V pozitivním listu SZP vede Zentiva, Krka dále posiluje u VZP – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

V pozitivním listu SZP vede Zentiva, Krka dále posiluje u VZP

Vloženo: 15.06.2018, 06:32 | Čteno: 13415×
FOTO: APATYKÁŘ®

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. července do 31. prosince 2018. Přibyla jedna nová kombinace účinných látek, naopak tři účinné látky byly vylistovány. Na vůdčí pozici se dlouhodobě drží dvojice Zentiva/Sanofi, naopak Krka boduje pouze u VZP. Nově na seznam vstupuje Teva, vypadla Accord Healthcare.

Tři ven, jedna kombinace nově

Na pozitivní list je zařazeno 58 léčivých přípravků (v předchozí verzi jich bylo 67, počet účinných látek, včetně kombinací, se snížil na 15), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

Oproti předchozí verzi platné do konce června 2018 přibyla kombinace účinných látek elbasvir/grazoprevir (MSD) a ramipril (Sanofi), naopak vyřazena byla kyselina acetylsalicylová (Stada), bosentan (Accord), rosuvastatin (Zentiva, Sandoz). I nadále zůstávají v aktuální verzi zalistována biosimilars etanerceptu a infliximabu (obě Samsung Bioepis/Biogen).

Zentiva vede

Výrobce Zentiva si stále drží svou vedoucí pozici společně se (zatím) mateřskou společnosti Sanofi (aktuálně mají zástupce pro 4+2 účinných látek, stejně jako v předchozí verzi, kdy to bylo 5+1), těsně před německou firmou Stada (setrvale zalistovány 4 látky).

Tento půlrok doznal pozitivní list významnějších změn látek z hlediska objemu, vyřazení kyseliny salicylové a rosuvastatinu, nadále v něm setrvávají firmy CSL Behring (antithrombin III), Sandoz (azithromycin, atorvastatin), Actavis (atorvastatin). Ze seznamu vypadla firma Accord Healthcare (mezinárodní divize Intas Pharmaceuticals) s jedinou zalistovanou látkou bosentan.

Změny i u VZP

Oproti pozitivnímu listu SZP ČR je Zentiva výrazně úspěšnější v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který aktuálně obsahuje 26 účinných látek (138 přípravků).

Má v něm zalistovaných společně se Sanofi 11+2 látek. Výrazně oproti předchozím verzím u VZP posílila společnost Krka, která má nyní zalistováno už 6 látek (nově od počátku roku přibyly, perindopril, cefuroxim a ezetimib).

U VZP se oproti SZP ČR více uplatňuje firma Actavis (5 látek) a také Sandoz, která má aktuálně u VZP zalistovaných 5 látek. Zcela nově se pak v pozitivním listu SZP objevu společnost Teva Pharmaceuticals s látkou azithromycin.

I nadále nemá VZP na svém pozitivním listu oproti SZP ČR zařazená žádná biosimilars, přičemž biosimilars mají u biologické léčby poměrně zásadní úsporný potenciál.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP ČR v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny preskripci přípravků v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 40 mil. Kč za rok.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.