Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

SZP vylistoval z pozitivního listu sedm látek, vede Sandoz, Sanofi vypadla

Vloženo: 18.06.2019, 05:38 | Čteno: 14397×
Foto: APATYKÁŘ®

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. července do 31. prosince 2019. Přibyly dvě účinné látky, naopak sedm jich bylo vylistováno, dále posílila biosimilars. Na vedoucí pozici se vyšvihla společnost Sandoz, Stada oproti předchozímu ztrácí a Sanofi z listu vypadla.

Posílení biosimilars

Na pozitivní list je zařazeno 42 léčivých přípravků (15 účinných látek včetně kombinací, v předchozí verzi bylo 58 léčivých přípravků a 20 látek), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

Oproti předchozí verzi platné do konce června 2019 přibyla účinná látka agomelatin (Zentiva), koagulační faktor VIII (CSL Behring), naopak na pozitivním listu SZP ČR již nefiguruje paklitaxel (Paclitaxel Ebewe, Sandoz), omeprazol (Stada), glimepirid (Sanofi), ivabradin (Zentiva), ramipril (Sanofi), diklofenak (Aliud/Stada) a tiaprid (Zentiva).

SZP tak dále posiluje roli biosimilars ve svém portfoliu – to nyní tvoří biosimilara etanerceptu (Benepali, Samsung Bioepis/Biogen), infliximabu (Flixabi, Samsung Bioepis/Biogen), rituximabu (Rixathon, Sandoz) a adalimumabu (Hyrimoz, Sandoz). Naopak originální biologikum etanercept (Enbrel, Pfizer/Amgen) z pozitivního listu vypadlo.

Sandoz vede

Z pozitivního listu zcela vypadla společnost Sanofi. Druhá z původního tandemu Zentiva má stále zalistovány 3 látky (byť jiné oproti předchozí verzi, protože ztratila ivabradin, tiaprid a získala agomelatin).

V počtu zastoupených účinných látek aktuálně vede společnost Sandoz (4 látky díky biosimilars), za ní následuje Stada a Zentiva (3 látky), CSL Behring a Samsung Bioepis (2 látky) a jediná originální firma MSD (1 látka).

V pozitivním listu SZP dále nenajdeme firmy Sanofi (glimepirid a ramipril) a také Pfizer (etanercept).

Oproti pozitivnímu listu SZP ČR je Zentiva výrazně úspěšnější v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který aktuálně obsahuje 25 účinných látek (145 přípravků), kde má zalistovaných 10 látek.

U VZP se oproti SZP ČR více uplatňuje firma Actavis (5 látek) a také Krka, která nemá v pozitivním listu SZP ČR žádnou látku, naopak u VZP jich má už 10. Oproti SZP se u VZP uplatňuje navíc společnost Teva Pharmaceuticals (1 látka).

VZP stále nemá na svém pozitivním listu oproti SZP ČR žádné biosimilars, přičemž biosimilars mají u biologické léčby poměrně zásadní úsporný potenciál. SZP zalistovala již počátkem roku 2016 biosimilar etanerceptu.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP ČR v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny preskripci přípravků v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 78 mil. Kč za rok.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.