Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Clovis Oncology a její ředitelé zaplatí za klamání investorů více než 20 mil. USD

19.09.2018

Biofarmaceutická společnost Clovis Oncology, její generální ředitel a její bývalý finanční ředitel zaplatí více než 20 mil. USD za urovnání obvinění z klamání investorů ohledně experimentálního léčiva proti rakovině plic.

Irští lékárníci vyzvali vládu, aby zrušila „daň za bezpečný sex“

18.09.2018

Irská profesní organizace reprezentující lékárníky z veřejných lékáren vyzvala vládu ke zrušení DPH na kondomy v rámci úsilí o dostupnost a snadnější přístup k antikoncepci a také, aby umožnila ženám získat perorální antikoncepci v lékárně bez receptu.

Výroba se globalizuje, FDA spolupracuje více se zahraničními regulátory

17.09.2018

Americká FDA reaguje na globalizaci a přechod k zahraniční výrobě velké části účinných látek. Podniká proto řadu opatření, která budou držet krok s vývojem v zemi i na trhu a zajistí, aby spotřebitelé i nadále dostávali bezpečné a účinné léčivé látky.

Tři čínští vědečtí pracovníci přiznali, že kradli obchodní tajemství GlaxoSmithKline

16.09.2018

Tři čínští vědečtí pracovníci přiznali, že kradli obchodní tajemství společnosti GlaxoSmithKline, aby z něj profitovala čínská společnost Renopharma údajně založená pro výzkum a vývoj léčiv proti rakovině.

FDA chce dále omezit prodej a reklamu e-cigaret mladistvým

15.09.2018

Americká FDA oznámila souhrn zásadních opatření pro vynucení práva týkající se marketingu a prodeje elektronických cigaret u dětí. V rámci nejrozsáhlejší donucovací akce rovněž rozeslala více než 1300 varovných dopisů a civilních žalob prodejcům.

Finská lékárna ověřila v rámci pilotu první balení léčiv

14.09.2018 | EXKLUZIVNĚ

Včera se i Finsko připojilo k evropským zemím, které již významně postoupily v pilotních projektech online ověřování léčivých přípravků. Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, první finská lékárna ověřila první balení, přičemž celý systém funguje správně.

FDA plánuje zpřísnění pravidel pro individuální přípravu léčiv v lékárnách

11.09.2018

Americká FDA plánuje zpřísnění pravidel pro individuální přípravu léčiv v lékárnách specializující se na tento segment a spolupráci mezi jednotlivými státy. Chce zajistit vyšší kvalitu přípravy a vyhnout se podobným skandálům, jako byl ten v roce 2012.

Německý regulátor chce slevy v lékárnách, Rx online či konkurenční poplatek za výdej

10.09.2018

Německá antimonopolní komise doporučuje radikální reformu německého lékárenství, v rámci níž mají být povoleny slevy na recept, posílen online obchod s léčivy nebo zaveden administrativní poplatek za výdej, ale konkurenčně vyjednávaný s pojišťovnami.

FIP: Do roku 2030 bude celosvětově pracovat v lékárnách 72 % žen

09.09.2018

Za poslední destiletí se počet lékárníků na 10 tis. obyvatel zvýšil a mezi lety 2016-2030 se očekává celosvětové zvýšení počtu pracovníků v lékárnách až o 40 %. Do roku 2030 pak budou globálně 72 % všech pracovníků v lékárnách tvořit ženy.

FIP ocenila singapurský program pro pečovatelské domovy, belgického rodinného lékárníka či americký model zlepšující proočkovanost

08.09.2018

Letošní ceny Mezinárodní farmaceutické federace získal singapurský program pro domovy s pečovatelskou službou, belgický projekt rodinného lékárníka pro chronické pacienty a americký projekt, který má umožnit lékárnám přístup k historii očkování.

Lékárník čelí až 40 letům vězení – falešné recepty na oxykodon měnil za sex

04.09.2018

64letý americký lékárník čelí až 20 letům ve vězení za spiknutí a stejný trest za distribuci oxykodonu. U soudu přiznal, že pro některé ženy vyzvedával podvodné recepty na oxykodon výměnou za to, že mu byly po vůli.

Celoevropská pracovní skupina má zlepšit dostupnost léčivých přípravků v EU

02.09.2018

Evropští regulátoři vytvořili pracovní skupinu, aby lépe řešila potenciální problémy s dodávkami léčivých přípravků a zabránila výpadkům. Klíčovou prioritou evropské sítě je zlepšení dostupnosti humánních a veterinárních přípravků schválených v EU.

FDA vyzvala Kalifornii k odstranění varování, že káva způsobuje rakovinu

01.09.2018

Americká FDA je znepokojena nedávným rozhodnutím soudu, že kalifornský zákon může vyžadovat, aby káva byla označena varováním před rakovinou kvůli přítomnosti chemické látky akrylamid. Vyzvala kalifornskou vládní agenturu, aby varování u kávy vyřadila.

Britské MZ vyzvalo firmy, aby před Brexitem navýšily zásoby

31.08.2018

Britské Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí zveřejnilo technické detaily týkající se dodávek léčivých přípravků pro mimořádnou situaci v případě, že Spojené království nevyjedná podmínky Brexitu s EU.

Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje

29.08.2018

Pacientům s astmatem a CHOPN je v norských lékárnách od roku 2016 nabízeno poradenství v oblasti inhalačních technik. Nová norská výzkumná studie nyní dokládá, že poradenství má efekt – dokonce už po třech měsících.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.