Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Bc. Alena Šindelářová: Je lepší mít spokojené dobrovolné členy než nespokojené nedobrovolné

Vloženo: 12.11.2019, 05:54 | Čteno: 16193×
Bc. Alena Šindelářová, předsedkyně České komory farmaceutických asistentů
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak už portál APATYKÁŘ® včera informoval jako první, farmaceutičtí asistenti ohlásili vznik České komory farmaceutických asistentů (ČKFA). Založením profesní organizace chtějí její představitelé upozornit mj. na význam jejich profese pro poskytování primární zdravotní péče českým pacientům.

Co vedlo k jejímu vzniku? Proč již nestačilo zastupování v rámci České asociace sester (ČAS)? Má doborovolná a nepovinná organizace vůbec smysl? Na tyto a další otázky poskytla odpovědi portálu APATYKÁŘ® v exkluzivním rozhovoru jako prvnímu odbornému médiu její předsedkyně Bc. Alena Šindelářová.

Farmaceutičtí asistenti to měli v zastupování při jednáních se státní správou a dalšími vždy trošku složitější. Už v APAvision jste zmínila, že jste dosud byli pod ČAS, ale nebylo to to pravé ořechové. Nevzala vás pod svá křídla ani Česká farmaceutická společnost ČLS JEP. Připomeňme tedy na úvod vaši anabázi.

„Zdá se to neuvěřitelné, ale podle mých informací od založení Sekce farmaceutických asistentů ČAS uplynulo v říjnu už 19 let. Podrobnosti k práci sekce do roku 2009 neznám, v té době jsem nebyla členkou ČAS. Sekci vedla paní Marie Šalandová a lze jistě říci, že SFA ČAS byla od svého vzniku pod jejím vedením sekcí živou a činnou.

S tehdejším výborem jsem začala spolupracovat někdy v roce 2007 na podnět mé kolegyně Hany Pavlasové, která se pak současně se mnou v roce 2009 stala členkou výboru, já jeho místopředsedkyní. Od rezignace paní Šalandové v tomtéž roce jsem na postu předsedkyně byla já, místopředsedkyní se tehdy stala již zmíněná paní Pavlasová. Od roku 2013 její funkci převzala Martina Šopíková, se kterou jsme následující roky až do současnosti společně řešily všechny klíčové momenty oboru Farmaceutický asistent.

Výkonné výbory SFA měly v průběhu těch téměř dvaceti let mnoho členů, myslím, že všichni pro obor farmaceutický asistent dělali své maximum. Kdybych měla vyjmenovat všechny, byla by to docela dlouhá řada jmen.

Každý něčím přispěl, něčím inspiroval. Za všechny budu jmenovat Kateřinu Tulachovou, která byla doslova jedním ze základních kamenů SFA. Stala se členkou v roce 2002 a do rezignace v tomto roce byla obětavou pokladní výboru a jeho skutečně aktivní členkou. Každému bych tímto chtěla poděkovat.“

Takže co byl důvod pro založení vlastní organizace?

„Myslím, že v určité době to byla asi výhoda – patřit do velké organizace. Mnoho změn legislativy, které se kolem roku 2002 a dále děly, bylo navázáno na nelékařské profese jako celek. Nedokážu to posoudit, nebyla jsem u toho.

Osobně jsem ale v letech minulých viděla a pociťovala spíš nevýhody tohoto soužití. Lékárenský obor je specifický, v mnoha ohledech pro ostatní nelékařské profese neuchopitelný a většinově byl pak i možná i znevýhodněný. Za všechny odlišnosti jmenujme alespoň jednu – největší část farmaceutických asistentů pracuje v soukromém sektoru.

Již v roce 1992 vznikla Česká komora farmaceutických laborantů, ale kdo z nás pamatuje 90. léta v lékárenství, nemůže se divit, že tato organizace neměla dlouhý život. Prostě se to stalo ve špatnou chvíli na špatném místě. Ukazuje to ale, jak už krátce po revoluci v roce 1989 se ukázala pro náš obor potřeba být organizován, mít soudržnost a někoho, kdo bude hájit jeho zájmy.

V současné době – s ohledem na situaci v lékárenství obecně – bych řekla, že se to stalo již nevyhnutelnou nutností.“

Vaše komora ale není zákonem zřízenou komorou. Není to hendikep pro jednání s kýmkoli ze státní správy, regulátory?

„Když jsme již téměř před rokem samostatné profesní organizace farmaceutických asistentů dostávala od plánů konkrétní podobu, věděli jsme, že to nebude legislativou hájená a prosazovaná komora se všemi výhodami i nevýhodami.

Řešili jsme pochopitelně i název a ‚komora‘ z různých důvodů nebyla hned číslem jedna. Ale nejlépe v českých zvyklostech popisuje účel tohoto spolku. Komoru mají dokonce i účetní, tak proč ne farmaceutičtí asistenti?

Bude pro nás rozhodně těžší si naklonit naše kolegyně i kolegy a motivovat je k dobrovolnému členství, ale můj názor je, že je lepší mít spokojené dobrovolné členy než nespokojené nedobrovolné☺.

Ano, bude to těžké. Ale snad se nám podaří vysvětlit našim kolegyním a kolegům, že bez silné profesní organizace, která má početnou, nejlépe většinovou členskou základnu, bude skutečně těžké cokoli k prospěchu farmaceutických asistentů mezi zákonodárci a dalšími partnery a subjekty prosadit.

Chceme pracovat pro farmaceutické asistenty, ale bez jejich podpory to nepůjde. Věřím, že když se nám podařilo mít dobrou členskou základnu pod asociací sester – kde by asi málokdo farmaceutického asistenta kdy hledal, se samostatnou a nezávislou Českou komorou farmaceutických asistentů to půjde ještě lépe!“

Jak chcete přilákat členy? Komora je nepovinná, předpokládám, že budete pro rozvoj své činnosti chtít platit nějaké členské příspěvky.

„Byla bych ráda, kdybychom dokázali apelovat na farmaceutické asistenty na jejich profesní hrdost, kdyby se nám podařilo navodit atmosféru vzájemné podpory. Jak jsem již řekla – potřebujeme se navzájem! Bez konkrétního a čitelného mluvčího obor farmaceutický asistent pravděpodobně nic neprosadí, bez silné členské základny své profesní komory ale také ne.

Chceme nastartovat aktivní komunikaci oběma směry. Chceme vědět, co se děje v praxi, chceme na potřeby praxe reagovat. Členský poplatek je vstupem mezi aktivní farmaceutické asistenty, kteří se zajímají o vývoj oboru, o aktuality, o jeho budoucnost. Dříve se říkalo ‚bez peněz do hospody nelez‘, já to teď momentálně vidím tak, že bez peněz o tobě svět nic neví. A když to hodně odlehčím, tak použiju oblíbené úsloví mého muže ‚každej cirkus holt něco stojí‘.

My jsme už jako SFA ČAS prokázaly za těch deset let, že umíme pro farmaceutické asistenty připravit úspěšné konference, reagujeme a odpovídáme na dotazy na sociálních sítích i na ty e-mailové, podporujeme aktivní farmaceutické asistenty.

Hlavně se účastníme všeho, co se na legislativním poli farmaceutického asistenta týká s cílem vymoci pro něj to nejlepší. Naše požadavky v tomto směru byly a jsou postavené na reálných základech, vychází ze zkušeností praxe, jsou opodstatněné, reagující na aktuální situaci v oboru a sledující vývoj v oboru, legislativě i ve společnosti.

Myslím, že jsme se nikdy nechovaly jako vzteklé dítě, které si dupáním vynucuje nějaké nesmysly. Věřím, že naše kolegyně i kolegové to vědí a svým členstvím v ČKFA ukážou, že do toho jdou s námi.“

Je to velký krok, dříve jste v mých podcastech říkala, že byste byla ráda, kdybyste již byla vystřídána nějakým pokračovatelem. Zase jste ale v čele?

„Ano, byla bych ráda, kdybych měla víc času pro rodinu i pro sebe, ale není tak jednoduché prostě odejít. Nejsem převozník, který hodí veslo do klína komukoli a vyskočí z lodě na břeh. Zvlášť, když v té lodi přece sedí spousta jeho kolegyň a kolegů, a když se v ní chce povozit i on sám.

Jsem týmový hráč a to, co je za mnou, není jen moje práce. Je to práce týmu, byť byl někdy jen dvoučlenný. Zatím je to prostě tak, že s kolegyní Martinou Šopíkovou, se kterou se dělíme spravedlivě posledních několik let o všechny strasti i radosti spojené s naší profesí, jsme jedny dveře zavřely a otevřely ty další.

Věřím, že na jejich prahu nezakopneme a půjdeme dál. S novým týmem, který na přípravě komory spolupracoval a její vznik s námi realizoval, za podpory našich kolegyň a kolegy z týmu bývalého výboru a revizní komise sekce farmaceutických asistentů.“

Takže jaké cíle jste si stanovili pro nejbližší období?

„V současné době už běží v kinech i na webu Ministerstva zdravotnictví videospot ke kampani Studuj zdrávku, kde Martina Šopíková propaguje náš obor. Připravujeme tradiční jarní konferenci farmaceutických asistentů – nyní pod ČKFA bude první!

Začneme aktivně spolupracovat s Vyššími odbornými školami oboru Farmaceutický asistent a připravovat návrhy změn ve vzdělávacích programech pro kvalifikační i celoživotní vzdělávání.

Jako velmi palčivý problém aktuálně řešíme platové třídy nelékařských profesí a návrh Ministerstva zdravotnictví jejich změn, resp. navýšení, které se pouze našeho oboru netýkají.

Musíme také představit ČKFA mnoha subjektům, musíme dát vědět, že tu jsme a že jsme připraveni pro komunikaci a řešení problémů, se kterými se v současnosti obor farmaceutický asistent potýká, že tu jsme pro spolupráci v mnoha směrech i oblastech.

Navážeme na projekty, které už jsou rozpracované, zrealizujeme ty, které se doposud z různých důvodů realizovat nepodařilo. A hlavně – musíme se představit farmaceutickým asistentům. Pro ně přeci ČKFA vznikla!“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.