Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ve Spojených státech probíhá 19. sběr nepoužitých a prošlých léčiv

24.10.2020

Ve Spojených státech dnes probíhá 19. National Prescription Drug Take Back Day. Jedná se o celonárodní aktivitu protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé na více než 5000 místech po celých Spojených státech odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

Agresivní kampaně českých řetězců? Jen decentní náznak oproti jiným v EU, pandemie přitvrzuje konkurenci

23.10.2020

Inzulíny či všechny léky na tlak bez doplatku jako agresivní kampaň? To není nic oproti kampaním v jiných evropských zemích. Pandemie ukázala, že boj o místo na trhu teprve přichází a přitvrzuje. Opatření dopadají velmi tvrdě na lékárny především ve městech a strach o ztrátu klientely je enormní. Tento provozovatel se rozhodl k neobvyklému kroku.

Purdue Pharma a její majitelé zaplatí za opioidní krizi více než 8 mld. USD a řízeně zbankrotují

22.10.2020

Americké Ministerstvo spravedlnosti oznámilo globální urovnání trestních a civilních vyšetřování u výrobce opiátů Purdue Pharma a civilní urovnání vyšetřování jednotlivých akcionářů z rodiny Sacklerů. Usnesení s Purdue podléhají schválení konkurzním soudem.

Testy na COVID-19 mezi lékárnami hitem, stále více jich rozšiřuje testovací kapacity

21.10.2020

Důležitým prvkem při řešení koronavirové pandemie je dostatečná testovací kapacita. Stále více lékáren po celém světě si proto uvědomuje, že muesjí rozšířit své služby a do testování se zapojují. Nově testy navíc nabízejí vyšší míru bezpečí při odběru a jejich realizaci platí buďto stát nebo samotný zájemce. Takže pro lékárny jde i o zajímavý příjem.

Lékárníci cílí v lékovém poradenství na děti, mají k tomu expertní databázi zdarma od státu

20.10.2020

Tento týden se lékárníci v této zemi zaměřují na poradenství v pediatrii. Rodičům malých dětí poradí s užíváním léčiv a vyhodnotí případné dávky a interakce s využitím specializované expertní databáze, kterou jim do jejich SW poskytuje stát zdarma.

Přelomová událost: Poprvé legislativa umožňuje lékárníkům léčit pacienty společně s lékařem

19.10.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Vůbec poprvé na světě legislativa umožňuje plnohodnotnou spolupráci lékařů a lékárníků přímo na léčbě pacientů. Informaci přináší jako jediný portál APATYKÁŘ®, který současně připravil rozsáhlý speciál vysvětlující, jaké kompetence a za jakých podmínek mohou lékárníci nově využívat a jaká onemocnění mohou léčit.

Lékárníci zajistí pro stát proočkovanost proti COVID-19

18.10.2020

Skvělý deal se podařil lékárníkům v této zemi. Na základě dohody s příslušnými ministerstvy zajistí proočkovanost pacientů i zaměstnanců v klíčové skupině zdravotnických zařízení na úhradu státu. Je to dosud jedna z největších akcí, při níž jsou lékárníci využiti jako páteřní síť pro poskytování zdravotní péče.

EK definovala hlavní kroky směrem k účinné strategii očkování a zavádění vakcín

17.10.2020

Před zahájením jednání vedoucích představitelů EU tento týden Komise představila hlavní prvky, které by měly členské státy zohlednit ve svých strategiích očkování proti COVID-19, aby se Evropská unie a její občané mohli připravit na okamžik, kdy bude k dispozici bezpečná a účinná vakcína. Stejně tak je třeba zvážit, které skupiny obyvatel by měly být očkovány přednostně.

Další země chce zavést očkování v lékárnách, už v listopadu

16.10.2020

Portál APATYKÁŘ® jako jediný sleduje dlouhodobě vývoj nových kompetencí lékárníků v oblasti očkování. V posledních měsících informujeme o řadě zemí, které k zavedení této kompetence přistoupily, zejména kvůli potenciální nutnosti očkování proti COVID-19. Dnes přinášíme informaci o další zemi, která kompetenci pro lékárníky zavede. Pouze pro naše čtenáře.

Lékárenský ráj už není rájem pro pacienty, připravuje proto reformu

15.10.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Portál APATYKÁŘ® se některým aspektům lékárenství v této zemi věnoval před časem, nyní přinášíme komplexní pohled na diskutované změny. Na tomto příkladu je krásně vidět jak to dopadá, když se myšlení zastaví v minulém století a zapomene se přizpůsobit dnešní době a zejména dnešním zvykům a očekáváním pacientů.

Změna financování lékáren v kontextu nových služeb – reálná zkušenost

14.10.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Na Apatykáři dlouhodobě sledujeme různé systémy úhrady lékárenských služeb s cílem vyhodnotit optimální řešení pro ČR. Odborník na farmacii a lékárenství PharmDr. Martin Dočkal se tentokrát zaměřil na zemi, která bývá dávána za vzor díky zavádění nových služeb. Jak je to ale s jejich financováním? V této zemi navíc došlo k zásadní změně odměňování lékáren, která měla vliv na jejich ekonomiku. V tomto speciálu se tedy zaměřujeme na detailní rozbor jednotlivých ekonomických parametrů.

Vítězové pandemie lékárny? Data ukazují něco jiného

13.10.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Často jsou zmiňovány v souvislosti s dopady koronavirové pandemie lékárny. A často jsou uváděny různé ekonomické domněnky, avšak bez jakýchkoli detailních dat. My jsme si data opatřili a co z nich vyplynulo, najdete v tomto speciálu. Vývoj komentuje odborník na lékárenství a farmacii PharmDr. Martin Dočkal.

Je afrodiziakum lék, doplněk stravy nebo nutriční výživa?

12.10.2020

Sledujeme všechny důležité soudní spory. Některé se nedotýkají čistě farmacie, ale ekonomických souvislostí, se kterými se mohou provozovatelé lékáren setkat v rámci svého sortimentu. Přímo i nepřímo. A toto je právě jeden z nich.

Švýcarsko provedlo razii na vadné lékařské roušky

10.10.2020

Švýcarská Federální celní správa a léková agentura Swissmedic se zúčastnily koordinované celosvětové akce v boji proti obchodu s nelegálními léčivy a zdravotnickými prostředky. V rámci akce obě agentury zkontrolovaly 29 zásilek s celkem 132 tunami lékařských roušek. Deset obsahovalo prokazatelně nevyhovující lékařské roušky.

Stát nemůže svévolně bránit výkonu profese zdravotnického odborníka

09.10.2020

Výklad práva bývá občas specifický, zejména v oblasti zdravotnické. Někdy si ministerstva vykládají ustanovení po svém, což je komplikací mj. i pro plnohodnotný výkon zdravotnické profese.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.