Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
PŘEDVOLEBNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

Mgr. Soňa Marková (KSČM): Jsme zásadně proti zásilkovému prodeji léčiv, lékárník poskytuje odborné služby, což při zásilkovém prodeji není možné

Vloženo: 14.09.2017, 06:57 | Čteno: 19337×
Mgr. Soňa Marková
FOTO: Mgr. Soňa Marková (Archiv KSČM)

Již tradičně připravuje jako jediné odborné médium portál APATYKÁŘ® před parlamentními volbami speciál, ve kterém pokládá zástupcům těch politických stran, které mají dle průzkumů reálnou šanci zasednout v příští Poslanecké sněmovně PČR, otázky cíleně zaměřené pouze na lékárenství. Tj. otázky, které zajímají především lékárníky a provozovatele lékáren, stejně jako zástupce farmaprůmyslu.

Nejinak je tomu i před letošními volbami. Otázek je tentokrát 13 a týkají se aktuálních témat, která ovlivňují současnou praxi, anebo o kterých by se v brzké době mohlo rozhodovat. Kromě stran a hnutí, která mají šanci se do sněmovny dostat, byly otázky zaslány rovněž těm politickým stranám, jejichž preference oscilují kolem povinné hranice pro vstup do sněmovny, tj. dle průzkumů Česká pirátská strana, Svoboda a přímá demokracie (bez reakce) a Starostové a nezávislí (zástupce napsal, že otázky jsou příliš podrobné, že je až do takovýchto detailů neřeší).

Odpovědi jsou zařazovány v pořadí dle preferencí ve volebním průzkumu. Za KSČM odpovídá stínová ministryně zdravotnictví Mgr. Soňa Marková.

Jste pro zavedení pevných doplatků za léčivé přípravky, tj. ve všech lékárnách, vč. nemocničních, stejných?

„Pevné doplatky na léky hrazené z veřejného zdravotního pojištění by KSČM jistě přivítala a pacienti také. Nicméně v situaci, kdy jsou léky běžným zbožím, které má sice stanovenou nejvyšší cenu, ale díky různým maržím a dohodám mezi prodejci, distributory a výrobci, by to mohlo dopadnout tak, že se doplatky sjednotí na nejvyšší možné výši. To by bylo v neprospěch pacientů.

KSČM prosazuje vznik páteřní sítě neziskových nemocnic, ambulancí a také lékáren. V ČR je nadbytek lékáren, ale jsou nerovnoměrně rozmístěny a také díky tomu, že lékárníci téměř neslouží pohotovosti, mají pacienti především v menších obcích omezený přístup k potřebným lékům.“

Má nemocniční lékárna poskytovat i standardní výdej pro veřejnost a vylepšovat si tak svůj rozpočet, anebo má sloužit především pro služby nemocnici, jako je tomu ve vyspělých zemích EU? Běžný občan už nezřídka vidí, i díky marketingu nemocnic, v nemocničních lékárnách jen zdroj nízkých doplatků a ne odborné pracoviště.

„Nemocniční lékárna musí poskytovat veškerý sortiment služeb. Léčivé přípravky hrazené z veřejného zdravotního pojištění by neměly být běžným zbožím a já vítám, že se o tom začala vést i v Evropském parlamentu seriozní debata.“

Jste pro zásilkový výdej všech, tj. i receptových léčiv?

„Jsme zásadně proti zásilkovému prodeji léčiv. Jde o zdraví i životy pacientů, kteří spolu s lékařem předepsaným lékem musí dostat i odbornou radu vyškoleného lékárníka. Vysokoškolsky vzdělaný lékárník je spolupracovníkem lékaře, poskytuje odborný výkon, provádí prevenci a poskytuje další odborné služby. To při zásilkovém prodeji není možné.“

Mají lékárny poskytovat bonusy/slevy za receptová léčiva, anebo by to mělo být zakázáno – lékárny nejsou obchodní jednotky a jde o zdravotní službu – podobně jako v některých jiných zemích?

„Ne“

Mají mít lékárny možnost získávat bonusy/zpětné bonusy od farmaceutických firem?

„Ne.“

Má být e-preskripce povinná, anebo to má být pouze možnost volby?

„Podporujeme e-preskripci jako součást postupného zavádění elektronického zdravotnictví. Věřím, že to může pomoci pacientům k lepší zdravotní péči a zároveň k efektivnějšímu vynakládání finančních prostředků v systému zdravotnictví.“

Považujete stávající novelu zákona o léčivech z pohledu omezení nežádoucích reexportů léčiv za dostatečnou? Ukazuje se např. že slovenský model (reexport může provést výhradně držitel schválení o registraci léčiva) je výrazně efektivnější?

„Současný zákon o léčivech považuji z hlediska zamezení reexportů za nedostatečný. Sama jsem předložila při projednávání tohoto zákona návrh, který byl inspirován právě slovenským zákonem. Návrh nebyl přijat i proto, že jde o byznys nejméně za tři miliardy korun.“

Jste pro omezení provozování lékáren, jako se to stalo v nedávné době v Estonsku, Maďarsku a nedávno v Polsku, pouze na lékárníky?

„Stát by měl stanovit odpovídající páteřní síť neziskových lékáren tak, aby byla pokryta potřeba pacientů ve všech regionech. Nahradit plnohodnotné lékárenské služby zásilkovým prodejem nebo samodispenzací léčiv je nepřijatelné.“

Jste pro demografická a geografická omezení pro vznik nových lékáren?

„Viz předchozí odpověď.“

Je, podle Vás, nutná ochrana lékáren na venkově podobně jako v případě lékařských praxí? Myslíte, že by jejich služby mohly nahradit zásilkové lékárny či samodispenzace léčiv podobně jako např. v Rakousku či Švýcarsku jak někteří argumentují?

„Viz předchozí odpověď.“

Po dosavadních zkušenostech – je podle Vás reálný výkonový systém v lékárenství? Jak by měla být do budoucna zajištěna odměna lékárny?

„Výkonový systém v lékárnách podporujeme (viz výše) a znovu opakuji, že KSČM prosazuje pro léčivé přípravky hrazené z veřejného zdravotního pojištění vytvoření sítě neziskových lékáren.“

Byla by vaše strana/hnutí pro zrušení marže lékárny, jako je tomu v některých zemích, kde regulátor pouze stanoví výši úhrady ze systému a lékárna si s výrobcem či distributorem sama dojedná podmínky a tím i marži? Situace už nyní ukazuje, že lékárny v řadě případů beztak plnou marži v rámci konkurenčního boje nevyužívají (takže zvýšení doplatků nehrozí)?

„Viz předchozí odpověď.“

Stále v ČR na rozdíl od některých jiných zemí neexistuje plnohodnotná generická preskripce. Podpořili byste její zavedení?

„Ano.“

Tento speciál připravil portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.