Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Protipadělkový pilot začal – první balení ověřila brněnská nemocniční lékárna, tento týden startuje Dr.Max

Vloženo: 05.07.2018, 05:23 | Poslední aktualizace: 05.07.2018, 19:47 | Čteno: 14797×
FOTO: APATYKÁŘ®

Česká lékárenská jednička Dr.Max spustil ve svých šesti lékárnách pilotní projekt online ověřování léčivých přípravků v rámci příprav na spuštění povinného ověřování tak, jak to od 9. února 2019 předpokládá evropské nařízení. Již minulý týden ověřila první položku nemocniční lékárna FN U sv. Anny v Brně.

Posun termínu

Portál APATYKÁŘ® zjišťoval aktuální stav pilotního projektu, jehož spuštění bylo původně naplánováno na duben 2018 (připojení Česká k evropskému hubu proběhlo až koncem dubna). Cílem pilotu je zjistit funkčnost celého systému, nastavit všechny procesy a SW utility tak, aby všechny zainteresované subjekty ověřování zatěžovalo co nejméně a celý projekt sloužil ke spokojenosti pacientů, které má chránit před padělky.

Už příprava pilotního projektu ukázala určitá úskalí, nicméně právě proto se ČR, stejně jako další země, připravuje s předstihem, aby se do února příštího roku podařilo odzkoušet ověřování v reálných situacích a upravit podle výsledků procesy tak, aby samotné ověření v lékárnách co nejméně komplikovalo práci lékárníkům a co nejméně zdržovalo pacienty.

Vícenáklady pro lékárny

Pro lékárny to především znamená vyměnit stávající čtečky čárových kódů za nové, které umějí 2D kódy přečíst. Např. jen v případě řetězce Dr.Max to bude, podle jeho informací, představovat investici přes 2 mil. Kč, přičemž upgrade proběhne nejen na výdejních místech za tárou, ale i na příjmu zboží.

Podle řetězce si další náklady vyžádá navýšení kapacity internetového připojení a proškolení lékárenského personálu (je třeba zásadně změnit systém práce v lékárnách). V neposlední řadě musí být rovněž upraven SW, do kterého je implementován celý nový modul propojený s příjmem a expedicí. Příprava na protipadělkovou směrnici navíc upozadila vývoj jiných nových funkcionalit.

První ověření v Brně

Každopádně již minulý týden 28. června 2018 byla úspěšně ověřena vůbec první položka v české lékárně, konkrétně v nemocniční lékárně FN U sv. Anny v Brně. Jak pro portál APATYKÁŘ® potvrdil PharmDr. Martin Šimíček, lékárník z Nemocniční lékárny FN u sv. Anny v Brně, ve spolupráci s dodavatelem software (FaRMIS) lékárna otestovala funkčnost připojení k úložišti 2D kódů.

Konkrétně bylo potřeba odladit komunikaci lékárenského software s konkrétními čtečkami, problémem mohou být i různá nastavení internetu chránící citlivá data v nemocnicích. V současnosti je, podle dr. Šimíčka, lékárna schopna ověřit platnost 2D kódu, takové balení vydat na recept i žádanku.

Brněnská lékárna otestovala i reaktivaci kódu po chybném vydání (dle Nařízení EU možné pouze ve lhůtě 10 dní), software upozorní na nutnost ověřit při výdeji 2D kód, pokud již skladem není šarže s původním EAN. Jako problém dr. Šimíček vnímá fakt, že balení léčivých přípravků budou mít ještě dlouho oba kódy.

Jak uvedl pro portál APATYKÁŘ®, samotné ověření při výdeji pak probíhá ve dvou krocích – při skenování balení dojde k první komunikaci s úložištěm a ověření kódu (verify), při uzavření expedičního případu dojde k druhému připojení k hubu a zneplatnění (decomission) celé dávky kódů, což může probíhat na pozadí. První zkušenosti s rychlostí ověřování malých množství balení jsou, podle něj, pozitivní, vše probíhá prakticky ihned. Větším zdržením se jeví nutnost vzít do ruky a skenovat každé balení a nalézt na vnějším obalu správný (2D) kód.

Nemocnice potřebují ověřovat velké počty běžného sortimentu na lůžka a ty výrobci zatím nedodávají. Aby výrobce mohl poskytnout balení do pilotního provozu, musí být schopen tisknout 2D kód na balení a zároveň být připojen k úložišti, kam jednotlivé kódy k vyrobeným balením musí odeslat.

K dnešnímu dni zatím mají lékárny k dispozici pro testování velmi omezené množství léčivých přípravků od čtyř výrobců, navíc nepříliš často vydávaných (brněnská lékárna má např. s 2D kódy pro ověření k dispozici pouze přípravky Rocaltrol 0,25 cps a Mabthera od společnosti Roche).

Zcela zatím chybí přípravky vydávané ve velkých množstvích na nemocniční oddělení, přitom nutnosti skenovat desítky stejných balení při výdeji na žádanku se nemocnice obávají nejvíce.

V souvislosti se zavedením opatření vyplývajících z protipadělkové směrnice do praxe však dr. Šimíček předpokládá výrazné navýšení práce. Sekce nemocničních lékárníků České farmaceutické společnosti se proto problematice intenzivně věnuje. Cílem je pokusit se co nejdříve odhadnout dopad směrnice do provozu nemocničních lékáren.

Limitem rychlosti ověřování každého balení může být rychlost připojení k internetu, což v nemocnicích obvykle problém není. Dalším je nutnost investice do kamerových čteček schopných číst 2D kódy, tato výměna již často v nemocnicích proběhla v souvislosti se zavedením e-receptů. Samozřejmostí je nutnost úpravy lékárenských software.

Jak uzavírá dr. Šimíček, možné výstupy mohou sloužit jednak jako argument pro vedení nemocnic o nutnosti investic do hardware (např. výdejní roboty apod.) a posílení personálu, jednak jako podklad pro diskuzi s plátci péče a Ministerstvem zdravotnictví o oprávněném nároku na úpravu plateb lékárnám. Reálné náklady však lze jen těžko odhadnout bez osobní zkušenosti. Proto se do pilotního projektu přihlásilo více než 20 nemocničních lékáren.

Začíná i Dr.Max

Od tohoto pondělí 2. července 2018 pak začaly s testy také lékárny řetězce Dr.Max (byly nominovány Asociací provozovatelů lékárenských sítí), konkrétně na poliklinikách v Kladně a pražských Modřanech, v Praze Kobylisích na Střelničné a u Ládví, v Čakovicích a Na Poříčí. Pilotní řežim se prozatím týká 4 přípravků – Strattera (Eli Lilly), Trulicity (Eli Lilly), Durogesic (Janssen Cilag) a Klimonorm (Bayer).

Podle informací portálu APATYKÁŘ® probíhá expedice bezproblémově. Vzhledem k nutnosti online ověření na hubu dochází k menšímu zdržení, nicméně zdržení při výdeji není nijak zásadní.

Do pilotu se mají podle původních plánů připojit i další nemocnice, lékárny, distributoři i SW společnosti.

Zásadní role lékáren

I přesto, že se dosud v českém legitimním lékovém řetězci padělky nikdy neobjevily, v sousedních zemích je to již, bohužel, realita. Právě tento nový systém však ukazuje, jak zásadní roli hrají kamenné lékárny v systému výdeje léčivých přípravků pacientům.

Pokud by se již nějaký padělek v lékárně hypoteticky objevil např. s dodávkou, velmi rychle může být odhalen rovnou při příjmu a pacienti mají jistotu, že v lékárnách dostanou jen pravé léčivé přípravky. Kromě odborného poradenství tak kamenné lékárny jednoznačně posilují svou roli v systému jako bezpečné hráze proti padělkům. To je důležité především v době narůstajících internetových prodejů.

Zavedení celého systému, byť se vůči němu objevuje osamocená kritika, jednoznačně podtrhuje zásadní roli kamenných lékáren v celém zdravotním systému, protože garantují bezpečný výdej léčiv pro pacienty. I proto jsou hlavním článkem v online ověřování.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.