Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhradám péče 2019

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Senát schválil nižší ochranný limit na léčivé přípravky a výrazně rozšířil hrazené očkování

Vloženo: 16.08.2017, 16:00 | Čteno: 19511×
FOTO: Senát PČR

Senát PČR schválil návrh novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění a zákona o veřejném zdravotním pojištění. První navýší platby za státní pojištěnce a druhá snižuje ochranný limit na započitatelné doplatky za léčivé přípravky, výrazně rozšiřuje hrazené očkování a upravuje cenotvorbu léčiv.

Více peněz do zdravotnictví, snížení limitů

První schválenou je novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, která zaručuje navýšení plateb za státní pojištěnce pro roky 2019 a 2020. Meziroční navyšování platby za státní pojištěnce si vyžádá cca 3,5 mld. Kč ročně.

Současně senátoři schválili také novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která snižuje tzv. roční ochranný limit na započitatelné doplatky za léčivé přípravky u osob nad 70 let ze současných 2500 Kč na 500 Kč, u osob ve věku 65-70 let věku na 1000 Kč a u dětí do 18 let věku na 1000 Kč.

Jak už dříve upozornil portál APATYKÁŘ®, pacienti zdaleka nedostanou všechny zaplacené peníze zpět, protože do limitu se počítají pouze započitatelné doplatky za léčivé přípravky a ne reálně v lékárnách zaplacené.

Rozšíření úhrady očkování

Větší úpravy řeší novela ohledně očkování, kdy specifikuje a rozšiřuje očkování a úhradu léčivých přípravků obsahujících očkovací látky pro očkování pojištěnců nad 65 let věku proti pneumokokovým infekcím (dosud jen očkování).

Současně mezi hrazené služby doplňuje očkování a úhradu léčivých přípravků proti invazivním meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b a proti chřipce.

A to u pojištěnců s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny (hyposplenismus nebo asplenie), pojištěnců po autologní nebo allogenní transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pojištěnců se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti, nebo u pojištěnců po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci.

Malou, ale finančně zásadní změnou zatěžující rozpočet je i rozšíření úhrady očkování a léčivých přípravků proti lidskému papilomaviru nejen pro dívky.

Změny v cenotvorbě

Novela se dotýká rovněž změny stanovení maximálních cen léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, konkrétně tzv. referencování, kdy SÚKL stanoví maximální cenu výrobce ve výši průměru cen výrobce posuzovaného léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely ze 3 členských států Evropské unie, které mají nejnižší cenu posuzovaného léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely, je-li posuzovaný léčivý přípravek nebo potravina pro zvláštní lékařské účely na trhu nejméně ve 3 zemích referenčního koše.

Mezi země, které jsou z tohoto koše vyjmuty, se kromě již stávajícího Bulharska, České republiky, Estonska, Lucemburska, Německa, Rakouska, Rumunska, Kypru a Malty zařazuje rovněž Řecko. Za tuto změnu lobbovali vcelku logicky už delší doby výrobci, protože řecké ceny dlouhodobě neodrážejí reálný trh.

Poslední změna dotýkající se léčiv a cenotvorby reflektuje změnu vycházející z hlasování o novele zákona o léčivech letos v lednu a upravuje stanovení maximální ceny podobných léčivých přípravků.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.