Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Antireexportná novela funguje, kto tvrdí opak, jednoducho klame

16.08.2018 | EXKLUZIVNĚ

Jaké zkušenosti mají slovenští lékárníci s emergentním systémem? Funguje v praxi tak, jak bylo zamýšleno a mají lékárníci léčivé přípravky pro své pacienty? Na tyto a další otázky odpověděl portálu APATYKÁŘ® president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Finští „šmejdi“ znovu na scéně, rozesílají nechtěné vitamíny

15.08.2018

Telemarketingová firma Finská lékárnická společnost o sobě dala u finských spotřebitelů opět vědět. Poté, co ji loni pod pokutou 100 tis. EUR napomenul finský regulátor pro nelegální použití slova „lékárna“, rozesílá nejnověji znovu neobjednané vitamíny.

Irsko spouští pilotní projekt ověřování léčiv pro lékárny a kliniku

13.08.2018

Irsko připojuje k pilotnímu projektu serializace 15 lékáren a jednu kliniku. Prostřednictvím nově připojené sítě následně nabídne řadě nemocnic, lékáren a klinik připojení k irskému systému ověřování léčivých přípravků.

AstraZeneca zaplatí 110 mil. USD za podvodný marketing přípravků Seroquel a Crestor

11.08.2018

Farmagigant AstraZeneca souhlasil s zaplacením 110 mil. USD za urovnání soudních sporů dvou informátorů podaných americkým státem Texas podle zdejšího zákona o předcházení podvodů v systému Medicaid.

Irská profesní organizace chce prosadit biosimilární substituci na úrovni lékáren

10.08.2018 | EXKLUZIVNĚ

Stále více zahraničních profesních organizací podporuje a prosazuje generickou substituci na úrovni lékáren. Po Litevské lékárnické komoře ji nejnověji podpořila Irská lékárnická unie, která chce substituci i na úrovni biologických léčivých.

Americký kongresmen a jeho syn obviněni z insider tradingu

09.08.2018

Americká Komise pro cenné papíry obvinila z insider tradingu člena amerického Kongresu za Republikánskou stranu a jeho syna. Na základě neveřejných informací a včasnému prodeji akcií Innate Immunotherapeutics se vyhnuli ztrátám 700 tis. USD.

Litevská lékárnická komora vyzvala pacienty, aby využívali generickou substituci

08.08.2018 | EXKLUZIVNĚ

V Litvě začal platit nový číselník hrazených léčiv, který dále snižuje spoluúčast pacientů. Litevská lékárnická komora při této příležitosti vyzvala pacienty, aby se obraceli na své lékárníky, využívali více generické substituce a šetřili tak své finance.

FDA podporuje vývoj inovativní léčby závislosti na opiátech

07.08.2018

Americká FDA vydala nová vědecká doporučení zaměřená na podporu rozsáhlejších inovací a vývoje nových léčiv určených pro medicínsky asistovanou léčbu závislosti na opioidech. Nový návrh pokynů nastiňuje nové způsoby k prokázání účinnosti a přínosů.

FDA chce bezpečnější používání přípravků s transmukózně uvolňovaným fentanylem

05.08.2018

Americká FDA uspořádala setkání veřejného poradního výboru s cílem přezkoumat údaje z nejnovějšího hodnocení strategie hodnocení a zmírňování rizik (REMS) s prvky zajišťujícími bezpečné používání přípravků s transmukózně uvolňujícím se fentanylem.

EMA kvůli Brexitu dále dočasně omezuje a pozastavuje některé činnosti

04.08.2018

Evropská léková agentura zahájí nejpozději 1. října další fázi svého plánu kontinuity provozu. To jí umožní zabezpečit klíčové činnosti související s hodnocením léčiv a dozorem nad nimi, přičemž musí zintenzívnit svou přípravu na přesun do Amsterdamu.

Generální advokát Soudního dvora EU: Jen ekonomický zájem neospravedlňuje standardní použití a úhradu off-label

30.07.2018 | VÍME PRVNÍ

Generální advokát Soudního dvora EU Henrik Saugmandsgaard Øe zveřejnil své další stanovisko ohledně velmi sledovaného případu použití off label léčivého přípravku Avastin namísto v dané indikaci schváleného přípravku Lucentis.

Ministerstvo na žádost FDA zakázalo výrobu a distribuci falešných léčiv

29.07.2018

Americký soud zakázal dalším firmám distribuovat falešné a nesprávně označené doplňky stravy a neschválené a nesprávně označená léčiva.

Norsko má téměř o čtvrtinu levnější léčiva než Švédsko

24.07.2018

Norská lékárnická asociace pravidelně vyhodnocuje ceny léčivých přípravků v rámci severského regionu. Z aktuálního srovnání se Švédskem vyplývá, že pokud by norské léčivé přípravky byly ve stejných cenách jako ve Švédsku, zaplatili by Norové o 24 % více.

FDA aktualizovala pokyny pro vývoj generik opiátů v lékových formách zabraňujících zneužívání

22.07.2018

Jedním ze způsobů, které využívá americká FDA při řešení opiátové krize, je podpora vývoje opioidních analgetik, která je obtížnější zneužívat. Vydala proto novou verzi 43 pokynů souvisejících s vývojem generických verzí, včetně tří týkajících se opiátů.

Proaktivní zveřejňování klinických dat EMA bylo úspěšné

20.07.2018

EMA zveřejnila první zprávu o realizaci své politiky zveřejňování klinických údajů. Zahrnuje období jednoho roku od spuštění webu o klinických datech a uvádí seznam léčivých přípravků, u nichž byly zveřejněny klinické údaje, jakož i regulační dokumentace.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.