Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VELKÝ PRŮZKUM LÉKÁRNICKÉ INZERCE

Jak se změnily preference uchazečů o práci v lékárenství 3.

Vloženo: 20.04.2019, 07:47 | Čteno: 11591×
Foto: LÉKÁRNICKÁ INZERCE®

Největší český online pracovní trh v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE® provedl dosud největší průzkum mezi svými klienty. Cílem bylo zjistit, jak se během let změnily preference uchazečů o práci v sektoru lékárenství.

Průzkum proběhl v únoru 2019 mezi zhruba stovkou klientů, kteří využili placené služby za posledních 6 měsíců, přičemž více než 90 % respondentů bylo z řad samostatně podnikajících lékáren (provozovatelé jak lékárníci, tak nelékárníci) a zbytek z řad řetězcových (definované jako síť minimálně 5 lékáren, provozovatel lékárník i nelékárník).

Všem jsme položili devět otázek a všechny otázky pečlivě vyhodnotili. V průzkumu se projevila výhoda dlouhodobé existence a důvěra v online pracovní trh LÉKÁRNICKÁ INZERCE®, kdy klienti byli více otevření.

Díky v řadě případů dlouholeté a osobní spolupráci provozovatele LÉKÁRNICKÉ INZERCE® PharmDr. Martina Dočkala a jednotlivých klientů tak bylo možné získat skutečně reálný pohled na současný personální trh v sektoru lékárenství.

Ten, jak je zjevné z odpovědí, se dramaticky změnil, kdy jednoznačným výstupem je především změna vnímání profese lékárníka od srdcové záležitosti (patrné u porevolučních ročníků) k běžnému pracovnímu poměru (současní absolventi a zaměstnanci do 10 let po absolutoriu).

Hlavním zjištěním vyplývajícím z průzkumu je fakt, že mladší generace lékárníků vnímá svou profesi především jako zdroj financí pro své další aktivity, záliby, rodinu a zájem o provozování lékárny, jak byl patrný u porevolučních ročníků, je minimální. Jednoznačnou preferencí je zaměstnanecký poměr.

Detailní rozbor všech odpovědí následuje ve speciálu portálu APATYKÁŘ®.

7. Jakou největší změnu v myšlení či přístupu k práci v lékárenství jste během posledních let zaznamenali?

Personalisté, kteří pracují pro větší sítě lékáren a dříve působili v jiném oboru, se shodují, že v lékárenství panuje zcela odlišný režim než u jiných profesí. Nefungují standardní náborové metody, jako u jiných profesí, a zaměstnavatel se musí výrazně přizpůsobovat zaměstnanci, pokud o něj stojí.

Nízká nezaměstnanost a s tím spojená jednoduchá změna pracovní pozice i zaměstnavatele díky velmi široké nabídce na trhu práce je něco, co jinde nezažili.

Provozovatele z řad menších a samostatných lékáren překvapuje poměrně výrazný odklon mladé generace od vnímání profese. Shodně uvádějí, že mladá generace lékárníků preferuje jiné zásady a přístup k profesi než měli oni.

8. V devadesátých letech minulého století lékárníci pro lékárnu „žili“. Platí to, podle Vás, stále, anebo je trendem spíše odpracovat si svých 8 hodin a jít domů? Mají mladí lékárníci zájem o provoz lékárny?

Tato otázka souvisí s předchozí. Drtivá většina provozovatelů bez rozdílu velikosti či vlastnictví lékárny se shoduje, že tzv. generace Y a Z vnímá práci jen jako prostředek k získání prostředků pro svůj život, ale mnohem důležitější je pro ně osobní život.

Naopak starší generace vnímá pracovní povinnosti jako standard a nedodržení dohody jako faul. I proto mají některé menší lékárny problém do svého kolektivu získat mladšího kolegu.

Velkou změnou, kterou vnímají větší řetězce je i změna náhledu na zaměstnavatele. Pokud se rozhodnou u velkého řetězce pracovat, táhnou tzv. společně s ostatními za jeden provaz a nevymezují se už zdaleka tak často proti zaměstnavateli, jako tomu bylo v minulosti.

Zatímco před 5-6 lety ještě platilo, že zaměstnanec odcházející z řetězce k jinému nastoupí jen zřídka a hledá samostatnou lékárnu, podle zkušeností personalistů to již dnes tolik neplatí. Poměrně často dochází k migraci mezi řetězci, ale výrazně méně častý je přechod do samostatné lékárny.

Potvrzují to i zaměstnavatelé z řad menších lékáren. Podle nich si řada zaměstnanců u řetězců zvykla, že nemusejí řešit běžné provozní záležitosti a v menší lékárně jim to tak může činit problémy. Tady je totiž často potřeba dělat vše.

Provozovatelé malých lékáren se shodně vyjadřují v tom smyslu, že nabídka možného převzetí lékárny v inzerátu už není pro dnešní mladé kolegy atraktivní, raději se nechávají jen zaměstnat. Nechtějí převzít odpovědnost za provoz lékárny a už vůbec nehodlají trávit většinu života prací, jako to činila generace X.

Zjevným důvodem jsou možnosti, které současná mladá generace má, ať již co se možností vzdělání týče nebo cestování. Pro generaci Z je rovněž typický život v rychlém tempu, okamžité sdílení myšlenek a poznatků na různá témata, pomocí různých médií a produktů.

I proto očekávají ocenění své práce a vývoj. Zatímco starší generace lékárníků byla ochotna dlouhodobě pracovat na stejné pozici (a nezřídka i ve stejné lékárně), mladší chce změnu a postup. Pokud nevidí možnost postupu, využívají jiné nabídky.

9. Nakolik využíváte referencí?

Odpovědi byly závislé především na tom, kdo lékárnu provozuje. V případě samostatných lékáren provozovaných lékárníky (a nezřídka od devadesátých let minulého století) je tento institut jedním z hlavních rozhodovacích faktorů.

Naopak u personalistů z velkých řetězců, kde byly reference před 10 lety používány také poměrně často, jsou nyní využívány jen v případech, kdy si u uchazeče nejsou jisti. Disponují totiž řadou jiných nástrojů, jak si uchazeče tzv. proklepnout ještě před pohovorem.

Velkým pomocníkem jsou v současnosti především sociální sítě, které o uchazeči prozradí mnohé. Nejsou však, podle respondentů, zdaleka efektivní při hledání nových zaměstnanců. V tomto ohledu dávají přednost zavedené a dlouhodobě působící službě LÉKÁRNICKÁ INZERCE®.

Z průzkumu jednoznačně vyplývá, jak dramaticky se změnil náhled mladé generace lékárníků na profesi. Vnímají ji sice stále prestižně, ale zdaleka ne srdcově jako generace lékárníků v devadesátých letech. Cíl převzít a provozovat lékárnu má pouze minimum, drtivá část chce být zaměstnána.

Děkujeme všem provozovatelům a klientům největšího českého online pracovního trhu v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE®, kteří se s námi o své zkušenosti podělili.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.