Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

V pozitivním listu SZP vede Zentiva, Krka dále posiluje u VZP

Vloženo: 15.06.2018, 06:32 | Čteno: 13829×
FOTO: APATYKÁŘ®

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. července do 31. prosince 2018. Přibyla jedna nová kombinace účinných látek, naopak tři účinné látky byly vylistovány. Na vůdčí pozici se dlouhodobě drží dvojice Zentiva/Sanofi, naopak Krka boduje pouze u VZP. Nově na seznam vstupuje Teva, vypadla Accord Healthcare.

Tři ven, jedna kombinace nově

Na pozitivní list je zařazeno 58 léčivých přípravků (v předchozí verzi jich bylo 67, počet účinných látek, včetně kombinací, se snížil na 15), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

Oproti předchozí verzi platné do konce června 2018 přibyla kombinace účinných látek elbasvir/grazoprevir (MSD) a ramipril (Sanofi), naopak vyřazena byla kyselina acetylsalicylová (Stada), bosentan (Accord), rosuvastatin (Zentiva, Sandoz). I nadále zůstávají v aktuální verzi zalistována biosimilars etanerceptu a infliximabu (obě Samsung Bioepis/Biogen).

Zentiva vede

Výrobce Zentiva si stále drží svou vedoucí pozici společně se (zatím) mateřskou společnosti Sanofi (aktuálně mají zástupce pro 4+2 účinných látek, stejně jako v předchozí verzi, kdy to bylo 5+1), těsně před německou firmou Stada (setrvale zalistovány 4 látky).

Tento půlrok doznal pozitivní list významnějších změn látek z hlediska objemu, vyřazení kyseliny salicylové a rosuvastatinu, nadále v něm setrvávají firmy CSL Behring (antithrombin III), Sandoz (azithromycin, atorvastatin), Actavis (atorvastatin). Ze seznamu vypadla firma Accord Healthcare (mezinárodní divize Intas Pharmaceuticals) s jedinou zalistovanou látkou bosentan.

Změny i u VZP

Oproti pozitivnímu listu SZP ČR je Zentiva výrazně úspěšnější v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který aktuálně obsahuje 26 účinných látek (138 přípravků).

Má v něm zalistovaných společně se Sanofi 11+2 látek. Výrazně oproti předchozím verzím u VZP posílila společnost Krka, která má nyní zalistováno už 6 látek (nově od počátku roku přibyly, perindopril, cefuroxim a ezetimib).

U VZP se oproti SZP ČR více uplatňuje firma Actavis (5 látek) a také Sandoz, která má aktuálně u VZP zalistovaných 5 látek. Zcela nově se pak v pozitivním listu SZP objevu společnost Teva Pharmaceuticals s látkou azithromycin.

I nadále nemá VZP na svém pozitivním listu oproti SZP ČR zařazená žádná biosimilars, přičemž biosimilars mají u biologické léčby poměrně zásadní úsporný potenciál.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP ČR v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny preskripci přípravků v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 40 mil. Kč za rok.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.