Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Australská TGA zavádí nové informace o léčivech pro spotřebitele – kratší a jednodušší

09.09.2019

Australská TGA vyvinula po konzultaci se zástupci spotřebitelů, zdravotníků a farmaceutického průmyslu vylepšenou šablonu informací o léčivech pro spotřebitele. Nová šablona byla vyvinuta v reakci na obavy ohledně složitosti a čitelnosti těchto informací.

CDC poskytla nové financování na zastavení předávkování léčivy

07.09.2019

Jak se krize předávkování receptovými léčivy vyvíjí a stává složitější, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí poskytují státům a jurisdikcím nové prostředky ve výši 301 mil. USD na zjišťování nových dat o předávkování.

Dánská léková agentura chce zvýšit důvěru v generické léčivé přípravky

06.09.2019

Dánská léková agentura proto spustila kampaň zaměřenou na zvýšení důvěryhodnosti generik. V Dánsku musí lékárna nabízet nejlevnější léčivý přípravek. Mohou tak obdržet pokaždé jiný, než jim lékař předepsal, což může být pro některé matoucí.

FDA obeslala výrobce neschválených produktů z pupečníkové krve a pupečníku

04.09.2019

Americká FDA vydala varování kalifornské společnosti Stemell kvůli výrobě a distribuci neschválených produktů získaných z pupečníkové krve a pupečníku a pro významné odchylky od současných požadavků na správnou tkáňovou a výrobní praxi.

EMA a FDA pořádají veřejné setkání k návrhu pokynů o klinických hodnoceních

03.09.2019

V rámci celosvětového konzultačního procesu pořádá Mezinárodní rada pro harmonizaci technických požadavků na léčiva pro humánní použití veřejné zasedání, jehož cílem je přezkoumat návrh pokynů o klinickém hodnocení.

Více než třetinu estonských lékáren už vlastní většinově lékárníci

02.09.2019

Více než třetina estonských lékáren již splňuje nová pravidla pro provoz, tj. většinový podíl v nich musejí mít nezávislí lékárníci. Estonsko v roce 2014 schválilo reformu, která převádí lékárny zpět do rukou lékárníků. 90 % trhu přitom drží řetězce.

Švédská analýza: Dostupnost léčivých přípravků není horší než dříve, s deregulací nesouvisí

29.08.2019

Ze všech zákazníků, kteří si chtějí vyzvednout svůj léčivý přípravek předepsaný na recept ve švédské lékárně jich jej získá celých 96 %. Jak vyplývá ze zprávy Švédské asociace lékáren, celkově se dostupnost nemění a nesouvisí ani s deregulací.

Německo ve víru lékových změn – biosimilární substituce i posílení dozoru

28.08.2019

V Německu vstoupil v platnost zákon o větší bezpečnosti při zásobování léčivy, který schválil Bundestag v červnu. Spolkové Ministerstvo zdravotnictví si od něj slibuje výrazně vyšší kvalitu a bezpečnost dodávek.

Dánští lékaři navrhují, aby recepty předepisovali lékárníci

26.08.2019 | VÍME PRVNÍ

Předseda Výboru pro léčiva a léčivé přípravky Dánské lékařské komory navrhuje, aby lékárníci sami předepisovali recepty. Mohla by se zlepšit compliance a současně by se zajistilo, že si lidé recepty skutečně vyzvednou a léčí se.

EU dala rekordních 550 mil. EUR na boj s AIDS, tuberkulózou a malárií

25.08.2019

Evropská unie na summitu G7 ve francouzském Biarritz oznámila finanční záruku Globálnímu fondu ve výši 550 mil. EUR. Fond je mezinárodním partnerstvím v boji proti AIDS, tuberkulóze a malárii na celém světě.

Švédský regulátor zlepší koordinaci a předávání informací o výpadcích léčiv

24.08.2019

Švédská vláda pověřila Švédskou lékovou agenturu k dalšímu rozvoji prací na seznamu nedostatkových léčiv. Důraz je kladen především na přezkum formy koordinace a předávání informací.

FDA obeslala čínského výrobce OTC přípravků a zakázala jejich dovoz do USA

21.08.2019

Americká FDA zaslala varovný dopis společnosti Ningbo Huize Commodity, výrobci volně prodejných léčivých přípravků, pro významné porušování současné správné výrobní praxe, včetně problémů s integritou dat.

Spojené království zvažuje očkování proti spalničkám v lékárnách

20.08.2019

Britská vláda představila svou strategii pro zlepšení proočkovanosti dětí, v rámci níž předpokládá, že by rozšířené spektrum vakcín mohli nabízet i lékárníci. Strategie přichází poté, co WHO zbavila Spojené království statusu „bez spalniček“.

Analýza EMA a FDA ukazuje vysokou míru shody rozhodnutí o registraci

19.08.2019

Evropská i americká léková agentura EMA a FDA jsou ve více než 90 % rozhodnutí o registraci nových léčivých přípravků sladěny. Společná analýza porovnávala rozhodnutí o 107 nových žádostech léčivých přípravků v obou agenturách v letech 2014-2016.

FDA chce drsnější varování na cigaretách včetně věrných obrázků nemocí

17.08.2019

Americká FDA navrhuje nová povinná zdravotní varování s věrnými obrázky nemocí pro obaly cigaret a reklamu, aby podpořila lepší pochopení veřejnosti negativních zdravotních důsledků souvisejících s kouřením.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.