Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Mgr. Josef Vaníček (APLekS): Raději jednáme, než píšeme vzkazy ministrovi na Twitteru

Vloženo: 05.06.2018, 05:48 | Čteno: 14310×
FOTO: Mgr. Josef Vaníček (Archiv autora)

Jak již dříve portál APATYKÁŘ® informoval, po debaklu jednání lékárenských vyjednavačů zůstali lékárníci jediným segmentem, který se se zdravotními pojišťovnami nedohodl na úhradách za péči na příští rok. Že je situace opravdu vážná ukazuje zjištění portálu, že se do procesu rozhodly zasáhnout i řetězce, které působí při dohodovacím řízení pouze jako pozorovatelé.

Připomeňme, že koordinátor za lékárenský segment Mgr. Marek Hampel odmítl veškeré návrhy zdravotních pojišťoven a jednání se tak zcela zablokovala. Namísto toho, aby se zástupci lékárníků snažili jednání odblokovat konstruktivním přístupem, spustilo několik jedinců nepochopitelnou emotivní kampaň proti Ministerstvu zdravotnictví, které dokonce před pár dny obvinilo, že podporuje monopolizaci lékáren a distribuce léčiv a prohlubuje krizi českého lékárenství.

O vážnosti situace svědčí aktuální zjištění portálu APATYKÁŘ®. Výkonný ředitel Asociace provozovatelů lékárenských sítí (APLekS) Mgr. Josef Vaníček, kterého redakce v uplynulých dnech oslovila s žádostí o rozhovor k aktuální situaci, a který níže přináší, rozeslal všem jednajícím a Ministerstvu zdravotnictví veřejnou výzvu reagující na aktuální debakl při vyjednávání a vyzývající zúčastněné k obnovení jednání. Výzvu do dnešního dne podpořily nejen členské společnosti APLekS, tj. BENU, Česká lékárna holding a Devětsil, ale i provozovatelé lékáren Pilulka Lékárny, Gallipot, Lékárníci 95 a Cyrmex (tedy i čistě provozovatelé-lékárníci).

V souvislosti s debaklem lékárníků při vyjednávání úhrad na příští rok, kdy tento segment se jako jediný s pojišťovnami nedohodl, rozeslala APLekS výzvu jednajícím a Ministerstvu zdravotnictví. Co je vaším cílem?

„Naším jediným cílem je znovu otevřít jednání s pojišťovnami, aby došlo k dohodě stran navýšení finančních prostředků do našeho segmentu. Ministerstvo zdravotnictví několikrát celkem důrazně řeklo, že u něj letos nikdo nemá hledat dramaticky jinou nabídku než tu, co zazní od zdravotních pojišťoven během dohodovacího řízení.

A my opravdu nepovažujeme 9 Kč za SIV/položku za úspěch celého řízení, přestože zdravotní pojišťovny současně nabídly pro nás zajímavé navýšení společné obchodní přirážky.“

Když pojišťovny nabídly řešení přes Cenový předpis, koordinátor za lékárenský segment to odmítl s tím, že toto řešení není předmětem dohodovacího řízení a nepředstavuje finance čistě pro lékárníky. APLekS by byla pro toto řešení?

„Ministerstvo zdravotnictví deklarovalo, že bude-li součástí dohody mezi zdravotními pojišťovnami a lékárenským segmentem i úprava sazeb maximální obchodní přirážky, bude tento návrh akceptovat. Cenový předpis, podle našeho názoru, pořád funguje víc ve prospěch lékárníků než současný ‚výkon‘.

Ale to není jediný důvod, proč členové naší asociace nejsou tak striktní v názoru na odmítání navýšení finančních prostředků do lékárenství skrze změnu cenového předpisu na rozdíl od zástupců GML a POLP. Přesto jsme na jednání s ČLnK dne 3. dubna 2018 deklarovali podporu navýšení signálního výkonu pro rok 2019 a tuto dohodu v rámci segmentu dodržujeme a podporujeme, i když jsme z různých stran napadáni, že konáme jinak.“

Ve výzvě uvádíte, že pojišťovny byly ochotny navýšit finanční prostředky až o 0,5 mld. Kč, představitelé profesní organizace i některých provozovatelů hovoří o 1 mld. Kč, kterou údajně MZ slíbilo. Není tedy pochopitelné, že koordinátor na dohodu o této částce nepřistoupil?

„Jedna miliarda korun v signálním výkonu je ideál, ke kterému by bylo vynikající se přiblížit a částka kterou by si všechny lékárny určitě po těch letech zasloužily, zejména ty menší v malých městech. Částka, která rezonovala lékárnickou veřejností, je teď ale celkem irelevantní. Pojišťovny s ničím takovým nepřišly a ministerstvo zdravotnictví se proti takovým tvrzením několikrát důrazně ohradilo.

Z pohledu výroků ministerstva o tom, že nikdo u nich nemá hledat jinou nabídku, než nabízejí pojišťovny, a s ohledem na to, že lékárny roky nezískaly nic a nyní mají šanci získat zhruba půl miliardy korun, odmítnutí ze strany koordinátora nepochopitelné je.“

Portál APATYKÁŘ® opakovaně právě na aktuální nebezpečí nedohody o výši výkonu při řešení odměňování lékárenské péče formou tzv. výkonů upozorňoval, zejména na nevhodnost zavádění tohoto systému překotně a v době, kdy je vůči této formě obecně odpor jak ze strany lékařských organizací, tak i pojišťoven. Aktuálně je vidět značně odlišný pohled na optimální výši výkonu. Je vůbec, podle Vás, reálná ještě nějaká dohoda?

„Dohoda podle nás je ještě možná; a podle našeho názoru i velice potřebná. Obáváme se totiž, že v případě nedohody může nakonec lékárenský segment získat ještě méně, než mu nyní zdravotní pojišťovny nabízejí. Nezapomeňme, že stále je ve vzduchu hrozba plošného nebo cíleného navyšování platů v lůžkovém segmentu nad rámec současné dohody s tímto segmentem, a pokud bude přijato politické rozhodnutí v tomto smyslu, skutečně by lékárníkům nemuselo dát Ministerstvo zdravotnictví nic.

Myslím, že naším zájmem by mělo být pokusit se o dohodu, byť za cenu kompromisů. Proto se snažíme přijít s novým návrhem, který akceptuje částku nabízenou ze strany pojišťoven a pouze říká, jakou formou se má ‚přerozdělit‘. Politika je umění možného a pokud je na stole taková částka, tak bychom ji měli přijmout. Vůbec nám to nebrání jednat dál o dalších způsobech, jak získat pro lékárny více finančních prostředků, např. odměnou za digitalizaci receptu nebo přijetím dobře zpracovaného návrhu ČLnK na změnu cenového přepisu stran taxy laborum.“

Koordinátor chce minimálně 20 Kč za položku na receptu, APLekS ve své výzvě uvádí 15 Kč, jak jste k této částce dospěli, je její hodnota věcně podložena?

Není to žádná vysoká matematika. Současná hodnota signálního výkonu přepočítaného na položku je přibližně 9 Kč. K tomu je připočítáno navýšení 0,5 miliardy korun za počet položek vykázaných v roce 2017. Z toho vychází částka, která se pohybuje kolem 15 Kč.“

Podle mě se situace zbytečně příliš vyhrotila, obecně nevidím jako rozumné spustit demagogickou a emotivní kampaň proti někomu, koho žádám o podporu. Jak vnímá APLekS tuto formu nátlaku na Ministerstvo zdravotnictví, které ji už velmi ostře odmítlo?

„To je známé rčení – Nikdy nekousej do ruky, která tě krmí, dokud jsi na ni odkázaný. Máte pravdu, je velmi zvláštní spustit takovou kampaň ve chvíli, kdy média uvádí, že sami zástupci ministerstva intervenují například na správní radě VZP ve prospěch lékárníků a snaží se přimět zdravotní pojišťovny k tomu, aby předložily lepší nabídku.

Celkově naší asociaci přijde tato strategie neprozřetelná. Podívejme se, co všechno aktuální vedení ministerstva dělá ve prospěch našeho segmentu. Ministr zdravotnictví má ve vládním prohlášení revizi odměňování lékáren, což je věc po letech nevídaná. ČLnK je na ministerstvu vnímána jako partner a je zastoupena ve všech pracovních skupinách stran e-Receptu, lékového záznamu, nebo změny stanovování cen a úhrad léčivých přípravků. A v neposlední řadě ministerstvo začalo pracovat na změně legislativy stran nedostupnosti některých léčivých přípravků v lékárnách nebo chce podporovat stávající lékárny na venkově.

Taková míra zájmu o náš segment je nesrovnatelná s předchozími ministry. Přitom bych se ale nedivil, pokud by na základě aktuální mediální kampaně některých skupin lékárníků přízeň Ministerstva zdravotnictví ochabla. Za naši asociaci mohu říct, že raději jednáme, než píšeme vzkazy ministrovi zdravotnictví na Twitteru.“

Jste – APLekS – v poměrně paradoxní pozici při vyjednávání (resp. čekání jak to dopadne), když i přes nějakou čtvrtinu lékáren sdružených ve vaší asociaci, nemáte faktickou moc do vyjednávání zasáhnout?

„Ano, opět máte pravdu. Před lety byl jednací řád změněn tak, že je nastaven počet hlasů podle IČO provozovatele. Paradoxně tak mají lékárny Benu, Devětsil a Dr.Max prakticky 3 hlasy, což nás staví v tomto a jiných řízeních do role pozorovatele. Na to, zda je to adekvátní a zohledňující situaci na trhu, si každý může udělat názor sám.“

Bude mít současná situace nějaký vliv na budoucí postoj APLekS? Opakovaně jsem vaši asociaci žádal o komentář, vždy s odkazem na „gentlemanskou“ dohodu jste jej odmítli a k situaci mlčeli. Aktuální situace se nedá nazvat jinak než totální debakl a na neschopnost se domluvit doplatí úplně všechny lékárny.

„Vždycky je těžké komentovat věci, které se vyvíjejí. Jednak se tak mohou k veřejnosti dostat informace, které už nejsou aktuální a jednak se to – tak jako v tomto případě – může týkat dalších stran. I z tohoto důvodu nám nepřijde vhodné komentovat průběh jednání do médií, obzvláště když jednáte s někým, s kým se snažíte se o kompromis. Máte ale pravdu v tom, že naše asociace bude muset být komunikativnější.“

Očekáváte, že pan ministr Mgr. et Mgr. Vojtěch, potažmo náměstek ministra Mgr. Vrubel budou mít ještě k lékárníkům tak vstřícný postoj jako po svém nástupu do funkcí? Myslím, že poslední tisková zpráva ministerstva byla hodně studenou sprchou.

„Jak jsem už uvedl, nepovažuji aktuální mediální kampaň za šťastně provedenou. Myslím, že se trefuje do špatných terčů. Strategie koordinátora lékárenského segmentu, s jakou šel do dohodovacího řízení, možná byla více agresivnější oproti jiným segmentům. Zda to bylo správně či nikoliv, to nevím, nebyl jsem všech jednání přítomen, abych mohl vyhodnotit adekvátnost postoje obou stran.

Každopádně k dohodě jsme se neblížili ani po druhém či třetím jednání, zatímco u jiných segmentů se to dařilo, vždy ve směru ke kompromisu. Strategie našeho koordinátora pak naopak, bohužel, směřovala k útočení na Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny, místo hledání alternativních cest.

Máte pravdu, že Ministerstvo zdravotnictví se proti tomu ostře ohradilo. A já tu reakci i chápu. Dopis pana náměstka Vrubla z 29. května 2018 konstatuje obdobné věci, co tisková zpráva ministerstva. Apeluje na strany dohodovacího řízení, aby se dohodly a slevily ze svých požadavků a celkem pregnantně popisuje možné výsledky případné nedohody pro náš segment.

Věřím, že dohodovací řízení je jen jedna epizoda ve vztahu Ministerstva zdravotnictví k lékárníkům. Možná nebyla tak úplně povedená, a snad podle ní nebude ministerstvo přezkoumávat vstřícnost svého postoje k lékárenskému segmentu.“

Věříte stále v možné znovuotevření jednání a dohodu na vámi navrhovaných 15 Kč za položku?

„Určitě, české lékárenství si to zaslouží.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Komora odpískala výkon farmaceuta, zkouší znovu protlačit dispenzační taxu
» Lékárenští vyjednávači obvinili MZ, že podporuje monopolizaci lékáren a distribuce léčiv a prohlubuje krizi českého lékárenství
» Lékárníci se s pojišťovnami dohodli na úhradách na rok 2019
» MZ dalo do připomínkového řízení novou vyhlášku se seznamem zdravotních výkonů s bodovými hodnotami
» MZ předložilo pozměněný návrh vyhlášky se seznamem zdravotních výkonů, upravuje SiV za položku na Rp
» MZ: Historický úspěch dohodovacího řízení, všichni kromě lékárníků se již dohodli
» Na poslední chvíli o bonifikaci požádala stovka „odlehlých“ lékáren
» O bonifikaci si požádala jen třicítka „odlehlých“ lékáren
» Pojišťovny vybraly 58 „odlehlých“ lékáren, které získají bonifikaci
» Pojišťovny vybraly 80 oblastí s horší dostupností, zdejší lékárny dostanou až 600 tis. Kč za rok
» Řetězce: Dostupnost lékáren není problém, více nás tíží alarmující nedostatek odborníků
» Soukromí lékaři se postavili za ministra zdravotnictví, odmítají snahy odborů o plošné navýšení platů
» V připomínkovém řízení úhradová vyhláška
» Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška se seznamem zdravotních výkonů, upravuje SiV
» Většina poskytovatelů se již na úhradách s pojišťovnami dohodla, lékárníci opět ne
» Vyhláška o stanovení hodnot bodu vyšla ve Sbírce zákonů
» VZP zveřejnila pravidla a formulář pro žádost o bonifikaci nedostupných lékáren

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.