Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

České lékárenství v roce 2017

Vloženo: 02.01.2018, 06:13 | Čteno: 20106×
FOTO: APATYKÁŘ®

Český farmaportál APATYKÁŘ® věnující se již více než 18 let cíleně veškerému dění ve farmacii připravuje pravidelně od roku 2004 tradiční detailní přehled hlavních událostí v českém lékárenství a lékové politice za uplynulý rok. Je doplněn také o významné události ze Slovenska a EU.

LEDEN

3. 1. – Zemřel významný virolog a imunolog Doc. MUDr. Dimitrij Slonim (4. 8. 1925 - 3. 1. 2017). Byl jedním ze zakladatelů české virologie a imunologie. Věnoval se především výzkumu virů influenzy a parotitidy, ale zejména klíšťové encefalitidy. Vybudoval Ústav sér a očkovacích látek v Praze a byl jeho přednostou od založení v r. 1956 až do r. 1985. Se svým týmem se věnoval výzkumu a výrobě virových vakcín proti variole, vzteklině, spalničkám a příušnicím, které se používaly až do roku 2010 (Movivac, Mopavac, Pavivac či Trivivac). Stál rovněž za první eradikací dětské přenosné obrny, ke které došlo poprvé na světě v bývalém Československu už v roce 1961.

9. 1. – Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejní novou zadávací dokumentaci pro veřejnou zakázku na dodávku konopí pro léčebné použití. V rámci té stávající podali nabídky dva dodavatelé, přičemž ani jeden z nich nesplnil stanovené zadávací podmínky. Podle ředitele SÚKL PharmDr. Zdeňka Blahuty je důvodem fakt, že v současnosti v ČR neexistuje subjekt, který by splňoval veškeré zákonné požadavky (mj. i doložení příslušného povolení kontrolní laboratoře, jejíž činnost je povolena podle zákona o léčivech). SÚKL však musí i přesto zakázku vypsat. Pokud ani nová zakázka nebude úspěšná, pacienti budou moci využívat konopí ze zahraničí, nicméně za jinou cenu, než byla nabídnuta pro české konopí.

9. 1. – Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo za účelem zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb opatření, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo území České republiky léčivý přípravek Tamiflu 75 mg cps (oseltamivir, Roche).

11. 1. – SÚKL zrušil povolení k distribuci vydaného společnosti WebCash s.r.o. se sídlem v Brně z důvodu nesplnění podmínek pro distribuci léčivých přípravků ze schválených skladovacích prostor uvedených v povolení k distribuci a pro závažné porušení povinností držitele povolení k distribuci.

13. 1. – SÚKL stáhl na základě splnění nápravných opatření Prohlášení o neshodě s pravidly Správné distribuční praxe vydané v prosinci 2016 distributorovi léčiv Movianto Česká republika s.r.o.

17. 1. – Kontrola SÚKL provedená ve výrobním závodě společnosti Zentiva (generická divize koncernu Sanofi) kvůli záměně léčivých přípravků z loňského září neprokázala chybu ve výrobním procesu. Podle zjištění šlo o úmyslné jednání jednotlivce. Portál APATYKÁŘ® v září 2016 informoval o záměně léčivých přípravků v pražském výrobním závodě společnosti Zentiva.

18. 1. – SÚKL pozastavil platnost povolení k distribuci vydaného společnosti B. Braun Medical s.r.o. To posléze 27. ledna obnovil.

SÚKL zjistil při své inspekční činnosti zcela nový fenomén – nelegální vývozy léčivých přípravků do zahraničí českými lékárnami. V dosud uzavřených případech byly takto vyvezeny léčivé přípravky v hodnotě více než 149 mil. Kč.

25. 1. – SÚKL informoval o výskytu padělaných balení léčivého přípravku Viread 245 mg, 245mg tbl. flm. 30. Padělaná balení byla zachycena na území České republiky v dodávce pocházející od bulharského distributora. Vnější a vnitřní obal padělaných balení je v bulharském jazyce, příbalová informace je v bulharsko-rumunské jazykové verzi.

26. 1. – Česká asociace provozovatelů internetových lékáren (ČAPIL) se bude ještě do voleb snažit přesvědčit zákonodárce o důležitosti novely zákona o léčivech tak, aby obsahoval možnost zásilkového výdej receptových (Rx) léčiv. Podle asociace je tato možnost žádoucí mj. v případě opakovacích receptů, které se využívají u pacientů, u kterých není vyžadována častá kontrola u lékaře a dané přípravky užívají dlouhodobě. Jak argumentuje, standardní ani opakovací recept nevyžaduje prokázání totožnosti při výdeji, léčivé přípravky si tak může vyzvednout v podstatě kdokoliv bez zjištění, komu se vydává.

27. 1. – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila správní řízení se společností Simply You Pharmaceuticals a.s., pro možné porušení zákona o regulaci reklamy odvysíláním televizní reklamy Imunit Hlíva ústřičná 800 mg, neboť z obsahu obchodního sdělení jednoznačně vyplývá, že přípravek je určen pro vyléčení onemocnění, případně jeho prevenci. V obraze dochází k ztvárnění osoby s projevy onemocnění, současně je pak deklarován, byť kontextově, účinek přípravku na onemocnění. Kontext vyplývá z uvedení tvrzení, že přípravek napomáhá komplexně udržovat obranyschopnost a přirozenou imunitní odpověď. V listopadu řízení ukončila a zahájila je s její americkou organizační složkou.

31. 1. – Poslanecká sněmovna PČR schválila novelu zákona o léčivech. Mj. přinesla v podstatě nerealizovatelné zásobování lékáren distributory dle podílu na trhu či výrazné snížení ceny generik a biosimilars při jejich vstupu na český trh (tento přílepek k zákonu prosazovala mj. aktivně VZP.

31. 1. – Poslanecká sněmovna PČR schválila novelu zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta. Od poloviny roku zavádí zásadní změny v oblasti vedení lékáren s odbornými pracovišti a při přípravě zvlášť náročných lékových forem (nově nesmí nikdo bez „druhé“ atestace tyto formy připravovat bez dozoru).

ÚNOR

7. 2. – Kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého nelegálního obchodu s léčivými přípravky obsahující návykové látky. Skupina tří mužů a tří žen přípravky získávala na falešné recepty ze tří lékáren a dále prodávala po celé České republice.

7. 2. – V rámci kontrol reklamních sdělení v roce 2016 zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) celkem 33 nevyhovujících reklam. Nejvíce reklamních sdělení porušujících právní předpisy bylo v segmentu prodeje doplňků stravy, zejména na internetu. Mezi nejčastější porušení patřilo uvádění zavádějících informací a použití nepovolených zdravotních, případně i léčebných tvrzení. Používat lze pouze schválená zdravotní tvrzení dle Evropského nařízení 1924/2006 a dále zdravotní tvrzení, jejichž posouzení nebylo dosud dokončeno.

7. 2. – Lékárenský řetězec BENU (spadá do portfolia nadnárodního koncernu Phoenix) získal nově místa na provozování lékáren v řadě supermarketů Kaufland po vypršení původní nájemní smlouvy a vystřídá v nich dosavadní lékárny Dr. Max (patří do portfolia skupiny Penta Investments). Vzhledem k vysoké koncentraci zákazníků v těchto supermarketech jde o poměrně úspěšný kontrakt.

9. 2. – SÚKL udělil společnosti Edukafarm s.r.o. dvě pokuty za porušení zákona o regulaci reklamy – první ve výši 110 tis. Kč za reklamu neregistrovaných léčivých přípravků Guna-Flu, Citomix a druhou ve výši 800 tis. Kč za reklamu na Vitamin C-Injektopas 7.5 G (reklama určená široké veřejnosti na přípravek, jehož výdej je vázán pouze na lékařský předpis).

13. 2. – Založena Česká organizace pro ověřování pravosti léčiv (CZMVO). Jejím členy jsou sdružení zastupující paralelní obchodníky (AEDL), inovativní farmaprůmysl (AIFP), distributory (AVEL), generický farmaprůmysl (ČAFF) a lékárníky (ČLnK), jejichž zástupci byli zároveň nominováni do představenstva.

22. 2. – MZ vyhlásilo nové opatření, kterým povoluje uvedení do oběhu neregistrovaným léčivý přípravek Favirab inj. 10×5ml/1000-2000 IU (Sanofi Pasteur) k postexpoziční profylaxi vztekliny. Tento léčivý přípravek není v ČR registrován.

23. 2. – RRTV zahájila se společností Simply You Pharmaceuticals a.s. správní řízení pro možné porušení zákona o regulaci reklamy v kontextu Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 odvysíláním televizní reklamy na přípravek StopKašel, neboť je zde odkaz na složení, potažmo vlastnost přípravku – „STOPKAŠEL obsahuje: extrakt bazalky ulevuje při kašli extrakt eukalyptu podporuje fyziologické funkce dýchacího traktu“, což je možné považovat za neschválené zdravotní tvrzení.

25. 2. – Řetězec Dr.Max spouští ve svých remodellingovaných lékárnách model shop-in-shop. Jedná se o vymezení určité prodejní plochy pro konkrétní brand (konkrétnímu výrobci), v tomto případě oblasti dermokosmetiky. V rámci konceptu jsou prostřednictvím speciálně vyškoleného personálu nabízeny konkrétní dermokosmetické brandy.

27. 2. – MZ varovalo před stránkami prezentujících se jako dermatologický institut Ministerstva zdravotnictví. Stránky bez svolení používají oficiální logo MZ a inzerují údajný prostředek proti lupénce. Fiktivní lékař (neexistuje v databázi ČLK) uvádí, že prostředek je v klinickém testování, které mimo jiné udělalo také ministerstvo. Ministerstvo zdravotnictví, podle stránek, mělo rovněž sponzorovat výrobu léku a zajistit tak nízkou cenu pro pacienty.

BŘEZEN

1. 3. – K povinné evidenci tržeb se připojují také české lékárny (vyjma státních, např. ve fakultních nemocnicích) a e-lékárny. Vzhledem k tomu, že část vydávaného sortimentu je hrazena bezhotovostně v rámci úhrad zdravotními pojišťovnami, je situace s evidencí velmi specifická a v některých případech nejasná.

Řetězec vlastních kamenných lékáren společnosti Sanovia (spadá do portfolia Česká lékárnická a.s. stejně jako distribuce Pharmos) se rozrostl již na 14. Společnost zaštiťuje i největší české sdružení více než 380 samostatných lékáren, které působí rovněž pod brandem Moje lékárna (provozuje i stejnojmenný e-shop).

1. 3. – Novým náměstkem ministra zdravotnictví pro zdravotní péči jmenován prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., který dosud na ministerstvu působil jako poradce ministra zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslava Ludvíka, MBA.

3. 3. – U příležitosti mimořádného summitu zemí Visegrádské čtyřky, který byl do Varšavy svolán na žádost slovenského premiéra s cílem řešit rozdílnou kvalitu potravin v zemích východní Evropy a zbytku EU, se sešli také ministři zdravotnictví Visegrádské skupiny, Chorvatska, Slovinska a Litvy. Na neformálním dvoudenním setkání vedoucí představitelé ministerstev zdravotnictví řešili vysoké ceny léčivých přípravků. Výsledkem setkání byl podpis dohody o spolupráci v oblasti cenotvorby léčiv.

7. 3. – Portál APATYKÁŘ® přinesl tématický rozhovor s ředitelem SÚKL PharmDr. Zdeňkem Blahutou k technickým záležitostem povinné elektronické preskripce.

8. 3. – SÚKL změnil způsob výdeje léčivého přípravku Zenaro 5 mg, tbl flm ve velikosti balení 7 a 14 z původně výdej pouze na lékařský předpis na výdej bez lékařského předpisu. Způsob výdeje velikosti balení 20, 21, 28, 30, 50, 90 tablet zůstává nezměněn.

12. 3. – SÚKL zveřejnil výsledky kontrol v oblasti přípravy a kontroly radiofarmak. Při porovnání výsledků kontrol provedených v předchozích letech došlo k nárůstu počtu lékáren s drobnými či některými významnějšími nedostatky.

13. 3. – Zemřel Prof. RNDr. Jan Svoboda, DrSc. z Ústavu molekulární genetiky AV ČR (1991–1999 byl jeho ředitelem), jeden z celosvětově uznávaných vědců v oboru retrovirologie. Z počátku 60. let minulého století pocházejí rané práce prof. Svobody o biologii viru Rousova sarkomu (RSV). Další okruh jeho prací se týká retrovirové nádorové transformace a retrovirových onkogenů. V jeho laboratoři vznikla řada virových kmenů a buněčných linií doposud široce využívaných mezinárodní retrovirologickou komunitou. Jeho výzkum zásadně přispěl k pochopení replikačního cyklu retrovirů a definici proviru – retroviru trvale integrovaného do DNA hostitele. Klíčový význam jeho prací oceňovala i řada pozdějších nositelů Nobelovy ceny.

13. 3. – SÚKL zveřejnil výsledky kontrol lékáren. Oproti předchozímu období výrazně přibylo rozhodnutí o pozastavení přípravy léčivých přípravků a mírně se zvýšil počet závažných pochybení. Výskyt dlouhodobě sledovaných závad se však snížil.

14. 3. – Podle výsledků kontrol SÚKL přetrvává prodej vyhrazených léčiv neoprávněnou osobou a také celkový počet nedostatků roste. I přes navýšení počtu kontrol je kontrolovaných prodejních míst – vzhledem k dynamice růstu jejich počtu – stále jen zlomek.

16. 3. – SÚKL zveřejnil výsledky kontrol provozovatelů lékáren ohledně zacházení s návykovými látkami. Přibylo výrazně závažnějších závad a lékáren bez platné zvláštní licence k zacházení s prekurzory. Celkově však regulátor udělil méně pokut.

17. 3. – SÚKL informoval o výskytu další šarže léčivého přípravku Herceptin 150 mg, sol. 1×150mg (trastuzumab, Roche) podezřelé z padělání. Dotčená šarže byla určena pro bulharský trh. Nebyla proto uvedena na český trh, ani identifikována v pravidelných hlášeních dodávek distribuovaných léčivých přípravků.

20. 3. – SÚKL zveřejnil výsledky kontrol podmínek zacházení s léčivými přípravky při poskytování zdravotní péče u poskytovatelů zdravotní péče. Oproti předcházejícímu období došlo k mírnému zlepšení v oblasti závažných pochybení, baťůžkaření však nadále přetrvává.

22. 3. – SÚKL zveřejnil výsledky kontrol v oblasti distribuce. Dále poklesl počet distributorů současně provozujících i lékárny. Ve čtyřech případech byla pozastavena platnost povolení k distribuci, v jednom pak bylo povolení zcela zrušeno.

24. 3. – Na půdě bratislavské Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského proběhlo setkání zástupců profesních komor Slovenska, Česka, Polska a Maďarska V4 PharmFORUM zorganizované Slovenskou lékárnickou komorou. Zástupci Maďarska a Polska informovali o změnách v lékárenství, které v jejich zemích proběhly či probíhají a o kterých pravidelně jako jediný informuje portál APATYKÁŘ®.

27. 3. – SÚKL pozastavil platnost povolení k výrobě vydaného společnosti SVUS Pharma a.s. se sídlem v Hradci Králové. Společnost porušila závažným způsobem povinnost stanovenou v § 64 písm. b) a j) zákona o léčivech tím, že nevytvořila spolehlivý systém, který by zaručoval, že do distribuce budou uvolňovány pouze léčivé přípravky certifikované/propuštěné kvalifikovanou osobou. 3. dubna povolení zase obnovil.

28. 3. – SÚKL informuje o výskytu nelegálního léčivého přípravku EFFFI emulze (Allivictus s.r.o.). Tvrzení uvedená u celé řady těchto přípravků (red, purple, green a orange) jim přisuzují léčebné vlastnosti, a tím tak naplňují definici léčivého přípravku podle zákona o léčivech, tj. musejí tento splňovat kritéria bezpečnosti, jakosti a účinnosti stanovená zákonem. U uvedených produktů však nebyla prověřena bezpečnost, jakost a účinnost v rámci registračního řízení, ani jiným způsobem upraveným zákonem o léčivech. Proto je SÚKL stahuje z trhu.

29. 3. – SÚKL změnil způsob výdeje nouzové antikoncepce s obsahem levonorgestrelu (Afternor, Adamed Czech Republic) z výdeje bez receptu s omezením na výdej bez receptu.

30. 3. – MZ odvolalo opatření, kterým dříve zakázalo vývoz léčivého přípravku NovoMix FlexPen (NovoNordisk) a Tamiflu (Roche) mimo ČR.

DUBEN

Portál APATYKÁŘ® zaznamenal v březnu 2017 další výrazný úspěch v návštěvnosti, která překročila hranici 6 miliónů zhlédnutých stránek a více než 760 tis. návštěv. Za pouhý rok (od března 2016 do března 2017) navíc zdvojnásobil počet unikátních návštěv ve dvou nejnavštěvovanějších rubrikách Lékárenství a Krátké zprávy. Důvodem je nejširší a v drtivé většině exkluzivní obsah z oblasti farmacie a lékárenství, který návštěvníci nikde jinde nenajdou.

Od dubna vstoupily v platnost některé zásadní změny zákona o léčivech. Portál APATYKÁŘ® jako jediný exkluzivně upozornil provozovatele lékáren především na poměrně zásadní novinku – spoluodpovědnost šiřitele za obsah reklamy. Za porušení hrozí až půlmiliónová pokuta.

5. 4. – MZ vydalo za účelem zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb opatření, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo území České republiky léčivé přípravky Emerade 150 a 300 mcg, EpiPen 150 a 300 mcg.

12. 4. – Ve věku 84 let zemřel chemik Dr. Michael Heyrovský, CSc. Byl synem zakladatele polarografie a nositele Nobelovy ceny za chemii prof. Jaroslava Heyrovského. Vystudoval chemii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1957 byl zaměstnán v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského. V letech 1962 až 1965 absolvoval studijní pobyt na univerzitě v Cambridgi, kde získal doktorský titul. V letech 1967 až 1968 pracoval na univerzitě v německém Bamberku jako stipendista Humboldtovy nadace.

21. 4. – Portál APATYKÁŘ® exkluzivně informoval, že polský Senát schválil novelu farmaceutického práva a to v plném znění, ve kterém ji schválil 7. dubna 2017 Sejm. Nyní již čeká pouze na podpis polského presidenta. Do polského lékárenství přináší revoluční změny, které zásadně omezují vlastnictví a provozování lékáren. Změny se týkají pouze nových lékáren.

21. 4. – SÚKL udělil dosud nejvyšší pokutu distribuční společnosti Pharmedex zabývající se paralelním obchodem léčiv za uvádění na trh nitroděložní tělísko Mirena se závadou v jakosti. Podle SÚKL firma nedodržela zásady správné distribuční praxe a účinný systém zabezpečování jakosti.

26. 4. – Řetězec Dr.Max v ČR otevřel 400. lékárnu (v dubnu 2017 ve vrchlabské nemocnici, první, kterou v ČR investiční skupina Penta Investments koupila). V rámci regionu CEE (ČR, SR a Polsko) má již více než 1000 lékáren a v tomto roce síť plánuje expanzi na Balkán – od konce roku 2016 působí v Srbsku a letos chce oficiálně vstoupit na rumunský trh. Na obou předpokládá letos výraznější expanzi a chce vstoupit i na trh v Itálii.

26. 4. – Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče. Farmaceutičtí asistenti se budou i nadále vzdělávat na VOŠ.

27. 4. – RRTV zahájila správní řízení se zadavatelem reklamy/teleshoppingu společností JANKAR PROFI pro možné porušení zákona o regulaci reklamy

kvůli reklamě na preparáty MAGNESIUM biokomplex a KARDIOFIT, která může být nekalou obchodní praktikou podle zákona o ochraně spotřebitele.

27. 4. – SÚKL udělil gigantickou pokutu společnosti Lékárna AVE s.r.o. ve výši 2 mil. Kč za porušení správné distribuční praxe, zákazu distribuovat léčivé přípravky, které odebrala jako provozovatel lékárny, neuvedení změn v distribučním povolení, nezajištění evidence dodaných léčivých přípravků a neuvedení zásobovaných poskytovatelů lůžkové péče v rozhodnutí podle zákona o zdravotních službách. Podle SÚKL šlo o opakované porušení zákona o léčivech a přitěžujícím faktem bylo mj. množství dále distribuovaných přípravků, které společnost odebrala jako lékárna (mj. 8912 balení léčivého přípravku Amaryl 2 mg a 6968 balení léčivého přípravku Amaryl 3 mg).

KVĚTEN

SÚKL začal kontrolovat Braillovo písmo na obalech léčivých přípravků. Zákon o léčivech zavedl v souladu s novelizovanou evropskou směrnicí 2001/83/ES o kodexu Společenství týkajícím se humánních léčivých přípravků požadavky zajišťující lepší informovanost nevidomých a slabozrakých osob o léčivých přípravcích. Lhůta pro splnění povinnosti držitele rozhodnutí o registraci léčivého přípravku, aby na obaly léčivých přípravků uvedl také údaje v Braillově písmu uplynula 31. prosince 2012.

1. 5. – Do jedné z lékáren v Písku se vloupal neznámý zloděj. Ukradl pokladnu s finanční hotovostí a shodil z táry výpočetní techniku. Poškozením techniky, dveří a krádeží finanční hotovosti způsobil majiteli lékárny škodu za více jak 100 tis. Kč.

2. 5. – SÚKL stahuje pět šarží léčivého přípravku Epipen 300 mcg a Epipen Jr. 150 mcg (předplněné pero s adrenalinem určené k akutní léčbě těžkých alergických reakcí, Meda Pharma) z úrovně pacientů. Těchto pět šarží v dubnu pozastavil pro distribuci a výdej z důvodu možné závady v jakosti – riziko nevysunutí jehly v případě aplikace léčiva.

5. 5. – SÚKL pozastavil distribuci, výdej a léčebné používání jedné šarže léčivého přípravku Solu-Medrol 62,5 mg/ml inj. pso. lqf. (Pfizer) z důvodu podezření na padělek spočívající v uvedení nesprávných údajů o datu výroby a době použitelnosti na obalech.

5. 5. – VZP vrátila svým klientům, kteří loni zaplatili v lékárnách za započitatelné doplatky na léčivé přípravky více, než kolik stanoví tzv. ochranný limit, téměř 60 mil. Kč. Limit překročilo 49708 jejích klientů. Částka je srovnatelná s rokem 2015, ale dramaticky nižší než za rok 2014 (více než 187 mil. Kč, limit překročilo 148 tis. klientů). Je to dáno tím, že v roce 2015 se přestaly platit regulační poplatky za návštěvu lékaře, které se do ochranného limitu rovněž započítávaly.

11. 5. – RRTV uložila společnosti HERO CZECH s.r.o. pokutu ve výši 50 tis. Kč za porušení zákona o regulaci reklamy, dle čl. 7 odst. 1 písm. c) Nařízení EP a Rady (EU) č. 1169/2011, kterým se stanoví, že informace o potravinách nesmějí být zavádějící vyvoláváním dojmu, že dotčená potravina má zvláštní charakteristiky, pokud všechny podobné potraviny mají ve skutečnosti stejné charakteristiky, zejména výslovným zdůrazňováním přítomnosti nebo nepřítomnosti určitých složek nebo živin, k čemuž došlo zadáním obchodního sdělení Sunar v televizním vysílání.

15. 5. – Novým předsedou představenstva České asociace farmaceutických firem (ČAFF) sdružující generické výrobce léčiv se stal PharmDr. Michal Krejsta, MBA, generální ředitel firmy OMEGA Pharma – Perrigo pro ČR a SR. Nahradil tak PharmDr. Jiřího Havránka (Glenmark), který tuto pozici zastával od prosince 2015.

19. 5. – V Botanické zahradě Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové byla otevřena Naučná stezka farmacie, která vznikla z iniciativy dvou studentů doktorského studia. Má návštěvníkům představit, co je farmacie. Stezka má 13 zastavení a zájemce seznamuje s jednotlivými vědními oblastmi farmacie.

23. 5. – Oborová zdravotní pojišťovna zavádí jako první zdravotní pojišťovna v České republice mezi standardní preventivní programy vzdálenou kontrolu zdravotního stavu klientů přes mobilní telefon (pogram DiaBetty). Těhotným ženám mohou nově jejich lékaři vzdáleně sledovat aktuální glykémii a ty tak nemusejí stále cestovat za diabetologem. DiaBetty je založená na české SW platformě InspectLife. Klientka si přes asistenční službu zdravotní pojišťovny domluví návštěvu u diabetologa. Tam dostane domácí glukometr a do telefonu si nahraje aplikaci, která posílá naměřená data k lékaři.

23. 5. – Na zámku v Libochovicích převzal nejvyšší vyznamenání České lékařské společnosti Medaili Jana Evangelisty Purkyně za mimořádné zásluhy o rozvoj oboru a za celoživotní vědeckou tvorbu zakladatel a první děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové prof. RNDr. Jaroslav Květina, DrSc., dr.h.c.

24. 5. – SÚKL začal zveřejňovat webové stránky, které nabízejí neschválené přípravky. Boji proti nelegálním a padělaným léčivům se věnuje ve spolupráci s dalšími institucemi řadu let. V poslední době však zaznamenal řadu podnětů na webové stránky, kde jsou kromě padělků a nelegálních přípravků nabízeny také zejména doplňky stravy, kterým jsou neoprávněně přisuzovány léčebné vlastnosti, a přípravky bez ověřené kvality, účinnosti a bezpečnosti, které mohou negativně ovlivňovat lidské zdraví.

29. 5. – SÚKL informuje o výskytu nelegálního léčivého přípravku na českém trhu Kapsaicinová hřejivá náplast, velikost balení 1 náplast 12×18 cm (TÝM PRO FARMACII s.r.o.). Tvrzení uvedená u tohoto produktu registrovaného jako zdravotnický prostředek mu přisuzují léčebné vlastnosti, a tím tak naplňují definici léčivého přípravku podle zákona o léčivech, tj. musejí tento splňovat kritéria bezpečnosti, jakosti a účinnosti stanovená zákonem.

ČERVEN

1. 6. – V jedné z libereckých lékáren se chtěl bez zaplacení vybavit 23letý mladík, který si v samoobslužném prodeji z regálů vybral dvě balení přípravku Proenzi a jedno balení GS Condro Dynamic za bezmála 2500 Kč. Se zbožím chtěl odejít bez zaplacení, nicméně upozornil na něj bezpečnostní rám. Pohotové zaměstnankyně lékárny jej zadržely a předaly policistům.

6. 6. – Investiční skupina Penta Investments oznámila vstup řetězce lékáren Dr.Max na rumunský trh. Prostřednictvím jí vlastněné společnosti RockyFarm koupila celkem 31 lékáren od společností Fastpharm SRL, Iezer Farm SRL, Panpharma Med SRL a York Farm SRL. Převzaté lékárny projdou rebrandingem na značku Dr.Max. Po České republice, Slovensku, Polsku a Srbsku se tak jedná o pátý trh, na kterém tento řetězec působí.

6. 6. – Zemřel prof. RNDr. Karel Waisser, DrSc., dlouholetý učitel a emeritní profesor Farmaceutické fakulty University Karlovy v Hradci Králové. Ve své vědecké práci se věnoval především vývoji nových antituberkulotik a rozvíjel obor kvantitativní vztahy mezi strukturou a účinkem léčiv (QSAR). Za svůj bohatý pedagogický a vědecký život vychoval celou řadu odborníků, z nichž se řada věnuje farmaceutické chemii dodnes. Je autorem řady učebnic a několika stovek sdělení v odborných časopisech. Založil na fakultě doktorský program Organická chemie s programem Bioorganická chemie, který funguje doposud.

7. 6. – Ústavní soud vyhověl návrhu skupiny 20 senátorů a zrušil ustanovení upravující mechanismus stanovování výše úhrady zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění.

9. 6. – Portál APATYKÁŘ® jako první zjistil významnou akvizici lékáren na českém trhu. Provozovatel největšího českého řetězce lékáren Česká lékárna holding od srpna 2017 převzal lékárny společnosti Lékárny Hanák, nyní spadající do sítě Aphega.

10. 6. – Nejvyšší správní soud rozhodl, že poskytování tzv. „homeopatického poradenství“ nemůže být trestáno pokutou jako správní delikt – neoprávněné poskytování zdravotních služeb, pokud správní orgány nezjistí podrobnosti skutku. Nemohou se tedy spokojit jen s tím, že dotyčná osoba poskytla tzv. „homeopatické poradenství“, protože se jedná o příliš široký pojem. Ten musí správní orgány v každém konkrétním případě naplnit konkrétním obsahem.

Výrobci se připravují na implementaci protipadělkových opatření vyplývajících z přijatého evropského nařízení, které se použije v roce 2019. Tento rok spustí pilotní provoz také Česká republika s několika vybranými lékárnami, distributory a výrobci. Portál APATYKÁŘ® k tématu připravil tématický speciál.

14. 6. – Presidentem Evropské asociace nemocničních lékárníků (EAHP) byl na valném shromáždění v maltském St. Paul’s Bay pro období 2018-2021 zvolen vedoucí lékárník nemocniční lékárny FN Motol PharmDr. Petr Horák.

19. 6. – Česká dvojka a současně největší síť lékáren v kontinentální Evropě BENU působí na českém trhu už 5 let (v březnu otevřela 200. lékárnu) Jak portál APATYKÁŘ® informoval jako první, řetězec oficiálně vstoupil na trh rebrandingem započatým na jaře 2012, první BENU lékárna pak byla otevřena v červnu 2012. Značka BENU sjednotila všechny lékárny v Evropě (vlastní i franšízy) spadající pod nadnárodní koncern Phoenix (kromě norského řetězce Apotek 1 a britského Rowlands). V ČR do té doby působil řetězec pod brandem Pharmaland, ještě dříve Europharm a ještě dříve Červený bod.

22. 6. – Portál APATYKÁŘ® jako první zjistil, že MZ vydalo opatření omezující vývoz z České republiky. Jednalo se o přípravky Esmya, Strattera, Vimpat, Elontril a Wellbutrin.

22. 6. – Jmenováni novými profesory doc. PharmDr. Petr Nachtigal, Ph.D. pro obor Histologie a embryologie (Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Katedra biologických a lékařských věd) a doc. PharmDr. Kateřina Vávrová, Ph.D. pro obor Farmaceutická chemie (Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Katedra anorganické a organické chemie).

30. 6. – SÚKL udělil dosud nejvyšší pokutu společnosti provozující lékárny RM PHARMATRADE s.r.o. v souhrnné výši 5 mil. Kč za řadu prohřešků proti zákonu o léčivech a zákonu o návykových látkách. Podle informace na stránkách regulátora šlo o chyby při úpravě léčivých přípravků, neodebírání léčivých přípravků pouze od výrobce, jde-li o jím vyrobené léčivé přípravky, od distributora nebo z lékárny, nevedení správné evidence návykových látek a především porušení ustanovení zakazující užít k distribuci léčivé přípravky, které odebrala jako lékárna v případě, že její provozovatel je zároveň držitelem povolení k distribuci. Konkrétně společnost odebrala jako lékárna léčivé přípravky za více než 15 mil. Kč a dále je v rámci svého distribučního povolení přeprodala do Německa a na Slovensko.

ČERVENEC

Portál APATYKÁŘ® pokračuje v dynamickém růstu návštěvnosti. Ta v červnu překročila hranici 6,8 miliónů zhlédnutých stránek a více než 770 tis. návštěv. Dvě nejnavštěvovanější rubriky Lékárenství a Krátké zprávy zaznamenaly od března další 15% nárůst návštěvnosti, posiluje také rubrika e-Lékárenství, jejíž návštěvnost se meziročně více než zdvojnásobila (od června 2016 do června 2017). Portál tak dále posiluje své vedoucí postavení díky nejširšímu a v drtivé většině exkluzivnímu zpravodajství z oblasti farmacie a lékárenství, které návštěvníci nikde jinde nenajdou.

Portál APATYKÁŘ® přinesl celkový přehled fungování systému elektronické preskripce tak, jak má fungovat od ledna 2018, zaměřený specificky na lékárenskou praxi.

1. 7. – Novým generálním ředitelem farmaceutické společnosti Pfizer v České republice je dr. Pavel Sedláček. Ve funkci po více než roce střídá Johna P. Kennedyho, který se z rodinných důvodů vrací zpět do Spojených států amerických.

1. 7. – SÚKL mění způsob výdeje léčivého přípravku Ajatin Profarma tct ve velikosti balení 1000 ml ze stávajícího výdej pouze na lékařský předpis na výdej bez lékařského předpisu. Způsob výdeje velikostí balení 10 ml, 25 ml a 50 ml zůstává nezměněn (bez receptu).

11. 7. – SÚKL spustil pro vývojáře pilotní provoz nového systému elektronického receptu. Na produkčním prostředí je možné ověřit funkci lékárenského i lékařského SW. Lékaři na produkčním prostředí aktuálně nemohou předepisovat nové elektronické předpisy a lékárníci nemohou digitalizovat papírové předpisy. Zakládání receptů v novém řešení bude umožněno po připojení většiny lékáren k novému centrálnímu systému eRecept. Do té doby je k tomu určeno dočasné řešení systému eRecept.

12. 7. – SÚKL změnil způsob výdeje nouzové antikoncepce s obsahem levonorgestrelu (Navela 1,5 mg, Exeltis Czech) z výdeje bez receptu s omezením na výdej bez receptu.

13. 7. – Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti společnosti HARTMANN – RICO a. s. a zrušil rozsudek Nejvyššího správního soudu, neboť jím bylo porušeno základní právo stěžovatelky na soudní ochranu podle čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

15. 7. – SÚKL mění způsob výdeje u léčivých přípravků COLDREX HORKÝ NÁPOJ CITRON, por.plv.sol.scc. a COLDREX HORKÝ NÁPOJ CITRON S MEDEM, por.plv.sol.scc. v balení po 20 a 30 sáčcích (dosud nejsou uváděna na český trh) ze stávajícího výdeje bez lékařského předpisu s omezením, resp. na lékařský předpis na výdej bez lékařského předpisu (tj. všechny velikosti balení volně prodejná).

19. 7. – SÚKL pozastavil platnost povolení k distribuci vydaného společnosti Medixpharm, s.r.o. se sídlem v Praze. Společnost porušuje § 76 odst. 1 písm. b) zákona o léčivech tím, že nemá zajištěny služby kvalifikované osoby.

20. 7. – RRTV zahájila se společností JRP Enterprise správní řízení pro možné porušení zákona o regulaci reklamy za zadání televizní reklamy s motivem „Wurm-Ex“, společností VIVANTIS za reklamu s motivem MELATONIN FORTE (v říjnu zastaveno) a Naturprodukt za reklamu na přípravek FORFEMINA (řízení v září zastaveno).

24. 7. – Portál APATYKÁŘ® upozornil jako první, že MZ zveřejnilo návrh novely vyhlášky č. 84/2008 Sb., o správné lékárenské praxi, který kromě specifikace formy hlášení výdejů léčivých přípravků lékárnami upravuje i podmínky přípravy či sledovatelnost léčiv. Obsahuje mj. i požadavek na hlášení reálně obchodované ceny přípravků.

26. 7. – Portál APATYKÁŘ® jako jediný lékárníky upozornil, že Ministerstvo zemědělství začalo obesílat e-shopy prodávající biopotraviny s upozorněním na porušování legislativy. Za nesoulad se zákonem jim totiž hrozí jim pokuta až 1 mil. Kč. Týká se to i většiny e-lékáren.

SRPEN

3. 8. – SÚKL stahuje až z úrovně pacientů jednu šarži léčivého přípravku Ambrobene 6 mg/ml, por. sol. (Teva Pharmaceuticals ČR), ve kterém byla identifikována zvýšená přítomnost plísně.

4. 8. – SZPI nařídila stažení doplňku stravy MAXXES (IPEX – PRAHA) z trhu kvůli obsahu nepovolené účinné látky sildenafil.

7. 8. – Portál APATYKÁŘ® upozornil jako první, že MZ zveřejnilo novelu vyhlášky č. 229/2008 Sb., o výrobě a distribuci léčiv. Kromě specifikace formy hlášení objemu distribuovaných léčivých přípravků zavádí přísnější požadavky na skladovací prostory a technické vybavení.

10. 8. – RRTV zahájila správní řízení se zadavatelem reklamy, SWISS PHARMACEUTICAL INVESTMENT LLC (Spojené státy americké) prostřednictvím její organizační složky SWISS PHARMACEUTICAL INVESTMENT LLC se sídlem Praha 3 pro možné porušení zákona o regulaci reklamy kvůli reklamě na Enzycol DNA, se společností Patron ca, s.r.o. kvůli reklamě na ALAVIS/Inovo5 a Central European Stone Trade Enterprises kvůli reklamě na „Měsíční oka“.

10. 8. – RRTV uložila společnosti Naturprodukt CZ spol. s.r.o. pokutu ve výši 5000 Kč za porušení zákona o regulaci reklamy, kterého se společnost dopustila jakožto zadavatel tím, že zadala do vysílání obchodní sdělení/označení sponzora „Dolgit krém“ na komerční televizi.

11. 8. – SÚKL informoval o výskytu jedné šarže podezřelé z padělání léčivého přípravku Velcade, 3,5mg inj. plv. sol. 1 (Janssen-Cilag International). Balení jsou v bulharsko-rumunské verzi a nacházejí se na území Bulharska. Číslo šarže odpovídá originálnímu číslu šarže výrobce. Dotčená šarže byla dodána do České republiky, avšak v česko-slovensko-polské jazykové verzi.

15. 8. – SÚKL mění způsob výdeje monokomponentních léčivých přípravků Stopex na suchý kašel 30 mg tablety (Walmark) a MedEx Vicks pastilky na suchý kašel s medem (Teva Pharmaceuticals) kvůli zneužívání účinné látky dextrometorfan.

16. 8. – Senát PČR schválil dvě novely týkající se veřejného zdravotního pojištění. První navýší platby za státní pojištěnce, druhá snižuje ochranný limit na započitatelné doplatky za léčivé přípravky, rozšiřuje hrazené očkování a upravuje cenotvorbu léčiv.

22. 8. – SÚKL oznámil, že původní rozhraní pro vystavování elektronických receptů bylo v souladu s harmonogramem vypnuto. Aktuálně lze pro předepisování využít již pouze nové rozhraní Centrálního úložiště elektronických receptů.

23. 8. – Portál APATYKÁŘ® jako první informoval o nově vznikající síti lékáren pod obchodní značkou „FAJN LÉKÁRNA“, spadající pod skupinu Potysz health. První lékárnu otevřela v červenci v Opavě a koupila 4 lékárny společnosti HELA-CZ provozující lékárny v Praze a Kralupech nad Vltavou. Lékárny budou vznikat v okolí poboček ordinací Moje ambulance (praktičtí lékaři) a Malé zdraví (praktičtí lékaři pro děti a dorost), anebo naopak na místech, kde do budoucna nějaká z poboček vznikne. Síť lékáren provozuje společnost Different Pharma a.s., která patří do portfolia Potysz health a kterou řídí bývalý předseda představenstva společnosti Repharm (lékárenská a distribuční divize společnosti Agel) Ing. David Masopust (dříve obchodní ředitel GEHE Pharma Morava). Lékárny chtějí pacientům nabídnout mj. zdravotní služby prostřednictvím sestry v lékárně, rezervaci receptů a služby spojené s dalšími projekty ve skupině Potysz health.

25. 8. – Portál APATYKÁŘ® jako první zjistil, že MZ vydalo opatření omezující vývoz z České republiky. Jednalo se o přípravek Avamys.

31. 8. – Nejvyšší správní soud zrušil pokutu 1,8 mil. Kč udělenou společnosti Allivictus Radou pro rozhlasové a televizní vysílání za reklamu na tinkturu z česneku uvádějící zdravotní tvrzení. Podle soudu reklama pouze uváděla „všeobecně“ známé účinky a může tak tvrdit, „co se říká“.

ZÁŘÍ

Portál APATYKÁŘ® zaznamenal historicky nejvyšší návštěvnost v letních měsících. Ta v srpnu dokonce překročila hranici 6,9 miliónů zhlédnutých stránek a bezmála 780 tis. návštěv, čímž překonala i dosud nejvyšší návštěvnost v červnu 2017. Postarala se o to především nejnavštěvovanější rubrika Lékárenství, která co do délky jednotlivé návštěvy už překonala hranici 20 minut (20:32 min.).

Portál APATYKÁŘ® připravil tradiční exkluzivní přehled názorů a vizí v oblasti lékárenství stran a hnutí, které mají šanci ve volbách uspět.

1. 9. – Novou výkonnou ředitelkou společnosti GlaxoSmithKline Consumer Healthcare pro střední a východní Evropu se stala dosavadní výkonná ředitelka pro Českou republiku a Slovensko Romana Jourdren.

1. 9. – SÚKL oznámil změnu způsobu výdeje léčivého přípravku Zodac tbl (Zentiva) velikost balení 5, 7, 10, 30, 60, 90, 100 z výdeje bez lékařského předpisu na výdej pouze na lékařský předpis u velikost balení 30, 60, 90, 100 na výdej pouze na lékařský předpis (ostatní balení zůstávají beze změny).

11. 9. – Asociace provozovatelů lékárenských sítí sdružující dva největší lékárenské řetězce Dr. Max a BENU a řetězec Devětsil vyměnila svého výkonného ředitele. Petra Nováka nahradí Josef Vaníček, který dosud působil jako Senior Consultant agentury Merit Government Relations. Vystudovaný právník působil mj. v právních kancelářích (Anděl & Svobodová, Mgr. Aleš Růžička & Mgr. Jan Matějíček) a posléze jako account manager v agentuře EMC či Merit. V obou se specializoval na vztahy farmaprůmyslu s vládními subjekty. Merit se specializuje cíleně na vztahy klientů s orgány státní správy a samospráv, prosazování jejich zájmů v rámci legislativního procesu a u zákonodárců.

12. 9. – Řetězec Dr.Max otevřel svou druhou centrální laboratoř, tentokrát v Brně, která doplňuje obdobné pracoviště řetězce v Nučicích u Prahy otevřené v roce 2014. Nové pracoviště zřízené v zázemí lékárny v objektu brněnského BB Parku na Londýnském náměstí využívá plochy cca 350 m2 a specializuje se na individuální přípravu (i náročnější lékové formy). Prozatím zásobuje moravské lékárny sítě, ale záměrem je rozšíření působnosti i do Čech.

15. 9. – SÚKL informoval o výskytu další šarže podezřelé z padělání léčivého přípravku Velcade, 3,5mg inj. plv. sol. 1 (Janssen-Cilag International) a Roactemra, 20 mg/ml, inf. cnc.sol. 1×20 ml. (Roche).

25. 9. – Výbor pro zdravotnictví PS PČR se zabýval návrhem vyhlášky o provedení ustanovení zákona o léčivech týkajících se elektronických předpisů. Definuje mj. situace, kdy bude možné vypsat listinný recept. MZ z něj nakonec vypustilo mediálně propírané ustanovení o pořízení záznamu listinného receptu v lékárně. Emoce kolem odmítání e-receptu mj. znovu otevřely úvahy o nepovinném členství v profesních zdravotnických komorách.

29. 9. – Žena přepadla s pistolí lékárnu ve Šrobárově ulici v Praze 10, kde si po lékárnici vynutila vydání několika desítek tisíc korun. Pachatelka po přepadení z místa ihned utekla. O týden později přepadla stejným způsobem lékárnu v Křižíkově ulici v Praze 8. Chtěla opět peníze, ty však nedostala. Policisté ji následně vypátrali a zadrželi.

ŘÍJEN

3. 10. – Vědecká rada Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě schválila jako nový řádný předmět programu farmacie Inovativní léky ve farmakoterapii. Absolvováním povinně volitelného předmětu získají studenti znalosti o dosaženém pokroku ve farmakoterapii v posledních desetiletích, o milnících v léčbě závažných onemocnění a významu investic do vědy a výzkumu. Zároveň se budou moci seznámit s příklady inovativních léčebných postupů ve vybraných medicínských oborech ve světě a na Slovensku, jakož i s překážkami či řešeními, které se při využití nových postupů objevují v praxi. Na nový předmět, který vznikl ve spolupráci se slovenskou Asociací inovativního farmaceutického průmyslu, se mohou studenti Univerzity Komenského zapisovat již od září tohoto roku.

10. 10. – Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě si v Aule připomněla 65 let od svého vzniku. Samostatná Farmaceutická fakulta tehdejší Slovenské univerzity byla zřízena na základě vládního nařízení č. 40/1952 Sb. o změnách v organizaci vysokých škol ze dne 19. srpna 1952 s účinností od 1. září 1952. Jejím prvním děkanem se stal prof. Ľudovít Krasnec.

10. 10. – Mgr. Michal Hojný (IKEM) nahradí v čele Sekce nemocničních lékárníků PharmDr. Petra Horáka (FN Motol), který z funkce odstoupil vzhledem k jiným pracovním aktivitám, především související s jeho zvolením do čela Evropské asociace nemocničních lékárníků na období 2018-2021. Současně se má výbor kvůli náročnější agendě rozšířit z dosavadních pěti na sedm členů.

10. 10. – SÚKL obdržel varoval před padělkem jedné šarže léčivého přípravku Cialis 20 mg tbl flm 4. Padělaná balení byla v anglické verzi a byla zachycena na území Nizozemska. Dále pak před padělkem přípravku Viread 245 mg, por.tbl.flm., 30×245mg, jehož padělaná balení v německé verzi byla zachycena na území Německa.

10. 10. – Více než 10 tis. praktických lékařů pro děti i dospělé, stomatologů a dalších ambulantních specialistů si symbolicky navléklo na rukáv černé pásky a v čekárně vyvěsilo parte a plakát, které osvětlují důvod protestu „pohřeb praxe“. Několik lékařů se rovněž vydalo pohřbít české ambulantní lékařství do Žleb na Kutnohorsku, kde končí jediná ordinace praktického lékaře. Více než 6 tis. praktických lékařů pro dospělé, praktických lékařů pro děti a dorost a ambulantních specialistů z celé republiky zavře na protest 18. žíjna 2017 své ordinace. Lékařům se nelíbí především preference nemocnic oproti ordinacím praktických lékařů a ambulantních specialistů, kdy ministerstvo připravuje v rámci úhradové vyhlášky snížení úhrad pro tyto ordinace. Současně se jim nelíbí přibývající byrokratická zátěž jako především povinnost EET a také e-receptu.

12. 10. – RRTV zahájila správní řízení se společností Vitabalans CZ, s.r.o. pro možné porušení zákona o regulaci reklamy zadáním obchodního sdělení/reklamy s motivem „MAGNEX“.

12. 10. – Senát PČR přikázal do Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu návrh senátora Vladimíra Plačka a dalších senátorů, kterým se mění zákon č. 70/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech) a přikázali jej do Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Současně schválili zkrácení lhůty pro projednání. Návrh odkládá zavedení povinné elektronické preskripce až do 1. ledna 2020. I při schválení Senátem jej však musí před vstupem v platnost projednat ještě Poslanecká sněmovna vzešlá z voleb.

16. 10. – SÚKL udělil pokutu ve výši 750 tis. Kč společnosti BAYCO ČR za porušení zákona o léčivech, konkrétně za porušení povinnosti odebírat léčivé přípravky pouze od jiného distributora, od výrobce, a to léčivé přípravky, které tento výrobce vyrábí nebo dováží, vrácené lékárnou, které tento distributor lékárně dodal, nebo vrácené lékařem, kterému tento distributor léčivé přípravky dodal za účelem očkování a za nedodržení pravidel správné distribuční praxe, včetně požadavků na zajištění služeb kvalifikované osoby na zaměstnance, prostory, technická zařízení, dokumentaci a na systém pro stažení léčivých přípravků z oběhu a postupovat podle pokynů Komise a agentury.

18. 10. – Proběhla symbolická stávka praktických lékařů a ambulantních specialistů (zhruba 80 % ordinací praktiků mělo podle SPL ČR zavřeno) a cca 400 lékáren, kterým se nelíbí nová úhradová vyhláška na rok 2018, která přináší peníze především lůžkovému segmentu a také povinné zavedení e-receptu.

20. 10. – Ve volbě děkana Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové pro funkční období od 1. února 2018 do 31. ledna 2022 uspěl současný děkan doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D. Se ziskem 17 kladných hlasů z 20 možných byl tedy navržen rektorovi univerzity na funkci děkana.

21. 10. – Po sečtení všech volebních okrsků se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR dostalo celkem 9 stran a hnutí – ANO 2011 (29,64 %), ODS (11,32 %), Česká pirátská strana (10,79 %), SPD (10,64 %), KSČM (7,76 %), ČSSD (7,27 %), KDU-ČSL (5,80 %), TOP 09 (5,31 %) a STAN (5,18 %). Účast byla jen o něco málo vyšší než v roce 2013 (60,84 %). Do sněmovny se mj. díky volebnímu debaklu TOP 09 nedostali např. bývalý ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. ani PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D. (jediní prosazovali pevné ceny za receptové léčivé přípravky a poté, co původně před lety prosadili e-recept, nyní naopak proti e-receptu bojovali). Silný mandát získali Piráti, kteří prosazují kurýrní způsob doručování léčiv a internetový srovnávač doplatků).

21. 10. – SÚKL informoval o výskytu jedné šarže padělku léčivého přípravku Norditropin SimpleXx 15 mg. Číslo šarže neodpovídá originálnímu číslu šarže výrobce. Padělaná balení byla v turecké jazykové verzi.

30. 10. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Physioneal 40 CLEAR-FLEX glucose 22,7 mg/ml, prn. sol. 2×5l single (Baxter) až z úrovně pacientů z důvodu závady v jakosti – přítomnost prasklin na připojení konektoru ventilu k vaku.

LISTOPAD

2. 11. – Vyhláška o stanovení hodnot bodu, výše úhrad zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění a regulačních omezení pro rok 2018 vyšla ve Sbírce zákonů. V ustanovení, které se týká lékáren nedošlo k žádným změnám.

3. 11. – Na XXVII. Sjezdu delegátů ČLnK v Benešově se část delegátů pokusila neúspěšně odvolat představenstvo profesní organizace (14 delegátů hlasovalo pro odvolání, proti bylo 63). Celý spor eskaloval po diskuzi o přidělení cca 2,5 mil. Kč na PR aktivity nezávislé skupiny lékárníků, která mediální aktivity ze strany stávajícího vedení kritizuje jako nedostatečné.

7. 11. – SÚKL varoval před padělkem léčivého přípravku Sprycel 70 mg tbl. flm. 60 (dasatinib, Bristol-Myers Squibb) po přebalení na území Dánska a bylo součástí zásilky od bulharského distributora.

8. 11. – SÚKL varoval před padělkem léčivého přípravku Euthyrox 50 tbl. nob. 100 (Merck KGaA) v Nizozemsku.

10. 11. – Německý nadnárodní koncern Phoenix oznámil akvizici srbského řetězce 138 lékáren Goodwill Apoteka s 540 zaměstnanci. Kompletní převzetí vlastníka řetězce společnosti Inter Pharma podléhá schválení srbskými orgány pro hospodářskou soutěž. Lékárny projdou rebrandingen na jednotný brand BENU a stanou se součástí sítě více než 300 BENU lékáren. Společně s nezávislými lékárnami v rámci partnerského programu pro lékárny BETTY nabízí společnost Phoenix v Srbsku komplexní nabídku zdravotních produktů a služeb. Společnost Phoenix je současně největším farmavelkoobchodem v Srbsku.

12. 11. – XXXII. sjezd delegátů ČLK v Brně odmítl povinnou elektronickou preskripci a elektronickou evidenci tržeb. Zástupci MZ a SÚKL lékaře nepřesvědčili o připravenosti systému a sjezd doporučuje lékařům, aby zvážili, zda by se zapojením do e-receptu nevystavili riziku neoprávněného nakládání s osobními údaji a porušení Listiny základních práv a svobod. Stejně se vyjádřili znovu i praktičtí lékaři na XXXVI. výroční konferenci ve Zlíně.

14. 11. – SÚKL informoval o výskytu jedné šarže padělku léčivého přípravku Opdivo, 10 mg/ml inf. cnc. sol. 1×10 ml. Padělané balení bylo v německé jazykové verzi a bylo zachyceno na území Turecka.

15. 11. – Slovenské lékárny jsou připraveny na elektronizaci zdravotnictví a většina lékárníků zaujala vstřícný přístup k implementaci projektu e-receptu, který se stává součástí národního řešení eHealth a bude spuštěn od ledna 2018.

24. 11. – SÚKL informoval o zachycení jedné šarže léčivého přípravku Sprycel 100mg, por. tbl. flm., 30×100mg (dasatinib, Bristol-Myers Squibb) podezřel z padělání, o které jej informovala německá léková autorita.

26. 11. – O víkendech 18.–19. a 25.–26. listopadu 2017 se konaly tradiční Vánoční trhy v Kuksu pořádané Českým farmaceutickým muzeem ve spolupráci s dalšími partnery. I přes ne úplně vlídné počasí první víkend zaznamenaly nový rekord v počtu návštěvníků – letos jich dorazilo 23 tis.

29. 11. – SÚKL stahuje nelegální léčivý přípravek Blue Ice (dovozce Ing. Romana Moulisová) s obsahem 5% lidokainhydrochloridu a 2% tetrakainhydrochloridu a Eye Max roztok (dovozce Ing. Romana Moulisová) s obsahem 5% lidokainhydrochloridu. Svou definicí použití odpovídají definici léčivého přípravku podle zákona o léčivech, tj. musí splňovat kritéria bezpečnosti, jakosti a účinnosti stanovená zákonem. U uvedeného produktu však nebyla prověřena bezpečnost, jakost a účinnost v rámci registračního řízení, ani jiným způsobem upraveným zákonem o léčivech.

PROSINEC

Český farmaportál APATYKÁŘ® pokořil v listopadu hranici 8 miliónů zhlédnutých stránek a více než 780 tis. návštěv. Ke třem nejnavštěvovanějším rubrikám Lékárenství, Krátké zprávy a e-Lékárenství, které meziročně zaznamenaly více než dvojnásobný nárůst návštěv se v říjnu přidal i blog provozovatele portálu, jehož návštěvnost se meziročně (říjen 2016 až říjen 2017) dokonce ztrojnásobila.

Svaz zdravotních pojišťoven ČR vydal novu verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna do 30. června 2018. Přibyla jedna nová účinná látka, naopak bortezomib byl po půl roce vylistován. Na vůdčí pozici se dlouhodobě drží dvojice Zentiva/Sanofi.

1. 12. – Od 1. prosince 2017 vstoupila v platnost kontroverzní povinnost distributorů léčiv prosazená novelou zákona o léčivech zajistit dodávky humánních léčivých přípravků provozovatelům oprávněným vydávat léčivé přípravky v množství a časových intervalech odpovídajících potřebě pacientů v České republice.

1. 12. – MZ na základě zmocnění zákona o léčivech oznámilo vydání Českého lékopisu 2017, podle kterého se závazně postupuje od 1. prosince 2017.

4. 12. – SÚKL oznámil zrušení registrace léčivého přípravku Pneumo 23, inj. sol. (Sanofi Pasteur) na základě žádosti držitele rozhodnutí o registraci ke dni 12. prosince 2017 ruší. Tento léčivý přípravek není nahraditelný. Držitel rozhodnutí o registraci nahlásil již ke dni 1. 9. 2017 ukončení uvádění tohoto léčivého přípravku na trh v ČR.

6. 12. – Česká lékařská komora (ČLK) podala trestní oznámení na způsob zavádění povinných elektronických receptů. Odkazuje v něm na kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu, spory o vlastnictví systému mezi SÚKL a firmou Tronevia, provázanost konkrétních zaměstnanců s firmou, rozdělování zakázek a čerpání více než 317 mil. Kč na celý systém.

6. 12. – Senát PČR schválil návrh senátora Vladimíra Plačka a dalších senátorů, kterým se mění zákon č. 70/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech) a který odkládá zavedení povinné elektronické preskripce až do 1. ledna 2020. Novelu bude projednávat nová Poslanecká sněmovna.

7. 12. – Ve Sbírce zákonů dnes vyšla dlouho očekávaná vyhláška 415/2017 k provedení některých ustanovení zákona o léčivech týkajících se elektronických receptů.

8. 12. – Portál APATYKÁŘ® jako první zjistil, že MZ vydalo předběžné opatření obecné povahy, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivé přípravky Clexane. Jedná se o první uplatnění zákonné možnosti dle novely zákona o léčivech.

11. 12. – SÚKL informoval o výskytu padělaných balení léčivého přípravku Atripla 600 mg/200 mg/245 mg, tbl. flm. 30 a Avonex, 30 mcg/0,5 ml inj. sol. pep. 4×0,5 ml + 4j. Balení jsou v maďarské, resp. anglické jazykové verzi a byla zachycena na území Německa.

12. 12. – SÚKL mění způsob výdeje léčivého přípravku Dexoket 25 MG, por.sol.scc., velikosti balení 2, 4 a 10 sáčků, kdy od 20. prosince 2017 bude možné vydat tyto přípravky bez lékařského předpisu. U balení po 20 sáčcích zůstává zachován výdej na lékařský předpis.

12. 12. – Zdravotnická skupina EUC koupila společnost Medifin – zdravotní služby, a.s. na základě smlouvy s 2PKP Investorská s.r.o. a získala tak 4 pražské polikliniky – Chodov, Opatov, Malešická a Kartouzská (zastřešené společností Medifin).

13. 12. – President ČR dnes jmenoval novou vládu premiéra Ing. Andreje Babiše. Post ministra zdravotnictví bude zastávat Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch (31). Vystudovaný právník (Univerzita Karlova v Praze) a po ukončení studia na Fakultě sociálních věd (stejná univerzita) nastoupil do služeb současného premiéra nejprve (MAFRA, THERMAL-F, Státní tiskárna cenin, PRISKO). Je členem dozorčí rady České průmyslové zdravotní pojišťovny a členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Od roku 2014 byl tajemníkem ministra financí (Ing. Babiš) a v jeho gesci byla především oblast zdravotnictví.

14. 12. – Vstupuje v platnost novela vyhlášky 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků. Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, v kontextu dalších letos nově přijatých zákonných změn přináší v oblasti nemocničního lékárenství poměrně překvapivé posílení odborné kompetence farmaceutických asistentů oproti farmaceutům.

14. 12. – SÚKL představil mobilní aplikace pro lékaře, lékárníky i pacienty k e-receptu. Mobilní aplikace pro lékaře slouží k vytváření elektronických receptů (eRecept) a odesílání do Centrálního úložiště elektronických receptů. V aplikaci lze vyhledávat založené eRecepty a zobrazit detail eReceptu včetně výdejů provedených na eRecept. Tato aplikace je alternativou k vystavování eReceptů v lékařských softwarech, např. tehdy, pokud lékař žádným software nedisponuje, či pokud je aktuálně mimo svoji ordinaci. Mobilní aplikace pro lékárníky umožňuje ověřit si eRecept v případě výpadků systémů (internetu, elektřiny, systému lékárny). Pro její používání se využijí přístupové údaje osoby od SÚKL.

14. 12. – Nový ministr zdravotnictví a poslanec Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch podal pozměňovací návrh k zákonu o léčivech, kterým chce zrušit sankci za nepředepsání elektronického receptu na 1 rok (sankce by platily až od 1. ledna 2019). Pozměňovací návrh nicméně neruší povinnost elektronické preskripce.

14. 12. – President ČLK MUDr. Milan Kubek se ostře pustil do ředitele SÚKL PharmDr. Zdeňka Blahuty a zveřejnil na stránkách ČLK reakci na jeho dopis, kterým v předchozích dnech oslovil Ing. Andreje Babiše (ještě před jmenováním premiérem). V dopise ředitel SÚKL vysvětluje postoj a stav připravenosti SÚKL na povinnou elektronickou preskripci.

14. 12. – Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) sdružující generické výrobce má nové složení svého představenstva. Pozici předsedy obhájil PharmDr. Michal Krejsta, MBA, generální ředitel firmy OMEGA Pharma ČR a SR.

15. 12. – Ústavní soud zrušil náběh třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb, ale samotnou evidenci neshledal protiústavní. EET se tak mj. prozatím vyhne lékařům, kteří se měli připojit příští rok. Pro lékárny již platí od 1. března 2017.

18. 12. – Dosavadní ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv PharmDr. Zdeněk Blahuta požádal státního tajemníka na Ministerstvu zdravotnictví o odvolání ze služebního místa ředitele z osobních důvodů ke dnešnímu dni. Státní tajemník Ivo Beneda jeho žádosti vyhověl. Na funkci ředitele bude vypsáno řádné výběrové řízení. Do obsazení pozice ředitele na základě výběrového řízení bude vedením pověřena dosavadní zástupkyně Mgr. Irena Storová.

21. 12. – Portál APATYKÁŘ® jako první zjistil, že MZ vydalo další předběžné opatření obecné povahy, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivé přípravky Lamictal.

21. 12. – Litevskou lékárnici Jūratė Švarcaitė na postu generálního tajemníka Svazu lékárníků EU (PGEU) střídá Italka Ilaria Passarani, která byla jmenována na prosincovém zasedání Valné hromady PGEU.

21. 12. – Investiční skupina Penta Investments oznámila, že mezinárodní lékárenský řetězec Dr.Max uzavřel prostřednictvím společnosti GLEBI HOLDINGS smlouvu o koupi skupiny A & D Pharma, která v Rumunsku vlastní sítě lékáren Sensiblu, Punkt a také velkoobchodní společnost Mediplus. Dr.Max už od června provozuje v Rumunsku 31 lékáren pod obchodní značkou ARTA. S celkovým počtem 631 lékáren, pozicí lídra ve velkoobchodu a také jako poskytovatel marketingových a prodejních služeb se tak Dr.Max stane jedničkou na rumunském trhu.

22. 12. – Lékárenská síť Dr.Max stahuje z prodeje kojenecká mléka výrobce Lactalis, která firma nechala po celém světě stáhnout z trhu na základě nařízení francouzského Ministerstva zdravotnictví a dozorových orgánů pro podezření z kontaminace bakterií rodu Salmonella.

27. 12. – RRTV oznámila, že v rámci správního řízení se společností ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s., pro možné porušení zákona o regulaci reklamy, kterého se mohla dopustit zadáním reklamního spotu „Dr. Max“ v televizním vysílání, pominuly důvody přerušení řízení.

27. 12. – Lékárenská síť Dr.Max stahuje kojenecká mléka výrobce Lactalis, která firma nechala po celém světě stáhnout z trhu na základě nařízení francouzského Ministerstva zdravotnictví a dozorových orgánů pro podezření z kontaminace bakterií rodu Salmonella.

28. 12. – SÚKL pozastavil činnost distributora léčiv „GALPEX“ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Lodž, Lodžské vojvodství, Polská republika, podnikajícího v České republice prostřednictvím svého odštěpného závodu GALPEX Sp. z o.o. z Českého Těšína kvůli závažným porušením zákona o léčivech.

28. 12. – MZ vyhlásilo očekávané výběrové řízení na služební místo vedoucí služebního úřadu – ředitel/ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Místo je neobsazeno poté, co 18. prosince požádal stávající ředitel PharmDr. Zdeněk Blahuta státního tajemníka na Ministerstvu zdravotnictví o odvolání ze služebního místa ředitele z osobních důvodů. V tuto chvíli je pověřena řízením SÚKL Mgr. Irena Storová.

Tento speciál připravil exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.