Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

České lékárenství v roce 2019

Vloženo: 01.01.2020, 08:25 | Čteno: 16382×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Český farmaportál APATYKÁŘ® věnující se již více než 20 let cíleně veškerému dění ve farmacii připravuje pravidelně od roku 2004 tradiční detailní přehled hlavních událostí v českém lékárenství a lékové politice za uplynulý rok. Je doplněn také o významné události ze Slovenska a EU.

LEDEN

Od 1. ledna 2019 přestala platit výjimka pro lékaře vypisující papírové recepty a elektronická preskripce je povinná. Pokud bude lékař i nadále vypisovat recepty cíleně v papírové formě (vyjma výjimek daných zákonem) a záměrně e-recepty bojkotovat, hrozí mu finanční postih (současně platná pokuta až 2 mil. Kč má být novelou zákona snížena na 300 tis. Kč). Nicméně v tuto chvíli je drtivá část lékařů do systému zapojena.

1. 1. – Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP) vydal novou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna do 30. června 2019. Přibyly čtyři účinné látky, jedna byla vylistována, přičemž výrazně posílilo zastoupení biosimilars. Na vedoucí pozici se posunula Stada.

1. 1. – V rámci systemizace služebních míst byl k 1. 1. 2019 zrušen Odbor farmacie na Ministerstvu zdravotnictví, čímž skončila na pozici jeho ředitelky také PharmDr. Alena Tomášková. Agenda byla přerozdělena pod Sekci ekonomiky a zdravotního pojištění (Odbor regulace cen a úhrad) a Sekci zdravotní péče (Oddělení léčiv a zdravotnických prostředků). Vedoucí oddělení léčiv a zdravotnických prostředků se od února stala Mgr. Daniela Rrahmaniová, která už na MZ působila jako zástupce vedoucího Odboru farmacie v letech 2007-2013. Naposledy působila jako koordinátor oddělení CAU a REG na Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

1. 1. – Přidruženými členskými společnostmi České asociace farmaceutických firem (ČAFF) se nově staly farmaceutické společnosti Accord Healthcare a Fresenius Kabi.

4. 1. – Ministerstvo zdravotnictví (MZ) zakázalo vývoz léčivých přípravků Orfiril Long, Budenofalk, Salofalk a Entizol.

4. 1. – MZ upustilo od návrhu zařadit Ovitrelle na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

4. 1. – MZ zakázalo vývoz léčivých přípravků Privigen a Taflotan.

7. 1. – SÚKL informoval o zrušení povolení k distribuci společnosti VARIUM, a.s., která měla pozastavenou distribuční činnost od 1. února 2018 na žádost držitele povolení k distribuci léčivých přípravků. Současně informoval o ukončení pozastavení činnosti distributora léčiv společnosti Dialab spol. s r.o.

8. 1. – Ve věku 66 let zemřel 5. ledna 2019 lékárník a někdejší president Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ján Valjan (*2. 12. 1952 – ✝5. 1. 2019). Poslední rozloučení se konalo ve Spišské Nové Vsi 10. ledna.

8. 1. – MZ zařadilo léčivé přípravky Elontril a Wellbutrin na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

8. 1. – SÚKL informoval, že přípravku Adipex Retard (fentermin) byla prodloužena platnost registrace v ČR, avšak jen na dobu dalších 5 let, kdy bude znovu provedeno přehodnocení přínosů a rizik.

10. 1. – Portál APATYKÁŘ® informoval jako první, že 11 lékáren sítě Lékáren Na zdraví převezme společnost Česká lékárna holding, a.s. provozující českou jedničku Dr.Max. Lékárny Na zdraví vznikly v roce 2016 a spadaly do portfolia investiční skupiny DRFG (divize DRFG Medical). Pro vedení si investiční skupina najala Rudolfa Matějku (bývalý generální ředitel lékáren BENU). Skupina DRFG tak po dvou letech lékárenský segment opustila.

10. 1. – Lékárenské sítě ze střední a východní Evropy se spojují a budou společně hájit své zájmy v rámci nově zřízení Evropské federace lékárenských sítí. Výkonným ředitelem této organizace bude PharmDr. Zdeněk Blahuta, někdejší ředitel SÚKL, který představil smysl a priority federace v podcastu. Proti vzniku federace se obratem velmi ostře ohradila Česká lékárnická komora (ČLnK).

12. 1. – V Ostravě proběhl druhý pokus o znovuobnovení Okresního sdružení lékárníků poté, co se to v říjnu 2018 nepodařilo poprvé. Vyšlo to až potřetí v dubnu.

12. 1. – SÚKL na základě sdělení italské regulační autority o nesouladu výrobce Lampugnani Farmaceutici SPA s požadavky správné výrobní praxe při výrobě sterilních léčivých látek stahuje z důvodu rizika nesterility všechny neregistrované léčivé přípravky obsahující určité sterilní léčivé látky.

12. 1. – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uznala společnost WHITE ELEPHANT s.r.o. vinnou ze spáchání přestupku porušením zákona o regulaci reklamy zadáním televizní reklamy, respektive teleshoppingu „Slon pomáhá“ a udělila jí napomenutí.

12. 1. – MZ předložilo do připomínkového řízení věcný záměr zákona o elektronizaci zdravotnictví, bezpečném sdílení dat mezi poskytovateli zdravotních služeb a o Národním zdravotnickém informačním systému (zákon o elektronizaci zdravotnictví).

15. 1. – V odpoledních hodinách se začaly objevovat sporadické výpadky s dostupností do Centrálního úložiště elektronických receptů. V určitých okamžicích tak nebylo možné ani vystavit e-recepty, ani je v lékárnách vyzvednout.

16. 1. – MZ zařadilo léčivé přípravky Flixotide a Avamys na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

16. 1. – Generální ředitel a předseda představenstva lékárenského řetězce BENU (spadá do portfolia koncernu Phoenix) Sebastian Ring odchází po více než třech letech do Rumunska, kde bude působit na pozici ředitele divize retail (lékárny HelpNet). Nahrazuje jej Ing. Petr Doležal, stávající výkonný ředitel české i slovenské divize Phoenix.

16. 1. – SÚKL začal stahovat routery, které lékárnám v minulosti zapůjčil, aby mohly elektronicky zasílat hlášení dle pokynu LEK13. Protože již všechny aplikace používají nové řešení komunikace cestou tzv. SSL certifikátů, od 1. prosince 20018 již není nutné, aby byla lékárna vybavena výše uvedeným zařízením.

21. 1. – Na základě finálních jednání mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci provozovatelů lékáren došlo k nastavení podmínek pro rozdělení 48 mil. Kč pro tzv. lékárny v odlehlých oblastech. Vybráno bylo 80 oblastí, každá lékárna může získat až 600 tis. Kč.

22. 1. – MZ zakázalo vývoz léčivých přípravků Keppra a Humalog.

24. 1. – SÚKL stahuje z trhu jednu šarži léčivého přípravku Irbesartan Actavis 150 mg (Actavis Group) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – nadlimitní množství nedeklarované nečistoty N-nitrosodiethylamin (NDEA) v léčivé látce.

24. 1. – SÚKL stahuje nosní sprej OLYNTH HA 0,1% (McNeil Products) šarže F145560A, F145590A a F145600A od pacientů z důvodu rizika mikrobiální kontaminace.

25. 1. – Společnost Zentiva investuje 30 mil. EUR, aby rozšířila svůj výrobní závod v Praze.

25. 1. – RRTV odložila řízení o přestupku z moci úřední se společností ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s. pro možné porušení zákona o regulaci reklamy ve věci možného klamání spotřebitele, ke kterému mohlo dojít odvysíláním televizní reklamy „Nízké ceny pro Vaše zdraví, verze nabízející inzulíny bez doplatku“ a „Nízké ceny pro Vaše zdraví, verze nabízející antikoncepci za výhodnější ceny“.

29. 1. – MZ připravilo návrh na devadesátiprocentní úhradu konopí pro léčebné použití z veřejného zdravotního pojištění. Návrh počítá s limitem pro množství konopí hrazené z veřejného zdravotního pojištění na 30 g měsíčně.

29. 1. – MZ zařadilo léčivý přípravek Vimpat na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

30. 1. – SÚKL upozorňuje na nelegální přípravek Melatonin 3 mg a Conzerol.

30. 1. – Česká lékárenská dvojka BENU otevřela na ploše 240 m2 v prostorách pražského centra Chodov svou 224. lékárnu v ČR a současně první s novým konceptem. Vedle designového interiéru s důrazem na otevřenost k zákazníkům přináší interaktivní prvky, odborné služby v oblasti dermokosmetiky, prostor pro soukromé konzultace nebo unikátní otevřený pohled do laboratoře.

30. 1. – Ve věku nedožitých 96 let zemřel britský lékárník společnosti Boots a spoluobjevitel ibuprofenu Dr. Stewart Sanders Adams.

31. 1. – Senát schválil novelu zákona o léčivech (tzv. protipadělkovou) ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou PČR. Ta mj. snižuje maximální výši postihu za porušení povinností daných novelou z 20 mil. Kč na 2 mil. Kč a odkládá jejich možné ukládání až na rok 2020 a rovněž možnost vrátit léčivý přípravek dodavateli, který mu jej dodal, pokud ani po uplynutí 14 kalendářních dnů od prvního neúspěšného ověření ochranných prvků nebo vyřazení jedinečného identifikátoru není možné tento úkon úspěšně provést. Příslušná novela zákona o léčivech vyšla ve Sbírce zákonů 15. 2.

31. 1. – SÚKL stahuje několik šarží léčivých přípravků Betalmic, Ofloxacin, Timolol, Unilat (vše Unimed Pharma) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu nesouladu se správnou výrobní praxí při výrobě léčivého přípravku.

ÚNOR

Největší český farmaportál APATYKÁŘ® umožňuje nově poslech svých podcastů i ve druhé nejpoužívanější podcastové aplikaci Spotify. Zalistoval zde všech svých devět podcastových kanálů. Tímto krokem reaguje na výrazný zájem o podcasty a požadavky uživatelů.

4. 2. – Ministr zdravotnictví zveřejnil otevřený dopis, ve kterém dal veřejný příslib, že ani MZ, ani SÚKL nebudou do konce roku postihovat lékárníky za to, že budou vydávat léky pacientům i v případě, kdy nemohli ověřit a vyřadit identifikátor léčivého přípravku v datovém úložišti, pokud mohli být v dobré víře ohledně pravosti takového léčivého přípravku.

5. 2. – SÚKL stahuje dvě šarže léčivého přípravku SENTACURIN 5MG a 10MG v balení po 100 tbl /Egis Pharmaceuticals) od pacientů z důvodu nesouladu s registrační dokumentací, nesplnily parametr týkající se obsahu nečistot.

5. 2. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Losartan Orion, 50 mg tbl. flm. 98 (Orion) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – možná přítomnost nedeklarované nečistoty N-nitrosodimethylamin (NMBA) v léčivé látce.

6. 2. – Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh Městského soudu v Praze na zrušení části ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění ohledně pojetí dostupnosti léčivých přípravků na základě ujednání o nejvyšší ceně.

6. 2. – Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) se ostře ohradila proti tvrzení představitelů České lékárnické komory, že je systém pro ověřování léčiv nepřipraven.

7. 2. – K Národnímu systému ověřování pravosti léčiv (NSOL) je zapojeno 1338 lékárenských a distribučních společností (koncových uživatelů) a do systému vloženy unikátní kódy 21209260 léčivých přípravků 186 držitelů registračního rozhodnutí (výrobců).

8. 2. – Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) dnes potvrdila, že její členské společnosti jsou připravené naplnit Nařízení Evropské komise pro uvádění ochranných prvků na obaly léčivých přípravků.

8. 2. – Městský soud v Praze zamítl žalobu společnosti SVUS Pharma a.s. proti RRTV za to, že jí udělila pokutu ve výši 50 tis. Kč za porušení povinnosti stanovené zákonem o regulaci reklamy a Nařízením EP a Rady (EU) č. 1169/2011 v případě reklamy na doplněk stravy Preventan.

8. 2. – RRTV udělila pokutu ve výši 500 tis. Kč společností Vědmy s.r.o. za porušení zákona o regulaci reklamy. V rámci teleshoppingu „Vědmy radí“ na řadě televizních programů moderátorka nabízela čištění energií volajících diváků a předkládala tvrzení o zdravotním stavu volajících jako fakta, čímž u nich mohla vyvolat zanedbání odborné lékařské péče, podpořit zanedbání odborné diagnostiky a podcenění fyzických i psychických problémů.

9. 2. – Od dnešního dne musejí výrobci na obal léčivých přípravků vydávaných na předpis umístit čárový kód 2D, jakož i prostředek k ověření manipulace s obalem. Lékárny (včetně on-line lékáren) a nemocnice budou muset navíc před tím, než léčivý přípravek vydají pacientovi, zkontrolovat jeho pravost.

11. 2. – SÚKL informoval o zachycení balení léčivého přípravku Nexavar 200 mg tbl. flm. 112 (Bayer) podezřelého z padělání maďarským paralelním distributorem.

12. 2. – Členové Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) budou namátkově ověřovat pravost balení dodaných léčivých přípravků. V případě zjištění nesrovnalostí bude AVEL ihned informovat a žádat výrobce o provedení opravy a zároveň o tom zpraví i lékárnu, do které má být konkrétní přípravek dodán.

13. 2. – MZ dalo do připomínkového řízení návrh transpoziční novely vyhlášky č. 229/2008 Sb. o výrobě a distribuci léčiv.

13. 2. – Podle informací Evropské organizace pro ověřování léčiv generuje systém (platnost pro všechny země) řadu chybných výstrah, např. nesprávné číslo šarže, exspirace, nebo že číslo šarže nebylo nalezeno. Dále v případě, že národní systém nekomunikuje zpětně s evropským hubem po 24 hodinách, je odesláno zpětné hlášení. Na některých trzích zase nemohou být testovány některé funkcionality, např. stažení produktu.

13. 2. – MZ zakázalo vývoz léčivých přípravků Keppra a Humalog.

14. 2. – Ve věku 95 let zemřel prof. RNDr. František Bartoš, DrSc., který dlouhá léta působil na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové.

20. 2. – MZ zařadilo léčivý přípravek Pulmozyme na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

22. 2. – Vzhledem k rychle rostoucímu počtu případů spalniček dnes ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA nařídil v přímo řízených nemocnicích očkování proti spalničkám u zdravotníků na vybraných odděleních, jako jsou například urgentní příjmy. A ke stejnému opatření vyzval prostřednictvím hejtmanů také krajské nemocnice.

22. 2. – MZ zakázalo vývoz léčivého přípravku Cervarix.

28. 2. – Komise pro bonifikaci lékárenské péče v nedostupných oblastech, jejímž předsedou je náměstek ředitele VZP Ing. David Šmehlík, MHA, vybrala 58 lékáren, které pro letošní rok získají bonifikaci až 600 tis. Kč.

BŘEZEN

Své londýnské prostory opouští EMA a přemístí se do nizozemského Amsterdamu. Během doby snížené virtuální přítomnosti od 4. do 8. března včetně pokračovala pracovní doba podle Greenwichského času (GMT). Od 11. března pak přešla z GMT na středoevropský čas (CET), což odráží fyzické přemístění EMA z Londýna do Amsterdamu. Současně změnila i nastavení svých serverů z GMT na CET. Toto převedení časového pásma dat EMA se uskutečnilo 29. března 2019 o půlnoci GMT bezprostředně poté, co bylo plánováno vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol prodejců vyhrazených léčivých přípravků. Z nich vyplývá, že i nadále přibývá závažných pochybení a kontroly prokázaly i rostoucí trend prodejů neoprávněnou osobou. Samotný počet kontrol se však příliš nezměnil i přes nárůst počtu prodejců.

4. 3. – Společnost Simply You Pharmaceuticals a.s. připravuje ve spolupráci s deníkem Blesk z vydavatelství Czech News Center řadu doplňků stravy pod brandem BLESK LÉKÁRNA – zdraví na vaší straně. Samotný prodej Blesk spustil v dubnu.

9. 3. – Lokální e-shop Můj nákup Ostrava začal nabízet svým zákazníkům nově vyzvednutí receptu v lékárně a také nákup volně prodejných léčivých přípravků a vitamínů. Poté, co portál APATYKÁŘ® na tuto nabídku upozornil, stáhl ji eshop ze svých stránek.

12. 3. – Stav peněžních zůstatků na bankovních účtech jednotlivých fondů zdravotních pojišťoven se v průběhu roku 2018 z počáteční hodnoty 30,5 mld. Kč zvýšil o dalších 14,5 mld. Kč, tedy téměř o 48 %. K 31. prosinci 2018 tak zůstatek za celý systém veřejného zdravotního pojištění činil 45 mld.

13. 3. – Společnosti Zentiva Group oznámila akvizici rumunské farmaceutické společnosti Solacium, a to včetně její dceřiné společnosti Be Well Pharma, která dosud byla součástí skupiny Dr.Max Group (spadá do portfolia Penta Investments).

13. 3. – Online lékárna Pilulka.cz integrovala jako první do své mobilní aplikace novou platební možnost pro uživatele platformy iOS Apple Pay.

13. 3. – Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP) Mgr. Václav Krása informoval členy na webu této organizace, že Poslanecká sněmovna bude na své březnové schůzi projednávat mj. také návrh zákona, kterým se mění zákon o léčivech a zavádí zásilkový obchod s léčivými přípravky vázanými na recept. Příslušný návrh zvedl poslanec Ing. Patrik Nacher (ANO), nicméně Poslanecká sněmovna PČR návrh drtivě odmítla.

14. 3. – Ve Sbírce zákonů vyšla dlouho očekávaná (téměř dva roky po platnosti nového zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta) prováděcí vyhláška 73/2019 Sb. o vzdělávání v základních kmenech farmaceutů.

14. 3. – MZ zařadilo imunoglobuliny na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

15. 3. – MZ zakázalo vývoz léčivých přípravků Keppra.

15. 3. – Svaz zdravotních pojišťoven ČR, vydavatel číselníku NHVLP SZP ČR (hromadně vyráběné léčivé přípravky používané v ústavní péči), oznámil, že přistupuje k uplatnění podmínky úhrady nejméně ekonomicky náročného léčivého přípravku hrazeného při poskytování ústavní péče a zahájil revizi úhrad těchto přípravků.

19. 3. – MZ zorganizovalo po bezmála dvaceti letech odbornou konferenci s mezinárodním přesahem čistě o problematice lékárenství. Konference se zúčastnili nejvyšší představitelé českého a slovenského Ministerstva zdravotnictví, zástupci profesních komor, distributorů, zásilkových lékáren i pacientů. Konferenci moderoval lékárník a provozovatel portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martin Dočkal.

22. 3. – Projekt eRecept zvítězil v 16. ročníku soutěže IT projekt roku 2018. Porota se shodla, že jde o základní stavební kámen eHealth, navíc je to podle ní zatím jediný takto komplexní IT projekt ve zdravotnictví, který má dopad prakticky na všechny občany ČR. SÚKL tak obdržel již druhou významnou cenu za tento systém.

21. 3. – MZ zařadilo Supracain 4% na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Lopridam 4mg/1,25mg/10mg tbl nob (Zentiva) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – výsledek mimo limit specifikace v parametru známá nečistota a celkový obsah nečistot.

DUBEN

3. 4. – Začalo Dohodovací řízení o hodnotách bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezeních pro rok 2020 segmentu lékárenské a klinicko-farmaceutické péče. Nově jsou v tomto segmentu zastoupeny 4 provozovatelské subjekty – Asociace provozovatelů lékárenských sítí (APLS), Grémium majitelů lékáren (GML). Mandátová komise koordinátorovi lékárenského segmentu výrazně seškrtala počet plných mocí.

3. 4. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Omeprazol Mylan 20 mg, cps. etd. 30 až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – výsledek mimo limit specifikace v parametru vyšší obsah léčivé látky.

5. 4. – SÚKL stahuje čtyři šarže léčivého přípravku NuTRIflex Omega special, inf. eml. 5×2500ml (B. Braun Melsungen) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – během stabilitních studií na konci deklarované doby použitelnosti některé vzorky uvedených šarží vykazovaly odchylky od stanovené specifikace u komory obsahující glukózu.

9. 4. – SÚKL varuje před nelegálními přípravky RheumaCARE a Organic Excellence Feminine Balance Therapy Progesterone cream.

9. 4. – MZ zakázalo vývoz přípravků Keppra.

1é. 4. – Plzeňští kriminalisté obvinili 32letého muže z Plzeňska, který se vloupal do lékárny. Koncem října 2018 za použití násilí překonal vstupní dveře do budovy jedné plzeňské polikliniky, následně vnikl do lékárny a z této odcizil tři pokladní zásuvky. V každé zásuvce byla finanční hotovost ve výši 5 tis. Kč. Venku zásuvky vypáčil, sebral peníze a odešel z místa pryč.

11. 4. – Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) zveřejnila aktuální informace po dvou měsících náběhu systému online ověřování léčiv v českém prostředí. Počet chybových hlášení se ustálil na 2 % ověřovaných léčiv. Systém velmi tvrdě kritizuje Česká lékárnická komora (ČLnK), podle níž je zatěžující pro lékárny, nefunkční, s neustálými výpadky a celkově zbytečný.

12. 4. – SÚKL doporučuje pacientům, kteří užívají léčivý přípravek Citalec 20 mg tbl flm 30, aby zkontrolovali obsah balení pro možnou záměnu blistrů uvnitř krabičky. V jednom balení léčivého přípravku Citalec 20 mg byly nalezeny blistry jiného léčivého přípravku. Blistry obsahují registrované léčivé přípravky určené pro polský trh (Zirid 50 mg, účinná látka itoprid).

15. 4. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Palladone-SR 24 mg od pacientů z důvodu závady v jakosti z důvodu rizika výskytu přeplněných tobolek v balení.

18. 4. – Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v internetovém prodeji nevyhovující doplněk stravy „Chondroitin Sulphate – doplněk stravy, Natural Nutrition (Green Medical s.r.o./Summit Nutritionals International) s více než desetinásobně nižším obsahem účinné látky.

25. 4. – Portál APATYKÁŘ® propojuje klíčové hráče z oboru a spouští nový, dosud největší projekt APAvision – odbornou platformu pro výměnu názorů a zkušeností k danému tématu z oblasti farmacie a lékárenství. V den svého spuštění zaznamenala APAvision 1 extrémní zájem. Samotný portál navštívil díky novince dvojnásobný počet návštěvníků než je obvyklý standard a samotný projekt APAvision dosáhl 83% návštěvnost portálu. První setkání na téma Brexit a jeho dopad na dostupnost léčiv proběhlo 8. dubna 2019 v prostorách průhonického Parkhotelu a pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® Dr. Martina Dočkala přijali Mgr. Irena Storová, MHA (ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv), Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu) a PharmDr. Renata Semeráková (vedoucí lékárnice lékárny Nemocnice Na Homolce).

25. 4. – Lékárníkem roku 2019 ve stejnojmenné soutěži pořádané nakladatelstvím Mladá fronta v kategorii lékárník/lékárnice veřejné lékárny se stal PharmDr. Rudolf Bruner (Lékárny BENU), v kategorii farmaceutický asistent/asistentka Jana Hermannová (Lékárny BENU), v kategorii Můj lékárník/Moje lékárnice (online hlasování veřejnosti) Jana Hermannová (Lékárny Dr. BENU) a v kategorii celoživotní přínos v oboru farmacie RNDr. Zora Havlínová (Lékárny BENU).

26. 4. – MZ zařadilo vakcíny FSME-IMMUN a Picato gel na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

Největší český online pracovní trh v lékárenství LÉKÁRNICKÁ INZERCE® provedl dosud největší průzkum mezi svými klienty. Cílem bylo zjistit, jak se během let změnily preference uchazečů o práci v sektoru lékárenství. Hlavním zjištěním je fakt, že mladší generace lékárníků vnímá svou profesi především jako zdroj financí pro své další aktivity, záliby, rodinu a zájem o provozování lékárny, jak byl patrný u porevolučních ročníků, je minimální. Jednoznačnou preferencí je zaměstnanecký poměr.

KVĚTEN

2. 5. – SÚKL varoval před výskytem padělku léčivého přípravku Soliris 300 mg inf.cnc.sol. 1×30 ml (Alexion Europe). Originální šarže byla v turecké jazykové verzi a obsahuje 2D kód na vnějším obalu. Padělaná balení byla zachycena na území Belgie a Číny v anglické jazykové verzi, avšak bez přítomnosti 2D kódu na vnějším obalu.

3. 5. – SÚKL varoval před výskytem padělku léčivého přípravku Avastin, 25 mg/ml inf. cnc. sol. 1×16 ml (Roche), číslo šarže B8040H03, doba použitelnosti 03/2020. Padělaná balení byla zachycena na území Nizozemí a obsahovala stejná sériová čísla na vnějším obalu.

3. 5. – SÚKL stahuje dvě šarže léčivého přípravku Pleumolysin, por. gtt. sol. 1×10 ml II (TEVA Czech Industries) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – riziko netěsnosti uzávěru.

9. 5. – Poslanecká sněmovna PČR se zabývala novelou zákona o léčivech. Druhé čtení přineslo i řadu další pozměňovacích návrhů s dopadem na lékárny. Mj. návrh poslance Ing. Petra Pávka (STAN) zrušit tzv. tržní podíly.

10. 5. – MZ zařadilo léčivý přípravek Eliquis na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

13. 5. – Společnost Apple uvolnila v rámci své nejnovější aktualizace software watchOS 5.2.1 pro své chytré hodinky Apple Watch 4 aplikaci EKG, která umožňuje uživatelům zjišťovat elektrokardiogram přímo ze zápěstí, také pro Česko, Slovensko, Chorvatsko, Island a Polsko. Aplikace (včetně notifikace nepravidelného srdečního rytmu) získala De Novo souhlas americké FDA a rovněž značku CE v rámci EHP. Tuto appku podpořila i česká pojišťovna OZP

16. 5. – SZPI spustila na webu Potraviny na pranýři novou sekci Rizikové weby. Tato služba informuje spotřebitele o webových stránkách, u kterých SZPI zjistila, že nabízejí potraviny – zejména doplňky stravy – v rozporu s právními předpisy ČR a EU.

17. 5. – Novým předsedou představenstva Asociace provozovatelů lékárenských sítí, která sdružuje řetězce Dr.Max, BENU a Devětsil, se stal Michal Jurča, provozní ředitel lékáren BENU. Střídá na postu Ing. Daniela Horáka (Česká lékárna holding).

17. 5. – Zdravotní pojišťovna OZP začala jako první využívat robotické vyhodnocování lékových interakcí, včetně interakcí s doplňky stravy a volně prodejnými léčivy. Systém umí pojištěnce rovněž automaticky upozornit na možný problém.

17. 5. – Také letos se České farmaceutické muzeum v Kuksu připojilo ke Královehradecké muzejní noci a připravilo mimořádnou rozšířenou komentovanou prohlídku (cca hodinovou) stálé expozice „Kouzlo apatyky“ s ukázkami práce lékárníka – návštěvníci uvidí výrobu tablet, mastí, čípků, pilulek ad. Partnerem byl tradičně portál APATYKÁŘ®

26. 5. – Celý týden se nejen české lékárny potýkaly s výraznými problémy při povinném ověřování léčivých přípravků vyplývající z evropské směrnice. Podle informací na webu systému (EMVO) byly důvody dva. První se týkal všech zemí EU a způsobil jej nejednotný formát časového razítka. Všechny systémy v rámci systému (EMVS) musejí používat stejný formát pro časová razítka, což neplatilo. Pro nápravu tohoto problému bude zaveden standardizovaný formát EMVS a EU Hubu a následně provedly změnu národní systémy. Druhý problém se týkal Česka a byl způsoben nedostupností (výpadkem) příslušné databáze Microsoft Azure Cosmos.

28. 5. – Výbor pro zdravotnictví PČR doporučil, aby Poslanecká sněmovna PČR vyslovila souhlas s vládním návrhem změny zákona o léčivech. Dle předpokladu nedoporučil většinu podaných pozměňovacích návrhů (mj. změnu zákona o regulaci reklamy, povolení zásilkového výdeje s receptovými léčivy, zrušení distribučních podílů, správu souhlasů pro nahlížení do lékového záznamu, 100% úhradu léčebného konopí, omezení nahlížení do lékového záznamu v případě některých diagnóz). Naopak doporučil na poslední chvíli podaný návrh poslance Bc. Daniela Pawlase (KSČM), který zavádí tzv. dobrovolně převzatou veřejnou službu a posiluje postavení distributorů vůči držitelům rozhodnutí o registraci, kteří budou moci získat požadovaný počet léčivých přípravků, pokud je distribuují pro potřeby českých pacientů.

29. 5. – SÚKL vydal rozhodnutí ve zkrácené revizi týkající se léčivých přípravků proti některým autoimunitním onemocněním. Od 1. července se tak změní úhrady některých léčiv v této terapeutické skupině. Systém veřejného zdravotního pojištění by mohl ročně ušetřit až 1,4 mld. Kč.

ČERVEN

Lékárenský PODCAST, sesterský web největšího českého farmaportálu APATYKÁŘ®, prošel zásadními změnami. Nově je plně responzivní a dostupný přes drtivou většinu mobilních zařízení a díky přepracování kódu a použité technologii i výrazně rychlejší.

3. 6. – MZ zařadilo na seznam léčivých přípravků, jejichž distribuci do zahraničí mají distributoři povinnost hlásit SÚKL léčivé přípravky Palladone-SR. V srpnu byly opět ze seznamu vyřazeny.

5. 6. – MZ zakázalo vývoz vakcín FSME-IMMUN 0,5ml.

6. 6. – MZ povolilo distribuci a výdej neregistrované bulharské TBC vakcíny.

7. 6. – MZ ve spolupráci s Unií zaměstnavatelských svazů spustilo dlouhodobou kampaň „Studuj zdrávku“ na podporu zviditelnění nelékařských zdravotnických profesí, vzdělávání v těchto oborech a zvýšení jejich prestiže. Cílem kampaně je přilákat mladé lidi ke studiu středních a vyšších odborných zdravotnických škol a k práci ve zdravotnictví. Jedním z propagovaných oborů je rovněž obor farmaceutický asistent.

10. 6. – RRTV uznala zadavatele reklamy, společnost Naturprodukt CZ spol. s.r.o., vinným z porušení zákona o regulaci reklamy a Nařízení EP a Rady (EU) č. 1169/2011 kvůli reklamě na doplněk stravy Detritin a udělila jí napomenutí.

11. 6. – SZPI zjistila nepovolenou látku – hořčík ve formě kovu v doplňku stravy „Molekulární vodík H2 Viva“, země původu USA. Inspekce provedla kontrolní nákup potraviny přes internet a provedla u ní laboratorní analýzu. Ta zjistila přítomnost částic kovového hořčíku v množství 20-30 % na tabletu. Před řádným rozpuštěním ve vodě je kovový hořčík silně reaktivní látkou, která může představovat riziko pro lidské zdraví.

11. 6. – Soudní dvůr EU oznámil úmrtí generálního advokáta Yvese Bota, který vynesl mj. přelomové stanovisko pro lékárenský segment, že italské a německé právní předpisy, které stanovují pravidlo vyhradit vlastnictví a provozování lékáren jen samotným lékárníkům, jsou odůvodněné cílem spočívajícím v zaručení spolehlivého a kvalitního zásobování obyvatelstva léčivy. Soudní dvůr tak na delší dobu uzavřel diskuze týkajících se právní úpravy vlastnictví lékáren.

13. 6. – Jednání lékárníků o úhradách péče na příští rok skončila i letos nedohodou. Část nezávislých lékáren se proto spojila s řetězcovými a vyzvaly zdravotní pojišťovny a Ministerstvo zdravotnictví k dalšímu jednání s kompromisním návrhem. Koordinátor segmentu tento návrh odmítl, proto o něm pojišťovny nemohly jednat. Nicméně hned o pár dní později otočil a návrh prosazoval, pojišťovny však přijaly horší variantu, díky níž lékárny zcela zbytečně přišly o několik stovek miliónů korun pro své provozy. I letošní průběh vedl účastníky jednání k úvahám o změně Jednacího řádu, který by lépe reflektoval poměry na trhu.

14. 6. – Podle informací na webu systému (EMVO) se systém povinného ověřování léčivých přípravků vyplývající z evropské směrnice opět potýkal s výraznými problémy v cca 16 zemích (s výjimkou Česka). Důvodem byl problém při uploadu dat ze strany OBP (On Board Partners), kdy nedostali zpětnou vazbu z EU hubu. Výrazné problémy zaznamenaly zejména lékárny v Německu.

20. 6. – SÚKL upozornil na výskyt nelegálního léčivého přípravku GymBeam Vitamin D3 2000 IU (GymBeam s.r.o.).

21. 6. – Proběhla první výměna zdravotních záznamů pacientů v EU díky přeshraničním elektronickým zdravotnickým službám. Od nynějška budou moci lékaři v Lucembursku přijímat digitální záznamy pacientů z České republiky.

24. 6. – NOOL vytvořila vzhledem k opakujícím se problémům s odezvou systému Národního systému ověřování léčiv (NSOL) vlastní nepřetržitý monitoring systému z pohledu koncového uživatele. Stav systému je nyní možné ověřit na stránkách NOOL a rychle zjistit, zda systém pro ověřování léčiv pracuje bez omezení, zda bylo zaznamenáno prodloužení reakce systému či zda je systém aktuálně nedostupný.

29. 6. – MZ zařadilo léčivé přípravky Idarubicin Accord a Zavedos na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

ČERVENEC

Portál APATYKÁŘ® uspořádal druhé setkání v rámci svého nového projektu APAvision. V pořadí již druhá diskuze proběhla na téma Vysoce inovativní léčivé přípravky a orphan drugs – jak je dostat k pacientům 17. června 2019 opět v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® Dr. Martina Dočkala přijali Mgr. Filip Vrubel (náměstek ministra zdravotnictví), Ing. David Šmehlík, MHA (náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny) a Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu).

Portál APATYKÁŘ® se v roce 2019 významně věnoval tématu výpadků léčiv. Co jej způsobuje, může způsobovat a jeká jsou možnosti řešení podrobně rozebral v rozhovorech s Mgr. Martinem Mátlem, výkonným ředitelem ČAFF a Mgr. Irenou Storovou, MHA, ředitelkou SÚKL.

V červenci 2019 se novým členem Evropské federace lékárenských sítí (EFPC) stala rumunská Asociace farmaceutických distributorů a síťových lékáren (ADRFR). EFPC tak aktuálně slučuje asociace lékárenských sítí ze čtyř evropských států, mimo nově přijatého Rumunska, i Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Celkem EFPC reprezentuje více než 2500 lékáren a 13700 odborných pracovníků střední a východní Evropy.

2. 7. – Dne 28. června 2019 proběhla schůzka předsedy vlády a ministra zdravotnictví s prezidenty České lékařské komory, České stomatologické komory a České lékárnické komory. Na společném jednání bylo mimo jiné konstatováno, že růst HDP a neočekávaně vysoký výběr zdravotního pojištění umožňuje investovat významné finanční prostředky, které leží nevyužité na účtech zdravotních pojišťoven, do zdravotnictví. Představitelé zdravotnických profesních komor proto navrhli, aby prostřednictvím úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví pro rok 2020, bylo nad rámec závěrů Dohodovacího řízení spravedlivě mezi poskytovatele zdravotnických služeb rozděleno dalších 25 mld. Kč.

2. 7. – Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA přijal rezignaci dosavadní ředitelky Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů Mgr. Jany Mikulkové, MBA. Od října ji nahradil PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

2. 7. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Elotrace, inf. cnc. sol. 10×100ml (Fresenius Kabi) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – přítomnost částic v roztoku.

3. 7. – MZ zařadilo léčivý přípravek Prestarium Neo Combi na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

5. 7. – MZ zakázalo vývoz léčivého přípravku Rhophylac 300 mcg inj (CSL Behring).

9. 7. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Simvastatin Mylan 20 mg, tbl. flm. 100 (Mylan) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – výsledek mimo limit specifikace v parametru obsah léčivé látky.

11. 7. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Adrenalin Bradex, 1 mg/ml i nj. sol. 10×1ml (Bradex) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – výsledek mimo limit specifikace v parametru barva roztoku (roztok je zabarven).

12. 7. – SÚKL stauje dvě šarže léčivého přípravku Prograf, 5 mg/ml inj. cnc. sol. 10×1ml (Astellas Pharma) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – výsledek mimo limit specifikace v parametru příbuzné látky (mírně zvýšený obsah látky XIV).

16. 7. – Policie informovala o květnovém přepadení lékárny na Teplicku, kdy teprve 17letý mladík předložil lékárnici lístek s názvy léčivých přípravků a pod pohrůžkou použití zbraně požadoval jejich vydání. Když mu je odmítla vydat, pistoli vzal a z lékárny odešel. S ohledem na nízký věk pachateli v případě odsouzení hrozí maximálně pětileté vězení.

23. 7. – Podle informací SÚKL překročil počet vystavených elektronických receptů od 1. ledna 2018 hranici 100 mil. Jubilejní recept předepsali v pátek 19. července 2019 krátce po půl deváté ve Fakultní nemocnici v Motole na Klinice rehabilitace.

25. 7. – Senát vrací novelu zákona o léčivech s lékovým záznamem zpět do Poslanecké sněmovny ČR, nicméně s pozměňovacími návrhy. Jedním z nich je také návrh senátorky RNDr. Jitky Seitlové (podpořil ji také prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., oba za KDU-ČSL), který zachovává opt-out přístup k lékovému záznamu pro lékaře, ale ruší jej u lékárníků (zde senátorka požaduje opt-in). O smršť reakcí se postarali oba senátoři svým velmi specifickým odůvodněním svého na poslední chvíli podaného pozměňovacího návrhu.

25. 7. – RRTV udělila společnosti Teva Pharmaceuticals CR trest ve formě napomenutí, když společnost uznala vinnou pro porušení zákona o regulaci reklamy a 4 písm. a) Nařízení EP a Rady (EU) č. 1169/2011., kterého se dopustila zadáním televizní reklamy na doplněk stravy Vibovit.

31. 7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve svém vyjádření reagoval na tvrdou kritiku ČLnK. Podle úřadu je cílem novelizace zákona o léčivech (nyní vrácena Senátem Sněmovně) mj. odstranit současný stav, kdy výrobci musejí zásobovat distributory léčiv na základě jejich tržních podílů. Podle prvního místopředsedy ÚOHS JUDr. Hynka Broma však tržní podíly žádný orgán nesleduje a tento způsob zásobování léčivy je tedy nekontrolovatelný a nevymahatelný, což uvedl i ve svém vystoupení v Senátu.

SRPEN

1. 8. – Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která vstoupila v účinnost 1. ledna 2019, přináší změny v úhradách zdravotnických pomůcek. Od 1. října začne nabíhat celá řada nových pomůcek, které nebyly doposud hrazené a pacienti tak výrazně ušetří. Zejména dětští pacienti, diabetici a hendikepovaní. Pomůcek, u kterých bude úhrada vyšší, je mnohem více, než těch, kde dochází k jejímu snížení. Změna nastává od 1. srpna 2019. Odstraněním některých historických pozůstatků systému dojde k uvolnění prostoru pro vstup celé řady dosud nehrazených moderních inovativních zdravotnických prostředků a především se umožní směrovat finanční prostředky ve prospěch pacientů s nejzávažnějšími onemocněními či zdravotním postižením.

2. 8. – SÚKL upozorňuje na výskyt nelegálního léčivého přípravku D LUX 3000 (ELANATURA s.r.o.).

5. 8. – E-lékárna Pilulka.cz přepracovala své stránky a kromě přizpůsobení pro mobilní telefony přináší i rychlejší načítání a rovněž optimalizaci webu pro nevidomé a slabozraké. Konkurenční Lékárna.cz se zařadila mezi blind-friendly weby už loni v listopadu a spustila jako první v ČR v rámci e-lékárenství ovládání hlasem.

6. 8. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Sentacurin 5 mg tbl. flm. 100 (Egis Pharmaceuticals) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – výsledek mimo limit specifikace v parametru obsah nečistot.

5. 8. – Odborná platforma pro lékárenství a farmacii APAvision zaznamenala 24H rekordní návštěvnost. V průběhu dne atakovala návštěvnost celého hlavního webu APATYKÁŘ®, celkově pak dosáhla 94 % návštěvnosti webu. Velký zájem zaznamenala mj. u slovenských kolegů, kteří její záznam sdíleli ihned od rána na sociálních sítích. V pořadí již třetí setkání proběhlo na čistě lékárenské téma Nadstandardní služby lékáren 24. července 2019 opět v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, (ministr zdravotnictví), MUDr. Alena Miková (ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických prostředků Všeobecné zdravotní pojišťovny), PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), PharmDr. Michala Belasová (Lékárny BENU), PharmDr. Zdeněk Blahuta (výkonný ředitel Evropské federace lékárenských sítí) a RNDr. Marek Petráš, Ph.D. (odborný pracovník 3. Lékařské fakulty Univezity Karlovy a provozovatel webu Vakcíny.net).

7. 8. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Curatoderm, 4,17 mcg/g ung. 60 g (Almirall Hermal) až z úrovně zdravotnických zařízení z preventivních důvodů – nepříznivý trend v parametru obsah léčivé látky.

8. 8. – SÚKL stahuje po jedné šarži léčivých přípravků Thiogamma 600 oral, 600 mg tbl. flm. 60 a Thiogamma 600 oral, 600 mg tbl. flm. 100 (Wörwag Pharma) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – výsledek mimo limit specifikace v parametru disoluce.

9. 8. – Rilutek a Riluzol zařazeny na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

12. 8. – SÚKL stahuje další šarži léčivého přípravku Simvastatin Mylan 20 mg, tbl. flm. 100 (Mylan) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – výsledek mimo limit specifikace v parametru obsah léčivé látky.

13. 8. – SÚKL stahuje dvě šarže léčivého přípravku SENTACURIN 5MG a 10MG v balení po 100 tbl /Egis Pharmaceuticals) od pacientů z důvodu nesouladu s registrační dokumentací, nesplnily parametr týkající se obsahu nečistot.

14. 8. – ÚOHS zahájil na základě návrhu společnosti BENU Česká republika a.s. správní řízení ve věci povolení spojení soutěžitelů ve smyslu zákona o ochraně hospodářské soutěže, kdy navrhovatel má získat možnost přímo výlučně kontrolovat společnost DIFFERENT PHARMA a.s. (spadá pod skupinu Potysz health, provozuje řetězec lékáren Fajn lékárna). Úřad spojení povolil 15. 10.

15. 8. – RRTV udělila napomenutí společnosti Biopol GN s.r.o. za zadání reklamy, respektive teleshoppingu s motivem „Barneys Sioux / Bestier“.

15. 8. – RRTV udělila pokutu 80 tis. Kč společnosti JANKAR PROFI, s.r.o. za zadání obchodního sdělení / teleshoppingu s motivem „medicinka.cz/ženšen“ propagujícího doplněk stravy Červený ženšen (Bojdův ženšen).

15. 8. – Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) – sdružující tři velkoobchodní společnosti Alliance Healthcare, ViaPharma a PHOENIX lékárenský velkoobchod a reprezentující více jak tři čtvrtiny objemu léčiv – vyzvala Ministerstvo zdravotnictví k rychlému řešení kritické situace kolem neuhrazených pohledávek po splatnosti za dodaná léčiva do jím zřizovaných nemocnic a zdravotnických zařízení. Závazky po splatnosti přesáhly již více než 1 mld. Kč.

16. 8. – MZ poslalo do připomínkového řízení návrh vyhlášky o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2020. Kromě již dohodnutých 15 Kč za signální výkon obsahuje také 10 Kč za digitalizaci receptu. Finální znění zveřejněné ve Sbírce zákonů nakonec počítá s tím, že po skončení hodnoceného období zdravotní pojišťovna uhradí poskytovateli 12 Kč za každé převedení listinného receptu do elektronické podoby.

17. 8. – Největší český lékárenský řetězec Dr.Max potichu spustil na svých webovských stránkách možnost vyhledání dostupnosti receptových léčiv v konkrétní lékárně řetězce. Podobný systém funguje s úspěchem např. ve švédských řetězcích a lidé mají možnost si přímo ověřit, zda je jejich předepsaný léčivý přípravek v konkrétní lékárně skladem.

17. 8. – SÚKL aktualizoval svůj pokyn DIS-15 Sledování a kontrola teploty při skladování a přepravě léčiv na verzi 4 s platností od 22. července 2019. Obsahuje minimální změny zpřesňující výklad.

22. 8. – SÚKL upozorňuje na výskyt nelegálního léčivého přípravku BIOMIN Vitamín K2+D3 PREMIUM (BIOMIN).

27. 8. – MZ v reakci na stále častější výpadky léčiv připravilo novelu zákona o léčivech se sérií opatření, která mají přispět k řešení nenadálých výpadků z důvodů problémů ve výrobě, nedodání plánovaných dodávek i jiných příčin vedoucích k nedostupnosti léčiv. Bude možné používat léčivé přípravky se závadou administrativní povahy, která nemá vliv na kvalitu a bezpečnost léčivého přípravku; reexport bude možný jen u takových léčivých přípravků, které budou uvedeny na seznamu vydaném SÚKL, a u kterých bude ověřeno, že je jich na českém trhu dostatek; zavádí tzv. emergentní systém (ten už počátkem roku poslanci odmítli a ani do konce roku nebyla tato novela kvůli emergentnímu systému schválena) a konečně novela umožňuje, aby ve výjimečných situacích (výpadek esenciálního léčiva) SÚKL ve zkráceném řízení dočasným mimořádným opatřením stanovil nebo zvýšil maximální cenu a úhradu léčivého přípravku z veřejného zdravotního pojištění.

30. 8. – SZPI důrazně varovala před nákupem zdraví ohrožujících doplňků stravy z Indie nabízenými přes eBay s cca 1,5 milionnásobně překročeným limitem pro obsah rtuti Inspektoři SZPI objednali prostřednictvím internetové aukční síně eBay dva doplňky stravy.

ZÁŘÍ

Portál APATYKÁŘ® uspořádal čtvrté setkání v rámci svého nejnovějšího projektu APAvision. V pořadí již čtvrté setkání proběhlo na téma Nedostupnost léčiv – možná řešení v globálním kontextu 3. září 2019 již tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Mgr. Filip Vrubel, (náměstek ministra zdravotnictví), Mgr. Irena Storová, MHA (ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv), PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D. (2. vicepresidentka Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), Mgr. Jakub Dvořáček, MHA (výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu), Ing. Petr Doležal (generální ředitel Benu ČR/Phoenix) a Ing. Daniel Horák (generální ředitel Česká lékárna holding/Viapharma).

Lékárenský řetězec BENU se dále etabluje v nabídce screeningových služeb, které rozšiřuje ve svých lékárnách a otevřel Alzheimer konzultační centrum v Praze pro testování kognitivních poruch.

9. 9. – SÚKL upozorňuje na výskyt nelegálního léčivého přípravku Vitamín K2+D3+Q10 (Biomedica). Výrobek naplňuje definici léčivého přípravku podle zákona o léčivech, což znamená, že musí splňovat kritéria bezpečnosti, jakosti a účinnosti stanovená tímto zákonem.

10. 9. – Svaz lékárníků EU (PGEU) slaví 60. výročí zvláštním eventem v Evropském parlamentu. Tato událost je příležitostí uznat zásadní přínos farmaceutů z veřejných lékáren pro zdraví lidí v posledních desetiletích a diskutovat o tom, jak formovat lékárnu budoucnosti tak, aby lépe vyhovovala potřebám pacientů. Akce spojuje několik poslanců Evropského parlamentu, vyšších úředníků Evropské komise a OECD, zástupců pacientů, dalších organizací zdravotnických pracovníků, zdravotnického průmyslu a členů PGEU, aby diskutovali o roli lékárníků z veřejných lékáren při zajišťování přístupu k léčivům a přispívání k udržitelnosti systémů zdravotní péče.

17. 9. – Piráti otevřeli ve Sněmovně debatu o současném rámci a budoucím vývoji právní úpravy v oblasti konopí. Diskuze se netýkala jen novely umožňující rekreační využití, kterou předložili Piráti už v minulém roce, ale rovněž léčebného využití a případné komerční legislativy. Při této příležitosti zároveň založili expertní skupinu, která se bude zabývat budoucími výzvami konopné legislativy. Jejím členy budou mimo jiné i MUDr. Radovan Hřib z Fakultní z Nemocnice u Sv. Anny, advokát z advokátní kanceláře Havel & partneři Mgr. František Korbel, Ph.D. či například bývalý ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv PharmDr. Martin Beneš a další.

18. 9. – Podobně jako řada dalších lékových agentur po celém světě také český SÚKL stahuje léčivé přípravky s léčivou látkou ranitidin z úrovně zdravotnických zařízení, lékáren a distributorů. Současně pozastavuje distribuci a výdej některých přípravků. Důvodem opatření je podezření na závadu v jakosti (výskyt N-nitrosodimethylamin, NDMA). Dotčení držitelé rozhodnutí o registraci přistoupili k opatření u výše uvedených léčivých přípravků, a to ke stahování přípravků Ranisan (PRO.MED.CS Praha), Ranital (Lek Pharmaceuticals) a Ranitidine Aurovitas (Aurovitas Pharma Polska) až z úrovně zdravotnických zařízení z preventivního důvodu a k pozastavení distribuce a výdeje určitých šarží přípravků Ranisan.

18. 9. – MZ zakázalo vývoz léčivého přípravku Suboxone. Současně vyřadilo přípravek Qutenza ze seznamu přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

20. 9. – Policie zadržela třicetiletého muže ze Zlínska, který si počátkem minulého měsíce pod pohrůžkou odnesl z kvasické lékárny 2 tis. Kč. Pachatel do lékárny vešel v odpoledních hodinách. Přistoupil k táře, v ruce držel použitou inzulínovou stříkačku s jehlou směřující k lékárnici a požadoval peníze. Při tom zdůraznil, že má hepatitidu typu C, píchá si drogy a „byl by nerad, kdyby musel udělat něco ošklivého“. Lékárnice mu z obavy raději peníze vydala. Muž jí za bankovky poděkoval a prosil ji, aby ho neoznámila na policii, že jí peníze vrátí. Poté z lékárny odešel. Nyní čelí obvinění z trestného činu loupež.

25. 9. – SZPI v rámci kontrol potravin nabízených na internetu zjistila falšovaný doplněk stravy Super Bromelain + Papain v balení 90 tablet (distributor: KLAS EU). Laboratorní rozbor potvrdil přítomnost složky Bromelain v koncentraci o více než řád nižší oproti informaci na obalu.

25. 9. – Dnešní svátek lékárníků si již připomněla drtivá část národních lékárnických komor a asociací (bohužel žádná z českých mezi nimi není). Upozorňují na něj na svých webovských stránkách, stejně jako na sociálních sítích. K blahopřání se na sociálních sítích připojila i celá řada zaměstnavatelů (jsou mezi nimi i dva největší české lékárenské řetězce, česká jednička dokonce věnovala svátku a uznání odbornosti lékárníků speciální přílohu v jednom z nejčtenějších deníků a spustil kampaň Být lékárník je věda) po celém světě. Prostřednictvím portálu APATYKÁŘ® zaslali přání českým lékárníkům rovněž ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA a ředitelka SÚKL Mgr. Irena Storová, MHA.

26. 9. – Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, řetězec BENU jde ve šlépejích jedničky Dr. Max a připravuje ve svých prostorách v Praze-Hostivaři centrální laboratoř pro individuální přípravu. Řetězec hledá lékárníka, který bude řídit tým laboratoře a nastaví veškeré procesy.

27. 9. – SÚKL pozastavil distribuci a výdej řady šarží léčivých přípravků Emerade 150 mcg. a Emerade 300 mcg. a 500 mcg. inj. sol. pep. 1x0,3ml (PharmaSwiss) z důvodu prověření možné závady v jakosti.

28. 9. – Proběhl historicky druhý Den otevřených dveří Ministerstva zdravotnictví. Návštěvníci se mohli těšit na komentované prohlídky historické budovy a bohatý doprovodný program.

ŘÍJEN

1. 10. – V rámci projektu optimalizace a modernizace logistických procesů započal PHOENIX lékarenský velkoobchod (patří do skupiny Phoenix) v již existujícím hostivařském areálu společnosti v Praze 10.

4. 10. – Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků a vyhláška č. 189/2009 Sb., o atestační zkoušce, zkoušce k vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, závěrečné zkoušce akreditovaných kvalifikačních kurzů a aprobační zkoušce a o postupu při ověření znalosti českého jazyka, ve znění vyhlášky č. 337/2017 Sb., která vypouští obor „terapeut tradiční čínské medicíny“ a „specialista tradiční čínské medicíny“.

7. 10. – Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD a někdejší středočeský hejtman MUDr. David Rath nastoupil do věznice v Teplicích k výkonu sedmiletého trestu vězení za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Někdejší hejtman a ministr zdravotnictví byl zadržen před sedmi lety, v květnu 2012. Pražský vrchní soud ho letos v červnu pravomocně poslal na sedm let do vězení. Zároveň mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působení v samosprávě.

8. 10. – SÚKL upozornil na výskyt nelegálních léčivých přípravků Vitamin D3 5000 IU Healthy Origins, Vitamin D3 5000 IU NOW a Vitamin D3 2000 IU NOW (Biohack Planet). Výrobky naplňují definici léčivého přípravku podle zákona o léčivech, což znamená, že musí splňovat kritéria bezpečnosti, jakosti a účinnosti stanovená tímto zákonem.

14. 10. – Analýza ČAFF ukázala, že dostatečná generická konkurence zajišťuje dostupnost léčby pro pacienty. V případě, že jsou na trhu alespoň 4 přípravky se stejnou účinnou látkou, je dostupnost této účinné látky pro pacienty zajištěna. Výpadky jsou závažným problémem pro pacienty, nicméně analýza ukázala, že celkový počet účinných látek, které nebyly dostupné alespoň 1 měsíc, bylo za poslední rok 31.

14. 10. – ČLnK vyzvala lékárny, aby začaly ověřovat vydávaná balení léčivých přípravků. Od 1. ledna 2020 končí zákonný odklad sankcí za nedodržování povinností vyplývajících z protipadělkové směrnice, přičemž velká část lékáren sice do systému zapojena je, ale neověřuje. Komora upozorňuje na fakt, který již před rokem zmiňoval portál APATYKÁŘ®, a to, že je potřeba změnit postupy práce v lékárně při příjmu zboží, skladové evidenci nebo při výdeji. Pokud tedy lékárny neověřují, hrozí, že nebudou na ostrý start připraveny.

16. 10. – MZ zakázalo vývoz léčivého přípravku Nalcrom cps (Italchimici).

17. 10. – Proběhla 1. Mezinárodní konference o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, kterou pořádala Evropská federace lékárenských sítí (EFPC). Ve třech samostatných blocích propojila lékárenské studium, provozování a vlastnictví lékáren a inovace. Skvělí spíkři z řady zemí prezentovali zkušenosti z jejich zemí. Konference měla rychlý spád a zajímavá témata udržela plný sál až do samotného závěru.

17. 10. – SÚKL stahuje dvě šarže léčivého přípravku Avonex inj (Biogen) od pacientů z důvodu závady v jakosti. SÚKL vyzývá pacienty, aby stahovaný přípravek při nejbližší příležitosti vrátili do lékárny, v níž byl vydán, a vyměnili jej za jiný, nedotčený závadou v jakosti. Uvedené šarže jsou stahovány z důvodu rizika netěsnosti obalu.

17. 10. – RRTV udělila pokutu 10 tis. Kč společnosti WHITE ELEPHANT s.r.o. za to, že porušila povinnosti dle zákona o regulaci reklamy a Nařízení EP a Rady (EU) č. 1169/2011 zadáním televizní reklamy na doplněk stravy Bílý slon deprese.

18. 10. – SÚKL pozastavil distribuci, výdej a léčebné používání několika šarží léčivých přípravků Mitomycin C Kyowa, 10 mg inj./inf. plv. sol. 1 a Mitomycin C Kyowa, 20 mg inj./inf. plv. sol. 5. (Nordic Pharma) z důvodu prověření možné závady v jakosti.

18. 10. – Ve Sbírce zákonů vyšla novela zákona o léčivech přinášející lékový záznam, definici systému eReceptu i povinnost zásobit každého distributora, který vůči držiteli rozhodnutí o registraci učiní písemné prohlášení, že léčivé přípravky požaduje pro péči o pacienty v České republice léčivými přípravky v množství a časových intervalech tak, aby tento distributor disponoval léčivými přípravky v množství odpovídajícímu alespoň průměrné poptávce provozovatelů oprávněných k výdeji léčivých přípravků u tohoto distributora po dobu 2 týdnů.

22. 10. – Německý regulátor opět varuje před výskytem tří padělaných balení léčivého přípravku Humira, 40 mg inj. sol. 2×0,4ml. Padělaná balení jsou v rumunské jazykové verzi, dotčená šarže byla určena pro rumunský trh.

23. 10. – Zásilková lékárna Pilulka.cz otevřela v Praze-Horních Počernicích největší lékárnu v České republice cíleně připravenou pro zásilkový výdej. Ze skladu o ploše 3500 m2 nabídne zákazníkům širší skladové zásoby a rychlejší expedici objednávek. Sklad využívá poloautomatizovanou logistiku.

24. 10. – Kampaň české lékárenské jedničky Dr.Max propagující lékárnickou profesi motivem „Být lékárník je věda“ přešla do další fáze. Řetězec ji spustil u příležitosti Světového dne lékárníků 25. září a zaplatil si v jednom nejčtenějších českých deníků speciální přílohu na toto téma. Redakce portálu APATYKÁŘ® zjistila, že řetězec začal před konkrétní lékárny instalovat billboardové sloupy, na nichž je k tomuto hlavnímu sloganu vždy nějaký litemotiv k lékárenské problematice s vyobrazením konkrétního lékárníka, který v dané lékárně pracuje s tím, že lidem tento lékárník pomůže. Např. „Správný lékárník jedná tak, aby vás kvůli tobolkám zbytečně nic nebolelo“, nebo „Správný lékárník vysvětlí, kdy je pastilku lepší nahradit tabletou“ apod. První podobné reklamní sloupy se objevily v Ostravě a v Praze.

24. 10. – Skupina 46 senátorů napadla úhradovou vyhlášku, kterou se tak bude zabývat Ústavní soud. Upozorňují zejména na to, že kvůli nerovným a netransparentním úhradám musí pacienti v regionech čelit rozsáhlým nerovnostem a nedostupnosti péče.

25. 10. – SÚKL stahuje jednu šarži léčivého přípravku Activelle 1 mg/0,5 mg tbl flm (Novo Nordisk) od pacientů z důvodu závady v jakosti z důvodu možné přítomnosti cizorodé částice.

25. 10. – Česká lékárenská dvojka BENU otevřela svůj e-learningový portál, který od roku 2017 využívá pro vzdělávání svých zaměstnanců a zaměstnanců franchisových lékáren, široké odborné veřejnosti. E-learningové kurzy jsou akreditovány profesní komorou a jsou tak součástí celoživotního vzdělávání. Ročně řetězec realizuje na 30 odborných kurzů zaměřených na odborná témata, legislativu a komunikaci se zákazníky. Pro své zaměstnance a zaměstnance franchisových lékáren jsou kurzy zdarma, pro ostatní jsou zpoplatněny.

31. 10. – SÚKL informuje o výskytu nelegálních léčivých přípravků Vitamin D3 (Czech Nutrition), Vitamín D3 2000 IU (Bio-Detox), VITAMIN D3 2000iu (50 µg) COMPLEX (SanuMedica) a VITAMIN D3 5000IU (Sport Fitness Product). Výrobky naplňují definici léčivého přípravku podle zákona o léčivech, což znamená, že musí splňovat kritéria bezpečnosti, jakosti a účinnosti stanovená tímto zákonem.

31. 10. – Po plánované implementaci nové verze došlo k lokálnímu zpomalení systému Národního systému ověřování léčiv. Podle NOOL se nejedná o celkový výpadek systému, ale o nekorektně nastavenou adresaci nových URL adres endpointů. V průběhu dne se ve spolupráci s IT společnostmi podařilo nalézt příčinu problémů – chybný tvar „přelinkované“ adresy, doplňované AppGateway v Microsoft Azure. IT firmy musely přejít na nové URL adresy v API komunikaci.

Portál APATYKÁŘ® uspořádal páté setkání v rámci svého nejnovějšího projektu APAvision. V pořadí již páté setkání proběhlo na téma Studium farmacie a jeho propojení s praxí 9. října 2019 již tradičně v prostorách průhonického Parkhotelu. Pozvání lékárníka a provozovatele portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martina Dočkala přijali Doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D. MBA (děkanka Farmaceutické fakulty Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně), Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D., (děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové), Mgr. Jaroslav Tóth, Ph.D., (proděkan pro rozvoj fakulty, spolupráci s praxí a informační technologie Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě), PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D. (2. vicepresidentka Slovenské lékárnické komory), PharmDr. Kateřina Majznerová (Lékárna Na Pekařské, Brno), Mgr. Lukáš Höchtberger (Lékárny Magistra, bývalý president Spolku českých studentů farmacie), PharmDr. Filip Smetana (provozní ředitel Benu ČR), PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Česká lékárna holding) a Bc. Alena Šindelářová (bývalá předsedkyně Sekce farmaceutických asistentů České asociace sester).

LISTOPAD

2. 11. – Letošní XXIX. Sjezd delegátů ČLnK proběhl ve znamení rekordní účasti delegátů a rovněž počtu kandidátů do představenstva. Po více než osmi hodinách voleb se stal presidentem Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., vicepresidentem PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. Do vedení komory se vrátila část členů představenstva z let 2007-2011, doplněná nemocničními lékárníky a vůbec poprvé ve větším počtu i lékárníky z řetězců (celkem 2 z lékáren Dr.Max a 3 z lékáren BENU).

5. 11. – MZ zařadilo léčivé přípravky Bonviva a Ibandronic Acid na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

6. 11. – SÚKL stahuje několik šarží léčivých přípravků Mitomycin C Kyowa, 10 mg inj./inf. plv. sol. 1 a Mitomycin C Kyowa, 20 mg inj./inf. plv. sol. 5 (NORDIC Pharma) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – nesoulad se správnou výrobní praxí při výrobě léčivé látky.

8. 11. – MZ zakázalo vývoz léčivého přípravku Nalcrom a současně zařadilo vakcíny Gardasil a Gardasil 9 na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

8. 11. – SÚKL informuje o pozbytí platnosti povolení k distribuci léčivých přípravků společnosti Pharma MTP s.r.o. vzhledem k tomu, že od nabytí právní moci povolení k distribuci po dobu 3 let nevykonávala distribuční činnost.

9. 11. – Lékárenská dvojka BENU rozváží online objednávky v rámci své spolupráce s e-shopem Rohlik.cz OTC léčivé přípravky a další volně prodejné produkty nově také v Brně. Brno je tak po Praze druhým městem, kde společnost tuto službu nabízí.

11. 11. – Farmaceutičtí asistenti založili vlastní nepovinnou profesní organizaci. Prostřednictvím ní chtějí upozornit na význam jejich profese, která je podstatným článkem primární péče v České republice i na nedostatek pracovníků v oboru.

13. 11. – Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch MHA uvedl v rámci interpelace poslance Mgr. Martina Kupky (ODS) ve věci podpory malých lékáren, že chce v příštím roce v rámci Cenového předpisu rozdělit obchodní přirážku, která je nyní společná pro lékárnu a distributora. Namísto čistě maržového systému odměňování lékáren chce do budoucna zavést na základě žádosti České lékárnické komory dispenzační taxu (bez bližší definice). Současně uvedl, že počítá s tím, že sazba za signální výkon se pravidelně valorizuje. Konečně doplnil, že ministerstvo připravilo nový výkon pro lékárny, a tím je digitalizace listinných receptů v hodnotě 12 Kč (ten obsažen ve finální verzi vyhlášky o stanovení hodnot bodu viz výše).

15. 11. – MZ předložilo do meziresortního připomínkového řízení novelu zákona o návykových látkách. Návrh novely vzešel především z potřeby zajištění vyšší dostupnosti léčebného konopí vypěstovaného v ČR pro české pacienty a přizpůsobení zákona o návykových látkách podmínkám realizace další fáze elektronického receptu.

16. 11. – SÚKL zrušil povolení k distribuci společnosti ND pharma.cz s.r.o., která měla pozastavenou distribuční činnost z důvodu nesplnění podmínek uvedených v povolení k distribuci léčivých přípravků a závažného porušení zákona o léčivech.

18. 11. – U příležitosti Evropského antibiotického dne proběhl v ČR již desátý ročník Antibiotického týdne v prostředí lékáren. Jedná se o kontaktní kampaň českých lékáren směřovaná na pacienty. Letošní ročník byl zaměřen na nebezpečí ovlivnění účinnosti antibiotik interakcemi se stravou či jinými léčivými přípravky, doplňky stravy apod.

21. 11. – SÚKL informuje o výskytu nelegálních léčivých přípravků D3 +K2 + RYBÍ OLEJ (Eva Sojková) a VITAMIN D3 4000iu (JSL Medical). Výrobky naplňují definici léčivého přípravku podle zákona o léčivech, což znamená, že musí splňovat kritéria bezpečnosti, jakosti a účinnosti stanovená tímto zákonem.

22. 11. – SZPI nařídila společnosti GOLDIM spol. s r.o., aby neprodleně zastavila prodej nevyhovující potraviny určené jako náhrada jídla pro kontrolu hmotnosti Family In Diet s vanilkovou příchutí. Laboratorní rozbor potvrdil přítomnost vitamínu A ve dvacetinásobně nižším množství.

22. 11. – SÚKL informoval o pozastavení platnosti povolení k výrobě a vydání zprávy o nedodržování požadavků správné výrobní praxe společnosti VAKOS XT a.s. na základě inspekce správné výrobní praxe.

23. 11. – Ve Státním zdravotním ústavu v Praze proběhl Den otevřených dveří pro veřejnost. Bylo to poprvé za téměř stoletou existenci ústavu, kdy měla veřejnost možnost navštívit jeho prostory a diskutovat s předními českými odborníky.

27. 11. – Evropská komise zaslala odůvodněná stanoviska 22 zemím (mj. i Česku) a dodatečné výzvy Německu a Maltě z důvodu nesouladu jejich právních předpisů a postupů s pravidly EU pro uznávání odborných kvalifikací (směrnice 2005/36/ES ve znění směrnice 2013/55/EU).

28. 11. – SÚKL informuje o výskytu nelegálních léčivých přípravků DACOM VITAMIN D3 a DACOM VITAMIN D3+K2 (DACOM Pharma s.r.o.). Výrobky naplňují definici léčivého přípravku podle zákona o léčivech, což znamená, že musí splňovat kritéria bezpečnosti, jakosti a účinnosti stanovená tímto zákonem.

28. 11. – SÚKL informoval o změně způsobu výdeje léčivého přípravku Zodac, 10 mg, tbl.flm. velikost balení 100 tablet z dosud platného výdeje pouze na předpis na výdej bez lékařského předpisu.

29. 11. – SÚKL vydal novou verzi (9) svého doporučujícího pokynu LEK-5 Doporučené doby použitelnosti léčivých přípravků připravovaných v lékárně a požadavky na jakost čištěné vody.

PROSINEC

MZ předložilo do meziresortního připomínkového řízení velmi rozsáhlou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Řeší několik oblastí souvisejících s dostupností hrazených zdravotních služeb, včetně přístupu k inovativní léčbě, zdravotnických prostředků či proces dohodovacího řízení.

2. 12. – MZ zařadilo léčivé přípravky Ropinirol, Orencia, Glucophage XR, Teveten a Euthyrox na seznam přípravků povinně hlášených při záměru reexportu.

2. 12. – SÚKL informoval o stažení jedné šarže léčivého přípravku Mistra, 2 mg/ 0,03 mg, tbl. flm. 3×21 z paralelního dovozu (Roncor) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – u některých balení záměna příbalové informace jiného léčivého přípravku (Microgynon).

2. 12. – Česká zásilková lékárna Pilulka.cz chystá v příštím roce po Slovensku a Rumunsku vstup na maďarský trh. Na maďarském trhu se bude prezentovat pod brandem Pilulka.hu. Přípravy pro vstup na maďarský trh skupina zahájila na konci léta, služby chce pro maďarské zákazníky spustit ve druhé polovině roku 2020. Jak potvrdil spolumajitel skupiny Piluka Martin Kasa, na maďarském trhu plánuje spustit pouze online služby a nechce zde kvůli složité situaci otevírat kamenné lékárny.

9. 12. – Národní systém pro ověření pravosti léčiv (NSOL) spravovaný NOOL má za sebou deset měsíců provozu. Po spuštění NSOL do ostrého provozu 9. února byl systém funkční a hlavním problémem byl vysoký počet chybových hlášení (tzv. alertů, podíl vůči počtu ověření se pohyboval kolem 5–15 %). Ve 46. týdnu 2019 byl podíl alertů vzhledem k provedeným transakcím (jednotlivým ověřením) 0,22 %.

10. 12. – SÚKL pozastavil platnost povolení k distribuci vydaného společnosti DOBRÁ FARMACIE CZ s.r.o. kvůli tomu, že nemá k dispozici prostory pro zajištění distribuce léčivých přípravků a § 76 odst. 1 písm. b) zákona o léčivech tím, že nemá zajištěny služby kvalifikované osoby.

10. 12. – Zástupci ČR na setkání ministrů zdravotnictví Evropské unie znovu vyzvali ke společné koordinaci a přijetí konkrétních kroků v oblasti lékové politiky za účelem zajištění dostupnosti léčiv pro občany EU.

Rovněž na Slovensku má portál APATYKÁŘ® početnou návštěvnickou základnu a jeho zpravodajství je vysoce hodnocené. Na bratislavské Farmaceutické fakultě přednášel slovenským kolegům u příležitosti 20. výročí existence jejich stavovského časopisu Lekárnické listy na osobní pozvání presidenta Slovenské lekárnické komory PharmDr. Ondreje Sukeľa i jeho provozovatel, lékárník PharmDr. Martin Dočkal o více než dvacetiletých zkušenostech zpravodajství z farmacie a lékárenství.

10. 12. – Dvaačtyřicetiletý útočník dnes ráno zastřelil v čekárně ostravské fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Když policie na Opavsku vypátrala vozidlo, ve kterém prchal, spáchal sebevraždu. Podle ředitele ostravské nemocnice šlo o tichého střelce, který střílel bez varování. Motiv je neznámý, spekuluje se o tom, že byl přesvědčen, že je vážně nemocný a lékaři jej nechtěli léčit. Policie popsala, že muž (pacient nemocnice, jen jiného oddělení) do čekárny přišel a začal střílet.

10. 12. – Ve Sbírce zákonů vyšla poměrně důležitá vyhláška č. 329/2019 Sb. o předepisování léčivých přípravků při poskytování zdravotních služeb. Zejména reflektuje skutečnost, že s účinností od 1. ledna 2018 došlo k zavedení povinné elektronické preskripce a situace, ve kterých lze vystavit recept v listinné podobě, jsou výjimečné. Zavádí mj. jednopoložkové recepty a sjednocuje dobu platnosti receptů.

13. 12. – Na osobní pozvání presidenta Slovenské lekárnické komory PharmDr. Ondreje Sukeľa přednášel na bratislavské Farmaceutické fakultě slovenským kolegům u příležitosti 20. výročí existence jejich stavovského časopisu Lekárnické listy provozovatel portálu APATYKÁŘ® a lékárník PharmDr. Martin Dočkal o více než dvacetiletých zkušenostech zpravodajství z farmacie a lékárenství.

16. 12. – ČAFF si zvolila nové složení svého představenstva pro období 2019-2021. Předsedou představenstva byl znovu zvolen Juan Carlos Conde (Teva Pharmaceuticals), místopředsedkyní Soňa Porubská (Zentiva).

16. 12. – MZ předložilo do připomínkového řízení návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 236/2015 Sb., o stanovení podmínek pro předepisování, přípravu, distribuci, výdej a používání individuálně připravovaných léčivých přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití.

18. 12. – SÚKL stahuje všechny neoznačené léčivé přípravky Tezeo 80 mg, tbl. nob. 90 (Zentiva) až z úrovně zdravotnických zařízení z důvodu závady v jakosti – chybějící číslo šarže a doba použitelnosti na vnějším obalu (nalezeno u tří balení šarže č. 2810919, nelze vyloučit ojedinělý výskyt dalších neoznačených balení).

18. 12. – Zásilková lékárna Pilulka spustila mobilní aplikaci, která umí oskenováním převést 12místný identifikátor elektronického receptu zaslaný i na starý (ne smartphone) mobilní telefon převést na QR kód snadno čitelný pro skenery v lékárnách. Appku nabízí bez omezení všem lékárníkům.

19. 12. – RRTV udělila zadavateli reklamy Emporia Style pokutu ve výši 150 tis. Kč za porušení povinnosti stanovené § 5d odst. 2 zákona o regulaci reklamy, dle čl. 7 odst. 3 a 4 písm. a) Nařízení EP a Rady (EU) č. 1169/2011, kterého se dopustil zadáním teleshoppingu na doplněk stravy MultiLady.

19. 12. – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uznala vinnou společnost Biopol GN s.r.o. ze spáchání přestupku porušením ustanovení § 5d odst. 3 zákona o regulaci reklamy zadáním reklamy s motivem „Barnys Sioux“ a Celadrin locomotive“ odvysílané v rámci teleshoppingu.

Od roku 2020 se mění úhrada konopí pro léčebné účely, což přinese změnu odměny za přípravu v lékárnách. Další změna odráží výsledek letošního Dohodovacího řízení, kdy lékárny získaly vyšší odměnu za magistraliter přípravu. V průběhu roku pak přijde sdílený lékový záznam. Konečně, nová vyhláška o předepisování léčivých přípravků zavádí řadu důležitých změn, mj. jednu položku na receptu, ověřený přehled vystavených a vydaných receptů a sjednocuje také platnost receptů.

Tento speciál připravil exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.