Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Zentiva dál lídrem v pozitivních listech pojišťoven

Vloženo: 15.12.2017, 05:55 | Čteno: 18562×
FOTO: APATYKÁŘ®

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna do 30. června 2018. Přibyla jedna nová účinná látka, naopak bortezomib byl po půl roce vylistován. Na vůdčí pozici se dlouhodobě drží dvojice Zentiva/Sanofi.

Jedna ven, jedna nově

Na pozitivní list je zařazeno 67 léčivých přípravků (v předchozí verzi bylo 66 léčivých přípravků, počet účinných látek zůstává stejný 16), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

Oproti předchozí verzi platné do konce prosince 2017 přibyla účinná látka ivabradin (Zentiva), naopak vyřazen byl po půl roce bortezomib (Zentiva). I nadále zůstávají v aktuální verzi zalistována biosimilars etanerceptu a infliximabu (obě Samsung Bioepis/Biogen).

Zentiva vede

Vyřazený bortezomib nahradil ivabradin, obě v pozitivním listu SZP ČR získal výrobce Zentiva, který si tak stále drží svou vedoucí pozici společně s mateřskou společnosti Sanofi (aktuálně mají zástupce pro 5+1 účinných látek, stejně jako v předchozí verzi), těsně před německou firmou Stada (aktuálně setrvale zalistovaných 5 látek).

Kromě výměny bortezomibu za ivabradin nedoznal pozitivní list dalších změn, takže v něm dále setrvávají firmy CSL Behring (antithrombin III), Sandoz (azithromycin, atorvastatin a rosuvastatin), Actavis (atorvastatin) a také Accord Healthcare (mezinárodní divize Intas Pharmaceuticals) s látkou bosentan.

Oproti pozitivnímu listu SZP ČR je Zentiva výrazně úspěšnější v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který aktuálně obsahuje 23 účinných látek (132 přípravků). Má v něm zalistovaných společně se Sanofi 11+2 látek.

U VZP se oproti SZP ČR více uplatňuje firma Actavis (7 látek) a také Krka, která nemá v pozitivním listu SZP ČR žádnou látku, naopak u VZP má 4 (stejně jako Stada). Sandoz má u VZP zalistovaných 5 látek.

VZP rovněž stále nemá na svém pozitivním listu oproti SZP ČR zařazená žádná biosimilars, přičemž biosimilars mají u biologické léčby poměrně zásadní úsporný potenciál.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP ČR v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny preskripci přípravků v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 58 mil. Kč za rok.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.