Lékárenství a lékárenská péče all-in-one – informace z ČR i ze světa – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Veřejné lékárny ve Walesu budou mít v budoucnu nezávislého preskribujícího lékárníka

25.05.2019

Velšská vláda oznámila dlouhodobý plán pro zdravotnictví, kterým chce rozšířit službu léčby běžných onemocnění, aby zmírnila přetíženost praktických lékařů a nemocnic. Každá veřejná lékárna má zaměstnat do roku 2030 nezávislého preskribujícího lékárníka.

Zájem o konzultace ve švýcarských lékárnách roste, online prodej taky

23.05.2019

Zájem švýcarské veřejnosti o zdravotní poradenství a služby poskytované lékárnami nadále roste. Zejména o očkování, screeningové testy a lékařské konzultace netCare. Ačkoli lidé považují internet za méně důvěryhodný, zájem o zásilkový výdej se zvyšuje.

Německý IQWiG: O jednodávkových systémech se vede příliš diskuzí, ale existuje minimum důkazů

20.05.2019

Již řadu let probíhá v Německu široká diskuze o tom, zda představuje pro obyvatele pečovatelských domů služba blistrování léčiv přidanou hodnotu a je vhodná pro zmírnění zátěže systému zdravotní péče. Institut IQWiG nyní vyhodnotil dostupné studie.

Americký řetězec CVS vyžaduje od výrobců povinné testování doplňků stravy

18.05.2019

Největší americký lékárenský řetězec CVS nově od výrobců doplňků stravy a dalších zdravotních produktů prodávaných v jeho lékárnách povinné testy složení. Chce tak zvýšit důvěryhodnost přípravků používaných při samoléčbě.

PGEU: Pro řešení výpadků je třeba posílit kompetence lékárníků, zaplatit jejich práci a zlepšit komunikaci

16.05.2019

Nedostupnost léčivých přípravků – nejen základních pro záchranu života – je v Evropě na vzestupu a má obrovský dopad na pacienty. Vyplývá to z průzkumu PGEU), který navrhuje základní opatření.

Nelegálním dovozům do Švýcarska vévodí padělky z Indie, výraznou oblibu zaznamenal Xanax

14.05.2019

Švýcarská celní správa jménem Švýcarské lékové agentury Swissmedic zajistila v loňském roce 3203 zásilek nelegálních léčiv. Díky novému zjednodušenému řízení je celkový počet výrazně vyšší než v roce předchozím.

FDA vydala finální pravidla pro zaměnitelnost biologických léčiv

13.05.2019

Americká FDA vydala konečné pokyny pro „zaměnitelné“ biologické léčivé přípravky, které mohou být nahrazeny bez nutnosti odsouhlasení předepisujícím lékařem, podobně jako je tomu v případě generik.

Estonský Nejvyšší soud odmítl lékárenské „call centrum“ a potvrdil nutnou přítomnost lékárníka v lékárně

11.05.2019

Tento týden estonský Nejvyšší soud definitivně potvrdil rozhodnutí obvodního soudu z prosince 2018, podle něhož musí být lékárník přítomen v lékárně při poskytování lékárenské služby. Odmítl tak lékárenské „call centrum“.

Kontroly prodejců vyhrazených léčiv v Dánsku ukázaly špatné znalosti a prodej prošlých léčiv

10.05.2019

V roce 2018 provedla Dánská léková agentura 783 kontrol v maloobchodních prodejnách, které jsou oprávněny prodávat volně prodejné léčivé přípravky. Výsledky ukazují, že řada obchodů prodává prošlé přípravky nebo nezná pravidla prodeje.

Polští lékárníci provozovatelé doporučují radikálně snížit počet lékáren

09.05.2019

Polská Asociace provozovatelů polských lékáren ZAPPA, která reprezentuje část majitelů lékárníků, představila rozsáhlou analýzu polského lékárenského trhu. Doporučuje radikální snížení počtu lékáren, což však může vést k nadbytku lékárníků na trhu.

Norští lékárníci ušetřili generickou substitucí inhalátorů státu 28 % nákladů

08.05.2019

Norská léková agentura umožnila v roce 2018 generickou susbsituci inhalačních léčivých přípravků na léčbu astmatu a CHOPN v lékárnách. Analýza Norské asociace lékáren prokázala, že zvýšené využití generik přineslo státu velké úspory.

Další dvě lékárnice obviněny a jedna odsouzena za skandál s kontaminovanými injekcemi

07.05.2019

Dvě bývalé lékárnice z dnes již zkrachovalé lékárny NECC, která v roce 2012 způsobila skandál s kontaminovanými injekcemi, byly usvědčeny z porušení zákona o potravinách, drogách a kosmetice. Třetí byla odsouzena k 1 roku pod dohledem.

Pilotní projekt v portugalských lékárnách zvýšil zájem o očkování o 32 %

04.05.2019

Portugalské lékárny očkují proti chřipce už dlouhou dobu. Nicméně pro získání vakcíny musejí mít stále pacienti recept od lékaře. Pilotní projekt ukázal, že bez předpisu a i přesto, že si vakcínu platí sami, vzrostl zájem o očkování bezmála o třetinu.

WorldMeds zaplatí 17,5 mil. USD za korupci prostřednictvím nadace

03.05.2019

Americká farmaceutická společnost WorldMeds zaplatí 17,5 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o falešných nárocích zaplacením úplatků pacientům a lékařům s cílem vyvolat neoprávněnou preskripci svých léčivých přípravků Apokyn a Myobloc.

Belgie omezuje reexport léčiv a definuje nedostupnost

02.05.2019 | VÍME PRVNÍ

Stejně jako řada zemí včetně Česka se i Belgie potýká s výpadky léčiv. V dubnu proto začala platit novela zákona o léčivech, podle níž mohou distributoři v rámci svých závazků veřejné služby dodat přípravky určené pro belgický trh pouze tam.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.