Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Evropa vyzývá k větším kompetencím lékárníků

11.08.2020

Portál APATYKÁŘ® je o farmacii a lékárenství. Proto sleduje všechny aktivity, které směřují k podpoře posílení kompetencí lékárníků a naše čtenáře o nich informujeme. Tady je další a rozhodně se o ní nedozvíte nikde jinde. Protože na národní úrovni je to problém, cesta přes Evropu může být způsob, jak ji prosadit.

Zvoní paralelnímu obchodu s léčivy hrana?

10.08.2020

Celý svět se potýká s výpadky léčiv. Nicméně v souvislosti s pandemií se opět otevřely úvahy, že významný podíl na tomto stavu má paralelní obchod s léčivými přípravky. Někteří jej kritizují, někteří jej hájí. Nyní jsou na stole oficiální návrhy na jeho zásadní omezení na mezinárodní úrovni právě v oblasti léčiv. Dopad pro short-liners může být klíčový, věnujeme se proto tématu v tomto článku.

Další země mění legislativu, lékárníci budou moci regulérně očkovat

07.08.2020 | VELKÝ PŘEHLED APATYKÁŘE

Situaci ohledně služby očkování v lékárnách sledujeme na Apatykáři už dvacet let. Nabízíme nejkomplexnější přehled zemí, kde služba funguje, včetně legislativních možností. Nikde jinde takový přehled nenajdete. A v jedné z nich se právě mění legislativa významně ve prospěch lékárníků. V článku najdete kompletní přehled změn legislativy zavádějící novou kompetenci pro lékárníky, detaily služby i to, jak přesně bude fungovat. Inspirace i pro české zákonodárce.

Německý průzkum: Podíl receptů na rizikovější antikoncepci stále vysoký

06.08.2020

Podíl hormonálních antikoncepčních přípravků s vyšším rizikem trombózy a embolie se sice v posledních letech snížil, ale více než polovina žen, kterým jsou pilulky předepsány na úkor zákonného zdravotního pojištění stále dostává rizikové přípravky novější generace. Ukazuje to aktuální analýza receptů Vědeckého institutu německé zdravotní pojišťovny AOK.

Šéfové známé farmafirmy obviněni z manipulace finančních informací, investoři přišli o třetinu hodnoty akcií

04.08.2020

Investujete do farmaprůmyslu? Tak s rozvahou, nejsou informace jako informace. V tomto případě jde o známou farmaceutickou společnost a její velmi sofistikovaný systém prodejů, vymyšlený a realizovaný nejvyšším vedením. Investoři se mnohdy nestačí divit, proč jejich akcie ztratí ze dne na den 30 % ze své hodnoty.

Chcete dobře vydělat? Založte si CRO a nemusí ani provádět klinický výzkum

03.08.2020

Smluvní organizace klinického výzkumu (CRO) jsou zakládány po celém světě a stále je to slušný byznys. Někteří si je zakládají, protože je baví výzkum, někteří prostě proto, že žádný výzkum dělat nechtějí, ale chtějí jen vydělat. Jak získat z farmafirem peníze? Tento případ, který doputoval až k soudu, ukazuje jeden z možných scénářů.

Indie chce posílit domácí výrobu účinných látek a zbavit se závislosti na dovozu z Číny

31.07.2020

Paradoxně i jeden z největších producentů léčivých přípravků je závislý na dovozu účinných látek a dalších klíčových produktů pro výrobu z Číny. Naplno se to prokázalo na jaře při první vlně koronavirové krize, kdy byl uvalen i dočasný zákaz na vývoz paracetamolu a následně se začala stejným problém zabývat i Evropa.

Odvážný lékárník upozornil na korupci, odměna jej nemine

30.07.2020

Zdravotní systém stojí nemalé peníze jen samotné výdaje na léčivé přípravky. Bohužel systém někdy platí i péči, která by poskytnuta být neměla, nebo vůbec nebyla. Chce to odvahu na podobné jednání upozornit. Tento lékárník ji měl a kupodivu za to nebude potrestán, ale odměněn.

Nezávislým lékárníkům v této zemi svitla naděje, definuje nový typ lékárny

29.07.2020

Aby bylo možné odlišit lékárny jako typ zdravotnického zařízení, aktualizuje tato země svou legislativu. Zcela zásadním prvkem reformy je i definice nového typu lékárny, který pomůže především nezávisle působícím provozovatelům a lékárníkům. Svého času byla podobná snaha i v českém parlamentu. Tak tady to vyšlo.

Amerika chce snížit ceny léků a sáhla k řešení, které bylo dosud tabu

27.07.2020

Ceny léčivých přípravků jsou ve Spojených státech obrovským problémem. Americký president proto prosazuje řešení, které by jejich výši mohlo dramaticky ovlivnit. Mimochodem, co se nyní děje v Americe potvrzuje z jiné strany i to, že předpoklad, který někteří prezentují v Česku, je chybný.

Nekonečný seriál – firma zaplatí za nelegální marketing dalších 600 mil. USD, celkem ji to stálo už přes 2 mld. USD

25.07.2020

Již několik let probíhá rozsáhlé šetření podvodů jak mateřské firmy tak i jejích následovníků s tímto velmi známým přípravkem. Svým rozsahem a celkovou částkou přes 2 mld. USD jde o dosud největší podvodný systém a urovnání, jaké kdy americká vláda řešila. Navíc úspěšně bránila i konkurenci vstoupit na trh. Takže dalších 10 mil. USD navrch.

EMA chce kvůli zmanipulovaným indickým studiím pozastavit registrace 34 přípravků

24.07.2020

Bombaj, máme problém. Evropská léková agentura dokončila přezkum léčiv, u nichž bioekvivalenční studie dělala opět indická CRO. A nedopadlo to dobře. Fingované vzorky, špatná teplota. Pochybení natolik závažná, že chce všem dotčeným přípravkům pozastavit registraci.

Už šestá generická farmafirma zaplatí přes 205 mil. USD za fixlování s cenami

24.07.2020

Rozmohl se před několika lety ve farmaceutickém průmyslu takový nepěkný zlozvyk – fixlování s cenami, aby neexistovala soutěž na trhu a nelegální dohoda o alokaci zákazníků na konkrétní léčivo s cílem zajištění byznysu. K dnešními dni už Spojené státy urovnaly toto nelegální jednání s pěti farmafirmami, nicméně šetření generického farmaprůmyslu stále probíhá.

Pandemie probrala tradiční lékárny a reagují na online – další řetězec nabízí novou službu

23.07.2020

Pokud měl COVID-19 na něco vliv, tak na myšlení lidí. Některé tradiční lékárny již pochopily, že online služby porostou a pokud chtějí držet krok, nestačí jen nadávat na Amazon, ale musejí nabídnout jinou službu, aby se odlišily a pacienti u nich zůstali. Tady se to daří a nejde zdaleka o ojedinělý příklad. Pojďme si službu představit a inspirovat i české provozovatele lékáren.

Ruská cesta k patentům – zaplať u nás výzkum, nebo si patent vezmeme sami

22.07.2020

Rusko je v řadě ohledů velmi specifické, a to i co se farmaceutického průmyslu týče. Ale samozřejmě jde o úhel pohledu. Z pohledu domácích výrobců je nově prosazovaný instrument skvělý. Z pohledu zahraničních jde o barbarství. Má to ale jeden neblahý dopad – vše se podepisuje na globální cenové strategii. Více o tématu v tomto článku.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.