Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
FARMACIE V PRVNÍ LINII

RNDr. Soňa Porubská, Ph.D.: Firmy musejí mít podmínky k tomu, aby tu dělaly výzkum, vyráběly a mohly pak garantovat, že budou v České republice minimální výpadky

Vloženo: 06.04.2020, 05:49 | Čteno: 17080×
Foto: RNDr. Soňa Porubská, Ph.D. (archiv Zentiva)

Portál APATYKÁŘ® je jediným odborným médiem, které přináší stream cílených zpráv přímo z českých a slovenských lékáren v souvislosti s pandemií COVID-19.

Současná krize se však netýká zdaleka jen lékáren, ale i farmaceutického průmyslu. V nedávném rozhovoru mluvil Dr. Wolfgang Andiel, prezident Rakouského svazu generických firem, o problémech díky opatřením na evropských hranicích či omezením vývozu API (účinných látek) z Indie.

Před několika dny se k problému vyjádřila i Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF), která se obrátila na vládu s výzvou k zařazení farmaceutické výroby do režimu kritické infrastruktury. Jak se tedy s podobnými problémy vypořádává společnost vyrábějící v ČR? Podařila se už vyřešit velká poptávka po paracetamolu? Na tyto a další otázky portálu odpověděla RNDr. Soňa Porubská, Ph.D., generální ředitelka farmaceutické společnosti Zentiva pro Českou a Slovenskou republiku a současně místopředsedkyně ČAFF.

Současná pandemie je pro farmaprůmysl poměrně velkou výzvou. Evropské země uzavřely hranice a panuje na nich přísný režim. Jaký to má pro vaši společnost dopad z hlediska kontinuální distribuce? Projevuje se to i příp. zpožděním dodávek?

„Máte naprostou pravdu, nikdo z nás na takovou situaci nebyl připraven. Kdyby mi někdo po Novém roce řekl, že budu doma a nosit na obličeji roušku, že všichni budeme sledovat zprávy o ‚nějakém‘ viru, asi bych mu nevěřila. Já sama jsem to na začátku považovala za jiný typ chřipky a jak velmi jsem se mýlila.

Ale zpátky k vaší otázce. Farmaceutický průmysl je odvětvím, které nemůže ‚zavřít‘, nechat lidi doma a přestat vyrábět. Tak jako lékaři, lékárníci a všichni ostatní, kteří stojí v první linii, tak i my, výrobci jsme v té první linii, jen nás není tak moc vidět.

Neumím si ani představit, že by se lidé nemohli dostat ke svým lékům a zde se nejedná jen o přípravky na snižování teploty, ale máme množství vážně nemocných spoluobčanů, kteří své léky potřebují.

Proto potřebujeme zajistit, aby naši zaměstnanci, kteří pracují ve výrobě, zůstali zdraví, abychom nahradili maminky, které zůstaly doma s dětmi, abychom zvládli i zvýšené požadavky na výrobu a byli schopni léky lékárnám a pacientům dodat.

Složitá situace na hranicích se postupně normalizuje, ale spolu s ostatními výrobci žádáme vlády v Evropské unii, aby vytvořily na hranicích pro kamiony s léky tzv. ‚zelené pruhy‘, aby mohly procházet bez zdržení. Zatím jsme však úspěšní nebyli.“

Zaznamenáváte nějaký problém s API kvůli blokaci Číny? Nebo už se stav obnovil a nedotklo se to výroby?

„S dodávkami API z Číny problémy nezaznamenáváme, spíš jsou potíže s dodávkami z Indie, kde je kompletní ‚lockdown‘ farmaceutické výroby. Ale my jsme zatím schopni plně uspokojit poptávku po našich lécích, mohu všechny ujistit, že zásoby pro Českou republiku máme v přiměřeném množství.“

Foto: Pohled do skladu (archiv Zentiva)

Jak se projevuje současná situace na dodávkách distributorům? Jsou prodlevy v zásobování?

„Musím říct, že distribuce je na tom přesně stejně jako my. Také to jsou ‚vojáci‘, které není v první řadě vidět, ale bez nich a lékárníků by systém zkolaboval. Nepozorujeme zpožděné dodávky, naše léky se plynule dostávají až do lékáren.

Úžasné na takových extrémních situacích je to, jak se lidé dokáží semknout, přestat si stěžovat a dokáží podávat nadlidský výkon. Mám respekt před každým, který dnes zajišťuje léky a léčbu pro pacienty.“

Před dvěma týdny byl hlavním tématem českých novinářů paracetamol. Možná i díky některým zprávám se situace zbytečně vyhrotila, lidé se začali masivně předzásobovat a zásoby v lékárnách došly. Negativně k tomu přispěla i hoaxová zpráva ohledně ibuprofenu a souvislosti s COVID-19. Jak na to Zentiva reagovala a už je situace z hlediska výroby a pokrytí zvýšené poptávky zajištěna?

„Zentiva je největším výrobcem paracetamolu v Česku. V březnu naši výrobu opustil více než 1 milion balení paracetamolu, který však na trhu prodává jiná společnost a my zde vystupujeme jako výrobce. Je to však rozhodně rekord ve výrobě paracetamolu.

Jelikož je však poptávka po paracetamolu v této těžké situaci velmi vysoká, ve spolupráci s MZ ČR a SÚKL zajistíme mimořádně, na základě speciálního léčebného režimu, do lékáren i nový brand Paraceta, což je 500 mg paracetamol v 20 tbl baleních. I takto chceme přispět k boji vůči koronaviru.

Je úžasné, jak flexibilní lidi v Česku máme. Ať už je to Ministerstvo zdravotnictví nebo SÚKL, kteří promptně řešili možnosti dalšího zásobení paracetamolem, anebo naši lidé v Zentivě, kde jsme našli způsob, jak ještě dozásobit trh tím, co potřebuje. Všechna čest všem.“

V některých zemích EU nařídily lékové agentury omezení množství prodávaného paracetamolu, lékárníci omezují výdej. Omezujete v souvislosti s pandemií nějak objednávky?

„Neomezujeme žádné dodávky, zboží máme dost. A Paracetu plánujeme dodávat ve spolupráci s MZ hlavně tam, kde je největší počet nemocných a chybějící paracetamol. Bereme to jako službu v mimořádné situaci a naši povinnost.“

A zaznamenali jste zvýšený počet objednávek i kusů?

Pociťujeme mírně předzásobení na úrovni distributorů, ale to je pořádku. Když budou mít přípravky na skladě, do lékárny a k pacientovi je pak už rychlá cesta.“

Foto: Pohled do skladu (archiv Zentiva)

Nastavili jste nějaký jiný režim s nemocničními lékárnami a klinikami s ohledem na změny (prodlevy) v distribuci?

„Zatím ne, ale jak jsem už řekla, my jsme velmi flexibilní a pokud bude potřeba, jsme připraveni. Jelikož vyrábíme v Česku, Česká republika je naše jednoznačná priorita.“

Řada lékáren se již potýká personálním nedostatkem, ať již kvůli karanténním opatření, anebo nuceného OČR. Jak je tomu u vás ve společnosti? Zvládáte, nebo už se vás dotkl i tento problém?

„Tento problém se nás také dotýká, máme doma některé kolegyně a kolegy, u kterých je podezření na koronavirovou infekci a musíme je nechat doma.

Snažili jsme se dohodnout s MZ ČR, abychom mohli naše zaměstnance testovat přednostně, bohužel jsme narazili na kapacitu Pražské hygienické stanice. Je to škoda, protože když omezíme výrobu, pocítí to množství lidí ve výpadcích léků.

Nikdo nad tím neuvažuje, ale Česká republika patří k privilegovaným zemím, protože má na vlastním území dva velké výrobce léčiv a několik menších. Farmaceutická výroba by měla být zařazena mezi strategické výroby – zde nás čeká ještě dlouhá cesta a diskuse o budoucnosti s českou vládou.“

Je, podle Vás, řešení a je reálné, aby se výroba API přesunula do EU a předešlo se podobným situacím s kritickým nedostatkem?

„Úplně reálné to není. Některé API se v Evropě vyrábí, některé se přesunout dají, ale když si vezmete obrovskou variabilitu léků v dnešní době a každý lék má v sobě API, myslím, že je to nereálné.

Důležité je však, aby se v Evropě a tím i v České republice udržela farmaceutická výroba jako taková. My si umíme API zabezpečit, dá se držet vyšší zásoba, není to problém, pokud po dnešní zkušenosti začnou firmy jinak plánovat.

Ale musí mít podmínky, musí být prostředí k tomu, aby tu dělaly výzkum, vyráběly a mohly pak garantovat, že v tom sortimentu, který mají, budou v České republice minimální výpadky. Ale to je už asi na jiný rozhovor.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Aktuální průzkum: Více než třetina slovenských lékáren používá ochranné sklo na táře
» Doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D.: Vždy se snažíme dotazy zpracovávat poctivě, kvalita je pro náš tým zásadní
» Dr. Edith Sievers: Největší problém mají lékárny v obchodních centrech, mají vysoké nájmy a počet zákazníků klesl na minimum
» Dr. Edith Sievers: Všichni zaměstnanci musejí obsluhovat v rukavicích a chránit se respirátorem s třídou ochrany FFP2
» Dr. Wolfgang Andiel: Vývozní omezení pro účinné látky v Indii může rychle vést k problémům s dodávkami v Evropě
» Ing. Daniel Horák: Do konce týdne budeme mít kolem devíti stovek plexibariér nad tárami
» Ing. Michal Jurča: Pokud by došlo k omezení provozu, lékárny by se mohly vykrývat bez ohledu na provozovatele
» Ing. Petr Doležal: Státní správa není na mimořádné situace vůbec připravena, jako vždy si musíme pomoci sami
» Laura Adamkovičová: Reakce studentů jsou pozitivní, jako budoucí zdravotníci bychom rádi přiložili ruku k dílu
» Lékárníci zabezpečují klíčovou primární péči i za cenu svého zdraví
» Mgr. Iva Gottsteinová: Australská pošta rozváží pilotně pacientům z ohrožených skupin léky jedenkrát měsíčně zdarma
» Mgr. Iva Gottsteinová: Australská vláda se za každou cenu snažila udržet ekonomiku co nejvíce za chodu a omezovat ji minimálně
» Mgr. Iva Gottsteinová: Mnozí lékaři nemají problém po telefonické konzultaci s pacientem zaslat recept emailem do jím vybrané lékárny
» Mgr. Iva Gottsteinová: Platnost australského receptu je dána velikostí a počtem balení, dávkováním a počtem opakování
» Mgr. Lukáš Oťapka: Zavedli jsme tvrdá opatření pro výdej, abychom zůstali co nejdéle dostupní, veřejnost to chápe a fandí nám
» Mgr. Martina Vidlárová: Sklo na táře máme od začátku, i přes mnoho snah expertů na prodej ho dát pryč bych si ho nikdy nenechala vzít
» Mgr. Patricia Hewardt: Personálu je nedostatek a lékárny se dočasně zavírají
» Mgr. Patricia Hewardt: V našich lékárnách nemáme žádné ochranné pomůcky, lhala bych, kdybych řekla, že se zaměstnanci nebojí
» Mgr. Petr Los: U nás v Poysdorfu jsou lidé slušní, pokojně stojí před lékárnou s odstupy a čekají, až si je některý z expedientů zavolá
» Mgr. Petr Mašát: Pacienti si můžou být zcela jisti, že lékárny dělají vše, aby riziko minimalizovaly na nejnižší možnou úroveň
» MUDr. František Vojík: Zavedením kontrol na hranicích, ale i navýšením počtu dodávek se situace značně zkomplikovala
» PharmDr. Adam Matejovič: Jako nejbizarnější mi přijde převzetí olympijského ohně, vláda vyzývala k vyhýbání se místům s vysokým počtem lidí a tady se jich shromáždilo 52 tis.
» PharmDr. Adam Matejovič: Když jsem Japoncům popsal opatření v českých a slovenských lékárnách, byli překvapení
» PharmDr. Adam Matejovič: Výrobci po japonské vládě požadují podporu výzkumu, rozšíření kapacit univerzit a domácí výroby antibiotik
» PharmDr. Barbora Gorová: Island je na styku litosférických desek, takže rouškami a respirátory jsme zásobeni pro případný výbuch sopky
» PharmDr. Barbora Gorová: Na Islandu je hodně dobrý vztah mezi lékárníkem a lékařem, dokonce máme speciální telefon určený pouze pro lékaře
» PharmDr. Barbora Gorová: Omezení na dvě osoby v lékárně u nás nefungovalo a lidé to nerespektovali, tak vydáváme přes okénko
» PharmDr. Bc. Jan Bureš: Abychom předcházeli různým „kočkopsům“, měli by lékárníci zvážit, zda by neměli distanční služby nabízet sami
» PharmDr. Jiří Drha, Ph.D.: Myslím, že si plexisklo ponecháme i nadále, pokorně se vracíme ke zkušenostem předchozích generací lékárníků
» PharmDr. Martina Chytilová: Mile mě překvapilo, že velké části pacientů se plexistěna líbí a doporučují nám ponechat si ji napořád
» PharmDr. Miroslava Snopková, PhD.: Protože je lékárna zdravotnické zařízení, považujeme bariéru v podobě skla za opodstatněnou, zrušit ji neplánujeme
» PharmDr. Nina Švédová: I když se v tomto boji s koronavirem jedná o naše zdraví, jsme tady pro naše pacienty
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pokud nedojde k zásadní změně přístupu vlády, dám doporučení vydávat jen přes pohotovostní okénko
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Těším se na dobu, kdy státní úředníci pochopí, že nejsme jejich nepřátelé, ale partneři
» PharmDr. Peter Ceniga: Opatření doporučená lékárnickou komorou v plném rozsahu respektujeme a příští týden je dále posílíme
» PharmDr. Přemysl Císař, Ph.D.: Možná by se vláda místo tisíce nařízení a zákazů mohla začít připravovat na takové situace jako je pandemie
» PharmDr. Renata Semeráková: Ve spolupráci s oddělením klinické farmacie ladíme sortiment léků pro intenzivní péči
» PharmDr. Vladimír Dudoň: Se stížnostmi na omezení jsem se nesetkal, lidé to akceptují a trpělivě čekají, za což je chválím
» Praktičtí lékaři začnou ordinovat online, pokud nebudou mít ochranné prostředky
» Sína Niku: Počítáme s tím, že budeme muset některé lékárny zavřít, ale děláme vše pro to, abychom spádovou oblast pokryli
» SLeK vydala pro své členy detailní postupy při pandemii COVID-19

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.