Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

PharmDr. Adam Matejovič: Výrobci po japonské vládě požadují podporu výzkumu, rozšíření kapacit univerzit a domácí výroby antibiotik

05.04.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Vykupují Japonci podobně jako lidé v ČR některé přípravky? Jak chce Japonsko řešit závislost v oblasti výroby účinných látek na Číně a Indii? Na otázky portálu exkluzivně odpověděl ve druhé části rozhovoru PharmDr. Adam Matejovič, kolega lékárník, nyní student programu Ph.D. na Department of Virology, Graduate School of Medicine, Tohoku University.

PharmDr. Adam Matejovič: Jako nejbizarnější mi přijde převzetí olympijského ohně, vláda vyzývala k vyhýbání se místům s vysokým počtem lidí a tady se jich shromáždilo 52 tis.

04.04.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jak vnímají situaci u nich i ve světě a přijímaná opatření proti pandemii COVID-19 samotní Japonci? Na otázky portálu exkluzivně odpověděl ve druhé části rozhovoru PharmDr. Adam Matejovič, kolega lékárník, nyní student programu Ph.D. na Department of Virology, Graduate School of Medicine, Tohoku University.

PharmDr. Adam Matejovič: Když jsem Japoncům popsal opatření v českých a slovenských lékárnách, byli překvapení

03.04.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jsou v japonských lékárnách podobná opatření při výdeji jako u nás? Uvědomují si Japonci rizika pandemie? S jakými opatřeními se pacienti setkají v japonských lékárnách? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděl v rozsáhlém rozhovoru PharmDr. Adam Matejovič, lékárník, student programu Ph.D. na Department of Virology, Graduate School of Medicine, Tohoku University.

Dr. Wolfgang Andiel: Vývozní omezení pro účinné látky v Indii může rychle vést k problémům s dodávkami v Evropě

01.04.2020 | FARMACIE V PRVNÍ LINII

Co znamenají pro farmaceutické společnosti opatření na hranicích? Zaznamenávají problém s dodávkami účinných látek kvůli dočasnému zastavení výroby v Číně? A je reálný přesun výroby účinných látek zpět do Evropy? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděl Dr. Wolfgang Andiel, prezident Rakouského svazu generických firem.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Těším se na dobu, kdy státní úředníci pochopí, že nejsme jejich nepřátelé, ale partneři

31.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Na Slovensku začala úřadovat nová vláda a objevily se zmatky ohledně otevírací doby lékáren. Komunikuje krizový štáb s lékárníky? Proč se mění pravidla pro lékárny v sobotu odpoledne? Je už dostatek ochranných pomůcek, jak sliboval nový premiér? Na tyto a další otázky portálu odpověděl PharmDr. Ondrej Sukeľ, prezident Slovenské lékárnické komory.

Mgr. Petr Los: U nás v Poysdorfu jsou lidé slušní, pokojně stojí před lékárnou s odstupy a čekají, až si je některý z expedientů zavolá

28.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jak se s pandemií vypořádávají lékárníci v dalších zemích? S jakými opatřeními musejí počítat pacienti např. v Rakousku? Jak na lékárníky v první linii dopadají opatření české vlády týkající se např. pendlerů? Na tyto a další otázky portálu odpověděl Mgr. Petr Los, lékárník z lékárny v rakouském Poysdorfu.

PharmDr. Miroslava Snopková, PhD.: Protože je lékárna zdravotnické zařízení, považujeme bariéru v podobě skla za opodstatněnou, zrušit ji neplánujeme

25.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Jak se s pandemií vypořádává lékárna specializovaná na výuku budoucích lékárníků? Jak situace dopadá na její provoz? Na tyto a další otázky portálu odpověděla PharmDr. Miroslava Snopková, PhD., odborná zástupkyně Fakultní lékárny Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a vicepresidentka Slovenské lékárnické komory.

PharmDr. Vladimír Dudoň: Se stížnostmi na omezení jsem se nesetkal, lidé to akceptují a trpělivě čekají, za což je chválím

22.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Ve streamu cílených zpráv přímo z českých a slovenských lékáren se vracíme na Slovensko. Jak se s pandemií vypořádávají tamní lékárny? S jakými opatřeními musejí počítat pacienti? Na tyto a další otázky portálu odpověděl PharmDr. Vladimír Dudoň, lékárník a odborný zástupce z bratislavské Lékárny Bebrava.

Laura Adamkovičová: Reakce studentů jsou pozitivní, jako budoucí zdravotníci bychom rádi přiložili ruku k dílu

18.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

I slovenští studenti farmacie se zapojují do pomoci lékárnám a založili podobnou iniciativu jako jejich čeští kolegové. Kdo za ní stojí, jak bude konkrétně výpomoc fungovat a co mají lékárny, které jí chtějí využít udělat? Na tyto a další otázky portálu APATYKÁŘ® odpověděla Laura Adamkovičová, prezidentka Slovenského spolku studentů farmacie.

Mgr. Martina Vidlárová: Sklo na táře máme od začátku, i přes mnoho snah expertů na prodej ho dát pryč bych si ho nikdy nenechala vzít

17.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Slovensko vstoupilo, podobně jako ČR, do karantény. Jaká je aktuální situace od nového týdne jinde na Slovensku? S jakými opatřeními nově musejí počítat pacienti? Na tyto a další otázky portálu odpověděla Mgr. Martina Vidlárová, odborná zástupkyně z bratislavské samostatné Lékárny Ružinovská.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pokud nedojde k zásadní změně přístupu vlády, dám doporučení vydávat jen přes pohotovostní okénko

15.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Řídí se slovenské lékárny doporučeními profesní organizace ohledně pandemie COVID-19? Budou lékárny vydávat jen přes pohotovostní okénko? Zvažuje komora i na základě aktuálních událostí změnu personálního a technického vybavení lékáren? Na tyto a další otázky odpověděl portálu PharmDr. Ondrej Sukeľ, president Slovenské lékárnické komory.

Sína Niku: Počítáme s tím, že budeme muset některé lékárny zavřít, ale děláme vše pro to, abychom spádovou oblast pokryli

15.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Slovenská Asociace provozovatelů síťových lékáren zastupuje cca 400 lékáren po celém Slovensku. Jak se lékárny členských společností vypořádávají s pandemií a jak se snaží ochránit své zaměstnance? Hrozí reálná nedostupnost lékárenské péče na Slovensku? Na tyto a další otázky portálu odpověděl tajemník APSL Sína Niku.

Aktuální průzkum: Více než třetina slovenských lékáren používá ochranné sklo na táře

15.03.2020 | EXKLUZIVNĚ

Portál APATYKÁŘ® prezentuje výsledky exkluzivního průzkumu, který realizoval ve spolupráci se Slovenskou lékárnickou komorou, jak lékárníci následovali její opatření a doporučení mj. týkající se uspořádání prostor lékárny a organizace výdeje.

PharmDr. Peter Ceniga: Opatření doporučená lékárnickou komorou v plném rozsahu respektujeme a příští týden je dále posílíme

14.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Slovenská lékárnická komora vydala pro své členy doporučení mj. ohledně uspořádání prostor lékárny a organizace výdeje. Jaká je aktuální situace na Slovensku? Jak se opatřeními lékárny řídí? Na to portálu odpověděl kolega PharmDr. Peter Ceniga, odborný zástupce z košické Lékárny Jazero, s.r.o.

SLeK: Situace ve slovenských lékárnách může být zanedlouho kritická, chybí dezinfekce a ochranné pomůcky

11.03.2020 | LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Podle rychlého aktuálního dvoudenního průzkumu Slovenské lékárnické komory má k dispozici jen 1,23 % veřejných lékáren dostatečný počet ochranných pomůcek, jako jsou roušky nebo respirátory. Téměř 90 % z nich nedisponuje dezinfekčními prostředky na výdej pacientům, přičemž zásoba dostupná v ostatních lékárnách pokrývá požadavky maximálně na 7 dní.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.