Kontroly SÚKL 2018: Pouze jeden podnět na nezákonné slevy na receptová léčiva – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhradám péče 2019

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Kontroly SÚKL 2018: Pouze jeden podnět na nezákonné slevy na receptová léčiva

Vloženo: 23.03.2019, 07:48 | Čteno: 11277×
Foto: APATYKÁŘ®

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil výsledky kontrol provozovatelů lékáren při výdeji léčivých přípravků vyplývajících ze zákona o veřejném zdravotním pojištění. Mezi nejčastější případy porušení zákona patřily nabídka získání věrnostních bodů v souvislosti s výdejem léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Cíle kontrol

V roce 2018 vykonával Ústav v rámci inspekční činnosti lékáren také kontrolu podmínek poskytování léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis hrazených z veřejného zdravotního pojištění na základě § 32 odst. 4 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.

Na základě toho nesmí poskytovatel oprávněný vydávat léčivé přípravky v souvislosti s výdejem léčivého přípravku vázaného na lékařský předpis, hrazeného z veřejného zdravotního pojištění, poskytnout, nabídnout nebo slíbit peněžní či nepeněžní plnění, výhody nebo dary majetkové či nemajetkové povahy, a to ani prostřednictvím třetích osob; tím není dotčena možnost poskytnutí slevy nebo snížení konečné ceny neuplatněním maximální obchodní přirážky při výdeji takového léčivého přípravku.

Pouze 1 podnět

Ústav v roce 2018 obdržel a prošetřil 1 podnět na porušení tohoto paragrafu, který se týkal poskytování zvýhodnění v souvislosti s výdejem léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis hrazených z veřejného zdravotního pojištění. U tohoto podnětu však kontrolou nebylo zjištěno porušení zákona.

V rámci pravidelné kontrolní činnosti Ústavu bylo zjištěno celkem 5 případů porušení zákona. Mezi nejčastější případy porušení zákona patřily nabídka získání věrnostních bodů, jejich skutečné připsání a také umožnění uplatnění těchto bodů v souvislosti s výdejem léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Na základě kontrolních zjištění byly podány celkem 2 návrhy na uložení pokuty. V roce 2018 nabyla právní moci celkem 3 rozhodnutí o uložení pokuty v celkové výši 110 tis. Kč.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.