Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

PharmDr. David Mendl: Určitě je správné, že se konečně začala práce pohotovostních služeb vůbec vnímat

Vloženo: 14.09.2020, 05:33 | Čteno: 8404×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Vedení Jihomoravského kraje se rozhodlo od září pro výměnu partnera pro provozování nepřetržité lékárenské služby. Non-stop lékárenskou péči poskytuje jako jediná v Jihomoravském kraji Lékárna Dr.Max na Baštách, byť pro Brno ji poskytuje tradičně a její klienti jsou na ni zvyklí.

Jak se na rozšíření služby nový provozovatel připravuje? V čem vidí největší problémy pro zajištění pohotovostí v ČR? Je nový systém honorování pohotovostí 24/7 motivací pro otevření pohotovostních lékáren i v dalších městech? Na tyto a další otázky se portál APATYKÁŘ® zeptal provozního ředitele sítě Lékáren Dr.Max, lékárníka PharmDr. Davida Mendla.

Od 1. září převzala vaše Lékárna Na Baštách pohotovostní lékárenskou službu (LSPP) v Brně, resp. pro celý Jihomoravský kraj. Už nějakou dobu funguje v tomto režimu, co bylo důvodem k dohodě s krajem? Ta iniciativa vzešla od vás?

„Důvod byla nedohoda s dosavadním partnerskou lékárnou K.E.I. pharma, která provoz pohotovosti v areálu nemocnice Milosrdných Bratří na Kolišti od začátku září ukončila.

Neznám detaily, se kterými jsou obeznámeni určitě lépe členové regionální samosprávy, koneckonců nejsou ani podstatné. Důležitý je výsledek: v Brně zůstala s nočním provozem jediná lékárna, a to je Dr.Max na Baštách.

I když to možná vypadá tak, že jsme si s krajem takříkajíc zbyli, myslím, že obě strany to vidí jinak – jako začátek dobré spolupráce prospěšné pro všechny strany – pro město, kraj, pacienty i lékárnu.“

Předpokládám, že dohoda s krajem pro vás znamená další finance, protože přece jen problém pohotovostí v ČR byl ten, že je kraje nechtějí dotovat. A financování jen z provozu vlastní lékárny musí být na hraně. Nebo ne?

„Noční provoz je ztrátový, i když během něj lékárna běží v omezeném provozu. Přesto tuto službu poskytujeme v obou metropolích Česka, protože to vnímáme jako svou povinnost. A vezměte si, že se neúčtují žádné příplatky za noční pohotovosti a také ceny se při nočním prodeji od toho denního nijak neliší.“

No, dříve, jak si vzpomínáme asi oba ze své praxe, se poplatek účtoval. Možná řečnická, ale nestálo by za úvahu toto téma osvěžit?

„V budoucnu by otevření tohoto tématu asi stálo za zvážení, nicméně se obávám, že nyní budeme mít všichni, včetně vyšších politických pater, ještě nějaký čas úplně jiné starosti.“

Alfou a omegou pohotovosti je dostatečné personální zajištění. Jak to v Brně řešíte? Střídají se kolegové z vašich různých lékáren, všichni?

„Od prvního září, kdy jsme převzali kompletní pohotovostní službu ve městě i kraji, neuplynula zase tak dlouhá doba, situaci tedy stále vyhodnocujeme. Nějakou historii a zkušenosti máme, nicméně čekáme zda se tato nová situace nějak výrazně projeví např. na zvýšeném nočním provozu, atd.

Dosud to fungovalo tak, že se při LSPP na Baštách střídali víceméně kolegové z Brna a okolí z naší sítě. Jejich okruh budeme muset možná v budoucnu rozšířit, ale to ukáže až čas a nová realita. V Brně rezervy máme.“

Pamatuji si, že když jsem sloužil pohotovosti, často sloužily spíše pro některé občany jako nonstop výdej sortimentu, pro který se prostě nechtěli přes den stavit. Jak je to u v Brně?

„Částečně to pořád platí, ale významnou část tvoří léky na recept vydané lékařskými pohotovostmi v Brně. Vzhledem k tomu, že až do půlnoci je provoz takřka nepřetržitý – v tom smyslu, že jeden pacient střídá druhého – je výdej velmi pestrý. Ale na prvních místech bych tu zmínil nejspíš antibiotika a léky na akutní bolesti nebo antipyretika – ty už ale patří do volného prodeje.

Lékárna ale řeší i výdej související s drobnými poraněními nebo zažívacími potížemi. Poptávka je i po přípravcích souvisejících s akutními obtížemi u dětí. Tam nikdo pochopitelně až do rána čekat nechce. Pokud jde o ty nejmenší, zájem je v noci i o dětskou výživu.

Je zajímavé, že zase třeba v Praze jsou naopak klienty požadovány přípravky, kterým žertem říkám logická řada, takže přípravky na erektilní dysfunkci, antikoncepce a těhotenský test.:)“

V této souvislosti mě napadá, že zásadní byla vždy komunikace s lékaři sloužící pohotovost. Přece jen, přijde nenadálá situace, opakovaná preskripce např. nějakého antibiotika. Je tato lékárna, co se skladových zásob, nějak naddimenzována?

„Jde vidět, že jste člověk se zkušenostmi z praxe. Máte naprosto pravdu, komunikace s lékaři, zvláště v těchto případech je nesmírně důležitá. I v našem případě tomu není jinak.

Prvotní informace o zvyklostech a preskripci lékařů na pohotovosti ‚Úrazovky‘ šla oficiálně přes příslušný zdravotnický odbor Jihomoravského kraje. Je vidět, že kraj má eminentní zájem, aby lékárenská pohotovostní služba v nové lokalitě fungovala pro občany od začátku perfektně.

Takže jsme si díky tomu mohli upravit nebo navýšit zásoby konkrétních přípravků, případně doplnit některé druhy PZT (prostředky zdravotnické techniky, pozn. redakce). Díky tomu, že máme vlastní distribuci nemáme s tímto pražádný problém.“

A jaká je spolupráce s lékaři z pohotovostí?

„Myslím, že je naprosto standardní. Pokud je problém, obě strany se ho snaží vyřešit v zájmu pacienta a v nočních hodinách hlavně bezodkladně. Ostatně opakuji znovu, v Brně nejsme na tomto poli žádní nováčci, ale zkušení matadoři:-)“

Už jste zmínil, že máte ještě jednu pohotovostní lékárnu v Praze na Kulaťáku. Tu jste převzali akvizicí, nebo jste ji vybudovali sami?

„Šlo o akvizici tzv. nezávislé lékárny. Je to skvělé místo v šestém pražském obvodu – službu díky tomu nevyužívají jen Pražané, ale i lidé z přilehlých spádových nemocnic s pohotovostí, a také třeba cizinci cestující kolem na ruzyňské letiště.

Tuto klientelu ale přirozeně cestovní omezení související s kovidem do značné míry utlumila.“

Tam máte nějakou dohodu s Prahou, nebo to financujete jen z provozu?

„Pražskou lékárnu financujeme sami, dlouhé roky jsme tak financovali i tu brněnskou.“

Pro příští rok byly v rámci Dohodovacího řízení vyjednány vůbec poprvé také měsíční paušály za 24/7 pohotovost. Je to pro vaši společnost motivace, abyste třeba zvážili vznik pohotovostí i v dalších městech?

„Určitě je správné, že se konečně začala práce pohotovostních služeb vůbec vnímat. A je skvělé, že letos poprvé už mohly některé lékárny čerpat podporu od pojišťoven. Lékárna je zdravotnické zařízení v první linii a dokáže zachytit spoustu akutních případů, jejich léčba nesnese odklad.

My sami ovšem zvažujeme vždy každou možnost a klíčový je pro nás zájem pacienta. Jako podnikající subjekt ale nemůžeme ekonomiku úplně přehlížet. Určitě by podobný formát, a dlouho o tom uvažujeme, slušel třeba Ostravě.

Nicméně stále, bohužel, nemáme ve svém portfoliu v této lokalitě lékárnu, která by měla takové zázemí, jenž by sloužícímu personálu poskytovalo odpovídající komfort. A 24hodinovou službu s kompromisy dělat prostě nelze.“

Oba víme, že v českých lékárnách se obecně potýkáme s nedostatkem odborného personálu. Předpokládám, že v Brně díky univerzitě to možná problém nebude, ale nebojíte se personálního zajištění?

„Všude je to problém a v souvislosti s noční službou tím spíš, i když souhlasím, že se v Brně lékárny nepotýkají s tak výrazným nedostatkem personálu jako západ nebo sever Čech.

Nicméně všichni se v lékárnách staráme o pacienty nejlépe jak umíme a jak je požadováno. A ať je máme kdekoliv, pokud chceme poskytovat a nabídnout tu nejlepší službu, musíme především zajistit a postarat se o bezproblémový provoz, nám se to zatím daří.

Pokud bych, samozřejmě teoreticky, chtěl připustit, že bychom pohotovostní režim v budoucnu v nějaké lokalitě personálně nezvládali svépomocí, jsem si naprosto jist, že kolegové z jiných lékáren ať řetězcových, neřetězcových, či nemocničních by rádi vypomohli – jde nám přece v tomto případě všem o dobrou věc, a ne o to, kdo nosí přes den jaký dres, že.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.