Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

SZP zredukoval na pozitivním listu biosimilars

Vloženo: 03.01.2020, 05:44 | Čteno: 16485×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna do 31. června 2020. Přibyly tři účinné látky, biosimilars byla naopak zredukována na jedno. Na vedoucí pozici se drží společnosti Stada a Zentiva.

Redukce biosimilars

Na pozitivní list je aktuálně zařazeno 41 léčivých přípravků (14 účinných látek včetně kombinací, v předchozí verzi bylo původně 31 léčivých přípravků a 12 látek), které splnily předem stanovená kritéria a jejichž výrobci se rozhodli na tento list své přípravky v souladu s výzvou SZP ČR zařadit.

V průběhu předchozích měsíců byly vylistovány látky atorvastatin, verapamil a rovněž dvě biosimilars infliximab a adalimumab. Nově přibyly látky omeprazol (Stada), amlodipin (Accord), teriparatid (Stada).

V pozitivním listu tak nadále zůstává pouze jediné biosimilar rituximabu (Rixathon, Sandoz). Oproti předchozímu období tak SZP zredukoval počet biosimilars.

Stada střídá Sandoz

V počtu zastoupených účinných látek aktuálně vedou společnosti Stada a Zentiva (shodně 4), následované Sandoz (3), CSL Behring (2 látky), Accord Healthcare (1) a jediná originální firma MSD (1 látka).

Oproti pozitivnímu listu SZP ČR je Zentiva výrazně úspěšnější v pozitivním listu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který aktuálně obsahuje 25 účinných látek (124 přípravků), kde má zalistovaných 9 látek.

U VZP se oproti SZP ČR více uplatňuje firma Actavis (5 látek) a také Krka, která nemá v pozitivním listu SZP ČR žádnou látku, naopak u VZP jich má 9. Oproti SZP se u VZP uplatňuje navíc společnost Teva Pharmaceuticals a Sanofi (obě po 1 látce).

VZP také stále nemá na svém pozitivním listu oproti SZP ČR žádné biosimilars a ani není pro žádné vypsaná výzva k zařazení.

Povinnost dostupnosti

Pozitivní list obsahuje vybrané léčivé přípravky ze skupin v zásadě terapeuticky zaměnitelných léčivých přípravků, které jsou SZP ČR v maximální možné míře doporučovány k preskripci.

Kromě dostupnosti bez doplatku pro pacienty je jednou z podmínek zařazení i garance dostupnosti, tj. smluvní zajištění schopnosti 40% pokrytí trhu (podíl na celkovém objemu prodeje léčivých přípravků obsahujících tutéž léčivou látku).

SZP ČR uzavírá smlouvy s výrobci s měsíčním předstihem, aby měli poskytovatelé zdravotní péče alespoň nějaký čas na doprodej „starých“ zásob a zaroveň zavazuje firmy dodávat za dohodnuté ceny od data zařazení přípravků.

Doporučeně „povinně“

Pozitivní list je sice pro lékaře pouze doporučeným institutem, nicméně zdravotní pojišťovny preskripci přípravků v souladu s ním zohledňují při případném uplatňování individuální regulace.

SZP ČR na základě dosavadních zkušeností očekává, že pozitivní list může generovat úspory až cca 160 mil. Kč za rok.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.