Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Pojišťovny vybraly 80 oblastí s horší dostupností, zdejší lékárny dostanou až 600 tis. Kč za rok

Vloženo: 21.01.2019, 06:07 | Čteno: 13689×
Foto: APATYKÁŘ®

Koncem minulého týdne proběhla finální jednání mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci provozovatelů lékáren k nastavení podmínek pro rozdělení 48 mil. Kč alokovaných zdravotními pojišťovnami pro tzv. lékárny v odlehlých oblastech. Vybráno bylo 80 oblastí, každá lékárna bude moci získat dotaci až 600 tis. Kč ročně.

(Ne)odlehlé lékárny

S konkrétní představou přišla na první jednání pouze Asociace provozovatelů lékárenských sítí (APLS), která připravila parametry přidělování dotace na základě švédského vzoru. S tím však nesouhlasili zástupci provozovatelů lékárníků a tyto parametry odmítli, na konkrétních parametrech se však nedohodli (padl mj. požadavek, aby dotaci dostaly všechny lékárny, které jsou v obci jediné, aniž by se zohledňovala spádovost obce a rozsah poskytované lékárenské péče).

Každopádně pojišťovny nakonec z představených parametrů APLS zjevně vycházely, zpracovaly si vlastní analýzu a vypracovaly několik poměrně velmi přesně zpracovaných modelů. Z celkem 6258 obcí vytipovaly 635 s minimálně 1 lékárnou, přičemž 359 má pouze 1 lékárnu. U těch pak vyhodnotily množství vydaných balení léčivých přípravků hrazených systémem zdravotního pojištění.

Pojišťovny následně stanovily parametr dostupnosti (dojezdnosti). Jak už dříve uvedl portál APATYKÁŘ®, pokud by se vzala v úvahu maximální dojezdová vzdálenost do lékárny, kterou definuje platné nařízení vlády (35 minut), žádná tzv. nedostupná lékárna neexistuje. Dokonce při dojezdové vzdálenosti větší než 15 minut by jich stále bylo pouhých 28. Paradoxně tak boj o podporu tzv. odlehlých lékáren ukázal, že takové de facto neexistují a pokrytí lékárenskou péčí v ČR je standardní a dostačující.

Pravidla pro přidělení dotace

Protože však požadavek ministerstva zněl jasně – najít a podpořit „lékárny v odlehlých oblastech“ 48 mil. Kč – upravily pojišťovny kritéria a nakonec vybraly 80 oblastí s „horší“ dostupností. Z parametrů byla logicky vyloučena odloučená oddělení výdeje léčiv (tzv. OOVL), protože se nejedná o samostatné lékárny, ale vždy přináležící k mateřské lékárně a pracoviště s odlišnými požadavky na provoz. Nelze je tedy hodnotit jako standardní lékárny.

Každý provozovatel z dané oblasti, které pojišťovny zveřejní (pravděpodobně již tento týden) splňující dané požadavky si podá žádost o přidělení dotace (do konce února).

Oproti původním předpokladům nebude uvádět počet provozovaných lékáren (tj. nebude se rozlišovat, zda jde o řetězec/neřetězec), dostupnost další lékárny, hodnocení kvality SÚKL (požadavek APLS), finanční ukazatele (ty si ostatně mohou pojišťovny zjistit samy, zásadní bude počet vydaných balení léčivých přípravků hrazených z veřejného pojištění, hranice pro splnění kritérií má být stanovena na max. 28 tis. ročně) a vyjádření místní samosprávy, zda je tam lékárna potřeba.

Naopak v žádosti uvede, zda v oblasti ordinuje lékař a také počet odborných pracovníků a především otevírací dobu. Ta bude hrát zásadní roli, protože diskutovaným minimálním požadavkem byla otevírací doba 30 hodin týdně. Jen v tom případě bude mít lékárna nárok na pevnou měsíční bonifikaci ve výši 12 tis. Kč rozdělenou mezi jednotlivé zdravotní pojišťovny podle podílu pojištěnců v oblasti, kde lékárna působí (analogicky s pohotovostní lékařskou službou).

Pokud bude mít lékárna otevřeno méně, na tuto první část bonifikace nedosáhne (nebo bude krácena). Současně pojišťovny logicky podmínily přidělení dotace i rozložením otevírací doby tak, aby alespoň jednou týdně měla lékárna otevřeno i odpoledne.

Druhou částí bonifikace pak bude výkonová složka, tj. navýšení signálního výkonu (SiV) o 56 Kč za jednu položku do výše maximálně 456 tis. Kč/rok (i s částkou danou v úhradové vyhlášce jde tedy o 70 Kč/SiV). Celkově tak bude moci lékárna z „odlehlé“ oblasti dosáhnout na dotaci ve výši až 600 tis. Kč za rok 2019, což už pro mnohé není zanedbatelná částka.

Je zřejmé, že pojišťovny ke zpracování požadavků na přidělení dotace tentokrát přistoupily skutečně velmi odpovědně a vzaly v úvahu nikoli pocity, ale reálná fakta a parametry, které se dají změřit a mohou tak jasně ukázat, zda lékárna splňuje parametr zhoršené dostupnosti.

Podle informací portálu APATYKÁŘ® se budou dotace odvíjet od výše uvedených pravidel a budou platit dle dohody pouze pro rok 2019. O další budoucnosti tohoto institutu rozhodne nové Dohodovací řízení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Komora odpískala výkon farmaceuta, zkouší znovu protlačit dispenzační taxu
» Lékárenští vyjednávači obvinili MZ, že podporuje monopolizaci lékáren a distribuce léčiv a prohlubuje krizi českého lékárenství
» Lékárníci se s pojišťovnami dohodli na úhradách na rok 2019
» Mgr. Josef Vaníček (APLekS): Raději jednáme, než píšeme vzkazy ministrovi na Twitteru
» MZ dalo do připomínkového řízení novou vyhlášku se seznamem zdravotních výkonů s bodovými hodnotami
» MZ předložilo pozměněný návrh vyhlášky se seznamem zdravotních výkonů, upravuje SiV za položku na Rp
» MZ: Historický úspěch dohodovacího řízení, všichni kromě lékárníků se již dohodli
» Na poslední chvíli o bonifikaci požádala stovka „odlehlých“ lékáren
» O bonifikaci si požádala jen třicítka „odlehlých“ lékáren
» Pojišťovny vybraly 58 „odlehlých“ lékáren, které získají bonifikaci
» Řetězce: Dostupnost lékáren není problém, více nás tíží alarmující nedostatek odborníků
» Soukromí lékaři se postavili za ministra zdravotnictví, odmítají snahy odborů o plošné navýšení platů
» V připomínkovém řízení úhradová vyhláška
» Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška se seznamem zdravotních výkonů, upravuje SiV
» Většina poskytovatelů se již na úhradách s pojišťovnami dohodla, lékárníci opět ne
» Vyhláška o stanovení hodnot bodu vyšla ve Sbírce zákonů
» VZP zveřejnila pravidla a formulář pro žádost o bonifikaci nedostupných lékáren

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.