8 případech byly zjištěny významnější nedostatky a v 7 případech pak závažné (v roce 2015 byly drobné nedostatky zjištěny v 9 provozovnách, významnější v 9 a závažné v 9). Nárůst výskytu nedostatků je tedy zjevný.

Nejčastějším porušením zákona o léčivech bylo stejně jako v předchozích letech vedení neúplné a neprůkazné evidence skladových zásob, nákupu a prodeje vyhrazených léčivých přípravků po jednotlivých položkách umožňující rozlišit lékovou formu, množství léčivé látky obsažené v jednotce hmotnosti, objemu nebo lékové formy, typ obalu a velikost balení léčivého přípravku, včetně kódu léčivého přípravku (29 případů, v roce 2015 to bylo 18 případů).

V 6 případech (v roce 2015 to bylo v 7) prodejce nezajistil, aby každá fyzická osoba prodávající vyhrazené léčivé přípravky měla osvědčení o odborné způsobilosti prodejce, ve 2 případech neoznámil nejpozději do 15 dnů zahájení činnosti a adresu místa podnikání nebo sídla a adresu provozovny a v 1 případě neoznámil ukončení činnosti (srovnatelné s rokem 2015).

V 9 případech nebyly v provozovně dodrženy podmínky skladování vyhrazených léčivých přípravků nebo nebyla vedena dokumentace teplot uchovávání vyhrazených léčivých přípravků (opět nárůst, v roce 2015 to bylo v 7 případech).

Celkem bylo podáno 7 návrhů na pokutu za závažná porušení zákona o léčivech, do konce roku pak nabyla právní moci 9 rozhodnutí o pokutě v celkové výši 95 tis. Kč (včetně pravomocně ukončených řízení z předchozích let).

Minimum kontrol

Loni portál APATYKÁŘ® upozorňoval, že vzhledem k dynamice růstu tohoto kanálu prodeje léčiv – a s tím související možnost ovlivnit zdraví lidí – je tento kontrolován oproti lékárnám jen zanedbatelně (méně než 5 % z celkového počtu oproti více než 34 % v případě lékáren).

Výsledky přitom už v roce 2015 jasně prokázaly, že kontroly jsou potřeba minimálně na stejné úrovni jako v případě lékáren.

To se, bohužel, stále neděje a i přes nárůst kontrol na 106, žádná cílená (v roce 2015 provedli inspektoři SÚKL 86 kontrol, z toho 4 cílené), se vzhledem k počtu prodejců již téměř srovnatelným s počtem lékáren (2559) regulátor zaměřuje na prodejce ve výrazně menší intenzitě. V případě lékáren je to více než osmkrát častěji (877 kontrol v roce 2016).

SÚKL to loni pro portál komentoval tak, že není vzhledem k personální kapacitě schopen kopírovat nárůst počtu prodejců, nicméně tento argument poněkud pokulhává. Pokud se stát rozhodl tento kanál prodeje léčiv povolit, musí zajistit i jeho kontrolu.

Posílení kontrol u prodejců je přitom jednoznačně na místě. Mimo lékárny se totiž může prodávat i paracetamol či ibuprofen. S ohledem na bezpečnost určitě nelze přehlédnout, že většina zjištěných závažných pochybení opět spočívala v prodeji léčiv neoprávněnými osobami a chybném skladování.

V této souvislosti portál APATYKÁŘ® upozorňuje, že řada zemí právě vzhledem k negativním zkušenostem a nárůstu počtu otrav prodej paracetamolu mimo lékárny omezuje nebo zcela zakázala (mj. Dánsko, Švédsko).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.