Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

SZP zalistoval dvě další biosimilars, posiluje Sandoz a Stada

Vloženo: 02.01.2019, 06:06 | Čteno: 14312×
Foto: APATYKÁŘ®

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna do 30. června 2019. Přibyly čtyři účinné látky, naopak jedna byla vylistována, přičemž výrazně posílilo zastoupení biosimilars. Na vedoucí pozici se vyšvihla Stada a posiluje i Sandoz, Actavis a Accord Healthcare z listu vypadly.

Dvě nová biosimilars

Na pozitivní list je zařazeno 58 léčivých přípravků (20 účinných látek včetně kombinací, v předchozí verzi bylo 66 léčivých přípravků a 16 látek), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

Oproti předchozí verzi platné do konce prosince 2018 přibyla účinná látka verapamil (Stada), ezetimib (Stada), tigecyklin (Sandoz), paklitaxel (Paclitaxel Ebewe, Sandoz), naopak na pozitivním listu SZP ČR již nefiguruje atorvastatin (Actavis, Sandoz a Zentiva).

Především ale SZP rozšiřuje portfolio biosimilars – ke stávajícímu biosimilar etanerceptu (Benepali, Samsung Bioepis/Biogen) přibylo originální biologikum (Enbrel, Pfizer/Amgen), biosimilar infliximabu (Flixabi, Samsung Bioepis/Biogen) zůstává.

Nově pak do svého pozitivního listu zařadil biosimilars rituximabu (Rixathon, Sandoz) a adalimumabu (Hyrimoz, Sandoz).

Sandoz výrazně posílila

Navzdory vyřazenému atorvastatinu výrazně posílila pozice společnosti Sandoz (5 látek), vedoucí pozici pak posiluje zalistováním verapamilu německá Stada (6 látek).

Naopak po prodeji ztrácí samostatná Zentiva (pouze 3 látky), druhá z původního společného tandemu Sanofi má zalistovánu 1 látku.

V pozitivním listu SZP dále nenajdeme firmy Actavis (atorvastatin) a také Accord Healthcare (mezinárodní divize Intas Pharmaceuticals) s látkou bosentan.

Poslední z firem, jejichž přípravek je zařazen na pozitivním listu SZP je CSL Behring (antithrombin III).

Oproti pozitivnímu listu SZP ČR je Zentiva výrazně úspěšnější v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který aktuálně obsahuje 25 účinných látek (142 přípravků), kde má zalistovaných 11 látek.

U VZP se oproti SZP ČR více uplatňuje firma Actavis (5 látek) a také Krka, která nemá v pozitivním listu SZP ČR žádnou látku, naopak u VZP jich má 6. Oproti SZP se u VZP uplatňuje navíc společnost Teva Pharmaceuticals (1 látka).

VZP stále nemá na svém pozitivním listu oproti SZP ČR žádné biosimilars, přičemž biosimilars mají u biologické léčby poměrně zásadní úsporný potenciál. SZP zalistovala již počátkem roku 2016 biosimilar etanerceptu.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP ČR v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny preskripci přípravků v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 155 mil. Kč za rok.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.