Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média a lékový regulátor, vyhrazené léčivé přípravky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Kongres chce posílit patentová práva a ochránit investice do biotechnologických inovací

15.07.2019

Čtyři američtí zákonodárci napříč politickým spektrem představili v Kongresu změny právních předpisů, které mají reformovat inter partes proces napadající patent před americkým Patentovým a známkovým úřadem.

FDA uznává kontroly správné výrobní praxe ve všech 28 EU zemích

13.07.2019

Americká FDA uznala poslední členský stát EU, Slovensko, což znamená plnou implementaci Dohody o vzájemném uznávání inspekcí výrobních závodů humánních léčivých přípravků prováděných na příslušných územích mezi EU a Spojenými státy.

Reckitt Benckiser zaplatí 1,4 mld. USD za nelegální marketing přípravku Suboxone

12.07.2019

Společnost Reckitt Benckiser Group zaplatí 1,4 mld. USD za urovnání své potenciální trestní a občanskoprávní odpovědnosti související s federálním vyšetřováním marketingu léčivého přípravku na léčbu závislosti na opioidech Suboxone.

Francouzské řešení výpadků léčiv – online sdílení údajů a nouzová terapeutická záměna lékárníkem

11.07.2019 | VÍME PRVNÍ

Francouzská ministryně sociálních věcí a zdravotnictví oznámila plán boje proti výpadkům léčivých přípravků v zemi. Zahrnuje sdílení informací mezi všemi články lékového řetězce i možnost, aby lékárníci nahradili léčivé přípravky terapeuticky shodnými.

FDA zaslala varovné dopisy firmám přebalující a distribuující účinné látky

10.07.2019

Americká FDA zaslala varovné dopisy čtyřem společnostem, které se zabývají přebalováním účinných látek kvůli zásadnímu porušení kvalitativních požadavků na správnou výrobní praxi (CGMP).

10 let po švédské deregulaci – lepší dostupnost, ale i nevyužité znalosti lékárníků

09.07.2019

1. července uplynulo přesně deset let, co byl zpětně deregulován švédský lékárenský trh. Vznikla řada nových lékáren a zlepšila se dostupnost služeb, nicméně nejsou dostatečně využity odborné znalosti lékárníků a lékárny čelí personálním problémům.

Soudní dvůr EU: Užívání ochranné známky v rámci klinického hodnocení nepředstavuje řádné užívání

08.07.2019

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu společností Viridis Pharmaceutical s Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví a společností Hecht-Pharma ohledně uznání ochranné známky zapsané pro léčivé přípravky určené k léčbě roztroušené sklerózy.

V Německu jsou nejčastěji předepisována analgetika, drtivě generická

06.07.2019

93,7 % lékařů v Německu předepsalo v roce 2018 účinné látky ze skupiny analgetik ve formě generických léčivých přípravků. Generická analgetika tak hrají v léčbě pacientů s bolestí významnou roli a představují základ péče.

Soudní dvůr EU: Nelze obecně bránit paralelnímu dovozu generika

05.07.2019 | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU rozhodl o předběžné otázce předložené v rámci sporu mezi společností Delfarma a předsedou polského regulačního úřadu, jehož předmětem je odmítnutí vydat povolení pro paralelní dovoz generika.

Od července získají dánští pacienti chronicky užívaná léčiva přímo od lékárníka

04.07.2019

Od 1. července 2019 vstoupil v Dánsku v platnost nový systém, který umožňuje chronickým pacientům získat některé receptově vázané léčivé přípravky i volně bez receptu přímo od lékárníka v lékárně na úhradu ze zdravotního pojištění.

Soudní dvůr EU: Rozdílné sazby DPH při poskytnutí léčiv v rámci ošetření léčebné a estetické povahy jsou přípustné

30.06.2019

Soudní dvůr EU rozhodl o předběžné otázce v rámci sporu belgických chiropraktiků, osteopatů, plastických chirurgů a některých profesních sdružení o uplatňování DPH na poskytování lékařské péče, jakož i na dodání léčiv a zdravotnických prostředků.

Německé lékárny nabízejí v ramci zdravotní kampaně kontrolu očkování

29.06.2019

Lékárny v německé spolkové zemi Niedersachsen nabízejí kontrolu očkování. Za pomoci plakátů a knižních záložek agituje zemské Ministerstvo zdravotnictví, aby se lidé zajímali o rady ohledně očkování v lékařských ordinacích nebo lékárnách.

Antikoncepce od lékárníků ušetřila Oregonu 1,6 mil. USD

26.06.2019

Nová data ukazují růst dostupnosti antikoncepce a nižší míru nezamýšleného těhotenství během prvních dvou let programu, v rámci něhož lékárníci v americkém státě Oregon mohou předepsat ženám antikoncepci i bez návštěvy lékaře.

Poziční dokument EAHP k výpadkům léčiv

25.06.2019

Evropští nemocniční lékárníci přijali na Valném shromáždění Evropské asociace nemocničních lékárníků revidovaný poziční dokument k výpadkům léčivých přípravků definující opatření na různých úrovních.

Soudní dvůr EU: Celní hodnotu dovážených léčiv neovlivňují slevy z prodejní ceny

24.06.2019 | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU vydal rozhodnutí o předběžné otázce v rámci sporu mezi společností Oribalt Rīga a lotyšskou daňovou správou ve věci určení celní hodnoty léčivých přípravků při uplatnění slevy z prodejní ceny dováženého zboží.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.