Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Většina Seveřanů si přeje v lékárnách novou službu, která by pomohla i českým lékárnám

02.06.2020

Obyvatelé jedné ze severských zemí si přejí od své lékárny novou službu, která jim pomůže a současně posílí odbornou pozici lékárníků. Ti přitom nepotřebují žádné dodatečné vzdělání. Brzy bude pravděpodobně schválena parlamentem a její jednoduchá implementace do praxe by pomohla výrazně i českým lékárníkům. Lidé jsou dokonce ochotni si za ni platit i v případě, že by ji nehradil stát.

WHO a UNICEF vyzývají státy k zákazu klamavého marketingu náhražek mateřského mléka

30.05.2020

Z nové zprávy WHO, UNICEF a Mezinárodní akční sítě pro dětskou výživu vyplývá, že navzdory snahám o zastavení škodlivé propagace náhražek mateřského mléka země stále zaostávají v ochraně rodičů před zavádějícími informacemi. Průmysl, podle organizací, zneužívá pandemie a obav z infekce.

Evropská rezerva, nezisková výroba či jednotné ceny strategických léčiv – EU chce řešit lékovou závislost na Asii

16.05.2020

Evropský parlament reaguje na nedostatek léčivých přípravků a jeho Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin navrhl usnesení směrem k Evropské komisi. Obsahuje mj. jednotné ceny strategických léčiv, podporu pro výrobce v EU, neziskové výrobce strategických léčiv, evropskou rezervu těchto léčiv či online sledování polohy, množství a ceny přípravku.

Lékárna Omnicare zaplatí 15,3 mil. USD za nepořádek při výdeji návykových látek

15.05.2020

Společnost Omnicare, kterou v roce 2015 koupila společnost CVS Health a poskytuje lékárenské služby pro zařízení dlouhodobé péče, zaplatí občanskoprávní pokutu ve výši 15,3 mil. USD za urovnání obvinění že porušila federální zákon mj. výdejem opioidů a jiných návykových látek bez platného předpisu.

Ruské Ministerstvo zdravotnictví představilo nařízení o zaměnitelnosti léčivých přípravků

14.05.2020

Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace představilo nařízení o využití informací o zaměnitelných léčivých přípravcích pro lékařské použití a nařízení, které definuje zaměnitelnost léčiv pro lékařské použití. Právní norma zakotvená v návrhu usnesení ovlivňuje nejen medicínský, ale zejména ekonomický aspekt.

Švédská koronavirová inovace – zazvoňte a my vyjdeme ven!

12.05.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Švédský řetězec Kronans Apotek spustil novou službu výdeje mimo lékárnu. Pokud si pacient nepřeje vstupovat do lékárny z důvodu obav před nakažením koronavirem, zazvoní a zaměstnanec mu po předchozí domluvě léčivé přípravky vydá před lékárnou.

Apotex zaplatí 24,1 mil. USD za nelegální dohodu na ceně pravastatinu

08.05.2020

Generická farmaceutická společnost Apotex byla obviněna z protisoutěžní fixace ceny generického léčiva pravastatin. Souhlasila, že zaplatí pokutu ve výši 24,1 mil. USD a připustila, že se nelegálně dohodla s dalšími výrobci generických léčiv na umělém navýšení ceny pravastatinu.

EMA zrychluje podporu vývoje a schvalování léčiv a vakcín na COVID-19

07.05.2020

Vzhledem k tomu, že vědci vyvíjejí řadu vakcín a léčiv proti COVID-19, zveřejnila EMA přehled, jak zrychlí své regulační postupy, aby mohla být udělena rozhodnutí o registraci bezpečných, účinných a vysoce kvalitních léčivých přípravků COVID-19 co možná nejdříve.

Dánsko mění dočasně kvůli problémům v dodávkách léčiv pravidla tendrů

02.05.2020

V rámci prevence potenciálních problémů s dodávkami léčivých přípravků během pandemie COVID-19 mění Dánská léková agentura dočasně obvyklou praxi zařazování balení do Registru cen léčivých přípravků a úhrad. Nově budou po omezenou dobu do seznamu zařazena všechna oznámená balení, bez ohledu na schopnost výrobců/dodavatelů pokrýt dodávky.

EMA doporučila pozastavit používání ranitidinu v EU

01.05.2020

Výbor pro humánní léčiva Evropské lékové agentury (EMA) doporučil pozastavení použití všech léčivých přípravků v EU s obsahem ranitidinu z důvodu přítomnosti nízkých hladin nečistoty N-nitrosodimethylamin (NDMA).

Soudní dvůr EU: U homeopatika nesmí být uvedena informace o dávkování

30.04.2020

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu společnosti Deutsche Homöopathie-Union DHU‑Arzneimittel a Spolkovou republikou Německo ohledně sporu, zda může být u homeopatického přípravku uvedena informace o dávkování a použití.

Mgr. Iva Gottsteinová: Australská pošta rozváží pilotně pacientům z ohrožených skupin léky jedenkrát měsíčně zdarma

26.04.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jak se řeší zásobování léčivy u seniorních či rizikových pacientů? Jak funguje zásobování ze strany distribuce? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděla kolegyně ve čtvrté části rozhovoru Mgr. Iva Gottsteinová, lékárnice, která pracovala v lékárně v australském Perthu.

Mgr. Iva Gottsteinová: Mnozí lékaři nemají problém po telefonické konzultaci s pacientem zaslat recept emailem do jím vybrané lékárny

25.04.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jaké ochranné pomůcky používají lékárníci v australských lékárnách? Platí nějaká omezení při výdeji některých léčivých přípravků? A jak se v této době uplatnil opakovací recept? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděla kolegyně ve třetí části rozhovoru Mgr. Iva Gottsteinová, lékárnice, která pracovala v lékárně v australském Perthu.

Mgr. Iva Gottsteinová: Australská vláda se za každou cenu snažila udržet ekonomiku co nejvíce za chodu a omezovat ji minimálně

24.04.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jak Austrálie přistupovala k pandemii a jaká opatření a v jakém časovém horizontu zaváděla? Upřednostňovalo se zdraví, anebo ekonomika země? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděla ve druhé části rozhovoru kolegyně Mgr. Iva Gottsteinová, lékárnice, která pracovala v lékárně v australském Perthu.

Mgr. Iva Gottsteinová: Platnost australského receptu je dána velikostí a počtem balení, dávkováním a počtem opakování

23.04.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jakou pozici má lékárník v australské lékárně? Uznávají se zde evropské diplomy? Jak vůbec vypadá australská lékárna? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděla kolegyně v první části rozhovoru Mgr. Iva Gottsteinová, lékárnice, která pracovala v lékárně v australském Perthu.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.