Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Není výplň jako výplň, aneb na použití záleží, rozhodl soud

24.11.2020

Farmaceutické právní spory přinášejí občas zajímavá a specifická vysvětlení mechanismu účinku. Stejně tak firmy používají zvláštní zdůvodnění, aby dosáhly toho, co chtějí. Přesně jako v tomto sporu s nezanedbatelným dopadem na trh.

Dceřiná společnost známého farmagigantu zaplatí za nelegální marketing 10 mil. USD

23.11.2020

Nelegální marketing je stále hlavním důvodem pro urovnání podaných žalob. Nevyhýbá se ani velmi známým společnostem, jako je tomu v tomto případě. Zejména, pokud následně na základě neschválených indikací uplatňují nemocnice úhradu od státu.

I pro specifické produkty platí volný pohyb zboží, lhostejno zda přírodní či syntetické

21.11.2020

Zakázat prodej a distribuci čehokoli s odkazem na evropské právo lze. Tento zákaz však musí být odůvodněn a nesmí překračovat meze toho, co je k dosažení tohoto cíle nezbytné. Většinou to neplatí, stejně jako v tomto případě. Volný pohyb zboží má jednoduše přednost. Zajímavý právní spor, který je opět důkazem, že použitím evropské legislativy lze dosáhnout národního cíle.

Američtí infektologové odhadují vakcíny do května, problém bude přesvědčit lidi, někteří sami pochybují

19.11.2020

Američtí lékaři specializující se na infekční nemoci předpovídají příchod vakcíny proti COVID-19 do května 2021. Slibní kandidáti již prokázali účinnost. Nicméně problémem bude váhavost při preskripci vakcín, stejně jako opatrnost pacientů, zda ji přijmou.

Nelegální marketing známého přípravku bude stát společnost více než 2 mld. USD

17.11.2020

Píšeme o této megakauze dlouhodobě, teď přichází konečné rozřešení. Se všemi urovnanými spory, pokutami a vězením pro vrcholný management bude propagace tohoto známého přípravku stát známou firmu 2 mld. USD. A pak že nejsou peníze na vývoj léčiv.

Europoslanci prosazují efektivní zdravotnický program EU

16.11.2020

Evropský parlament přijal svůj postoj k návrhu Komise na zřízení programu „EU pro zdraví“, který má výrazně posílit činnost EU ve zdravotnictví. Podle parlamentu má být zřízen evropský mechanismus reakce v oblasti zdraví, který by Unii dokázal lépe připravit na krize, evropský systém pro informace o nedostatku léčivých přípravků a zdravotnických prostředků a rovněž je třeba podpořit digitalizaci zdravotnické péče prostřednictvím platformy European eHealth Record.

EU dala na COVAX dalších 100 mil. EUR s cílem zajistit očkovací látky proti COVID-19

14.11.2020

Evropská unie oznámila finanční injekci dalších 100 mil. EUR ve formě grantu na podporu nástroje COVAX, aby byl zajištěn přístup k budoucím očkovacím látkám proti COVID-19 v zemích s nízkými a středními příjmy. Tyto finanční prostředky doplní záruky ve výši 400 mil. EUR, ke kterým se již zavázala. Tím se EU stává jedním z hlavních dárců.

Lékárníci proti lékárníkům, aneb boj o budoucnost oboru ve druhém kole

13.11.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Pokud se za lékárenskou péči skrývají ekonomické zájmy, je to zlé a je obecně jedno, kdo je prosazuje. Ať již je to profesní nebo provozovatelská organizace. Původně nenápadná změna v dlouho očekávaném zákoně může přinést skutečný konkurenční boj mezi lékárnami i nezaměstnané lékárníky. Pro ty, kteří chtějí mít přehled, co se aktuálně děje v lékárenské legislativě, připravil odborník na lékárenství a farmacii PharmDr. Martin Dočkal další, tentokrát o něco rozsáhlejší, komplexní speciál.

Studie: E-cigarety mohou být „bránou“ ke kouření cigaret pro dospívající, kteří neměli v úmyslu kouřit

11.11.2020

Kouření cigaret zůstává ve Spojených státech jednou z hlavních příčin nemocnosti a úmrtnosti, kterým lze předcházet. A zatímco kouření cigaret u adolescentů v posledních několika desetiletích pokleslo, užívání elektronických cigaret představuje nové riziko pro závislost na nikotinu. Nová studie publikovaná americkými vědci zjistila, že užívání elektronických cigaret je spojeno s vyšším rizikem kouření klasických cigaret u dospívajících, kteří to dříve neměli v úmyslu.

Přesvědčení je fajn, nesmí ale ohrožovat stabilitu systému, vzkázal soud pacientovi

09.11.2020

Už několikrát se u soudů rozhodovalo o poskytnutí zdravotní péče na základě různých výhrad pacientů. Tento případ ukazuje, že vše není tak jasné, jak by se na první pohled zdálo a stát může nastavit přísná omezení, pokud k tomu má zásadní důvod. I přesto, že se někteří právníci domnívají opak, soud rozhodl jak rozhodl. Tento rozsudek bude mít zásadní dopad do zdravotnické právní praxe.

Celkové používání veterinárních antibiotik v Evropě dále klesá, chinolony o 74 %

07.11.2020

Výroční zpráva o evropském dohledu nad veterinární spotřebou antibiotik (ESVAC), kterou publikoval EMA, ukazuje, že evropské země i nadále omezují používání antibiotik u zvířat. Celkový prodej veterinárních antibiotik v evropských zemích poklesl mezi lety 2011 a 2018 o více než 34 %.

Další země připravuje převratnou reformu lékárenství – velký přehled všech změn (1)

06.11.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Tato země bývá v Česku prezentována jako lékárenský ráj a vzor regulace v lékárenství. Už se ale neříká, že s rigidním stavem jsou nespokojeni samotní lékárníci a tak nyní tento ráj mění kurs a řadu regulací uvolňuje. Mj. rozvolňuje pravidla pro provozování lékáren a ruší rovněž pevné ceny v lékárnách. Proč? Podle regulátora, ale i samotných lékárníků, tato pravidla nepřinášejí zamýšlený efekt, omezují konkurenci lékáren a jsou nevýhodná pro obyvatele. Ale to nejsou zdaleka jediné změny. Mnohem více se dozvíte v našem pravidelně nepravidelném pátečním speciálu. Jeho autorem je tradičně odborník na farmacii a lékárenství PharmDr. Martin Dočkal, který připravuje podrobné analýzy lékárenských trhů a legislativy rovněž pro některé české zákonodárce.

Regulátor musí poprvé změnit rozhodnutí o registraci léčiva, byl usvědčen ze střetu zájmů

05.11.2020

První rozhodnutí, které bude muset regulátor ohledně registrace léčiva změnit, kvůli svému střetu zájmů při posuzování žádosti. Jde o vůbec první podobný případ, kdy byl regulátor usvědčen a který bude mít klíčový dopad do evropské regulatorní praxe. Přinášíme proto jeho detailní rozbor.

Obchodní tajemství? Jen se bráníte soudnímu sporu, vzkázal soud stěžovatelce

04.11.2020

Soudní rozhodnutí, které bude mít zásadní dopad do práva duševního vlastnictví. To, co se může zdát předmětem obchodního tajemství v jedné zemi, nemusí být v zemi jiné. Aneb když vedete soudní spor, je třeba se dobře argumentačně připravit, abyste nakonec neprohráli na všech frontách, jako v tomto případě. Tento případ je důležitý především pro advokátní kanceláře specializující se na oblast duševního vlastnictví ve farmaprůmyslu.

EK dále unifikuje postup v boji proti pandemii

29.10.2020

Evropská komise přijala dodatečný soubor opatření s cílem omezit šíření koronaviru, chránit životy a posílit odolnost vnitřního trhu. Cílem těchto opatření je konkrétně lépe pochopit šíření viru a účinnost reakce, zintenzivnit dobře zacílené testování a trasování kontaktů, zlepšit přípravy na očkovací kampaně, nadále poskytovat přístup k základním dodávkám (například vybavení pro očkování) a současně zachovat pohyb veškerého zboží na jednotném trhu a usnadnit bezpečné cestování.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.