Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Průzkum: 80 % mediků se necítí připraveno pečovat o pacienty

Vloženo: 03.10.2020, 06:39 | Čteno: 18060×
Foto: Mladí lékaři

Drtivá většina dotázaných studentů lékařských fakult v ČR se necítí připravena vstoupit po škole do praxe. Největší obavy mají ze zvládnutí administrativy a z práce s informačními systémy. Vyplývá to z dotazníkového průzkumu Medici 2020, který mezi studenty všech osmi lékařských fakult provedl o prázdninách spolek Mladí lékaři.

Nejčastěji praktik

Z průzkumu také vyplynulo, že 10 % mediků nehodlá skončit v českém zdravotnictví. A ti, kteří ano pak nejčastěji plánují, nebo zvažují stát se praktickým lékařem.

Jak uvedl MUDr. Martin Kočí, předseda Mladých lékařů, dosud neexistoval průzkum, který by systematicky mapoval připravenost mediků 4.-6. ročníků lékařských fakult na výkon lékařské profese. Tato zpětná vazba je však důležitá.

Pokud, podle něj, studenti dostanou, co potřebují, nebudou se bát vkročit do praxe a svobodně si vybrat obor a nebudou utíkat za hranice za lepším vzděláváním.

Hlavní zjištění

V průzkumu oslovili 4575 studentů, a dostali 1400 platných odpovědí. Co se týče připravenosti mediků na první rok klinické praxe, 80 % studentů šestého ročníku (tedy včetně těch, kteří letos absolvovali) se necítí připraveno.

Jako častý důvod byla uváděna nezkušenost v práci se zdravotnickou dokumentací. Přesně 78% dotázaných studentů šestého ročníku uvedlo, že se necítí na to, že by zvládlo ihned pracovat s informačními systémy nemocnic, 82 % děsí „papírování“ spojené s přijetím, přemístěním nebo propuštěním pacienta, 73 % dělá těžkou hlavu předepisování léků, 69 % převazování a ošetření nekomplikovaných ran.

Naopak dobrá zpráva je, že většina (93 %) nemá obavu z toho, že by nezvládla samotné vyšetřování pacientů.

Jako další důvod, proč se studenti necítí připraveni na praxi, byl uváděn například příliš vysoký počet mediků připadajících na vyučujícího při praktické výuce, přibližně 80 % uvádí že na jednoho pedagoga jich připadá pět a více.

Dále jmenovali nedostatek zpětné vazby, přílišné zaměření na teorii a nedostatečné procvičování dovedností nebo dokonce žádnou praktickou zkušenost z některých oblastí medicíny.

Téměř polovina studentů šestého ročníku uvedla, že nikdy při povinné výuce neošetřila nekomplikovanou chirurgickou ránu s následnou kontrolou lékaře. Alarmujících 60 % respondentů zaškrtlo, že je vyučující (téměř) nikdy nesleduje a nekontroluje, jak vyšetřují pacienta.

38 % pak nikdy nesepisovalo příjmovou zprávu (44 % pouze v rozmezí 1-5krát).

Podobné výsledky dostávali tazatelé i při dalších dotazech na praxi. Polovina respondentů dokonce provedla méně než čtyři cvičné resuscitace na figuríně.

Pravděpodobně proto většina studentů šestého ročníku (70 %) uvedla, že nad rámec povinné výuky docházela při studiu na dobrovolnou praxi, a přiznává, že právě to zásadně ovlivnilo, co na konci studia umí.

Vztahy důležitější než plat

Průzkum rovněž ukázal, že při volbě místa, kde chtějí medici po atestaci setrvat, nehraje plat tak velkou roli, jako spíše vztahy na pracovišti a dobrý školitel.

Za přiměřený nástupní čistý plat (bez služeb a příplatků) považují medici přibližně 35 tis. Kč. Realita je ovšem taková, že tento plat nyní činí 35480 Kč hrubého. Rozdíl oproti představě mediků je tedy přibližně o 13 tis. Kč nižší.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.