Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
SPECIÁL APATYKÁŘE

Lékárenství? Politicky zcela okrajová oblast

Vloženo: 30.08.2017, 06:09 | Čteno: 24013×
FOTO: PČR

Z dosud zveřejněných volebních programů jednotlivých politických stran a uskupení, které mají relativní šanci po volbách usednout do Poslanecké sněmovny vyplývá, že lékárenství u nich rozhodně není prioritou. Je tak otázkou, zda jsou po změně složení dolní komory vůbec reálná očekávání změn v tomto sektoru, podobně jako je tomu např. v sousedních zemích. Portál APATYKÁŘ® připravil přehled opatření prosazovaných jednotlivými volebními subjekty (strany řazeny dle preferencí), která se alespoň částečně dotýkají lékárenské a lékové problematiky.

ANO

Téma lékárenství se v programu tohoto hnutí vůbec nevyskytuje. Obecně dlouhodobě hovoří pouze o zavedení centrálních nákupů a nákupů ve sdružení a projektu open data krajského zdravotnictví, který má ukázat, za kolik peněz a v jaké kvalitě nakupují nemocnice léčivé přípravky, zdravotnický materiál či služby.

O elektronizaci přímo nehovoří, hnutí však chce zlepšit oběh informací mezi lékaři.

ČSSD

Ani v případě dosud největší vládní strany nehraje lékárenství prim. Ve svém volebním programu pouze uvádí, že podpoří zavedení elektronických receptů a možnost přístupu do elektronické zdravotní dokumentace.

Odmítá znovuzavedení poplatků.

KSČM

Také komunisté ve svém volebním programu nemají přímo problematiku lékáren. Chtějí omezit lobbying farmaceutických firem, prosadit kontrolu lékové politiky a bezplatné očkování dětí a také zajistit dostatek potřebných vakcín a léčivých přípravků pro ČR (poslankyně Mgr. Soňa Marková navrhla reálně efektivní antireexportní opatření v rámci novely zákona o léčivech).

ODS

Tato strana je skoupá na informace ohledně zdravotnictví obecně. Omezila se pouze na velmi obecný příslib jednodušší a průhlednější vyhlášky o úhradách, sazebníku i tvorby cen léčiv a zdravotnických prostředků. Podporuje elektronizaci.

KDU-ČSL

Tato strana ve svém programu oblast lékárenství neřeší vůbec, zaměřuje se především na řešení nedostatku lékařů v menších sídlech.

TOP 09

Jediná tato strana uvádí, že chce zavést pevné doplatky pacientů za stejný částečně hrazený léčivý přípravek ve všech lékárnách. Nicméně v případě této strany se jeví podobný slib rozporuplně, protože právě TOP 09 společně s ODS prohloubila díky zavedené legislativě v době jejich společné vlády konkureční doplatkový a slevový boj mezi lékarnami.

Připomeňme také, že poslanci TOP 09 byli vedle ODS jedni z těch, kteří v minulosti navrhli zásilkový prodej všech (tj. i receptových) léčiv.

I tato strana chce posílit elektronizaci zdravotnictví.

Kromě stran, které by ve sněmovny měly mít podle volebních průzkumů zastoupení se portál APATYKÁŘ® podíval i do volebních programů těch, u kterých se průzkumy co do reálné možnosti vstupu do sněmovny liší.

Piráti

Tato strana se lékárenství dotýká tím, že chce dostupná léčiva a pomůcky za jasnou cenu, přičemž řešením má být srovnávač doplatků na internetu.

Kromě obecného konstatování „Došlápneme si na farmaceutické firmy, které korumpují lékaře, aby předepisovali jejich výrobky, zpětné bonusy a nehospodárné nákupy“, zaujme především vize zkrácení ochranné doby patentů na léčiva. V kontextu celosvětově platných patentových pravidel jde o jistě revoluční myšlenku.

U Pirátů zjevně nepřekvapí, že podpoří regulovanou legalizaci konopí pro léčbu i rekreační užívání (látky méně rizikové než alkohol a tabák pak chtějí legalizovat) a s tím i přísnější pravidla pro související reklamu.

Konečně, v oblasti elektronizace chtějí zavést bezpečné sdílení elektronické dokumentace, a to jen se svolením pacienta a přes šifrované úložiště zdravotní pojišťovny.

SPD

O lékárenství se ve svém programu tato strana opět nijak nezmiňuje. Naopak chce rozšířit kompetence praktických lékařů v oblasti řízené péče, zpoplatnit studium na lékařských fakultách a dalších vysokých školách pro všechny cizince bez rozdílu a znovu otevřít další vzdělávání lékařů a zdravotních sester.

Chce zavést digitalizaci údajů o zdravotním stavu pacientů a čerpání prostředků veřejného pojištění.

STAN

Stejně tak nic se o lékárenství nedozvíme ani v programu tohoto hnutí. Posílit chce opět pouze pravomoci praktických lékařů pro dospělé, pro děti a dorost, a podporuje elektronizace a sdílení dat.

Tento speciál připravil portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.