Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Úhradové soutěže, jak zafinancovat extrémně drahá léčiva

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německá Spolková rada požaduje zrušení kvóty na paralelní dovoz léčiv

19.03.2019

Německá Spolková rada vyzvala ke zrušení kvóty pro paralelně dovezená léčiva. Vyplývá to ze stanoviska vydaného 15. března 2019, ve kterém se spolkové země podrobně zabývají zákonem spolkové vlády o bezpečnosti při dodávkách léčiv.

Britský regulátor neprokázal MSD omezení biosimilární konkurence infliximabu

15.03.2019

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu ukončila vyšetřování podezřelého antikonkurenčního systému slev, který vytvořila farmaceutická společnost Merck Sharp & Dohme. Nenašla žádný důvod pro finanční sankci ani jakoukoli další akci.

Covidien zaplatí více než 17 mil. USD za nezákonnou podporu lékařských praxí

14.03.2019

Společnost Covidien souhlasila zaplatí 17,48 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o falešných nárocích tím, že poskytovala bezplatně nebo zlevněnou podporu rozvoje praxí lékařům, aby je motivovala k nákupu jejích produktů na ablaci žil.

Phoenix ve Finsku propojuje virtuální řetězec s poskytovatelem lékařských služeb

11.03.2019 | VÍME PRVNÍ

Virtuální řetězec distributora Tamro/Phoenix s finskými lékárnami dostal svůj název a do joint venture společnosti vstoupil jako menšinový vlastník největší finský privátní poskytovatel zdravotní péče Terveystalo.

Operace MISMED 2 zajistila nelegálně obchodovaná léčiva za více než 165 mil. EUR

09.03.2019

Razie orgánů činných v trestním řízení, celních a zdravotních úřadů ze 16 evropských zemí, která byla součástí operace MISMED 2 koordinované Europolem, zajistila více než 13 mil. balení v hodnotě převyšující 165 mil. EUR.

FDA varuje CanaRx před zasíláním léčiv do USA

07.03.2019

Americká FDA zaslala společnosti CanaRx varovný dopis, že usnadňuje distribuci neschválených a nesprávně označených léčivých přípravků americkým spotřebitelům. Tyto přípravky jsou pro americké spotřebitele potenciálně nebezpečné.

Britské veřejné lékárny budou testovat cílené zdravotní intervence

06.03.2019

Britská asociace, která zastupuje a podporuje individuální lékárníky (PDA), oznámila spuštění nového klinicky zaměřeného pilotního projektu v Dudley v létě tohoto roku.

Nemocniční lékárníci se po Brexitu obávají o volný pohyb a dostupnost léčiv

04.03.2019

Evropská asociace nemocničních lékárníků varuje před nárůstem nedostatku léčiv po Brexitu, zvláště v situaci, kdy neexistují žádné dohody. Asociace rovněž vyzývá EU, aby minimalizovala negativní dopady na přeshraniční mobilitu nemocničních lékárníků.

Německý farmaprůmysl očekává i přes vyšší politický tlak vyšší tržby

02.03.2019

Podle pravidelné studie Pharmaausblick 2019 očekávají v roce 2019 manažeři farmaceutického průmyslu zvýšený zájem politiků o farmaceutický trh, avšak jen málokteří věří v pokles tržeb.

Britská antimonopolní agentura obvinila Auden Mckenzie a Waymade z antikonkurenční dohody na hydrokortison

01.03.2019

Podle zatímních zjištění britské Agentury pro ochranu konkurence a trhu porušily farmaceutické společnosti Auden Mckenzie a Waymade zákon tím, že se dohodly, že nebudou soutěžit v rámci tendru britské zdravotní služby NHS tablety hydrokortisonu.

Švédští provozovatelé lékáren odmítají zrušení možnosti vyjednat si ceny léčiv

27.02.2019

Švédská asociace lékáren sdružující provozovatele odmítla parlamentní zprávu, která mj. navrhuje zrušit právo lékárnám vyjednávat si samostatně ceny paralelně dovážených léčivých přípravků. Současný systém odměňování lékáren není sám o sobě rentabilní.

Dánští lékárníci chtějí využít reformu zdravotnictví k posílení role lékáren

26.02.2019

Dánská lékárnická komora prosazuje v rámci vládní reformy zdravotnictví více lékáren v domovech pro seniory a ve zdravotnických střediscích a provádění specifických zdravotních služeb na úrovni lékáren jako je o očkování proti chřipce.

FDA aktualizuje požadavky na opalovací prostředky, chce zajistit jejich větší bezpečnost

25.02.2019

Americká FDA vydala návrh pravidel, které aktualizují regulační požadavky pro většinu produktů na ochranu proti slunečnímu záření tak, aby byly v souladu s nejnovějšími poznatky a zajišťovaly bezpečné a účinné možnosti prevence a ochrany před sluncem.

Rusko chce podpořit domácí výrobu účinných látek a snížit závislost na dovozu

23.02.2019

Ruské Ministerstvo průmyslu a obchodu chce podpořit rozvoj výroby účinných látek nezbytných pro výrobu hromadně vyráběných léčivých přípravků prostřednictvím exportu. Připravuje příslušné změny, které by společnostem usnadnily vstup na zahraniční trhy.

EU podpořila výrobce generických a biosimilárních léčiv – zavede výjimku z dodatkového ochranného osvědčení

22.02.2019 | AKTUALIZOVÁNO 22.02.2019

EU podpoří konkurenceschopnost unijních výrobců generických léčivých přípravků a biosimilars. Zavede výjimku z ochrany poskytované původnímu léčivému přípravku prostřednictvím dodatkového ochranného osvědčení, a to pro účely vývozu nebo vytváření zásob.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.