Dr.Max buduje vlastní prodejny zdravotnických potřeb – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dr.Max buduje vlastní prodejny zdravotnických potřeb

Vloženo: 14.04.2018, 08:00 | Čteno: 11558×
FOTO: Dr.Max

Česká lékárnická jednička zveřejnila výsledky za minulé období a plány svého dalšího rozvoje. Kromě rozšiřování konceptu do jiných zemí připravila i pilotní projekt zdravotnických potřeb a plnou přípravu v distribuci na protipadělkovou směrnici.

Evropská expanze

Společnost Česká lékárna holding provozující největší českou síť lékáren Dr.Max dosáhla loni obratu více než 16 mld. Kč. I přes nedobrou situaci na lékárenském trhu posílila oproti předchozímu roku o 8 %.

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, svůj koncept rozšířila také do dalších zemí. Kromě ČR (423 lékáren), SR (273) a Polska (549 lékáren vlastních či franšíz) vstoupila v předchozím období na rumunský (631 lékáren řetězců Arta, SensiBlu, Punkt, dosud neschválil antimonopolní úřad), srbský (113 lékáren řetězce Dr.Max, FarmaNet a Farmakop) a nejnověji i na italský trh.

Celkově provozuje cca 2 tis. lékáren, přičemž pomalý nástup je zejména v Itálii, kde po loňské deregulaci vykupuje lékárny díky historickému vývoji od samostatně působících lékárníků (tj. ne skupiny lékáren jako v jiných zemích, proto je nárůst pouze o jednotky lékáren).

V ČR provedla skupina 16 akvizic (10 lékáren pak vytvořila zcela nových), přičemž bez zajímavosti určitě není informace, že na více než polovině lékáren odhalila po převzetí neetické obchodní praktiky. Jak uvedl ředitel české sítě Ing. Daniel Horák, vzhledem ke své velikosti síť netoleruje neetické jednání a pokud je odhalí, dotyčný pracovník je okamžitě propuštěn.

Klientský program, vlastní brand

Zásadní je pro síť její klientský program, do něhož je zapsáno již více než 2,8 mil. lidí, což je vůbec nejvíce obecně v retailovém segmentu. I díky němu může přizpůsobovat portfolio svého privátního brandu, který v ČR v loňském roce poprvé přesáhl obrat 1 mld. Kč.

Tím už překonal i zavedené OTC brandy a stal se největším výrobcem v ČR před společnostmi Zentiva a Teva. V rámci privátního brandu najdeme jak doplňky stravy, tak i registrované volně prodejné léčivé přípravky.

E-shop, zdravotnické potřeby

Byť síť obecně zásilkový obchod s léčivy obecně nepodporuje, uvědomuje si, že chování a zvyky lidí se mění a že je o tuto formu stále větší zájem. Dokazuje to i meziroční více než 100% nárůst obratu e-shopu. Letos síť spustila, po vzoru jiných lékáren a řetězců, systém rezervací léčiv, který má fungovat na všech lékárnách od června 2018.

Kromě rebrandingu svých lékáren rozšiřuje i počet vlastních dermocenter, která jsou součástí lékáren.

Horkou novinkou je pak spuštění pilotního provozu vlastní sítě výdejen zdravotnických potřeb. Podle Ing. Horáka si to vyžádal zájem zákazníků a pacientů, kteří poptávají tento sortiment a v běžné lékárně na něj a související poradenství není přílišný prostor. První čtyři pobočky síť otevře ve městech Cheb, Praha – Modřany, Sedlčany a Brandýs nad Labem.

Protipadělková opatření

Řetězec si uvědomuje i dopady tzv. protipadělkové směrnice na práci svých zaměstnanců. Proto již s předstihem nastavil zcela nový systém Dynamics AX ve své vlastní distribuci ViaPharma a jako první kontroluje pohyb jednotlivých šarží v rámci všech procesů zcela bez možnosti lidské chyby.

To je důležité zejména pro lékárníky a farmaceutické asistenty v lékárnách, kterým se podstatně zjednoduší práce při naskladňování a následně výdeji. Protipadělková opatření by tak neměla mít na výdej zásadnější dopad.

Ostatně, aby se nastavily všechny procesy, zapojila síť desítku svých lékáren do pilotního projektu ověření funkčnosti v rámci českého prostředí, který připravila Národní organizace pro ověřování léčiv.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.