Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švýcarské pojišťovny si dohodly s výrobci úhradu buněčné terapie

09.12.2019

Švýcarské zdravotní pojišťovny sdružené v nákupním sdružení HSK se dohodly společně se švýcarským Svazem veřejných a privátních nemocnic Spitalverband H+ a výrobci Novartis a Gilead na společném řešení nákupu jejich extrémně drahé buněčné terapie. Tento princip chtějí více uplatňovat i u dalších léčiv.

E-cigarety nejčastěji používaným tabákovým výrobkem mezi americkou mládeží

08.12.2019

Podle nových údajů National Youth Tobacco Survey zveřejněných v týdenní zprávě Morbidity and Mortality Weekly Report amerických Centers for Disease Control and Prevention (CDC) bylo v roce 2019 aktuálně (za posledních 30 dní) uživateli tabákových produktů 6,2 mil. amerických studentů základních a středních škol.

Dánsko mění od ledna limity na léky, systém je inspirací i pro ČR

06.12.2019

Portál APATYKÁŘ® již v roce 2016 poukázal na možnou inspiraci z Dánska ohledně limitů na léčivé přípravky. Zatímco český systém poskytuje slevu pacientům až zpětně, dánský ji uplatňuje hned při výdeji léčivých přípravků. Protože Dánsko mění od ledna 2020 výši spolúčasti, není na škodu si jeho systém limitů na léky opět připomenout.

Rising Pharmaceuticals zaplatí více než 3 mil. USD za nepovolené dohody o cenách

05.12.2019

Generická farmaceutická společnost Rising Pharmaceuticals zaplatí 3 mil. USD za porušení zákona o falešných pohlededávkách nepovoleným stanovením cen a zajištění pacientů pro svůj generický léčivý přípravek na léčbu hypertenze.

Finští lékárníci si vytvořili pokyny pro profesní kolegialitu

03.12.2019 | APATYKÁŘ® PODPORUJE

Finský odborový svaz, Finská lékárnická komora a Finská farmaceutická společnost se dohodly na společných profesních předpisech, které mají podpořit kolegialitu mezi farmaceuty. Pokyny pro kolegialitu motivují farmaceutické profesionály, aby jednali společně a kolegiálně. Silná kolegialita posiluje jednotu profese a její postavení ve společnosti.

Beauty Consultant – rostoucí trend (nejen) v amerických lékárnách

02.12.2019

Stále více lékáren se soustředí i na sortiment segmentu health & beauty. Tento trend je patrný především v britských a amerických lékárnách, nicméně prosazuje se stále více i v kontinentální Evropě. Důvod je zřejmý – zajistit klientelu především pro specifickou oblast dermokosmetiky.

Zpráva EK poukazuje na převádění úkolů mezi zdravotnickými pracovníky, zejména posílení role lékárníků

30.11.2019

Evropská komise zveřejnila zprávu, která poukazuje na největší trendy v transformaci zdravotnických systémů jednotlivých zemí EU. Poukazuje mj. na převádění úkolů mezi zdravotnickými pracovníky, zejména posílení role lékárníků.

Finští „šmejdi“ s lékárenskými vitamíny potřetí na scéně

29.11.2019

Telemarketingová firma Finská lékárnická společnost o sobě dala znovu vědět a útočí na finské spotřebitele. Poté, co ji v roce 2017 pod pokutou 100 tis. EUR napomenul finský regulátor pro nelegální použití termínu „lékárna“, spustila nejnověji znovu další vlnu rozesílání neobjednaných vitamínů, stejně jako v loňském i předloňském roce.

MiMedx zaplatí 1,5 mil. USD za urovnání podvodu na investorech

28.11.2019

Americká Komise pro cenné papíry obvinila americkou biotechnologickou společnost MiMedx Group a tři bývalé vrcholové manažery z podvodu investorech. Podle žaloby zkreslili příjmy společnosti a pokusili se zakrýt své pochybení. MiMedx se dohodl na urovnání sporu a zaplatí 1,5 mil. USD.

Řetězce i komora: Estonská reforma lékárenství může ohrozit dostupnost lékárenské péče

27.11.2019

Asociace estonských lékáren zastupující nelékárnické provozovatele lékáren navrhla Estonské lékárnické komoře kompromisní návrh, aby dnešní majitelé lékáren, kteří nejsou lékárníci, mohli pokračovat v činnosti i po 1. dubnu 2020, zatímco všechny nové lékárny již budou podléhat novým požadavkům na vlastnictví. Komora s návrhem souhlasí.

SLeK má i nadále přebytkový rozpočet díky efektivitě činnosti

25.11.2019

V Bratislavě se konal 32. Sněm Slovenské lékárnické komory. Kromě rozsáhlé legislativně připomínkové činnosti zefektivňuje profesní organizace fungování sekretariátu, pořádá více – pro členy bezplatných – odborných akcí a zavedla i mobilní sekretariát. Nadále tak není nutné měnit výši členských příspěvků.

Třetí nadace zaplatí za zprostředkování uplácení pacientů farmafirmami celkem 4 mil. USD

24.11.2019

Další americká nadace The Assistance Fund (TAF) zaplatí 4 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o falešných nárocích, protože umožnila některým farmaceutickým společnostem uplácet pacienty programu Medicare formou úhrady spoluúčasti za jejich léčivé přípravky.

Zpráva švýcarské pojišťovny: Potenciál úspor díky biosimilars nevyužit, nesprávné použití antibiotik

23.11.2019

Náklady na léčivé přípravky činily ve Švýcarsku v roce 2018 přibližně 7,6 mld. CHF. Od roku 2010 se zvýšily o 46 %, přičemž polovina zvýšení připadá na imunosupresiva a protinádorová léčiva. Velký potenciál pro úspory nabízí především použití biosimilars. Rezervy existují rovněž v používání antibiotik v ambulantní oblasti.

Cílené poradenství pro astmatiky využilo v norských lékárnách už 200 tis. pacientů

22.11.2019

Od spuštění služby poradenství v oblasti inhalačních technik v roce 2016 dostalo v norských lékárnách pomoc se správným používání inhalačních přípravků už více než 200 tis. pacientů s astmatem a CHOPN. Tato služba je hrazena státem a veřejné lékárny dostanou za každé takové poradenství u nového pacienta 80 NOK.

Už dva roky funguje v Belgii hrazená služba Rodinný lékárník

21.11.2019

Dva roky funguje v Belgii v rámci veřejných lékáren služba Rodinného lékárníka. Lékárník udržuje kompletní a ověřený lékový plán každého pacienta a poskytuje jej pacientům a jejich zdravotnickému týmu. Za tuto službu lékárna obdrží za každého pacienta roční poplatek ve výši 31,80 EUR.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.