Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Zubaři, gynekologové a praktici se dohodli s pojišťovnami – dostanou více peněz a nové výkony

Vloženo: 29.05.2019, 16:29 | Čteno: 12228×
Foto: APATYKÁŘ®

Stomatologové, gynekologové, praktičtí lékaři a praktičtí lékaři pro děti a dorost uzavřeli se zdravotními pojišťovnami dohody o úhradách péče pro příští rok. Dostanou více peněz na péči o pacienty, získají nové výkony.

Stomatologická péče

V případě zubní péče pojišťovny navázaly úhradu na registrujícího stomatologa a navýšily základní výkony, které jsou používány ve stomatologické péči. Nové úhrady také motivují zubaře k péči o dětské pacienty.

Dohoda přináší navýšení ceny výkonů a několik nových výkonů u dětské stomatologické péče, jako například sedace nezletilého pojištěnce při ambulantním stomatologickém ošetření, která umožní provést řadu ošetření u obtížně spolupracujících dětí přímo v ordinacích, bez nutnosti hospitalizace.

Pokud bude pojištěnec potřebovat akutní stomatologickou péči, může mu ji poskytnout i lékař, který není jeho registrujícím stomatologem, dohoda totiž počítá i s navýšením hodnoty výkonu extrakce zubu u neregistrujících lékařů.

Pojišťovna také zohlední vyšší ceny materiálů tak, aby odpovídaly realitě. Dohoda představuje navýšení o 734 mil. Kč.

Gynekologická péče

Na úhradách pro příští rok se dohodli také ambulantní gynekologové. Cílem dohody je lépe ohodnotit ty lékaře, kteří poskytují péči správně a zároveň omezit vykazování těch výkonů, které nejsou spojeny se zlepšením zdravotního stavu.

Dohoda zavádí agregované/balíčkové platby za těhotné ženy. Lékař, u kterého je těhotná registrována, dostane tři „balíčkové úhrady“ za jednotlivé trimestry – za první 1500 Kč, za druhý 2500 Kč a za třetí 3500 Kč.

Pojišťovna tak jednoznačně hradí péči za těhotné tomu, kdo ji řídí, tedy registrujícímu gynekologovi. Dohoda představuje navýšení o 227 mil. Kč.

Praktičtí a dětští lékaři

Uzavřená dohoda mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci Sdružení praktických lékařů a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost reflektuje předpokládané nové výkony, které souvisejí s reformou primární péče.

Je mezi nimi například časný záchyt demence v ordinaci praktického lékaře, péče o prediabetika, péče o pacienta po onkologické léčbě a management kolorektálního screeningu. V ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost pak bude nově možné zachytit a sledovat pacienta s obezitou.

Mezi další nové výkony patří i sledování novorozence s mimořádnými nároky na péči a rovněž edukační pohovor lékaře s rodinou v souvislosti s očkováním. Lékaři tak budou odměněni za edukaci pacientů o prospěšnosti a smyslu očkování.

Praktičtí lékaři budou bonifikováni i za delší ordinační dobu. Jednak získají 56 Kč jako základní kapitační sazbu, pokud bude poskytovat hrazené služby v rozsahu alespoň 30 ordinačních hodin rozložených do 5 pracovních dnů týdně, přičemž alespoň 1 den v týdnu prodlouží ordinační hodiny do 18 hodin a umožní pojištěncům objednat se alespoň 2 dny v týdnu na pevně stanovenou hodinu.

Sumu 50 Kč pak dostane všeobecný praktický lékař, pokud bude poskytovat hrazené služby v rozsahu alespoň 25 ordinačních hodin rozložených do 5 pracovních dnů týdně, přičemž alespoň 1 den v týdnu má ordinační hodiny prodlouženy nejméně do 18 hodin.

Praktičtí lékaři pro dospělé, kteří nenabídnou výše uvedený rozsah služeb, dostanou 48 Kč, praktici pro děti ve stejném případě 50 Kč.

Lékárny

Připomeňme, že podobný systém navrhoval poprvé před téměř dvěma lety i provozovatel portálu APATYKÁŘ® Dr. Martin Dočkal, jako systém vhodný pro odměnu lékáren, které poskytují rozšířenou otevírací dobu (naposledy počátkem roku).

Z aktuálního průběhu Dohodovacího řízení v lékárenském segmentu je zřejmé, že se touto myšlenkou inspirovala Asociace provozovatelů lékárenských sítí a je velmi pravděpodobné, že by ji pojišťovny mohly reflektovat a v první fázi ocenit lékárny s pohotovostní službou.

Otázkou však je, jak Dohodovací řízení v segmentu lékárenské péče dopadne. Aktuálně skončilo nedohodou kvůli licitaci za signální výkon.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.