Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Mgr. Lukáš Oťapka: Zavedli jsme tvrdá opatření pro výdej, abychom zůstali co nejdéle dostupní, veřejnost to chápe a fandí nám

Vloženo: 21.03.2020, 07:45 | Čteno: 13289×
Foto: Mgr. Lukáš Oťapka (archiv autora)

Portál APATYKÁŘ® informoval o situaci ve slovenských lékárnách, kde realizoval společně se Slovenskou lékárnickou komorou průzkum v souvislosti s vyhlášením pandemie COVID-19. Portál je jediným odborným médiem, které už více než týden přináší stream cílených zpráv přímo z českých a slovenských lékáren.

Jak se s pandemií vypořádávají samostatné lékárny? Jak se snaží ochránit své zaměstnance? S jakými opatřeními musejí počítat pacienti? Na tyto a další otázky portálu odpověděl Mgr. Lukáš Oťapka, lékárník a spolumajitel Lékárna PINIE s.r.o. v Ostrově nad Ohří (franšíza BENU).

Pondělkem jsme vstupili do další fáze vládních omezení kvůli COVID-19. Udělali jste ve vašich lékárnách nějaká opatření, např. dle doporučení FIP?

„Samozřejmě. Dalo by se to rozdělit na dvě kategorie. Udělali jsme opatření technická a provozní.“

Omezujete tedy např. počet lidí v oficíně? Nebo co za další opatření jste provedli?

„Hlavní, řekněme technické opatření šlo právě tímto směrem. Poslední víkend jsme se rozhodli pro omezení vstupu do lékáren. Provozujeme celkem tři. Dvě z toho jsou tzv. highstreet, tedy venku na ulici v běžné zástavbě. Třetí je poliklinická. Tam nebylo moc co udělat, naštěstí určitá omezení realizovala sama poliklinika.

Ty první dvě jsou vybaveny okénkem pohotovostní služby, takže tam jsme uzavřeli vstup a fungujeme přes okénko. V naší největší lékárně jsme udělali ještě jedno výdejní takovou narychlo vytvořenou barikádou ve vstupu. V zádveří vznikl jakýsi box, který odděluje pacienta od lékárníka.

Foto: Mgr. Lukáš Oťapka (archiv autora)

Přišla řada dalších provozních opatření. Nechodíme si vzájemně vypomáhat mezi lékárnami. V návaznosti na to jsme upravili provozní dobu.

A pak jsou tu i jakási opatření směrem k zákazníkům. Zastavili jsme prodej surovin a obalů. Za pár dní by jsme byli bez lihu, glycerolu, mnoha obalů apod. Tím by došlo k omezení IVLP výroby, což nechceme, protože např. v naší největší lékárně děláme cca. 300, 400 IVLP příprav měsíčně a pacienti na nás spoléhají. V naší spádové oblasti to nikdo jiný v takovém množství a s tak krátkou čekací dobou neumí.

U věcí co jsou špatně dostupné jsme omezili prodej na 2 ks na osobu aby se dostalo na co největší počet lidí. V kombinaci s určitým předzásobením, které proběhlo ještě před vypuknutím současné krize, tak dnes stále máme přípravky jinde nedostupné, za všechny zmíním třeba Paralen a ‚dlouhá‘ céčka.“

Všeobecně se řada lékáren plánuje vrátit ke skleněným stěnám přes táru, chránící jak personál, tak pacienty. Jak je to u vás? Někteří plánují ochranné sklo ponechat i po pominutí pandemie, ostatně historicky mělo v lékárně smysl.

„Šli jsme od začátku do úplného extrému, tedy oficína bez lidí. Takže dveře máme vyplněné fólií pro malíře, která je v podstatě neprostupná a až za ní je lékárník. Před ní mají pacienti vytvořený takový box, kam je zaveden skener a platební terminál.

Foto: Mgr. Lukáš Oťapka (archiv autora)

Takže v ideálním případě si pacienti nahrají pomocí kódů e-recept sami, my následně připravíme a expedujeme. Platba může proběhnout platební kartou přes terminál, který tam máme vyveden také.

Takže jediný vzájemný kontakt je ve chvilce, kdy podáváme úzkým otvůrkem pacientům sáček s jejich léky. Celé je to trochu improvizace instalovaná minulou neděli večer, ale zatím plní svůj účel.“

Jak přijali opatření pacienti?

„Ze začátku to byl šok pro všechny, jak pro nás, tak pro ně. Teď převládá pochopení. Myslím, že už si všichni pomalu uvědomují, že tu máme velký problém.

Jedním z důvodů, proč jít do tak tvrdých opatření, byl i jakýsi edukativní efekt směrem k veřejnosti. Aby si všichni kdo k nám přijdou uvědomili, že jde do tuhého a lékárna se podle toho zachovala.

A pak je tu prostě snaha udržet lékárny v provozu co nejdéle bez nějakých zásadnějších omezení anebo uzavření např. z důvodu karantény. A to si myslím veřejnost chápe a fandí nám.“

Lékárny jsou v tuto chvíli naprosto klíčové pro poskytování zdravotní péče. Lékárníci v podstatě nasazují své zdraví pro ostatní, za což jim patří velký dík. Je ale dobré zdůraznit, že zde probíhají přísné dezinfekční plány a další opatření, takže lidé se určitě nemusejí obávat, že jde o rizikové prostředí. Na sociálních sítích se objevily komentáře, že lékárníci upozorňováním na rizikovost a že nemají chodit do lékáren spíše lidi vystrašují, co Vy na to?

„Myslím si, že my lékárníci o našem významu pro celý systém nepochybujeme. Faktem je, že praktici a ambulantní specialisté svůj běžný provoz upravili poměrně výrazně a je to pochopitelné. Zubaři drží alespoň akutní výkony.

Hodně pozornosti oprávněně dostávají nemocnice. Ale ostatní nemoci COVID-19 nezastaví a občané budou potřebovat své léky i nadále. A tady je potřeba držet lékárny v provozu, zásobené atd.

Lékárny možná v některých případech upravují provozní dobu, ale dál fungují v obdobném režimu jako před pandemií. To vše ve stavu kdy je o jejich služby extrémní poptávka.

My máme tak trochu nové dispenzační minimum. Možná se v některých situacích méně soustředíme na samotné léky, a to hlavně u chroniků. Na druhou stranu se všem snažíme poskytovat užitečné informace ohledně pandemie.

Někdy to možná vypadá jako, že pacienty káráme, ale informace, že je třeba nosit ochranné pomůcky, zůstat doma, dbát na zvýšenou hygienu a v lékárně nezdržovat s výběrem opalovacího krému, jsou myslím v tuto dobu na místě.“

Vydáváte tedy pravidelně v rouškách, rukavicích, vydáváte přes okénko?

„Ano od pondělí všichni striktně ochranné pomůcky – roušky, rukavice, brýle. Výdej maximálně distančně a každou chvilku důkladná dezinfekce expedičních míst, klávesnic, myší a tak dále.“

Jak jste vyřešili problém s nedostatkem dezinfekcí?

„Ten se nás naštěstí zatím netýká.“

Dotkla se vás už nějak opatření personálně? Např. karanténa, zvýšený počet OČR kvůli zavřeným školám apod. Omezuje to už nějak provoz ve Vašich lékárnách?

„My jsme procházeli určitými změnami už těsně před vypuknutím tohoto stavu. Třeba 1. března nastoupila nová kolegyně, magistra a po týdnu na rozkoukání hned tohle. Takže klobouk dolů před ní jak to zvládá.

OČR u nás zas takový handicap naštěstí není. Vlastně se týká jen jedné uklizečky. A tam jsme prostě narychlo sehnali na přechodnou dobu jinou paní, která je díky COVID krizi aktuálně bez práce.

Foto: Mgr. Lukáš Oťapka (archiv autora)

Pak jsme ještě operativně posílili o jednu studentku VOŠ, která u nás dělala praxe.

Já bych chtěl hlavně poděkovat svým kolegům za skvělou spolupráci a rodině, resp. manželce za podporu a pochopení. Jsem teď neustále v práci a ona je doma se třemi dětmi (0,5, 2,5 a 6 let) bez kroužků, školek, babiček (ty raději držíme dále). Je to velmi velmi náročné.

A po večerech ještě šije roušky.“

Zaznamenáváte nějaké problémy s dodávkami léčiv od distributorů? Někteří na svých stránkách upozorňují na omezený provoz kvůli opatřením vlády.

„Vím, že např. Phoenix (náš výhradní dodavatel) omezil dodávky různých doplňků stravy, kosmetiky apod. Ale s tím já osobně problém vůbec nemám a chápu to. Beru to jako opatření, které je na místě a udrží distribuci v chodu.

A upřímně řečeno, je teď v lékárně takový blázinec, že to nestíhám 100% sledovat. Výpadků i tak bylo dost a lékárnický stav se s tím naučil žít a fungovat. Zvládli jsme to předtím, zvládneme to i v této situaci.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Aktuální průzkum: Více než třetina slovenských lékáren používá ochranné sklo na táře
» Doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D.: Vždy se snažíme dotazy zpracovávat poctivě, kvalita je pro náš tým zásadní
» Dr. Wolfgang Andiel: Vývozní omezení pro účinné látky v Indii může rychle vést k problémům s dodávkami v Evropě
» Ing. Daniel Horák: Do konce týdne budeme mít kolem devíti stovek plexibariér nad tárami
» Ing. Michal Jurča: Pokud by došlo k omezení provozu, lékárny by se mohly vykrývat bez ohledu na provozovatele
» Ing. Petr Doležal: Státní správa není na mimořádné situace vůbec připravena, jako vždy si musíme pomoci sami
» Laura Adamkovičová: Reakce studentů jsou pozitivní, jako budoucí zdravotníci bychom rádi přiložili ruku k dílu
» Lékárníci zabezpečují klíčovou primární péči i za cenu svého zdraví
» Mgr. Martina Vidlárová: Sklo na táře máme od začátku, i přes mnoho snah expertů na prodej ho dát pryč bych si ho nikdy nenechala vzít
» Mgr. Petr Los: U nás v Poysdorfu jsou lidé slušní, pokojně stojí před lékárnou s odstupy a čekají, až si je některý z expedientů zavolá
» Mgr. Petr Mašát: Pacienti si můžou být zcela jisti, že lékárny dělají vše, aby riziko minimalizovaly na nejnižší možnou úroveň
» MUDr. František Vojík: Zavedením kontrol na hranicích, ale i navýšením počtu dodávek se situace značně zkomplikovala
» PharmDr. Jiří Drha, Ph.D.: Myslím, že si plexisklo ponecháme i nadále, pokorně se vracíme ke zkušenostem předchozích generací lékárníků
» PharmDr. Martina Chytilová: Mile mě překvapilo, že velké části pacientů se plexistěna líbí a doporučují nám ponechat si ji napořád
» PharmDr. Miroslava Snopková, PhD.: Protože je lékárna zdravotnické zařízení, považujeme bariéru v podobě skla za opodstatněnou, zrušit ji neplánujeme
» PharmDr. Nina Švédová: I když se v tomto boji s koronavirem jedná o naše zdraví, jsme tady pro naše pacienty
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pokud nedojde k zásadní změně přístupu vlády, dám doporučení vydávat jen přes pohotovostní okénko
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Těším se na dobu, kdy státní úředníci pochopí, že nejsme jejich nepřátelé, ale partneři
» PharmDr. Peter Ceniga: Opatření doporučená lékárnickou komorou v plném rozsahu respektujeme a příští týden je dále posílíme
» PharmDr. Přemysl Císař, Ph.D.: Možná by se vláda místo tisíce nařízení a zákazů mohla začít připravovat na takové situace jako je pandemie
» PharmDr. Renata Semeráková: Ve spolupráci s oddělením klinické farmacie ladíme sortiment léků pro intenzivní péči
» PharmDr. Vladimír Dudoň: Se stížnostmi na omezení jsem se nesetkal, lidé to akceptují a trpělivě čekají, za což je chválím
» Praktičtí lékaři začnou ordinovat online, pokud nebudou mít ochranné prostředky
» Sína Niku: Počítáme s tím, že budeme muset některé lékárny zavřít, ale děláme vše pro to, abychom spádovou oblast pokryli
» SLeK vydala pro své členy detailní postupy při pandemii COVID-19

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.