Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dvacítka nemocnic z Mississippi žaluje výrobce a distributory za způsobení opioidní krize

18.10.2019

Skupina 20 nemocnic amerického státu Mississippi podala občanskoprávní žalobu proti výrobcům, distributorům a maloobchodníkům léčiv na bázi opioidů. Nemocnice kvůli léčbě postižených utrpěly značné finanční a provozní škody.

Prodej antibiotik pro použití u zvířat se v Evropě v letech 2011-2017 snížil o třetinu

17.10.2019

Evropské země i nadále omezují používání antibiotik u zvířat. Celkový prodej veterinárních antibiotik v celé Evropě klesl v letech 2011-2017 o více než 32 %. Tento trend pokračuje v posledních několika letech.

Norským lékárnám přibyly nové úkoly a kompetence, ne však finance

16.10.2019

Norské lékárny nedostávají žádnou finanční náhradu za dodatečné náklady, které jim vznikají v souvislosti s novými úkoly, které pro stát vykonávají. Státní rozpočet neupravuje ani příjmy lékárny spojené s výdejem léčivých přípravků na předpis.

Rakouské lékárny kontrolují očkovací průkazy a radí lidem k očkování

15.10.2019

Podobně jako jiné země i Rakousko vyzvala EU, aby aktivně bojovalo s nízkou proočkovaností a odmítáním očkování. Rakouští lékárníci se k výzvě připojili a nabízejí jak levnější vakcíny, tak speciální poradenství k očkování i kontrolu očkovacích průkazů.

Rusko chce definovat zaměnitelnost léčiv

12.10.2019

Poslanci ruské Státní dumy tento týden schválili v prvním čtení návrh zákona, který objasňuje kritéria pro určování zaměnitelnosti různých skupin léčiv.

Fresenius zaplatí 5,2 mil. USD za předražené testy na hepatitidu B

11.10.2019

Společnost Fresenius Medical Care Holdings souhlasila, že zaplatí 5,2 mil. USD za urovnání obvinění, že testovala dialyzační pacienty na hepatitidu B častěji, než je z lékařského hlediska nutné, a poté zbytečně použité testy fakturovala Medicare.

Dánsko loni ušetřilo díky generické substituci 2,7 mld. DKK

10.10.2019

Podobně jako Norsko či Švédsko si také Dánsko chválí institut generické substituce. Jak vyplývá z nejnovější mezinárodní analýzy společnosti Iqvia, Dánové mají dokonce druhé nejlevnější léčivé přípravky v rámci evropských zemí.

Švédsko může být první zemí v EU s digitálními klinickými studiemi

09.10.2019

Švédská léková agentura zkoumá, zda je možné provádět tzv. virtuální klinická hodnocení. Cílem je prostřednictvím reálných studií pochopit, co je potřeba, aby v dlouhodobém horizontu bylo možné trvale nabízet virtuální klinická hodnocení.

Norští lékárníci opět propagují generickou substituci

08.10.2019

Podobně jako loni v průběhu října i letos pořádá Norská asociace lékáren kampaň, jejímž cílem je přimět více pacientů, aby řekli ano generické substituci, pokud jim lékárníci záměnu v lékárnách nabídnou. Substituci propaguje v kampani lékař specialista.

EU ombudsmanka: Jen název nabídky nepotvrzuje schopnost její správné realizace

07.10.2019

EU ombudsmanka rozhodla ve sporu EMA a uchazeče v tendru na provedení studií účinnosti a bezpečnosti léčiv. Stěžovatel tvrdil, že EMA nespravedlivě vyřadila jeho konsorcium, protože mu oproti ostatním uchazečům nedala možnost blíže vysvětlit jeho nabídku.

EMA zaznamenává další pokles zaměstnanců, připravuje změny organizační struktury

05.10.2019

Správní rada EMA na svém zasedání tento týden zvolila novou místopředsedkyni a doplnila své řady o dva zástupce pacientů. Věnovala se rovněž vývoji v souvislosti s Brexitem, zejména dalšímu poklesu zaměstnanců a s tím souvisejícím organizačním změnám.

Britský regulátor obvinil firmy Aspen, Tiofarma a Amilco z nezákonné kartelové dohody

04.10.2019

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu prozatímně zjistila, že tři farmaceutické společnosti podepsaly nezákonnou dohodu, která měla za následek významné zvýšení cen esenciálního léčiva. Uvedla to v aktuálně vydaném prohlášení o námitkách.

Phoenix otevřel s finskými lékárníky první lékárnu společného řetězce

03.10.2019

Finský virtuální řetězec lékáren Olo-apteekki, jehož vlastníky jsou lékárníci, distributor Tamro/Phoenix a největší finský privátní poskytovatel zdravotní péče Terveystalo, otevřel první lékárnu v Helsinkách.

Avanir zaplatí za urovnání obvinění z uplácení lékařů 116 mil. USD

02.10.2019

Americké Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že farmaceutická společnost Avanir Pharmaceuticals byla obviněna z uplácení lékařů, aby předepisovali více léčivý přípravek Nuedexta. Za urovnání obvinění zaplatí více než 116 mil. USD.

Švédský řetězec nabízí novou službu – hodnocení biomarkerů

01.10.2019

Švédský lékárenský řetězec Apoteket začíná prodávat speciální zdravotní prohlídku pomocí krevních testů, aby zákazníkům usnadnil monitorovat a porozumět zdravotním hodnotám a zlepšit tak jejich zdravotní stav.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.