Kontroly SÚKL 2018: Nedodržování cenotvorby u IPL – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 1.

První část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Kontroly SÚKL 2018: Nedodržování cenotvorby u IPL

Vloženo: 14.03.2019, 18:11 | Čteno: 2961×
Foto: APATYKÁŘ®

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil výsledky cenových kontrol v oblasti léčivých přípravků u poskytovatelů lékárenské péče a u distributorů léčiv. Mezi nejčastější porušení cenových předpisů patřilo nedodržení závazného postupu při tvorbě prodejní ceny individuálně připravovaných léčivých přípravků.

Cíle kontrol

V roce 2018 provedl SÚKL celkem 124 cenových kontrol v oblasti léčivých přípravků, z nichž 110 kontrol proběhlo u poskytovatelů lékárenské péče a 14 kontrol u distributorů léčiv.

Kontrolní činnost byla zaměřena na dodržování podmínek cenové regulace. V případě lékáren bylo u regulovaných hromadně vyráběných léčivých přípravků kontrolováváno zejména dodržování úředně stanovených cen a maximální výše uplatněné obchodní přirážky.

U individuálně připravovaných léčivých přípravků a u hromadně vyráběných léčivých přípravků upravovaných před výdejem bylo kontrolováno dodržování věcného usměrnění cen.

Dále bylo sledováno plnění povinnosti vedení evidence cen uplatněných při prodeji, označování léčivých přípravků cenami a způsob informování pacienta o ceně a výši doplatku, jakož i dodržování lhůt doprodeje v případě snížení maximální ceny vykonatelným rozhodnutím SÚKL v návaznosti na probíhající procesy revizí cen a úhrad léčivých přípravků.

V rámci kontrolní činnosti u distributorů léčivých přípravků byly kromě dodržování úředně stanovených cen a maximální výše uplatněné obchodní přirážky prověřovány také další povinnosti vyplývající z platného cenového předpisu Ministerstva zdravotnictví 1/2013/FAR o regulaci léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, zejména povinnost informovat odběratele o základu pro výpočet maximální obchodní přirážky, výši vlastní uplatněné obchodní přirážky a o distributorovi oznámených obchodních přirážkách jiných osob vykonávajících distribuci.

Problémy s cenotvorbou

Porušení cenových předpisů bylo zjištěno celkem v 46 případech – ve 43 případech u poskytovatelů lékárenské péče a ve 3 případech u distributorů léčivých přípravků. Na základě kontrolních zjištění bylo podáno 30 návrhů na uložení pokuty (28 poskytovatelům lékárenské péče a 2 distributorům).

Právní moci nabylo v roce 2018 celkem 39 rozhodnutí o uložení pokuty za cenové delikty v celkové výši 1,94 mil. Kč (150 tis. Kč v případě 10 cenových deliktů zjištěných v roce 2018 a 1,79 mil. Kč u 29 cenových deliktů z předchozího období).

V 16 případech byla v souvislosti s provedenou cenovou kontrolou poskytovatelům lékárenské péče a distributorům léčivých přípravků uložena nápravná opatření.

Mezi nejčastěji vyskytující se porušení cenových předpisů patřilo nedodržení závazného postupu při tvorbě prodejní ceny individuálně připravovaných léčivých přípravků a hromadně vyráběných léčivých přípravků upravovaných před výdejem, nevedení nebo neuchovávání průkazné cenové evidence, nedodržení úředně stanovené maximální ceny při prodeji, stejně jako nerespektování podmínek a postupů pro jejich uplatnění stanovených cenovým předpisem Ministerstva zdravotnictví ČR.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.