Švédský Big Bang OTC léčiv právě začal – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
DOPORUČUJEME

Švédský Big Bang OTC léčiv právě začal

Vloženo: 03.11.2009, 17:08 | Čteno: 7232×

Od 1.11.2009 vstoupila ve Švédsku v platnost nová legislativa. Některá volně prodejná léčiva je tak možné prodávat i na jiných místech, než jen v lékárnách. Změna je čtvrtým a posledním krokem k deregulaci švédského lékárenského trhu.

Lékový úřad spokojen

"Všechny úpravy právního prostředí deregulace jsou nyní v podstatě hotové, což pro nás je důležitým mezníkem," říká Lena Björk, ředitelka lékového úřadu (Läkemedelsverket). Tato změna bude zřetelně viditelná ve společnosti a umožňuje lidem lepší přístup k léčivým přípravkům. "Rozhodnutí bylo přijato na základě kritérií stanovených parlamentem," dodává profesor Jan Liliemark. Což podle něj znamená, že tyto léčivé přípravky jsou vhodné pro samoléčbu a mají mírné nežádoucí účinky, velmi dobrý bezpečnostní profil a jsou vhodné k bezpečnému užívání pacienty a ochraně veřejného zdraví.

Revoluce v OTC?

Úřad tedy rozhodl o léčivech, která by měla být prodávána v souladu s novou legislativou. To znamená, že nyní může být z celkového počtu asi 900 nepreskripčních léčiv prodáváno 540 například i v supermarketech a na čerpacích stanicích. Přehled všech nově uvolněných léčiv pro prodej kdekoli najdete na stránkách úřadu. Seznam sice obsahuje švédské názvy přípravků, nicméně je řazen do ATC skupin, takže je jednoduše rozeznatelné, jaké účinné látky jsou nově volně přístupné. A najdou se zde různé - estriol, levonorgestrel, naproxen, levokabastin, beklometason, budesonid, flutikason, mometason, cetirizin, loratadin, nedokromil, ketotifen ad.

Registrovat se může kdokoli

Maloobchod nemá stanovenu povinnost poskytovat konkrétní portfolio léčivých přípravků, může si ale sám určit, jak bude nabídka vypadat. Vystavené léčivé přípravky musejí být monitorovány personálem prodejny. Spotřebitel, který si léčivo kupuje v běžném obchodě, musí být starší 18 let. Každý, kdo chce prodávat nereceptová léčiva toto musí oznámit lékovému úřadu a měl by mít vlastní sledovací systém svých operací z důvodu udržení vysoké kvality a bezpečnosti. Prodejce bude moci informovat spotřebitele o tom, kde získat rady o léčivech. Pravidla pro prodej nereceptových léčiv, která již mohou nyní volně prodávána v obchodech - některá fytofarmaka, přípravky tradiční bylinné medicíny a homeopatická léčiva - se nemění.

Posílení pravomocí lékového úřadu

Obce dostaly právní odpovědnost za vymáhání dodržování pravidel a lékovému úřadu byla dána role globálního regulátora.

Zdroje informací:
Läkemedelsverket

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.