MZ se s farmafirmami dohodlo na zveřejňování cen za nakupovaná léčiva – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

MZ se s farmafirmami dohodlo na zveřejňování cen za nakupovaná léčiva

Vloženo: 23.11.2018, 16:53 | Čteno: 14325×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo memorandum s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) o zřízení databáze reálných jednotkových cen léčiv dodávaných do nemocnic přímo řízených ministerstvem. Podle ministra Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha tak bude mít ministerstvo vůbec poprvé kompletní přehled o tom, za kolik jeho nemocnice nakupují léčivé přípravky.

Speciální databáze

V srpnu tohoto roku uložilo ministerstvo svým přímo řízeným nemocnicím maximálně transparentně zveřejňovat jednotkové ceny nakupovaných léčivých přípravků v Registru smluv, vyjma cen vyplývajících ze specifických dohod se zdravotními pojišťovnami (např. v rámci risk-sharingových schémat), které by pro dodávající společnost představovaly obchodní tajemství.

Aby mělo ministerstvo přehled i o těchto cenách a cenách, které se z různých zákonných důvodů nezveřejňují ani v Registru smluv, a mohlo efektivně kontrolovat vynakládání veřejných prostředků, domluvilo se se zástupci farmaceutických společností na vytvoření speciální databáze, kam se tyto údaje budou vkládat a ministerstvo k nim bude mít přístup.

Agregované údaje uvidí také Státní ústav pro kontrolu léčiv, přímo řízené nemocnice, zdravotní pojišťovny a případně další kontrolní orgány, jako např. Nejvyšší kontrolní úřad.

Regulovaný přístup

Přímo řízené nemocnice budou mít přístup pouze k informacím týkající se jich samotných, aby mohly ověřit plnění povinnosti vložení dat do databáze dodavatelem léčivého přípravku a správnost a úplnost uvedených údajů. Zároveň jim však ministerstvo bude poskytovat pravidelné reporty o nákupech léčiv všech nemocnic řízených ministerstvem, které budou obsahovat u každého léčivého přípravku údaj o váženém průměru jeho ceny a o jeho nejvyšší a nejnižší reálné jednotkové ceně uvedené v databázi.

Údaje o jednotkových cenách budou do databáze vkládat dodavatelé. Nenaplní-li tento závazek, pak ministerstvo podpoří přímo řízenou organizaci ve zveřejnění cen v Registru smluv.

Náklady na provoz databáze budou společně a spravedlivě hradit dodavatelé léčivých přípravků. Databáze bude obsahovat údaje o dodavateli, léčivém přípravku, přímo řízené nemocnici, do které je daný léčivý přípravek dodáván, a skutečné jednotkové ceně. Dodavatel je povinen zajistit vložení těchto informací do databáze do jednoho měsíce od platnosti jednotkové ceny dle rámcové smlouvy nebo dodání zboží dle objednávky. Informace vložené do databáze budou dostupné tři roky od vložení.

Data vložená do databáze nebudou patřit Ministerstvu zdravotnictví ani jiné veřejné instituci, provoz, financování i bezpečnost dat je v rukou AIFP. Databáze se 1. ledna 2019 spustí v pilotním provozu, v ostrém pak bude fungovat od 1. února 2019.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.