Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Od ledna začíná poslední fáze přesunu EMA do Amsterdamu

15.12.2018

Správní rada EMA na svém prosincovém zasedání projednávala spuštění fyzického přesunutí agentury do Amsterdamu, aktualizovala si informace o připravenosti na Brexit z kontextu ztráty zaměstnanců a prováděných činností či rozpočet pro rok 2019.

Generální advokát Soudního dvora EU: Dodatkové ochranné osvědčení nelze vydat, pokud nejde o první registraci účinné látky nebo kombinace

14.12.2018 | VÍME PRVNÍ

Generální advokát Soudního dvora EU Henrik Saugmandsgaard Øe vydal stanovisko v dalším sporu o vydání dodatkového ochranného osvědčení. Tentokrát na již dříve registrovanou účinnou látku paclitaxel, nově však ve formě nanočástic potažených albuminem.

Řetězec Target zaplatí 3 mil. USD za automatickou obnovu receptů

13.12.2018

Společnost Target zaplatí celkem 3 mil. USD za urovnání obvinění, že předkládala žádosti o úhradu lékárenské péče ze zdravotního programu Medicaid v rozporu s pravidly, která zakazují automatickou obnovu lékařských předpisů.

Tribunál EU snížil firmě Servier a Krka pokuty za „Pay-for-Delay“ dohody o perindoprilu

12.12.2018 | VÍME PRVNÍ

Tribunál EU částečně zrušil rozhodnutí Evropské komise o existenci omezujících dohod a zneužití dominantního postavení na trhu účinné látky perindopril. Potvrdil však, že některé dohody o urovnání patentového sporu mohou omezovat hospodářskou soutěž.

Dánsko zavádí pilotně příspěvek na léčebné konopí

12.12.2018 | VÍME PRVNÍ

Od září mají dánští pacienti, kterým bylo předepsáno a zakoupili léčebné konopí a kteří umírají, možnost získat zpětnou úhradu za celý rok 2018. Od ledna 2019 pak Dánsko spustí pilotní program na úhradu konopí i pro další skupiny pacientů.

FDA validovala první veřejnou genovou databázi

11.12.2018

Americká FDA učinila významný krok v úsilí o účinný vývoj nových diagnostických technologií a poprvé formálně uznala veřejnou databázi, která obsahuje informace o genech, genetických variantách a jejich vztahu k nemocem.

Americké odborné společnosti vydaly doporučení pro řešení výpadků léčiv

10.12.2018

Odborná společnost amerických nemocničních lékárníků se připojila k dalším ogranizacím a společně vydaly doporučení týkající se nedostatku léčiv. Návrhy vyzývají k přijetí opatření, která umožní poskytovatelům péče připravit se na bezprostřední výpadky.

Actelion zaplatí 360 mil. USD za urovnání obvinění z korupce přes fiktivní neziskovou nadaci

08.12.2018

Farmaceutická společnost Actelion Pharmaceuticals souhlasila, že zaplatí 360 mil. USD za urovnání obvinění, že nelegálně používala fiktivní nadaci jako prostředek pro uplácení tisíců pacientů formou úhrady spoluúčasti za její přípravky.

Soudní dvůr EU: Hostitelský stát musí uznat doklady o dosažené kvalifikaci z jiného státu a ne ověřovat délku, úroveň a kvalitu rozvolněné odborné přípravy

07.12.2018 | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu mezi italským Ministerstvem zdravotnictví a italským lékařem ve věci odmítnutí tohoto ministerstva uznat doklad o dosažené kvalifikaci lékaře vydaný rakouským orgánem kvůli současnému absolvování dvou odborných příprav.

Covidien a ev3 zaplatí více než 30 mil. USD za nelegální marketing a uplácení

06.12.2018

Výrobce lékařských přístrojů ev3 souhlasil s obviněním souvisejícím s jeho zdravotnickým prostředkem Onyx Liquid Embolic System a zaplatí 17,9 mil. USD. Současně zaplatí společnost Covidien 13 mil. USD za urovnání obvinění z uplácení.

Průzkum regulátora: Finské lékárny v poradenství při samoléčbě obstály

05.12.2018

Podle finského regulátora Fimea je poradenství v lékárnách v případě samoléčby zcela uspokojivé. Kvalita v jednotlivých oblastech se však liší. Rezervy mají lékárny především v oblasti správného poradenství u analgetik.

Dánští lékárníci budou vydávat Rx léčiva i bez receptu

03.12.2018 | EXKLUZIVNĚ

Dánský parlament schválil drtivou většinou zákon, který umožňuje lékárníkům nově vydat některé receptově vázané léčivé přípravky i volně bez receptu na úhradu ze zdravotního pojištění přímo v lékárně.

Norský pilotní projekt očkování proti chřipce v lékárnách by se mohl stát standardem

02.12.2018

Bývalý lékárník a nyní vlivný poslanec norského parlamentního Výboru pro zdraví a péči vyzval vládu, aby podpořila očkování obyvatel proti chřipce a umožnila prodej vakcín v lékárnách bez předpisu s možností jejich následné aplikace.

Řetězec CVS čelí žalobě za podvody v pečovatelských domech

30.11.2018

Druhý největší americký řetězec CVS Health má problém. Žaloba podaná u Vrchního soudu v Los Angeles tvrdí, že po akvizici s Omnicare podvedla společnost ModernHealth Holdings a díky nekvalitním službám a korupčnímu jednání poškodila její byznys.

Litvou se šíří tendenční informace zpochybňující kvalitu generik

29.11.2018

Litevské Ministerstvo zdravotnictví a lékový regulátor jsou zneklidněni falešnými a úmyslně zavádějícími informacemi, které se šíří farmaceutickým sektorem a před veřejností zpochybňují kvalitu generických kvality léčiv.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.