Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FDA chce drsnější varování na cigaretách včetně věrných obrázků nemocí

17.08.2019

Americká FDA navrhuje nová povinná zdravotní varování s věrnými obrázky nemocí pro obaly cigaret a reklamu, aby podpořila lepší pochopení veřejnosti negativních zdravotních důsledků souvisejících s kouřením.

Dánský regulátor spustil nový online nástroj pro hlášení spolupráce s farmaprůmyslem

16.08.2019

Dánská léková agentura Lægemiddelstyrelsen spustila na svém webu nový modul, který mohou lékaři, lékárníci, zdravotní sestry, zubaři a ošetřující lékárníci použít pro nahlášení své spolupráce s farmaceutickými nebo lékařskými společnostmi.

Aspen zaplatí 8 mil. GBP britské NHS za předražený fludrokortison

15.08.2019

Farmaceutická firma Aspen souhlasila, že zaplatí britské NHS 8 mil. GBP, jako součást širšího urovnání podezření z narušování hospodářské soutěže v souvislosti s dodávkou léčiva fludrokortison.

Komora získává neomezené pravomoce, kritizují polští zaměstnavatelé zákon o profesi lékárníka

13.08.2019 | EXKLUZIVNĚ

Polské Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh zákona o profesi lékárníka. Ten mj. přináší výrazné rozšíření pravomocí Polské lékárnické komory, která by v budoucnosti měla rozhodovat i o jmenování farmaceutů do funkce vedoucího lékárny.

Dánská lékárnická komora vyzvala regulátora, aby provedl analýzu výpadků léčiv

12.08.2019

Také dánští pacienti mají stále častěji problém získat ve své lékárně předepsaný léčivý přípravek. Důvodem jsou, stejně jako v jiných zemích, výpadky. Dánská lékárnická komora proto vyzvala Dánskou lékovou agenturu, aby provedla hloubkovou analýzu příčin.

Americké ministerstvo chce zajistit levnější léčiva dovozem ze zahraničí

02.08.2019

Americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb společně s FDA oznámilo Akční plán bezpečného dovozu léčiv, který nastiňuje dvě cesty, které by položily základ bezpečného dovozu některých léčivých přípravků původně určených pro zahraniční trhy.

Dánské lékárny spustily kampaň proti kouření

31.07.2019

Každý den začíná v Dánsku kouřit 40 dětí mladších 18 let, 22 % ze skupiny 16-25letých kouří denně nebo týdně a 16 % dospělých kouří každý den. Dánská lékárnická komora proto spouští komunikační kampaň „Dánsko bez kouře“.

Lotyšsko zavede povinnou generickou preskripci

29.07.2019 | VÍME PRVNÍ

Lotyšská vláda schválila pozměňovací návrhy Ministerstva zdravotnictví upravující úhradu výdajů za léčivé přípravky. Jedním z opatření, od kterého si slibuje nižší ceny pro pacienty, je i povinná generická preskripce.

Austrálie zavádí nový formát informací o léčivých přípravcích pro spotřebitele

27.07.2019

Australská vláda zavádí vylepšený formát tzv. lékových informací pro spotřebitele, které lékaři a lékárníci dávají pacientům, aby je informovali o bezpečném a účinném používání léčivých přípravků na předpis a některých volně prodejných léčiv.

Britský regulátor šetří Alliance Healthcare a dva výrobce za kartelovu dohodu

26.07.2019

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu obvinila společnosti AMCo a Morningside a distribuci Alliance Healthcare, že zneužily svého dominantního postavení na trhu a rozdělily si trh s antimikrobiálním chemoterapeutikem nitrofurantoin.

Peptide Clinics zaplatí 10 mil. AUD za porušení reklamy

25.07.2019

Australský Federální soud nařídil společnosti Peptide Clinics Australia zaplatit 10 mil. AUD za porušení povinných pravidel pro reklamu léčivých přípravků, včetně zákazu reklamy receptově vázaných léčivých přípravků pro veřejnost.

Násilí ve francouzských lékárnách dále roste

23.07.2019

Počty hlášení o napadení a násilí na francouzských lékárnících i nadále rostou. V přímém kontaktu se zákazníky lékáren jsou lékárníci obětí urážek, hrozeb, vandalismu, fyzických útoků a loupeží.

Estonsko: Komora kritizuje regulátora, že uděluje licence lékárnám v rozporu se zákonem

22.07.2019 | EXKLUZIVNĚ

Estonská lékárnická komora zaslala otevřený dopis Estonské lékové agentuře, ve kterém ji vyzývá, aby jednala v souladu se zákonem a nevydávala licence řetězcovým lékárnám, protože to odporuje zákonu. Agentura kritiku odmítá jako zavádějící.

EMVO vyzvala národní regulátory ke kontrolám používání systému ověřování léčiv

19.07.2019

Evropská organizace pro ověřování léčiv je přesvědčena, že systém online ověřování léčiv je funkční, ale někteří účastníci dodavatelského řetězce jej dosud záměrně nepoužívají. Vyzvala proto příslušné vnitrostátní orgány ke kontrolám jeho dodržování.

Německá vláda podpořila lékárny – stejné ceny i pro e-lékárny a nové služby

18.07.2019

Německá vláda schválila novelu zákona, který má posílit pozici místních lékáren v systému. Lékárny mají zajistit nejen spolehlivé a kvalifikované dodávky léčiv na celostátní úrovni, ale vláda chce zavést také nové služby poskytované lékárníky.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.