PharmDr. Silvie Antonínová: Přístup komory jsem vnímala jako bodnutí do zad – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování lékáren, podpora venkovských lékáren

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
AKTUÁLNĚ

PharmDr. Silvie Antonínová: Přístup komory jsem vnímala jako bodnutí do zad

Vloženo: 30.10.2018, 05:43 | Čteno: 11226×
PharmDr. Silvie Antonínová
FOTO: PharmDr. Silvie Antonínová (soukromý archiv)

Za několik dní se koná XXVIII. Sjezd delegátů ČLnK, na který v uplynulých týdnech probíhaly volby delegátů. Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, řada dosud nefunkčních Okresních sdružení lékárníků (OSL) se pokusila revitalizovat a obnovit svou činnost prostřednictvím tzv. zvláštních volebních shromáždění, např. Praha 10, Praha 4 nebo Nymburk úspěšně.

Na portál se však v těchto dnech obrátili rozhořčení kolegové z jednoho z největších OSL Ostrava, kteří se pokusili svou činnost rovněž obnovit, nicméně představenstvo ČLnK rozhodlo o ukončení zvláštního volebního shromáždění z důvodu nesouladu jeho průběhu s volebním řádem. Portál APATYKÁŘ® si váží zájmu kolegů-lékárníků, kteří mají v jeho nezávislost důvěru a proto se redakce obrátila na hlavní iniciátorku znovuobnovení tohoto OSL lékárnici PharmDr. Silvii Antonínovou, aby vysvětlila, co se vlastně stalo.

Proč jste se rozhodla s kolegy obnovit OSL Ostrava a kolik vás „do toho šlo“?

„Těch důvodů, proč obnovu nefunkčních OSL považuji obecně za užitečnou, je víc. Je to například základní předpoklad k tomu, aby vznikla nějaká platforma, na které se spolu mohou lékárníci na úrovni okresu bavit. Komunikace mezi nimi je dneska důležitější než kdy dřív.

Je to taky jediná cesta, jak názor ‚zezdola‘, tedy z regionu, dostat ‚nahoru‘, čili na celostátní sjezd komory. U nás je například velmi tíživý problém nedostatku pracovních sil. A vzhledem k tomu, že náš region tím netrpí zdaleka jako jediný, měl by se řešit na celokomorové úrovni.

Na začátku roku poukázali kolegové PharmDr. Aleš Novosád a PharmDr. David Ovčaří na to, že nefunkčních OSL je u nás dvacet – většina z nich ve velkých městech. To je velmi znepokojivé z pohledu celé ČR i z pouhé okresní perspektivy. Znamená to například, že se tu ztrácí kontakt s ‚terénem‘. A my, lékárníci na Ostravsku přece chceme, aby vedení a sjezd komory dostávaly objektivní obrázek o situaci v nejzalidněnějších regionech. Proto jsem zareagovala na výzvu PharmDr. Novosáda, který vybízel kolegy z nefunkčních OSL, aby se pokusili o jejich oživení.

Ono to má i velmi praktické dopady. Dnes se například nemáme na koho na okrese obrátit v takových věcech jako jsou vydávání osvědčení (ověřování praxe) nebo členská evidence, nemáme z čeho platit vlastní vzdělávací akce a také jsme odříznuti od důležitých informací, třeba ze sjezdu delegátů, protože všechno se do usnesení nedostane a my přicházíme o příležitost k setkávání s kolegy odjinud. To bychom rádi změnili, a protože někdo začít musí, do celé záležitosti jsem se zprvu vložila sama.“

Kolik času a práce Vás celá aktivita stála, co vše jste pro obnovení podnikla?

„Dala jsem tomu spoustu času v době, kdy jsem se měla věnovat rodině, ale tohle mi za to zkrátka stálo. Považovala jsem to ze všech uvedených důvodů za velmi důležité. Intenzivně jsem na obnově našeho OSL pracovala od června do října, kdy volby byly nakonec zahájeny. Právě s ohledem na tu hromadu odvedené práce mi je teď dvojnásob líto, že mí kolegové nakonec kvůli formalitě nedostali šanci působit v našem OSL a delegáti se nemohli zúčastnit sjezdu komory.

Na úrovni našeho OSL jsme se totiž nedopustili žádné chyby. Volby musely být ukončeny, protože k jejich zahájení nedorazila komorou pověřená osoba. Víte, co to jen bylo e-mailů, které jsme si s kolegy PharmDr. Novosádem a PharmDr. Ovčařím kvůli volbám vyměnili, kolik telefonátů, kolik času stála organizace? A to všechno za plného provozu lékáren, za plného chodu domácnosti!

Především PharmDr. Novosádovi patří velký dík, on i jeho kolega tomu věnovali opravdu hodně. Myslím, že všichni notnou dávku hořkosti cítíme zcela oprávněně.“

Konzultovali jste provedení voleb s vedením komory, aby vše proběhlo, jak má?

„Samozřejmě že ano. Drželi jsme se až úzkostlivě komorového manuálu pro obnovování nefunkčních OSL a volebního řádu, každý krok jsme konzultovali s kolegy PharmDr. Novosádem a PharmDr. Ovčařím. Právní záležitosti jsme probírali s doktorem Maršíkem.

Šli jsme přitom opravdu až do detailu, nic jsme nechtěli ponechat náhodě a byli jsme odhodlaní všechno dělat podle řádů a stanov komory. Jsme lékárníci. Pro nás to představuje lege artis základní princip! Neřídíme se jím jen při výdeji léčiv, ctíme ho obecně.“

Jak jste zmínila, představenstvo komory rozhodlo před pár dny o ukončení zvláštního volebního shromáždění, pro nesoulad s volebním řádem. Vy jste tedy nepozvali člena PČLnK k volbám, nebo v čem byl problém?

„My jsme je pozvali, komora je stanovila, když nám schválila žádost o vyhlášení voleb a oni o tom byli komorou informováni. Den před zahájením zvláštního volebního shromáždění jsem dostala informaci, že bohužel nikdo z nich nedorazí. Věřte mi, že to byl přístup, který jsem v daném okamžiku vnímala jako bodnutí do zad.

ČLnK přece veřejně deklarovala zájem na revitalizaci nefunkčních OSL a najednou jsme v tom byli sami. Došlo na jejich návrh k distančnímu zahájení zvláštního volebního shromáždění členem představenstva komory, který se posléze stal důvodem k ukončení voleb. Volební proces jsme díky tomu nemohli absolvovat celý, bohužel. Volby nám zastavili, což je do značné míry frustrující.

Na druhou stranu jsme si ale dokázali, že je umíme zorganizovat a že i účast je velmi nadějná a členové u nás mají zájem o revitalizaci nefunkčního OSL. Během pouhých šesti volebních dní odvolilo 141 členů z 319, což představuje volební účast bezmála 45 procent. Do splnění nadpoloviční většiny chybělo pouhých 19 hlasů. Je velmi pravděpodobné, že kdyby naše volby dostaly šanci proběhnout kompletně, mohli jsme mít dnes funkční OSL a na sjezdu delegáty ze svého obnoveného OSL.“

Co bude následovat? Pokusíte se znovu o obnovení, anebo jste Vy a kolegové otrávení ze zbytečné práce?

„Jsme zklamaní, samozřejmě, ale ani ne tak tím, že pro tuto chvíli přišla práce nazmar, jako spíše kvůli tomu, že pomoc nepřišla z místa, odkud jsme ji čekali a odkud přijít měla. Měli jsme funkční OSL na dosah. Osobně mě to mrzí a mrzí mě to i kvůli kandidátům, kteří do toho šli s obrovským nasazením. Představte si běžce, který si odpracuje trénink, nic nevynechá, s chutí a v dobré formě vyběhne, ale pak mu někdo vstoupí do dráhy a řekne mu, že nesmí doběhnout do cíle. Tak ta situace totiž vypadala.

Mrzí mě to i za organizátory na úrovni okresu. Členové volební komise volbám absolutně podřídili svůj osobní život – aby mohla být přítomna u urny a u vyhodnocení voleb, jedna členka dokonce zrušila předatestační kurz. Obětovali tomu dost, hlavně to brali všichni zodpovědně – jako závazek.

A logicky mě to mrzí kvůli voličům, kteří si museli za sebe třeba sehnat v práci náhradu, protože lékárnu kvůli volbám zavřít nemohli. Taky tomu dali kousek života. Spousta práce a času přišla vniveč. Co bude následovat? Závazně nevím, ale ideální by bylo, kdyby se někdo do toho chtěl pustit znovu a pokusil se o druhý pokus.“

Co byste vzkázala dalším kolegům, kteří se pokoušejí, nebo zvažují, obnovit svá nefunkční OSL?

„Především, že to stojí za to, i přes zmařené volby tady u nás. Koneckonců, i my to jednou dáme – je to jen otázka času. Musejí se ale připravit na to, že jde o hodně práce. Ale za tu je čeká – pokud vše dobře dopadne – odměna v podobě funkčního OSL.

Mohou při svém úsilí narazit na nezájem, a dokonce i antipatii, ale na druhou stranu zůstává pořád dost těch, kteří stojí o to mít znovu funkční OSL a dokáží se povznést nad to, jestli je organizátorem někdo z řetězce nebo z nezávislé lékárny. Jsme přece jen kolegové, lékárnici, které trápí podobné problémy.“

Portál APATYKÁŘ® oslovil také člena Pracovní skupiny ČLnk pro revitalizaci nefunkčních OSL PharmDr. Aleše Novosáda, jehož vyjádření přinese v nejbližší době.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.