PharmDr. Aleš Novosád: Nechme za sebou kastování na lékárníky tyhle a tamty, školu máme všichni stejnou – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elektronické preskripci, lékový záznam

Třetí část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
AKTUÁLNĚ

PharmDr. Aleš Novosád: Nechme za sebou kastování na lékárníky tyhle a tamty, školu máme všichni stejnou

Vloženo: 30.10.2018, 15:56 | Čteno: 11667×
PharmDr. Aleš Novosád
FOTO: PharmDr. Aleš Novosád (soukromý archiv)

Za několik dní se koná XXVIII. Sjezd delegátů ČLnK, na který v uplynulých týdnech probíhaly volby delegátů. Řada dosud nefunkčních Okresních sdružení lékárníků (OSL) se pokusila revitalizovat a obnovit svou činnost prostřednictvím tzv. zvláštních volebních shromáždění, např. Praha 10, 4 nebo Nymburk úspěšně.

Nicméně na portál se v těchto dnech obrátili rozhořčení kolegové z jednoho z největších OSL Ostrava, kteří se pokusili svou činnost rovněž obnovit, nicméně představenstvo ČLnK rozhodlo o ukončení zvláštního volebního shromáždění z důvodu nesouladu jeho průběhu s volebním řádem.

Portál APATYKÁŘ® si váží zájmu kolegů-lékárníků, kteří mají v jeho nezávislost důvěru a proto dal prostor hlavní iniciátorce znovuobnovení tohoto OSL lékárnici PharmDr. Silvii Antonínové, aby vysvětlila, co se vlastně stalo. Stejný prostor nyní poskytl také členovi Představenstva ČLnK a členovi Pracovní skupiny ČLnk pro revitalizaci nefunkčních OSL PharmDr. Aleši Novosádovi, aby ze svého pohledu prezentoval, kde se stala chyba a proč to v Ostravě letos nevyšlo.

Lékárníci z OSL Ostrava si stěžují, že jim komora neumožnila jejich OSL obnovit. V čem byl, z Vašeho pohledu, problém, že se hlasování muselo skrečovat?

„Pojďme si v prvé řadě říci, jak by to mělo být správně. Představenstvo ČLnK stanoví svého člena, který uzavře kandidátní listiny zvláštního volebního okresního sdružení a zahájí volby. Problém byl, bohužel, ve velké shodě náhod, které jsem jako iniciátor voleb nemohl předpokládat.

Nechci se vymlouvat, ale bohužel jsem nedokázal ve velice krátké době toto zajistit, i přesto, že byli jmenováni hned dva kolegové, kteří měli tuto činnost v Ostravě zajistit. Bohužel jsem v úzkostné situaci volby zahájil distančně po telefonu, což se po právním rozboru ukázalo jako jednání proti řádům ČLnK, a proto jsem nechal představenstvo ČLnK na mé doporučení volby ukončit předčasně.“

Sám jste vyzýval kolegy, aby se zapojili do obnovy OSL. Víme oba, že zájem o aktivní působení v OSL je dlouhodobě velmi chabý, zejména v těch velkých. Nyní se najdou, dokonce v jednom z největších, aktivní jedinci a nakonec jejich práce vyjde vniveč. Nemyslíte, že je to od příštích aktivit odradí?

„Doufám, že tomu tak nebude. Jistě máte pravdu, že aktivita kolegů není velká, ale zpráva volební komise, která byla vydána, i přesto, že volby nebyly platné, ukazuje, že zrovna v tomto OSL kolegové aktivní jsou a věřím, že druhý pokus bude již úspěšný.

Sám jsem se spojil s většinou organizátorů, situaci vysvětlil, stejně tak jsem komunikoval tento problém v rámci všech členů OSL Ostrava a zcela samostatně jsem se vše snažil vysvětlit kandidátům v těchto volbách.“

O povinné účasti člena PČLnK obnovovatelé věděli a měli přislíbené kolegy. Proč se den předem dozvědí, že dotyčný člověk nepřijde a není k dispozici ani náhradník? Termín přece všichni znali předem? To skutečně může u některých vyvolávat podezření, jestli nešlo o záměr…

„Jak jsem odpovídal v první otázce. Bohužel došlo ke kaskádě neočekávaných situací, kdy se nikdo z nominovaných kolegů nemohli na volby dostavit a nakonec jsem nedokázal ani v tak krátké době, najít náhradníka, který by se do 13 hodin dokázal do Ostravy dopravit.“

V terénu se proslýchá, že je to důsledek toho, že aktivita pro obnovení OSL vyšla od kolegů z řetězců, kteří se už nemohou dívat na to, jak jsou v posledních letech odborně dehonestováni, přitom k tomu není relevantní důvod (viz např. slova ředitelky SÚKL v podcastu pro náš portál). Každopádně podle mých informací kandidovali i lidé z neřetězcových lékáren. Na jedné straně jste Vy sám vyzval dříve kolegy k obnově nefunkčních OSL, nyní ale rozhodnutí představenstva tito aktivní kolegové vnímají jako přinejmenším ránu pod pás. Pokud vím, oni žádnou chybu při organizaci neudělali?

„Měl jsem asi předně v první otázce hned na začátku říct, že vina je opravdu pouze na mně. Kolegové z OSL Ostrava opravdu vůbec žádnou chybu neudělali, naopak jim patří obrovský dík za to, jak se k celé problematice nefunkčního OSL postavili.

Aktivita pro obnovení nefunkčních OSL vznikla u mě. Jsem z řetězcové lékárny, proto se možná tyto matoucí informace objevují. V Ostravě kandidovala polovina kolegů z lékáren nezávislých a druhá polovina z řetězcových. Ale neodpustím si jednu otázku. Co je to řetězec? Pro mě dvě lékárny a více pod jedním provozovatelem.

Ale zpátky z otázce. Zajímavé na tom vše bylo, že největší odpůrci se objevovali ze sousedního OSL Opava, které paradoxně po několika letech své delegáty na tento sjezd nezvolilo. Chyběli pouze dva členové. A zrovna Ti, kdo nejvíc rozsévali zlo v Ostravě, se voleb v Opavě nezúčastnili.“

Co bude následovat? Lze ještě volby opakovat a stihnout do sjezdu zvolit delegáty? Co byste kolegům doporučil, resp. komunikovali jste nastalou situaci?

„Několik dalších dnů po ukončeních voleb jsem s kolegy komunikoval a po vychladnutí emocí jsme se shodli na tom, že volby uskutečníme znovu. Delegáti se budou volit na volební sjezd v roce 2019. Doporučeních padlo několik. Shodli jsme se na společném postupu. Kolegové v Ostravě si odpočinou, prožijí příjemné svátky Vánoc a v novém roce se pustíme do nových voleb.

V současné chvíli jsem si domluvil i osobní setkání s organizátory voleb, abychom si vše potvrdili i mezi čtyřma očima.“

Jak chcete ostatní motivovat, když teď viděli, jak to dopadlo v Ostravě?

„Ostatní kolegy musí motivovat výsledky dalších OSL. Úspěšně zvolili Praha 10, Praha 4, Nymburk aj. Bohužel bychom si měli říct vše, co se v Ostravě dělo. Plivání na zem před kolegy s urnou, nadávání, sprostá slova apod. Toto není správné lékárnické jednání.

Jednota je základ síly. Nechme za sebou již kastování na lékárníky tyhle a tamty. Školu máme všichni stejnou. Nebuďme lhostejní k dění kolem nás a je třeba si uvědomit, že síla okresních sdružení je obrovská.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.