Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Farmaceutičtí asistenti založili vlastní profesní komoru

Vloženo: 11.11.2019, 11:01 | Čteno: 17161×
FOTO: APATYKÁŘ®

V Praze byl dnes oznámen vznik České komory farmaceutických asistentů (ČKFA). Založením profesní organizace chtějí její představitelé upozornit mj. na význam jejich profese, která je podstatným článkem primární péče v České republice a hraje důležitou roli pro zachování kvality a bezpečí i dostupnosti zdravotnických služeb pro pacienty.

(Staro)nové tváře

ČKFA je profesní organizace, jejímž hlavním účelem je sdružování farmaceutických asistentů a podpora jejich profesních zájmů. Byla založena jako spolek na ustavující schůzi v Praze 30. září 2019.

Vznik komory reflektuje dlouhodobou snahu farmaceutických asistentů získat nějakou organizaci, která by hájila cíleně jejich zájmy. V minulosti zde sice existovaly určité snahy včleněním pod Sekci farmaceutických asistentů při České asociaci sester, anebo pod Českou farmaceutickou společnost ČLS JEP, avšak prosazování zájmů profese neprobíhalo tak, jak by si její představitelé představovali.

V předsednictvu komory zasednou známé tváře z bývalé Sekce farmaceutických asistentů Bc. Alena Šindelářová (předsedkyně), Mgr. Martina Šopíková (místopředsedkyně) či Kateřina Bauerová (oblast vzdělávání), ale i nové jako Mgr. Iva Lízalová (PR, marketing a fundraising) a Petr Rössler (legislativa).

Nepovinné členství

Členství je nepovinné a členy se mohou stát všichni absolventi oboru Farmaceutický asistent, kteří vykonávají své povolání na území České republiky.

Nepovinné členství může být, podobně jako v případě např. Slovenské lékárnické komory, významným motorem skutečně pracovat pro obor, nikoli pro funkce a náhrady.

Slovenské zkušenosti ukazují, že představitelé komory se musejí výrazně snažit ukázat svým přispěvatelům, že pro ně členství v podobné organizaci má smysl a přináší jim za jejich členské příspěvky patřičný benefit.

Hlavní cíle

Zakládající členové poukazují na to, že jde o snahu změnit aktuální situaci a zavedení koncepčních řešení, která v oboru chybí, mj. i pro plánování strategie existence oboru.

ČKFA chce ukázat obor farmaceutických asistentů jako vysoce odborný, atraktivní, s širokým spektrem kompetencí i možnostmi uplatnění. Dále má za cíl zvyšovat odbornost a kvalitu výkonu profese farmaceutického asistenta a podporovat celoživotní vzdělávání pracovníků vsouladu s legislativou České republiky i EU.

Ve svých cílech se soustředí na posilování odbornosti a kvality výkonu povolání farmaceutického asistenta v souladu s obecně závaznými předpisy a etickými standardy, aktivní zapojení do připomínkových řízení v rámci legislativního procesu ve vztahu k návrhům týkajících se podmínek vzdělávání nebo výkonu povolání farmaceutického asistenta či poskytování stanovisek komory k odborným otázkám, jež se staly z jakéhokoliv důvodu sporné mezi farmaceutickými asistenty a třetí stranou.

Komora chce rovněž zvyšovat povědomí veřejnosti o povolání farmaceutického asistenta, neboť se zaměří také na nedostatek odborného personálu v českých lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb.

Nedostatek farmaceutických asistentů se však netýká pouze pracovníků v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb, ale také v laboratořích a pracovníků v systému vzdělávání farmaceutických asistentů.

Proto chtějí představitelé ČKFA aktivně spolupracovat s odbornými školami vzdělávajícími v oboru farmaceutický asistent. Chtějí se přímo podílet na přípravě a aktualizaci vzdělávacích programů s ohledem na požadavky praxe a platnou legislativu.

„Věříme, že těmito kroky se nám podaří zvýšit povědomí odborné i laické veřejnosti o povolání farmaceutického asistenta a podpořit tuto odbornou lékárenskou profesi,“ říká Bc. Alena Šindelářová.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.