Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VELKÝ PRŮZKUM LÉKÁRNICKÉ INZERCE

Jak se změnily preference uchazečů o práci v lékárenství 2.

Vloženo: 19.04.2019, 07:07 | Čteno: 11457×
Foto: LÉKÁRNICKÁ INZERCE®

Největší český online pracovní trh v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE® provedl dosud největší průzkum mezi svými klienty. Cílem bylo zjistit, jak se během let změnily preference uchazečů o práci v sektoru lékárenství.

Průzkum proběhl v únoru 2019 mezi zhruba stovkou klientů, kteří využili placené služby za posledních 6 měsíců, přičemž více než 90 % respondentů bylo z řad samostatně podnikajících lékáren (provozovatelé jak lékárníci, tak nelékárníci) a zbytek z řad řetězcových (definované jako síť minimálně 5 lékáren, provozovatel lékárník i nelékárník).

Všem jsme položili devět otázek a všechny otázky pečlivě vyhodnotili. V průzkumu se projevila výhoda dlouhodobé existence a důvěra v online pracovní trh LÉKÁRNICKÁ INZERCE®, kdy klienti byli více otevření.

Díky v řadě případů dlouholeté a osobní spolupráci provozovatele LÉKÁRNICKÉ INZERCE® PharmDr. Martina Dočkala a jednotlivých klientů tak bylo možné získat skutečně reálný pohled na současný personální trh v sektoru lékárenství.

Ten, jak je zjevné z odpovědí, se dramaticky změnil, kdy jednoznačným výstupem je především změna vnímání profese lékárníka od srdcové záležitosti (patrné u porevolučních ročníků) k běžnému pracovnímu poměru (současní absolventi a zaměstnanci do 10 let po absolutoriu).

Hlavním zjištěním vyplývajícím z průzkumu je fakt, že mladší generace lékárníků vnímá svou profesi především jako zdroj financí pro své další aktivity, záliby, rodinu a zájem o provozování lékárny, jak byl patrný u porevolučních ročníků, je minimální. Jednoznačnou preferencí je zaměstnanecký poměr.

Detailní rozbor všech odpovědí následuje ve speciálu portálu APATYKÁŘ®.

4. Zaznamenali jste vyšší zájem o práci ze zahraničí (speciálně Slovensko)?

Na tuto otázku odpověděli v drtivě většině respondentni, že ne. Někteří to přisuzují nárůstu platů na Slovensku v souvislosti s dřívějšími odchody lékárníků do zahraničí.

Podle personalistů z řetězců platí, že pokud uchazeč o zaměstnání neplánuje vysloveně opustit Slovensko (přičemž ale Česko může být jen mezistanice při cestě dál), finančně již k tomu nemá takový důvod, jako tomu bylo několik let zpět.

V případě provozovatelů menších a samostatných lékáren mimo velká města je zcela vyloučené získat slovenského zaměstnance. Drtivě, pokud jdou do ČR, preferují Prahu.

5. Jaká jsou očekávání absolventů vs zkušených zaměstnanců, co uchazeči vnímají jako benefit?

Většina respondentů se shoduje, že absolventi jdou nečastěji za mzdou, jen minimum jich vnímá farmacii jako poslání.

Zkušení farmaceuti jsou naproti tomu zásadovější a jsou častěji ochotnějšími a loajálnějšími zaměstnanci. Z průzkumu nevyplynulo, že by výběr zaměstnavatele byl zásadně odvislý od toho, zda lékárnu provozuje lékárník či nelékárník, patří či nepatří do řetězce.

Řada zaměstnavatelů navíc přehodnotila dřívější orientaci z absolventů na zkušené pracovníky, protože sebevědomí mladé generaci nebrání říci si o stejné platové podmínky jako mají jejich zkušenější kolegové.

Zkušenější lékárníci častěji vnímají, že lékárnu provozuje lékárník. Absolventům a zaměstnancům s krátkou praxí (do 5 let) je to v drtivé většině jedno a naopak se v posledních letech projevuje síla značky. Nevnímají jako něco výjimečného pracovat v lékárně, kde pracuje „pan magistr“, ale naopak vnímají jako prestižní pracovat pro známé značky, ideálně s působností i v zahraničí.

Pokud jim zaměstnavatel nastaví podmínky a kariérní postup, mají mnohdy velkou motivaci zde pracovat.

6. Je pro Vás důležitá zkušenost a praxe zaměstnance, nebo spíše absolventský zájem o práci?

Tato otázka rozšiřovala předchozí. Pro drtivou většinu zaměstnavatelů není v konečném důsledku důležitá zkušenost, ale zájem o práci a loajalita.

Všichni zaměstnavatelé se shodují, že pokud už do obtížných lokalit seženou zaměstnance, není, zejména u absolventů výjimkou, že do půl roku změní místo. Preferují proto především zájem o práci a loajalitu. Po zapracování jsou ochotni nabídnout i zásadnější benefity.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.