Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Mgr. Martina Šopíková: Snad žádný z farmaceutických asistentů nechce, aby za náš obor rozhodoval někdo jiný

Vloženo: 10.02.2020, 05:59 | Čteno: 15143×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Jak už portál APATYKÁŘ® informoval dříve, farmaceutičtí asistenti založili Českou komoru farmaceutických asistentů (ČKFA). Založením profesní organizace chtějí její představitelé upozornit mj. na význam jejich profese pro poskytování primární zdravotní péče českým pacientům.

V předchozím rozhovoru její předsedkyně Bc. Alena Šindelářová vysvětlila, co vedlo k jejímu vzniku, proč již nestačilo zastupování v rámci České asociace sester, ale také zda má dobrovolná a nepovinná organizace vůbec smysl.

Jaký je však další vývoj této organizace? O čem představitelé komory jednali s ministrem zdravotnictví? Jaké jsou aktuálně hlavní problémy této profese a na co se komora zaměří v letošním roce? Na tyto, ale i další otázky se portál zeptal Mgr. Martiny Šopíkové, místopředsedkyně ČKFA.

Máte za sebou více než dva měsíce nové komory. Nedá mi to, abych se na úvod nezeptal, jestli a jak se vám rozrůstá členská základna? Panovaly obavy, že jste nepovinnou organizací, takže jak si aktuálně stojíte?

„Téměř tři měsíce, které za sebou máme, byly a jsou stále velmi náročné, ale právě zájem o Komoru je tím, co nám dává sílu a potřebu maximálního nasazení. V současné době evidujeme 388 žádostí o členství. Jak nám říkají stanovy, řádným členem se farmaceutický asistent stane až po zaplacení členského příspěvku a ten je potřeba na rok 2020 uhradit do 28. 2. 2020. Aktuálně má již zaplaceno 220 členů.

To nás samozřejmě těší, protože ve srovnání se Sekcí farmaceutických asistentů pod ČAS je členská základna nyní prakticky již dvojnásobná. Věřím, že naší cílenou prací budeme dokazovat, že být členem ČKFA má smysl a ke vstupu motivujeme další z našich kolegyň a kolegů. Projektů máme jen na tento rok v plánu mnoho, řada z nich už se rozebíhá.“

Ty hlavní cíle jste prezentovali v listopadu. Každopádně, jak jsem si všiml, jste akční a už proběhlo i první jednání s ministrem. Čeho se týkalo?

„Uvědomujeme si, že je třeba o sobě dávat vědět. Stále. Za panem ministrem Vojtěchem jsme se s kolegyní Šindelářovou vydaly především z důvodu změny odměňování nelékařských zdravotnických profesí, které se farmaceutických asistentů v původním návrhu Ministerstva zdravotnictví netýkalo.

Panu ministrovi jsme vysvětlily potřebu navýšení platových tříd také pro profesi farmaceutického asistenta a pan ministr v současnosti nevidí překážky, které by náš návrh v procesu schvalování zastavily.

V této oblasti intenzivně pracujeme i nadále a kontaktovaly jsme další osoby na MZČR, které se danou problematikou a vůbec profesí farmaceutického asistenta zabývají. Dále jsme panu ministrovi nastínily problémy, které nás trápí dlouhodobě, a to především oblast vzdělávání FA.“

Mluvíte o odměňování farmaceutických asistentů dle platových tříd. Většina jich ale pracuje v soukromém sektoru, kde tento systém neplatí. V čem to tedy má smysl či význam pro ně?

Samozřejmě víme, že platové tabulky se týkají státních zaměstnanců, ale i zde je potřeba držet standard napříč mezi všemi nelékařskými zdravotnickými profesemi. A jestliže dojde k navýšení ve státní sféře, v konečném důsledku můžeme očekávat pozitivní dopad i na sféru soukromou. To je náš cíl.“

Podle mých informací jste se dotkli také specializačního vzdělávání. O řadě problémů mluvila kolegyně Šindelářová v mém APAvision, nicméně o čem jste s ministrem mluvili?

„Panu ministrovi jsme nastínily problémy, které se specializačního vzdělávání týkají dlouhodobě. Obory specializačního vzdělávání, které reálně probíhají, a jejich obsah v kontextu s platnou legislativou.

Také je nutné si uvědomit, že specializační vzdělávání musí jít ruku v ruce s kvalifikačním vzděláváním a navazovat na něj tak, aby opravdu mělo smysl, a ne přepisovat kvalifikační vzdělávání.

S tímto cílem naše kolegyně z předsednictva Kateřina Bauerová navštívila nového ředitele NCONZO PharmDr. Jana Šalouna, PhD. a také schůzi vedoucích oboru farmaceutický asistent Vyšších odborných škol.“

Můžete trošku více přiblížit ty problémy v oblasti vzdělávání farmaceutických asistentů, které vás trápí dlouhodobě?

„Rozsah problematiky vzdělávání je velmi široký, ale pokusím se vysvětlit na jednoduchých příkladech. Budu-li mluvit o specializačním vzdělávání, tak již v roce 2009 jsme uváděli do souladu se skutečností druhy specializačního vzdělávání.

Máme rok 2020 a legislativa zná i nadále např. specializaci léčivé rostliny, náročné lékové formy, ale léčivé rostliny nebyly nikdy otevřeny, náročné lékové formy byly zrušeny a nahrazeny specifickými lékárenskými činnostmi. Přesto dál ve Vyhlášce figurují.

Zdá se to být marginální, ale spíš to ukazuje, jaká je realita v mnoha ohledech. Dále obsah jednotlivých specializací, a to se budu opakovat, neodpovídá potřebám praxe. A to všechno jde ruku v ruce s kvalifikačním vzděláváním.

Např. hodinová dotace na VOŠ pro zdravotnické prostředky je v současnosti 69 hodin, přitom právě farmaceutický asistent je jediným skutečným odborníkem, který se má orientovat napříč zdravotnickými prostředky, a to nejen v sortimentu prodejen zdravotnických prostředků, ale také v problematice zdravotnických prostředků v nemocnicích.

Naše představa je taková, že z VOŠ vychází odborník, který má všeobecné znalosti zdravotnických prostředků mj. zná oblast klasifikace a distribuce a v praxi ve specializaci svoje vědomosti rozšíří především v oblasti legislativy, cenotvorby a schopnosti orientovat se ve veřejných zakázkách.

O hodinových dotacích dalších předmětů, které už dnes nereflektují praxi, bych mohla mluvit déle, stejně jako o předmětech, které lze volit k absolutoriu. Tato problematika je tak strašně široká a obsáhlá, že není možné ji tady skutečně do hloubky probrat a popsat tak, aby z toho čtenář byl moudrý.

Vyvoláváme diskuzi na toto téma, materiály i argumenty máme připravené.“

A je nějaký aktuální posun? Chystá se nějaká legislativní úprava?

„Věci v oblasti legislativy jsou během na dlouhou trať. My máme návrhy úpravy specializačního vzdělávání i rámcového vzdělávacího standardu kvalifikačního vzdělávání – především hodinové dotace jednotlivých předmětů, připraveny.

Potřební zákonodárci a všichni, kterých se téma týká, jsou obeznámeni, ale např. právě specializační vzdělávání je v současnosti spolufinancováno z grantů evropské unie a okamžitá změna není možná.

Některé věci se nestanou hned, i když bychom si to moc přáli a náš obor by si to zasloužil. Ale začali jsme!“

Zmínila jste setkání s dr. Šalounem – plánujete užší spolupráci třeba i na vzdělávacích akcích NCONZO?

„My se rádi budeme podílet i na vzdělávacích akcích v rámci NCONZO, ale všichni, kteří jsme součástí předsednictva, máme svá zaměstnání a spousty dalších povinností. Musíme postupovat strategicky, nejprve napravit nesrovnalosti a poté navazovat dalšími projekty.“

Co vidíte letos jako hlavní výzvu pro ČKFA? Hlavní téma?

„To je krásná otázka, pro mě osobně je vůbec výzvou to, že se nám podařilo ČKFA rozjet. Vše, co vypadá tak snadně, za sebou skrývá neskutečné množství práce a mnohdy i nečekaná překvapení, na která musíme obratem reagovat.

Rok, který nás čeká, považuji za důležitý především proto, že chceme navázat na projekty jako je např. pořádání konference. Musíme zvládat připomínkování legislativních změn a ČKFA neustále prezentovat. Věnujeme se oblasti nedostatku studentů oboru farmaceutický asistent i absolventů v praxi.

Vše musíme zvládnout tak, abychom dostáli legislativě, která nám dává mantinely. Kolegyně Iva Lízalová představuje ČKFA potenciálním partnerům, bez kterých by se většina aktivit nemohla zrealizovat. Kateřina Bauerová spolupracuje s vedoucími oboru farmaceutický asistent, abychom mohli zahájit diskuzi o změnách, které jsou potřeba.

Komunikujeme s poslanci výboru pro zdravotnictví, pro který máme mnoho témat k debatě. Chystáme se za hlavní sestrou ČR na MZČR, pro propagaci oboru připravujeme náborové letáčky pro absolventy středních škol. Aktuálně pracujeme na celostátní konferenci, která se blíží, po letech absence jsme se opět přihlásili k účasti na kongresu European Association of Pharmacy Technicians.

Je toho mnoho, co nás čeká a nemine, těžko jmenovat jen něco. Zatím neminul týden, který by nás nechal relaxovat. Pro mě osobně je tedy hlavní výzva a téma vůbec dokázat a přesvědčit farmaceutické asistenty, že to s nimi myslíme vážně, že je náš obor krásný a potřebný a že být součástí ČKFA má smysl.

Snad žádný z farmaceutických asistentů nechce, aby za náš obor rozhodoval někdo jiný.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.