Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Mgr. Petr Mašát: Pacienti si můžou být zcela jisti, že lékárny dělají vše, aby riziko minimalizovaly na nejnižší možnou úroveň

Vloženo: 19.03.2020, 06:14 | Čteno: 16246×
Foto: Mgr. Petr Mašát (archiv autora)

Portál APATYKÁŘ® informoval o situaci ve slovenských lékárnách, kde realizoval společně se Slovenskou lékárnickou komorou průzkum v souvislosti s vyhlášením pandemie COVID-19. Nyní přináší sérii článků o situaci v ČR.

Třetí největší český řetězec Lékáren IPC má 47 lékáren po celé České republice. Jak se jeho lékárníci vypořádávají s pandemií a jak se snaží zaměstnavatel ochránit své zaměstnance? S jakými opatřeními musejí počítat pacienti? Hrozí z důvodu karantény dočasné uzavření některých lékáren? Na tyto a další otázky portálu odpověděl Mgr. Petr Mašát, lékárník a marketingový ředitel International Pharmaceutical Corporation a.s.

Pondělkem jsme vstoupili do další fáze vládních omezení kvůli COVID-19. Jste relativně velký, přesto rodinný, řetězec, udělali jste ve vašich lékárnách nějaká opatření, např. dle doporučení FIP?

„Pochopitelně se snažíme dělat co je v našich silách. Jsem rád, že zmiňujete zrovna FIP. Kroky celosvětové federace farmaceutů pečlivě sledujeme a dokonce se jako zástupci jediného českého řetězce pravidelně účastníme jejich sympozií a eventů.

Lékárníci vždy budou pro pacienty první kontaktní bod se zdravotnickým systémem, a proto musíme být maximálně obezřetní. Snažíme se pacienty edukovat o nezbytném chování v lékárnách v této epidemiologicky vyhrocené situaci, vyvěšené máme informační sdělení ČLnK na všech viditelných místech.

Apelujeme na pacienty, aby do lékáren vstupovali po jednom a v rouškách. Před lékárnou by měli čekat v dostatečných, alespoň dvoumetrových odstupech. Preferujeme platby kartami.

Dodržujeme přísnou dezinfekci oficíny i zázemí a lékárníky se snažíme bariérově chránit jak ochrannými pomůckami, tak stěnou z plexiskla mezi expedientem a pacientem.

Veškerou snahu nám však bohužel značně komplikuje enormní nedostatek ochranných pomůcek a dezinfekce na trhu.“

Omezujete tedy počet lidí v oficíně? Co za další opatření jste provedli?

„Jistě, žádáme pacienty, aby vstupovali jednotlivě. Je ale jasné, že se to s nimi nekomunikuje úplně lehce. Mezi další opatření patří zpřísněný dezinfekční režim v lékárnách a poskytnutí respirátorů naším expedientům.

Dále v lékárnách instalujeme bariérovou ochranu z plexiskel a expedienti, kteří se vrátili ze zahraničí, jsou zpravidla z preventivních důvodů odesíláni do 14 denní karantény.“

Foto: Mgr. Petr Mašát (archiv autora)

Všeobecně se řada lékáren plánuje vrátit ke skleněným stěnám přes táru, chránící jak personál, tak pacienty. Jak je to u vás? Někteří plánují ochranné sklo ponechat i po pominutí pandemie, ostatně historicky mělo v lékárně smysl.

„Smysl to určitě má, i když to úplně nepatří do moderního pojetí lékárny a oficíny. Bezpečnost a ochrana farmaceutů má ale zcela určitě nejvyšší prioritu. Lékárnická generace před námi věděla, proč takto oficíny navrhovala.

Určitě se nad tím budeme zamýšlet, ale myslím, že na definitivní rozhodnutí je ještě brzy. Uvidíme, jak se epidemiologická situace bude dále vyvíjet a podle toho budeme v čase vše vyhodnocovat a rozhodovat se.“

Jak přijali opatření pacienti?

„Ze začátku to bylo velice rozpačité, ale postupem času začínají být všichni mnohem ohleduplnější a respektují ochranu jak sebe, tak svého okolí.“

Lékárny jsou v tuto chvíli naprosto klíčové pro poskytování zdravotní péče. Lékárníci v podstatě nasazují své zdraví pro ostatní, za což jim patří velký dík. Je ale dobré zdůraznit, že zde probíhají přísné dezinfekční plány a další opatření, takže lidé se určitě nemusejí obávat, že jde o rizikové prostředí. Na sociálních sítích se objevily komentáře, že lékárníci upozorňováním na rizikovost a že nemají chodit do lékáren spíše lidi vystrašují, co Vy na to?

„Rizikové prostředí pro pacienta bude ve zdravotnickém zařízení vždy, ať už u lékaře, v lékárně nebo u zubaře. Jsem ale přesvědčen, že pacienti si můžou být zcela jisti, že lékárny dělají vše, aby riziko minimalizovaly na nejnižší možnou úroveň. Proto také zavádíme všechny zmíněné opatření a věřím, že při jejich důkladném dodržování se nám to daří.

Mezi smysluplná opatření určitě patří i varování, aby pacienti nenavštěvovali lékárnu zbytečně a pouze v nejnutnějších případech. Je však ale pravdou, že ten nezbytný případ se mnohdy těžko posuzuje. Jsou jasné případy, kdy to tak je a tam se nad zbytností návštěvy lékárny určitě shodneme.

Zároveň bych byl ale velice rád, kdyby i v těchto chvílích, byl pro pacienty lékárník partner, zkušený a nejdostupnější odborník ve zdravotnictví, kam si s důvěrou bude chodit pro rady a doporučení. PR lékárnické profese v minulých letech hodně utrpělo a napravovat renomé se nám daří jen velmi pomalu.

Teď je ideální doba, abychom veřejnosti v maximální možné míře ukázali, jak zásadní a nenahraditelní pro český zdravotnický systém jsme. Buďme empatičtí, nabídněme naše komplexní znalosti a pokračujme v budování vzestupné tendence důvěryhodnosti široké veřejnosti v lékárenství. Několik let se o to již úspěšně snažíme, teď je ideální doba udělat další velký krok.

Pacienty Lékáren IPC bych chtěl ujistit, že při důsledném dodržování pokynů personálu, je lékárna bezpečné místo. S ne zcela nezbytnými nákupy prosím počkejte na klidnější období, a když cítíte příznaky chřipky nebo nachlazení, poproste nejbližší o návštěvu lékárny místo Vás nebo zavolejte. Rádi s Vámi vše zkonzultujeme i po telefonu.

Ochrana zdravotníků před infekcí a zachování chodu zdravotního systému první linie je nyní zásadním úkolem.“

Foto: Mgr. Petr Mašát (archiv autora)

Vydáváte tedy pravidelně v rouškách, rukavicích, vydáváte přes okénko?

„Všem naším expedientům jsme tento postup doporučili a snažíme se zajišťovat dostatek pomůcek. Finální rozhodnutí je však v našich lékárnách vždy na kolektivu personálu, ve který má vedení absolutní důvěru.“

Jak jste vyřešili problém s nedostatkem dezinfekcí?

„Všemi dostupnými prostředky, dostupnost je bohužel ale opravdu kritická. Není jednoduché zajistit vše potřebné. V této souvislosti patří velký dík celému našemu managementu, který ve dne v noci intenzivně pracuje na zajištění nezbytného a zachování kontinuity provozu lékáren.“

Dotkla se vás už nějak opatření personálně? Např. karanténa, zvýšený počet OČR kvůli zavřeným školám apod. Omezuje to už nějak provoz ve Vašich lékárnách?

„Předpokládám, že tento problém řeší každá větší síť lékáren, stejně tak i my. Zatím se s tím pereme statečně a provoz lékáren se až na výjimky neomezuje. Personál pracuje na hranici sil, ale vyrovnává se s tím skvěle. Za to jim patří můj velký dík.

Situace si žádá, že mezi expedienty musí pomáhat i lékárníci z řad managementu, u nás je totiž složen management pouze z lékárníků. Věřím, že eskalované období přežijeme bez omezování provozu lékáren a brzy se vše vrátí do normálu – jak v lékárnách, tak všude jinde.“

Zaznamenáváte nějaké problémy s dodávkami léčiv od distributorů? Někteří na svých stránkách upozorňují na omezený provoz kvůli opatřením vlády.

„Prozatím jsme žádné omezení nezaznamenali a vše funguje překvapivě skvěle i v tomto období. Za to patří velké díky rovněž i našim partnerům z řad distributorů.

Setkáváme se pochopitelně s horší dostupností u některých přípravků, ale to není chyba na jejich straně. Nedostupnost je způsobena dlouhodobými výpadky nebo enormní poptávkou u některých položek.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Aktuální průzkum: Více než třetina slovenských lékáren používá ochranné sklo na táře
» Doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D.: Vždy se snažíme dotazy zpracovávat poctivě, kvalita je pro náš tým zásadní
» Dr. Wolfgang Andiel: Vývozní omezení pro účinné látky v Indii může rychle vést k problémům s dodávkami v Evropě
» Ing. Daniel Horák: Do konce týdne budeme mít kolem devíti stovek plexibariér nad tárami
» Ing. Michal Jurča: Pokud by došlo k omezení provozu, lékárny by se mohly vykrývat bez ohledu na provozovatele
» Ing. Petr Doležal: Státní správa není na mimořádné situace vůbec připravena, jako vždy si musíme pomoci sami
» Laura Adamkovičová: Reakce studentů jsou pozitivní, jako budoucí zdravotníci bychom rádi přiložili ruku k dílu
» Lékárníci zabezpečují klíčovou primární péči i za cenu svého zdraví
» Mgr. Lukáš Oťapka: Zavedli jsme tvrdá opatření pro výdej, abychom zůstali co nejdéle dostupní, veřejnost to chápe a fandí nám
» Mgr. Martina Vidlárová: Sklo na táře máme od začátku, i přes mnoho snah expertů na prodej ho dát pryč bych si ho nikdy nenechala vzít
» Mgr. Petr Los: U nás v Poysdorfu jsou lidé slušní, pokojně stojí před lékárnou s odstupy a čekají, až si je některý z expedientů zavolá
» MUDr. František Vojík: Zavedením kontrol na hranicích, ale i navýšením počtu dodávek se situace značně zkomplikovala
» PharmDr. Jiří Drha, Ph.D.: Myslím, že si plexisklo ponecháme i nadále, pokorně se vracíme ke zkušenostem předchozích generací lékárníků
» PharmDr. Martina Chytilová: Mile mě překvapilo, že velké části pacientů se plexistěna líbí a doporučují nám ponechat si ji napořád
» PharmDr. Miroslava Snopková, PhD.: Protože je lékárna zdravotnické zařízení, považujeme bariéru v podobě skla za opodstatněnou, zrušit ji neplánujeme
» PharmDr. Nina Švédová: I když se v tomto boji s koronavirem jedná o naše zdraví, jsme tady pro naše pacienty
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pokud nedojde k zásadní změně přístupu vlády, dám doporučení vydávat jen přes pohotovostní okénko
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Těším se na dobu, kdy státní úředníci pochopí, že nejsme jejich nepřátelé, ale partneři
» PharmDr. Peter Ceniga: Opatření doporučená lékárnickou komorou v plném rozsahu respektujeme a příští týden je dále posílíme
» PharmDr. Přemysl Císař, Ph.D.: Možná by se vláda místo tisíce nařízení a zákazů mohla začít připravovat na takové situace jako je pandemie
» PharmDr. Renata Semeráková: Ve spolupráci s oddělením klinické farmacie ladíme sortiment léků pro intenzivní péči
» PharmDr. Vladimír Dudoň: Se stížnostmi na omezení jsem se nesetkal, lidé to akceptují a trpělivě čekají, za což je chválím
» Praktičtí lékaři začnou ordinovat online, pokud nebudou mít ochranné prostředky
» Sína Niku: Počítáme s tím, že budeme muset některé lékárny zavřít, ale děláme vše pro to, abychom spádovou oblast pokryli
» SLeK vydala pro své členy detailní postupy při pandemii COVID-19

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.