Ministerstvo představilo nová pravidla pro úhradovou regulaci zdravotnických prostředků – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ministerstvo představilo nová pravidla pro úhradovou regulaci zdravotnických prostředků

Vloženo: 05.09.2018, 05:45 | Čteno: 14164×
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch
FOTO: Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch (Archiv autora)

Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nová pravidla pro úhradovou regulaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz a hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Reaguje tak na rozhodnutí Ústavního soudu.

Hlavní změny

Pokud projde bez zdržení celým schvalovacím procesem, má platit od 1. ledna 2019. Úhrady všech dosud hrazených zdravotnických prostředků však budou dle přechodných ustanovení zachovány až do okamžiku vypočtení a zveřejnění nových úhrad.

Podle návrhu budou nové zdravotnické prostředky zařazovány do systému úhrad každý měsíc (dosud jednou za půl roku). Zároveň se do kategorizačního stromu doplňují nové skupiny produktů, které se dosud nehradily vůbec nebo jen ze 75 %.

Úhradovou regulaci poukazových zdravotnických prostředků bude administrovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), odvolacím orgánem bude Ministerstvo zdravotnictví. Aktualizaci kategorizačního stromu bude každoročně připravovat komise za účasti zdravotních pojišťoven, odborných společností, pacientských organizací, profesních komor, asociací dodavatelů, ministerstva a SÚKL.

Prakticky všechny položky, které jsou dnes hrazeny ve výši 75 % z ceny, protože nemají v zákoně vlastní úhradovou skupinu, by měly být doplněny do kategorizačního stromu a pacienti by tak měli dosáhnout na jejich plnou úhradu.

U některých položek se naopak se spoluúčastí počítá. Jde především o oblasti, kde byly v nedávné době identifikovány hromadné excesy, popř. skupiny, kde má drobná spoluúčast motivační charakter. Ministerstvo respektuje požadavek Ústavního soudu, aby na péči dosáhl každý pacient bez ohledu na jeho sociální status.

Zdravotním pojišťovnám novela vrací nástroje pro zajišťování úspor (cenové soutěže a dohody o nejvyšší ceně) i v době, když již budou zrušeny dosavadní instituty ekonomicky nejméně náročné varianty a průzkumu trhu.

Novela reflektuje požadavek Ústavního soudu na dodržení požadavku tzv. výhrady zákona. Nárok pojištěnce musí jednoznačně vyplývat přímo ze zákona. Jeho obecné vymezení se ukázalo být velmi náročným až neproveditelným. Základním prvkem je tak ukotvení kategorizačního stromu v příloze zákona (to preferuje i široká odborná veřejnost).

Zdravotnické prostředky na zakázku

V případě individuálně zhotovovaných zdravotnických prostředků (tzv. zdravotnických prostředků na zakázku) budou tyto produkty hrazeny procentní sazbou stanovenou přímo v zákoně. U podstatné části položek to bude úhrada ve výši 100 %. U některých položek se i s ohledem na dosavadní stav a ekonomické možnosti systému zdravotního pojištění počítá s dílčí spoluúčastí. Tento systém bude průběžně monitorován a přizpůsobován.

Motivace dodavatelů

Pokud se výrobci či dodavatelé zapojí do cenové soutěže, jejich zdravotnické prostředky budou ze zákona vyjmuty z předepisovacích limitů lékařů. Zároveň zdravotní pojišťovny budou moci předepisující lékaře pozitivně motivovat v rámci úhradových dodatků, aby maximálně preferovali pro systém nejefektivnější produkty.

Zdravotnické prostředky v nemocniční péči

Protože Ústavní soud nenapadl nárok pacienta na zdravotnické prostředky poskytované v rámci lůžkové péče, zákon jasně stanoví nárok na plnou úhradu s tím, že pojištěnec se na hrazení takových zdravotnických prostředků nepodílí.

Zdravotnické prostředky používané v nemocnicích nejsou hrazeny individuální platbou za každou položku, ale na paušálovém principu. Nelze tedy nyní použít jednotný mechanismus jak pro ambulantní, tak pro lůžkovou péči. S komplexní změnou systému úhrad nemocničních zdravotnických prostředků však ministerstvo počítá v legislativním výhledu.

Problémy tak vznikají výhradně v rámci třístranných vztahů zdravotní pojišťovna – dodavatel – poskytovatel zdravotních služeb, přičemž pojištěnců se přímo nijak nedotýká. Protože výhrady Ústavního soudu mířily především do oblasti správy číselníků, ministerstvo vydá metodiku pro správu číselníků zdravotních pojišťoven, což má eliminovat nestandardní a netransparentní procesy.

Široká podpora

Ministerstvo upozorňuje, že pokud novela nebude schválena, přijdou od ledna 2019 zdravotní pojišťovny o nástroje pro regulaci cen a úhrad zdravotnických prostředků. Současně by se však podstatná část zdravotnických prostředků přesunula do režimu automatické úhrady ve výši 75 %, tj. vznikl by doplatek pro pacienty.

I proto návrh ministerstva podpořily zdravotní pojišťovny, Česká lékařská společnost JEP i pacientské organizace. O novele budou dnes jednat poslanci Výboru pro zdravotnictví PSP ČR.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.