Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Řetězec BENU otevírá první Alzheimer centrum

Vloženo: 21.09.2019, 08:18 | Čteno: 15082×
FOTO: APATYKÁŘ®

Lékárenský řetězec BENU se dále etabluje v nabídce screeningových služeb, které rozšiřuje ve svých lékárnách. Nejnověji proto u příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby otevírá Alzheimer konzultační centrum v Praze pro testování kognitivních poruch.

První centrum v Praze

Centrum se nachází v lékárně BENU na pražském Andělu. Jde o oddělenou místnost, ve které konzultace, screening a poradenství probíhá odděleně od dalšího provozu lékárny.

Jak uvedla po portál APATYKÁŘ® PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů řetězce, uvést v život služby nebylo nijak jednoduché, protože existuje řada legislativních omezení a povinností pro podobné služby a technické vybavení lékáren.

Jak to funguje

Každopádně místnost nabízí klidné prostředí, kde se pacient na screeningové testy může plně soustředit. Test trvá cca 15 minut. Lékárník s pacientem postupně projde tři části testu, interpretuje výsledky a sepíše zprávu pro lékaře.

Výhodou celého testování je přímá provázanost s možností odeslání k lékaři, tj. pacient nemá pouze provedený test bez další návaznosti. Lékárník může vyslovit podezření, každopádně diagnózu vždy určí lékař.

Testy provádí cca 14 speciálně vyškolených lékárníků podle testů doc. MUDr. Aleše Bartoše, Ph.D., vedoucího Oddělení kognitivních poruch Národního ústavu duševního zdraví.

Tito lékárníci se budou v centru střídat tak, aby plně pokryli otevírací dobu pro pacienty od pondělí do čtvrtku. Toto první centrum spustí svou činnost 23. září a řetězec postupně plánuje uvést v život i další centra po celé ČR (nyní má konzultační místnosti ve svých 37 lékárnách).

Kromě této specializované služby mohou zájemci využít konzultace v rámci odborného poradenství využít desítky proškolených lékárníků i na další konzultace. Protože řetězec tuto službu prozatím plně financuje, klade to velkou zátěž i na personální zajištění těchto konzultací.

Řetězec službu plně financuje

Nicméně podle generálního ředitele lékáren BENU Ing. Petra Doležala je cílem řetězce tyto služby propagovat a rozšiřovat, protože chce být vnímán jako poskytovatel plnohodnotných služeb pro své zákazníky, tj. nejen pro výdej receptů.

Aktivitu lékárníků přivítal i doc. Bartoš, který potvrdil, že praktičtí lékaři na podobný test nemají ve své praxi příliš času. Výhodu proto vidí v tom, že lékaři jsou přetíženi a lékárníci je takto velmi dobře doplňují.

Nadstandardní služby – potenciál lékáren

Nadstandardním službám se věnovala třetí část odborné platformy APAvision, jejímž hostem byla právě i PharmDr. Belasová. V rámci platformy uvedla, že vidí potenciál lékáren a lékárníků v nadstandardních službách.

Její slova potvrdila i nezávislá lékárnice PharmDr. Kateřina Majznerová z brněnské Lékárny Na Pekařské, kde se rovněž zaměřují na tyto pacienty. Nabízejí i službu odvykání kouření či vyšetřením dermatologem.

Obě lékárnice se shodují, že potenciál lékárníků není v poradenství zdaleka využit, přičemž lékárny jsou prvním místem kontaktu pacientů, když mají nějaký zdravotní problém – jsou ideálně dostupné celý týden a po dlouhou otevírací dobu.

Zdravotní pojišťovny by měly přehodnotit úhradu podobných služeb lékárnám, protože následně ušetří mnoho prostředků např. za odvrácení hospitalizace či řešení vážnějších zdravotních komplikací.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.