Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Norští lékárníci si vytvořili jednotný standard postupu v lékárnách při lékovém výpadku

26.02.2020

Norská asociace lékáren reagovala na souhrn opatření představených Ministerstvem zdravotnictví a vypracovala pro lékárníky standardní postup při řešení výpadku léčiv v lékárnách. Smyslem je sjednotit postup v lékárnách a nabídnout pacientům standardizované řešení problému bez ohledu na provozovatele.

Generální ředitel farmafirmy dostal 7 let za podvody s cennými papíry

23.02.2020

Generální ředitel biotechnologické společnosti PixarBio byl odsouzen za podvody na investorech a za znemožnění vyšetřování americkou Komisí pro cenné papíry. Záměrně lhal o vývoji léčiva a manipuloval s cenou akcií, čímž uměle navyšoval obchodní cenu.

FDA při operaci Broadsword poprvé spolupracovala s indickými úřady

22.02.2020

Americká FDA spolupracuje s indickou vládou na ochraně spotřebitelů před nelegálními zdravotnickými produkty. První dvoustranná donucovací operace s Indií zastavila přibližně 500 zásilek prostřednictvím mezinárodní pošty.

Německý soud: Prodávající na Amazonu nepřebírá odpovědnost za hodnocení zákazníků

21.02.2020

Německý Spolkový soudní dvůr rozhodl, že prodejce produktu nabízeného na online obchodní platformě Amazon nepřebírá žádnou odpovědnost za hodnocení produktu ze strany zákazníků. Vzhledem k tomu, že řada německých lékáren rovněž nabízí své přípravky přes tuto platformu, je právní spor poměrně významný.

EMA představila zásady používání elektronických informací o léčivých přípravcích

18.02.2020

EMA, ředitelé agentur pro léčivé přípravky v členských státech EU a Evropská komise zveřejnili klíčové zásady, které nastiňují harmonizovaný přístup k vývoji a používání elektronických informací o přípravcích pro humánní léčivé přípravky v celé Evropské unii. Digitální platformy otevírají další možnosti elektronického šíření informací o přípraku.

Německý Bundestag schválil zákon, který má pomoci čelit problémům s dodávkami léčiv

16.02.2020

Německý Bundestag tento týden schválil ve druhém a třetím čtení zákon o spravedlivé soutěži mezi zdravotními pojišťovnami v oblasti zákonného zdravotního pojištění. Kromě spravedlivější konkurence mezi zdravotními pojišťovnami má účinně čelit problémům s výpadky léčivých přípravků.

Vrcholový manažer Taro Pharmaceuticals obžalován z nelegálních dohod o cenách

15.02.2020

Federální velká porota Okresního soudu ve státě Pennsylvania obžalovala bývalého vedoucího manažera farmaceutické společnosti Taro Pharmaceuticals za jeho roli v nelegální dohodě s cílem určovat ceny, uplácet a převést zákazníky na generické léčivé přípravky a za falešné výpovědi federálním agentům při vyšetřování.

Britský regulátor trvá na protisoutěžních dohodách farmafirem na hydrokortisonu

14.02.2020

Britský Úřad pro ochranu konkurence a trhu (CMA) vyšetřuje údajné nepřiměřené a nespravedlivé ceny, protisoutěžní dohody a zneužívající chování na trhu v souvislosti s tabletami hydrokortisonu podle britského zákona na ochranu hospodářské soutěže a článků 101 a 102 SFEU.

Britský regulátor vyšetřuje oblast IVF klinik pro potenciální neférové praktiky

12.02.2020

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) má obavy z možných případů nesprávného prodeje služeb, jako je „doplňková léčba“ in vitro fertilizace a možné zkreslení míry úspěšnosti reprodukčních klinik. Vytváří proto pokyny, které budou tuto oblast upravovat co se týče cen, „doplňkové“ léčby nebo reklamy úspěšnosti jejich léčby.

Generální advokát Soudního dvora EU: Pojištění odpovědnosti za použití zdravotnického prostředku lze omezit teritoriálně

08.02.2020

Generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek vydal stanovisko ve sporu pacientky a pojišťovny ohledně škody způsobené vadnými prsním implantáty, kterou pojistila. Podle něj může být povinnost pojištění občanskoprávní odpovědnosti za škodu způsobenou používáním zdravotnických prostředků omezena na území některého členského státu.

Polský soud: Regulátor postupoval v rozporu se zákonem, když po akvizici odmítl změnit povolení k provozu lékárny

06.02.2020

Jen den poté, co polský Nejvyšší správní soud vydal sérii rozsudků, v nichž zpochybnil rozhodnutí Hlavního farmaceutického inspektorátu o neplatnosti osvědčení po překročení 1% limitu lékáren po akvizici, shledal tento soud v rozporu se zákonem také odmítnutí změny povolení k provozování lékárny po sloučení společností provozujících lékárny.

Polský soud: Limit 1 % lékáren v daném vojvodství se vztahuje pouze na nová osvědčení

06.02.2020

Polský Nejvyšší správní soud v nejnovějších rozsudcích rozhodl, že ustanovení o limitu 1 % lékáren v daném vojvodství se vztahuje pouze na vydání nového povolení k provozování lékárny, nikoli na osvědčení již vydaná a získaná v rámci akvizice. Polské řetězce to vnímají jako zásadní úspěch. Polská lékárnická komora však takový výklad odmítá.

Zastropovaný zisk a fixní poplatek za vydaná balení ohrožují provoz řady dánských lékáren

05.02.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Od roku 2015, kdy došlo k rozvolnění podmínek provozování dánských lékáren, se zvýšil počet nových lékáren o 183. Současně však Dánská lékárnická komora varuje, že pokud se nezmění finanční rámec pro lékárny, minimálně 35 lékáren ve venkovských regionech skončí. Portál APATYKÁŘ® se proto cíleně na dánský systém zaměřil.

Estonský regulátor: Reforma dostupnost lékárenské péče neohrozí, zaniklé lékárny nahradí e-lékárny

04.02.2020

Do dubna musejí dle zákona provozovat estonské lékárny s většinovým podílem lékárníci. Zatímco řetězce společně s Estonskou lékárnickou komorou varují, že se může dostupnost lékárenské péče zhoršit, regulátor to odmítá. Zaniklé lékárny mohou, podle něj, plnohodnotně nahradit e-lékárny.

Generální advokát Soudního dvora EU: Vzorky léčivých přípravků mohou firmy dávat jen lékařům

03.02.2020

Generální advokát Soudního dvora EU vydal stanovisko k žádosti o předběžné otázce, zda zakazuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/83/ES o kodexu Společenství týkající se humánních léčivých přípravků distribuci bezplatných vzorků léčivých přípravků lékárníkům a pokud ne, zda ponechává členským státům možnost tuto distribuci zakázat.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.