Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Středoevropské sítě lékáren založily evropskou organizaci, povede ji PharmDr. Zdeněk Blahuta

Vloženo: 10.01.2019, 12:09 | Poslední aktualizace: 23.01.2019, 17:46 | Čteno: 15063×
Foto: APATYKÁŘ®

Lékárenské sítě ze střední a východní Evropy se spojují a budou společně hájit své zájmy v rámci nově zřízení Evropské federace lékárenských sítí (EFPC, z.s.). Výkonným ředitelem této organizace bude PharmDr. Zdeněk Blahuta, někdejší ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

EFPC

EFPC byla oficiálně zapsána do českého rejstříku na konci listopadu 2018. Nicméně během druhé poloviny roku 2018 již probíhala intenzívní jednání mezi budoucími partnery. Těmi budou v první fázi národní asociace provozovatelů lékárenských sítí z České republiky, Slovenska a Maďarska. Jak potvrdil portálu APATYKÁŘ® výkonný ředitel nově vzniklé organizace PharmDr. Zdeněk Blahuta, zakládající členové očekávají, že se v následujícím období připojí rovněž zástupci lékárenských sítí z Rumunska, Srbska, pobaltských zemí a Polska.

Ve výkonném výboru EFPC zasedá Ing. Daniel Horák (Dr.Max ČR, Asociace provozovatelů lékárenských sítí), Ing. Sína Niku (Dr.Max SR, Asociace provozovatelů síťových lékáren), Karolina Korodi (předsedkyně Asociace maďarských síťových lékáren, HGYSZ) a Hans Wolfgang Wallisch (Phoenix/BENU Maďarsko). Aktivita vznikla a byla organizována z Česka, nicméně impuls ke vzniku vzešel ze společných jednání všech partnerů.

Cíle federace

Podle ředitele EFPC PharmDr. Zdeňka Blahuty je jedním z hlavních cílů sledovat aktivity různých lobbyistických skupin, které většinou vedou ke krácení práv pacientů, zhoršení dostupnosti lékáren a snižování efektivity lékárenské péče. Některé trendy revize regulace provozování lékáren jsou z pohledu členů federace nezdravé a mohou naopak vést k omezování kvality poskytované lékárenské péče. Národní asociace přitom vnímají určité specifické potřeby síťových lékáren, které jsou v zemích střední a východní Evropy velmi podobné.

Druhým cílem je pak prosazování standardů kvality poskytované péče, spolupráce s plátci či identifikace potřeb koncových zákazníků lékáren. EFPC chce poukazovat na to, že síťové lékárny nastavily a udržují management kvality, který je neustále vyvíjen díky zpětné vazbě od zákazníků lékáren, a jsou tak schopné nabídnout standardizovanou přidanou hodnotu, kterou klienti očekávají.

Jak uvedli představitelé EFPC, regulace v duchu „lékárny lékárníkům“ nemá obdobu v žádném jiném oboru, protože prospívá jen určité omezené skupině lékárníků – majitelů. Zatímco po liberalizaci trhu se kvalita poskytovaných služeb standardizuje a počet lékáren roste, naopak rigidní trhy jako například Rakousko či Německo vykazují vážné strukturální potíže.

V Rakousku se pohybuje víc než třetina lékáren ve ztrátě, v Německu je dnes méně lékáren než před sjednocením země v roce 1990.

Zahraniční zkušenosti

Jednotliví členové federace si proto chtějí mj. mezi sebou vyměňovat své zkušenosti ze svých zemí, sjednotit společný postup a standardy kvality péče. Zajímavé srovnání zaznělo např. z pohledu zajišťování pohotovostní služby. Ing. Sína Niku ze slovenské Asociace provozovatelů síťových lékáren uvedl, že ačkoli sítě zaujímají na Slovensku zhruba 20% podíl na trhu, pohotovosti zajišťují téměř z poloviny.

Obdobně české řetězce sdružené v Asociaci provozovatelů lékárenských sítí zajišťují díky rozsáhlejší otevírací době přístup k lékárenské péči, zejména ve večerních hodinách a o víkendech, kdy např. v neděli mají otevřeno průměrně až o 8 hodin déle než ostatní lékárny.

Maďarská zkušenost zase ukázala, že i přes původní proklamace dva roky po zpětné regulaci vlastnictví vyšší pokrytí a dostupnost lékárenské péče na venkov a mimoměstské oblasti nepřinesly. Navíc už dříve informoval portál APATYKÁŘ® o tom, že změny zdaleka nenašly podporu u všech lékárníků – většina z nich lékárny, podle profesní komory, vlastnit nechtěla – a nevymizely ani komerční praktiky, což bylo jedním z důvodů pro zpětnou regulaci.

Velmi specifická situace je pak v Polsku, o níž dříve informoval pouze portál APATYKÁŘ®, kde zpětná regulace vede až k paradoxním situacím omezující mnohdy samotné poskytování lékárenské péče, prodej lékáren samotných lékárníků či posílení řetězců díky franšízám.

Silnější hlas

To, že se jednotlivé národní asociace slučují do celoevropské organizace dává tušit, že se navzdory rozdílným systémům shodly na společných bodech, které chtějí prosazovat na evropské úrovni. Pokud se bude vyvíjet vše podle prezentovaných plánů, může mít EFPC do dvou let cca 10 členů.

Je logické, že podobný evropský subjekt by mohl mít významnější hlas i na národní úrovni a tudíž i jeho členové v jednotlivých zemích by mohli získat silnější zastoupení. Jedná se totiž o vůbec první podobnou evropskou aktivitu síťových lékáren v podobném rozsahu neomezující se např. jen na země V4 anebo německy mluvící.

AKTUALIZOVÁNO 23. 1. 2019: Oficiální data ohledně vývoje počtu lékáren, která si portál APATYKÁŘ® vyžádal od maďarského Statistického úřadu a obdržel dnes, potvrzují slova Karoliny Korodi o výrazném snížení počtu lékáren po zpětné regulaci trhu.

Již od roku 2011, kdy vstoupilo v platnost moratorium na vznik nových lékáren je zaznamenán pokles celkového počtu lékáren. Zatímco v roce 2010 jich v Maďarsku působilo 2541 (vůbec nejvíce od liberalizace v roce 2007), na konci roku 2017 jich bylo už jen 2369 (pokles o bezmála 200 lékáren).

Pokud se podíváme na počty v jednotlivých maďarských regionech, pak největší poklesy zaznamenávají venkovské oblasti mimo velká města. Statistická data tak jednoznačně ukazují, že dostupnost lékárenské péče se skutečně mimo velké aglomerace zhoršila.

Stejně tak je znatelný pokles počtu lékárníků s platnou registrací pro práci ve veřejných lékárnách. Portál APATYKÁŘ® srovnal data z výročních zpráv Svazu lékárníků EU (PGEU), z nichž vyplývá, že zatímco v roce 2010 bylo v Maďarsku přes 6500 lékárníků, v roce 2016 to bylo už jen o něco více než 5100.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.