Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
SPECIÁL APATYKÁŘE

Přehled zájemců o švédský lékárenský sektor

Vloženo: 26.09.2009, 18:03 | Čteno: 5750×

Od 1.7. padl téměř 40-letý švédský monopol. Za několik měsíců se naplno rozběhne boj o trh v hodnotě přes 30 mld. EUR. Teprve v říjnu nebo listopadu bude snad definitivně jasné, kdo bude v budoucnu zásobovat švédské pacienty léčivy.

Velmi nadějné vyhlídky

Apoteket uvádí růst tržeb od roku 1999 v průměru o 4,5%. U léčiv na předpis, která představují zhruba 80% tržeb, se očekává růst mezi 3-4% v průběhu příštích pěti let. Ale i když poptávka tam je, není jisté, kolik subjektů se o ni bude dělit po deregulaci.

Poslední mohykán

Od roku 1971 má ve Švédsku pro maloobchodní prodej léčiv exkluzivní právo Apoteket. Deregulace byla projednávána dlouhou dobu a jen díky tlaku EU. Švédský lékárenský monopol byl jediným zbývajícím v Evropě, charakterizovaný v mezinárodním srovnání malým počtem lékáren na obyvatele a omezenou otevírací dobou. Oproti EU, která má obvykle 5 000 obyvatel na lékárnu, je ve Švédsku 1 lékárna na 10 000 obyvatel. Pouze Dánsko má více lékáren na obyvatele než Švédsko. Nicméně není mnoho trhů, které mají plně liberalizovaný sektor lékáren. Regulace lze nalézt především v cenové oblasti.

Prodej po clusterech

466 lékáren z celkového počtu 946 se bude prodávat z důvodu zachování hospodářské soutěže v 8 skupinách po 10 až 199 lékárnách. Prodej by měl státu generovat 3-5 mld. EUR. Někteří se už přihlásili do tendru, jiní provozovatelé chtějí začít tzv. na zelené louce. Aby se zabránilo vzniku oligopolů jako v sousedním Norsku, omezila vláda počet lékáren, které může koupit každý účastník soutěže. Teprve po uplynutí lhůty tří let bude možný následný prodej. Potom by se mohlo zejména finančním investorům jen ztěží zabránit v dalším prodeji jejich lékáren.

Přísně tajní uchazeči

Konečná lhůta pro žádosti už uplynula, nyní se posuzují. Nabídkové řízení na privatizaci švédských lékáren řetězce Apoteket se drží přísně pod pokličkou jako tajná věc. Z konkurenčních důvodů by měli všichni budoucí provozovatelé řetězců odstartovat v rozhodující den na podzim - do té doby běží jednání o odprodeji státem vlastněného řetězce lékáren v neveřejném procesu. Pod vedením nově zformované restrukturalizační společnosti Apoteket Omstrukturering AB mají nyní uchazeči možnost detailně nahlížet do záznamů a dozvědět se více o tom, jak lékárny fungovaly na švédském trhu.

Zájem má bývalý investor v DocMorris

Nicméně i přesto zveřejnily švédské hospodářské noviny "Veckans affärer" (VA) seznam uchazečů o lékárenský výprodej. Mezi 15 uvedenými kupujícími je řada subjektů zvučných jmen a mj. také bývalý investor DocMorris firma 3i. Britská soukromá investiční společnost se ke svému angažmá ve Švédsku odmítla médiím vyjádřit. Od roku 2001 až do převzetí společnosti koncem dubna 2007 Celesiem byla 3i hlavním akcionářem DocMorris. Aktuálně kontroluje 3i balík asi 35%, finanční investor Neuhaus Partners a HgCapital drželi 29 resp. 23%. Od roku 2004 do roku 2006 byla 3i mj. vlastníkem čtvrtého největšího německého generického výrobce Betapharm. Pro britskou 3i má je zdravotní sektor jednou z nejoblíbenějších oblastí. Mj. vlastní 3i společnost Ambea, která je mateřskou společností švédské firmy Carema - zdravotní péče.

Celesio trochu jinak

Celesio se se zkušenostmi ze sousedních zemí - Norska a z 13 dalších zemí - považuje za jednoho z hlavních hráčů na nově uspořádaném švédském trhu. Ostatně v Norsku již působí pod značkou Vitusapotek. Celesio jako jeden z prvních subjektů také oznámilo, že mimo jiné z důvodů nákladů, nebude mezi 15 uchazeči veřejné dražby, ale bude zakládat nové lékárny. Jak říká tiskový mluvčí společnosti Rainer Berghausen, chtějí otevřít ve Švédsku v příštích letech okolo 100 lékáren. Z toho důvodu již byla podepsána řada smluv.

Alliance Boots

Z celoevropsky působících farmadistributorů, kteří se, podle VA, o lékárnické clustry ucházejí, to mají být Phoenix prostřednictvím své dceřiné skandinávské společnosti Tamro, stejně jako Alliance Boots. Zatímco Celesio uvedlo, že chce otevírat výlučně nové lékárny, tyto subjekty zatím jasnou strategii nepředstavily. Možná převezmou stávající lékárny prostřednictvím přímého vstupu. Alliance Boots má stejně jako Celesio solidní zkušenosti z vedení lékárenského řetězce a velkoobchodní distribuce v Evropě a v Rusku. Většina lidí v Británii zná značku Boots.

Phoenix

Finské Tamro je dnes ve Švédsku jedním ze dvou velkoobchodů. Díky svému silnému postavení ve velkoobchodním sféře je velmi pravděpodobné, že společnost bude dalším hráčem na budoucím švédském lékárenském trhu. Zájem o vstup na nový lékárenský trh je také indikován na webových stránkách společnosti, kde je možnost pro farmaceuty registrovat se pro práci v kterékoli lékárně řetězce. Ve fázi úvah je také možná kooperace s Business Development ICA Sverige AB, který je silným maloobchodním partnerem a podle svých slov je velmi dobře připraven na prodej OTC léčiv. V úvaze je však i varianta, že řetězec supermarketů ICA, v němž drží podíl nizozemská obchodní skupina Ahold, bude spolupracovat s restrukturalizovaným státním řetězcem Apoteket.

Výhoda pro stávající velkoobchody

Jak říkají pozorovatelé, překážky vstupu jsou nyní větší na straně velkoobchodu. Podle odhadů stojí vybudování celonárodního velkoobchodu něco přes 1 mld. EUR, takže ty stávající mají velkou konkurenční výhodu. K zájemcům také patří mj. finský farmakoncern KD-Oriola, jehož těžiště má být ve spolupráci s řetězcem supermarketů Coop, nicméně hodlá rovněž kupovat lékárny napřímo.

Finská Univerzita Helsinky

Zájem o nové lékárny nejprve projevila i finská univerzitní lékárna (Yliopiston Apoteekki), která se rozrostla geograficky do Estonska a Ruska. Letos na jaře mluvčí univerzity uvedl, že 10 velkých lékáren v okolí Stockholmu, Göteborgu a Malmö by určitě zapadalo do její strategie. Nicméně v těchto dnech univerzita oznámila odstoupení od přímé účasti na dražbě clusterů.

Zásilkové lékárny i obchodní domy

Mediální skupina MTG (Modern Times Group) chce, podle VA, vybudovat zásilkovou lékárnu. Výhradně s vlastními lékárnami chce vedle Celesia jít na start také řetězec obchodních domů Åhléns; na podzim je plánováno otevření prvních čtyř.

Tradiční benzinky

Pokud se od letošního listopadu zcela uvolní prodej nereceptových léčiv, bude se šířit do dalších částí maloobchodního sektoru, jako jsou benzinové pumpy. Zájem připustil řetězec čerpacích stanic OKQ8, který plánuje nabídnout volně prodejná léčiva. Konkurent Preem zatím vyčkává.

Soukromí investoři větří boom

Privatizace švédského lékárenského trhu láká, podle novin, také řadu finančních investorů a rizikový kapitál. Noviny citují některé švédské investory - Altor, Procuritas a Segulah - stejně jako francouzskou finanční skupinu PAI a finskou investiční společnost Capman. Rovněž rodina průmyslníka Wallenberga, jedna z nejbohatších a nejvlivnějších ve Švédsku a mimo jiné hlavní akcionář farmaceutické společnosti AstraZeneca, údajně projevila zájem o koupi lékáren.

Kompletní přehled možných zájemců

Zde najdete přehled všech zveřejněných potenciálních zájemců o švédský lékárenský sektor, včetně vlastnických vztahů (jsou-li známy) a jejich hlavním předmětem podnikání.

Uchazeči o balík lékáren

 • Kronans Droghandel + KF, vlastník: Finská Oriola, družstvo, velkoobchod a maloobchod s potravinami
 • Finské Tamro, vlastník: německý Phoenix, velkoobchod
 • Britský Alliance Boots, vlastník: americká private equity Kohlberg, Kravis & Roberts, KKR, lékárenský řetězec
 • Altor, vlastník: různí partneři, private equity
 • Britská 3i, vlastník: různí partneři, private equity
 • Francouzská skupina PAI Partners, vlastník: různí partneři, private equity

Pravděpodobní zájemci

 • Soukromý investor, vlastník: rodina Wallenbergů, investiční společnost
 • Finský Capman, vlastník: různí partneři, private equity
 • Procuritas, vlastník: různí partneři, private equity
 • Segulah, vlastník: různí partneři, private equity

Chtějí otevřít vlastní lékárnu

 • Německé Celesio, vlastník: není uvedeno jinak, většinový: Franz Haniel & a spol., lékárenský řetězec
 • KD + KF, vlastník: Finská Oriola, družstvo, velkoobchod a maloobchod s potravinami
 • Finské Tamro, vlastník: německý Phoenix, velkoobchod
 • Britský Alliance Boots, vlastník: americká private equity Kohlberg, Kravis & Roberts, KKR, lékárenský řetězec
 • Univerzitní lékárna Yliopiston Apoteekki, vlastník: stát Finsko, lékárenský řetězec
 • Åhléns, vlastník: Axel Johnson, maloobchod
 • MTG, vlastník: majoritní vlastní Kinnevik, média

Zájemci o prodej nereceptových léčiv

 • ICA, vlastník: Hakon Invest a Royal Ahold, maloobchod s potravinami
 • OKQ8, vlastník: OK ekonomické sdružení, Kuwait Petroleum, čerpací stanice

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.