MZ chce lékárníkům pomoci, odmítá ale agresivní nátlakové akce – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

MZ chce lékárníkům pomoci, odmítá ale agresivní nátlakové akce

Vloženo: 13.07.2018, 08:22 | Čteno: 16829×
FOTO: APATYKÁŘ®

Současné vedení Ministerstva zdravotnictví opakovaně prokazuje velkou vstřícnost k lékárenskému segmentu. V posledních měsících se však nepochopitelně objevují stále častěji výpady některých uskupení a jednotlivců vůči jeho vedení, což může dosavadní podporu ohrozit.

Otevřené dveře

Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch od počátku svého nástupu deklaroval, že stabilizace lékárenského sektoru patří mezi priority resortu, což dokazují desítky jednání se zástupci lékárníků na půdě ministerstva. Lékárníci jsou také členy všech pracovních skupin na ministerstvu a bezprostředně se tak účastní všech zásadních změn, které se jejich segmentu dotýkají.

Jedná se však o rozsáhlé systémové změny, které nelze udělat ze dne na den a musí jim předcházet důkladné analýzy a řada jednání.

„Ze strany lékárníků vnímám velkou netrpělivost, což dokazují nejrůznější nátlakové akce směrem k ministerstvu. Velmi mne mrzí, že navzdory tomu, že mají u nás permanentně otevřené dveře, uchylují se často k agresivní a nekonstruktivní rétorice. To považuji za velmi nešťastné. Určitě by bylo vhodnější, aby svou energii soustředili spíše na přípravu věcných návrhů, než na psaní kritických tiskových zpráv a organizaci protestních akcí proti ministerstvu. Možná bychom pak se změnami, po kterých tak hlasitě volají, byli mnohem dál,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Výpadky léčiv

V oblasti lékové politiky je pro ministerstvo hned po lékovém záznamu prioritou řešení výpadku dodávek léčivých přípravků do lékáren, ke kterým v některých případech dochází.

Ačkoliv se nejedná o systémový problém, ale o problém týkající se některých přípravků, které se dovážejí na český trh v nedostatečném množství, nebo se jedná o nedostatek lokálního charakteru, považuje mechanismy k zajištění dostupnosti léčiv podle stávající legislativy za nevymahatelné a tedy nefunkční, a to je potřeba napravit.

Ministerstvo potvrzuje, že se inspirovalo slovenským modelem emergentního zásobování, kde je povinnost nikoli na distributorech, ale přímo na výrobcích, kteří musí zajistit, že bude pacientovi s platným receptem přípravek dodán, ať již si ho bude chtít vyzvednout v jakékoliv lékárně v ČR.

Nedostatek léčivých přípravků v českých lékárnách však mohou způsobovat také reexporty. I ty se ministerstvo snaží aktivně omezit.

Podle ministra minulé vedení zcela nepochopitelně zaspalo, a přestože zákon, který popsal nový mechanismus vyhodnocování dodávek na český trh a možnosti zákazu reexportu je platný již od jara loňského roku, nutné prováděcí vyhlášky nebyly od věcně příslušných útvarů ministerstva finálně připraveny a poslány do legislativního procesu.

To se snaží nové vedení napravit a jakmile proběhne nutný legislativní proces, ihned začnou práce na tom, aby se příslušné postupy realizovaly, začaly sledovat objem a ceny léčiv, které vstupují na český trh, jejich prostup distribučním řetězcem a jejich objem při výdeji v lékárnách.

Každopádně ministr potvrdil komplexnější změny systému a chce příslušnou novelu zákona připravit nejpozději do konce tohoto roku. Je to, podle něj, jedna z priorit v oblasti lékové politiky, aby nedocházelo k vývozu léčivých přípravků za účelem zisku na úkor českých pacientů.

Dostupnost lékárenské péče

Ministerstvo rovněž řeší zabezpečení dostupnosti lékárenské sítě v odlehlých regionech i přesto, že podle dat SÚKL, jak uvádí, je situace lékáren je z celorepublikového hlediska v posledních letech stabilní. Za poslední dva roky nezanikla ani jedna lékárna v místě, kde by vůbec nebyla jiná lékárna, a v roce 2015 zanikly takové nanejvýš tři. Tyto údaje, podle ministra, rozhodně neodpovídají dramatickým scénářům, o kterých hovoří zástupci lékárníků.

Pro Ministerstvo zdravotnictví není relevantní vlastnická struktura a to, zda se jedná o řetězcovou lékárnu nebo nezávislou lékárnu – relevantní je dostupnost lékárenské péče pro pacienty. Pacienti neřeší, kdo vlastní lékárnu v jejich bydlišti, ale zda ji tam vůbec mají.

Ministerstvo si je však vědomo, že současná legislativa neposkytuje dostatečnou záruku toho, že skutečně nedojde k zániku lékáren v odlehlejších lokalitách, které by způsobily úplnou nedostupnost lékárenské péče. Ačkoliv ministerstvo zatím nezaznamenalo, že by k tomu docházelo, je na tuto situaci připraveno.

Ostatně výstupem dohodovacího řízení s lékárenským segmentem je i zřízení speciálního fondu, do kterého bylo vloženo 48 mil. Kč, který bude určen k podpoře vzniku a udržení provozu venkovských lékáren. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami chce ministerstvo nyní pracovat na metodice poskytování finanční podpory tak, aby mířila do lokalit, kde je skutečně potřeba.

Odměňování lékáren

V neposlední řadě se ministerstvo věnuje i otázce odměňování lékáren. V návaznosti na výsledek dohodovacího řízení aktuálně připravuje cenový předpis, v rámci kterého dojde k podstatnému navýšení sazeb taxy laborum. To pomůže, podle ministra, těm lékárnám, kde lékárníci sami připravují individuální léčivé přípravky.

Ministerstvo bude pokračovat v dialogu s Českou lékárnickou komorou na jiných modelech odměňování lékárenské péče. Lékárníci dlouhodobě volají po zavedení pevných doplatků.

Ministerstvo zdravotnictví několikrát deklarovalo, že je na toto téma otevřeno diskusi a požádalo lékárníky, aby předložili detailnější analýzu a konkrétní návrhy realizace. Zatím však žádné nedostalo a ministr je v této věci skeptický.

„Otázkou je, jak bychom vysvětlili pacientům, že na lék, který mají dnes plně hrazený tam, kde lékárna nakupuje efektivněji, najednou budou muset všude stejně doplácet. Nejsme přesvědčeni o tom, že lidé jsou ochotni hledání lékárny, kde dostanou lék bez doplatku či s nižším doplatkem, vyměnit za jistotu, že všude dostanou lék za stejný doplatek, který ale může být i podstatně vyšší než ho mívali předtím. Proto je pro takovou změnu potřebný celospolečenský a politický konsensus,“ dodal ministr zdravotnictví.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.