Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Odborné poradenství, generická substituce, ale také očkování farmaceutickými asistenty v lékárnách

21.01.2021 | SPECIÁL APATYKÁŘE

To jsou reálné zkušenosti, ale také návrhy lékárenských sdružení v této zemi. Co obnášejí, jaké mají dopady na ekonomiku lékáren a jaké reálné úspory přinášejí zdravotnímu systému? Dozvíte se v dalším tématickém speciálu portálu APATYKÁŘ®.

Lékárníci: Očkujeme proti chřipce, chceme i COVID-19. Ale za této podmínky, říká vláda

15.01.2021

Portál APATYKÁŘ® jako jediný dlouhodobě sleduje rozsah a reálné využívání nadstandardních služeb v lékárnách. Očkování je jednou z nich. U nás najdete kompletní a především aktuální přehled zemí a legislativy, která se na tuto službu vztahuje. Lékárníci v další zemi se nyní chtějí připojit k očkování proti COVID-19. Nicméně naráží na problém, který očkování v lékárnách provází v řadě zemí.

Lékárníci standardizují postupy pro distribuci a správu nových vakcín proti COVID-19

30.12.2020

Zatímco Česko „bastlí“, jak udělat z registrovaného pětidávkového balení více dávek, ve světě se raději zabývají standardizací postupů při distribuci vakcín pro případ výpadků a minimalizace rizika pro rozočkované pacienty a správě vakcín tak, aby bylo možné zajistit jejich lege artis podání bez improvizací a správně vyhodnocovat případné nežádoucí účinky a provádět farmakovigilanční aktivity. Jednoduše pharmaceutical care v praxi. Portál APATYKÁŘ® výsledky zmapoval a připravil jejich souhrn.

Zákonodárci chtějí omezit řetězce, vláda nesouhlasí, podle ní regulace dopadnou na pacienty

22.12.2020

Sledujeme lékárenství po celém světě. Další země připravuje reformu lékárenství zacílenou na omezení působení řetězců. V rámci připomínkování však zákonodárci zjišťují, že jejich opatření se negativně dotknou především pacientů. Ať již zvýšením cen, tak dostupností.

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

Fixní poplatek za výdej balení není pro lékárny řešením, zákonodárci navrhují změny

18.12.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Na Apatykáři dlouhodobě sledujeme různé systémy úhrady lékárenských služeb s cílem vyhodnotit optimální řešení pro ČR. Tentokrát jsme se podívali na zemi, která bývá zmiňována díky zavádění nových služeb s cílem úhrady ze státního rozpočtu. Jsou však tyto služby z pohledu ekonomiky lékáren výhodné? Anebo je lepší standardní marže s výběrem placených služeb? A proč lékárníci nepreferují fixní poplatek za výdej balení? Pojďme si celý problém detailně rozebrat.

Léčiva proti kašli jsou u mladých na cestu „do rauše“ stále hitem

17.12.2020

Před několika lety jsme se začali na Apatykáři zabývat také zneužíváním volně prodejných léčivých přípravků proti kašli. Sledujeme legislativu, která se měnila kvůli nárůstu počtu případů zneužívání i řadu opatření, která přijal farmaprůmysl. Jak se uplatňují v praxi? To ukázal průzkum, jehož hlavní zjištění najdete v tomto článku.

Fredrik Boström: We have one of the best developed online pharmacy business in the world

11.12.2020 | EXCLUSIVE INTERVIEW

What impact does have the pandemic COVID-19 on Swedish pharmacies and pharmacy e-commerce? How the parallel trade is important for pharmacies? Are the Swedish pharmacies paid for any premium services? Which economic model do providers propose? How the system product of the month works? Swedish pharmacies are strong in e-commerce, how it works? How can the Swedish pharmacies to negotiate the prices of medicines? These and other questions were exclusively interviewed by Dr. Martin Dočkal with Chiefpharmacist of Swedish pharmacy association Mgr. Fredrik Boström.

Fredrik Boström: The fixed fee is a problem, it has not been altered in a long time

10.12.2020 | EXCLUSIVE INTERVIEW

What impact does have the pandemic COVID-19 on Swedish pharmacies and pharmacy e-commerce? Will the Swedish government reconsider the remuneration of pharmacies? Is a fixed fee per dispensed package good option for pharmacy remuneration? How the parallel trade is important for pharmacies? Are the Swedish pharmacies paid for any premium services? These and other questions were exclusively interviewed by Dr. Martin Dočkal with Chiefpharmacist of Swedish pharmacy association Mgr. Fredrik Boström.

Fredrik Boström: Sweden has been pointed out as a country that did not implemented any measures at all. This is a misunderstanding.

09.12.2020 | EXCLUSIVE INTERVIEW

A big discussion about pharmaceutical care in Europe face to face pandemic was held in exclusive session of professional platform for pharmacy APAvision 8. But what is the situation in Swedish pharmacies after the second wave of of pandemic? What measures are in place in the country and what effect do they have? What impact does have the pandemic on Swedish pharmacies and pharmacy e-commerce? Will the Swedish government reconsider the remuneration of pharmacies? Are the Swedish pharmacies paid for any premium services? These and other questions were exclusively interviewed by Dr. Martin Dočkal with Chiefpharmacist of Swedish pharmacy association Mgr. Fredrik Boström.

Další země připravuje převratnou reformu lékárenství – velký přehled všech změn (2)

04.12.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Před krátkým časem jsme se na Apatykáři věnovali první části změn v zemi, kde dosud platí velmi rigidní systém lékárenství. Jak pacienti, tak úřady i samotní lékárníci však tento systém v pandemické době přehodnocují, protože není schopen rychle reagovat na aktuální potřeby. A ty změny jsou na zdejší poměry skutečně velmi radikální. Pojďme si je tedy detailně představit v dalším pravidelně nepravidelném pátečním speciálu. Jeho autorem je tradičně odborník na farmacii a lékárenství PharmDr. Martin Dočkal, který připravuje podrobné analýzy lékárenských trhů a legislativy rovněž pro některé české zákonodárce.

BENU úspěšné: Soud rozhodl, že nezávislá lékárna nemůže zneužívat reformu pro obchodní zájmy

02.12.2020

Sledujeme soudní spory, které probíhají v řadě zemí po reformě lékárenských systémů. Tento je jeden z nich. Soud opět potvrdil, že ani kontroverzní reformy nemohou být prostředkem, jak vyhnat konkurenci z trhu. Alespoň ne v demokraticky fungujících zemích. A ukazuje se rovněž, že obrácení chodu dějin není vždy to pravé ořechové. I v této zemi reforma spíše zabetonovala pozice řetězců, místo, aby je eliminovala.

Země zavedla lékárnické služby, hrazené však nejsou, s lékárnami se v primární péči nepočítá

27.11.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Když jsme před časem informovali o legislativním schválení nových lékárenských služeb v této zemi, varovali jsme současně před přílišným optimismem. Zákon totiž nedefinoval úhradu za tyto služby. Aktuální situace po bezmála dvou letech, bohužel, potvrdila oprávněnost našich obav. Proč tomu tak je popisuje odborník na farmacii a lékárenství PharmDr. Martin Dočkal v tomto odborném speciálu.

Američtí infektologové odhadují vakcíny do května, problém bude přesvědčit lidi, někteří sami pochybují

19.11.2020

Američtí lékaři specializující se na infekční nemoci předpovídají příchod vakcíny proti COVID-19 do května 2021. Slibní kandidáti již prokázali účinnost. Nicméně problémem bude váhavost při preskripci vakcín, stejně jako opatrnost pacientů, zda ji přijmou.

Europoslanci prosazují efektivní zdravotnický program EU

16.11.2020

Evropský parlament přijal svůj postoj k návrhu Komise na zřízení programu „EU pro zdraví“, který má výrazně posílit činnost EU ve zdravotnictví. Podle parlamentu má být zřízen evropský mechanismus reakce v oblasti zdraví, který by Unii dokázal lépe připravit na krize, evropský systém pro informace o nedostatku léčivých přípravků a zdravotnických prostředků a rovněž je třeba podpořit digitalizaci zdravotnické péče prostřednictvím platformy European eHealth Record.

Lékárníci proti lékárníkům, aneb boj o budoucnost oboru ve druhém kole

13.11.2020 | SPECIÁL APATYKÁŘE

Pokud se za lékárenskou péči skrývají ekonomické zájmy, je to zlé a je obecně jedno, kdo je prosazuje. Ať již je to profesní nebo provozovatelská organizace. Původně nenápadná změna v dlouho očekávaném zákoně může přinést skutečný konkurenční boj mezi lékárnami i nezaměstnané lékárníky. Pro ty, kteří chtějí mít přehled, co se aktuálně děje v lékárenské legislativě, připravil odborník na lékárenství a farmacii PharmDr. Martin Dočkal další, tentokrát o něco rozsáhlejší, komplexní speciál.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» ODBORNÁ PLATFORMA APAVISION
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.