Švédská města mají minimální možnosti dohledu nad prodejem volně prodejných léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhradám péče 2019

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švédská města mají minimální možnosti dohledu nad prodejem volně prodejných léčiv

Vloženo: 28.12.2009, 06:09 | Čteno: 5684×

Švédská léková agentura stále trvá na prodeji léčivých přípravků i mimo lékárny, který spustila v listopadu. A to i přesto, že existují zprávy o nedorozumění mezi obchodníky a městy, která provádějí kontroly.

Města neví co a jak mají kontrolovat

Města jsou zodpovědná za kontrolu toho, jak obchodníci dodržují nová pravidla pro prodej některých volně prodejných léčiv mimo lékárny. Nicméně ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö dosud nedošlo k ustanovení žádných pravidel pro kontrolu, jak uvádí švédská tisková agentura TT. Tři největší švédská města si zřejmě ani nejsou vědoma svých povinností dohledu. Podle TT je odpovědná ve Stockholmu Národní rada a v Göteborgu léková agentura, ale zdá se, že i samo město bude provádět nějaké kontroly. O Malmö neexistují žádné informace.

Velký zájem, velký chaos

Také v Göteborgu vládne v mnoha obchodech, podle médií, chaos. V Ica Kvantum v obchodě Lerum jsou tyto přípravky dokonce dostupné dětem. „Tato nová služba je problém. Ale my máme alespoň stejně dobré zabezpečení jako lékárny,“ říká majitel obchodu. Současně léková agentura informuje ve svém prohlášení, že zájem o prodej volně prodejných léčiv mimo lékárny je velký. Projevilo jej zatím něco přes 3000 prodejen.

S novým typem dohledu nejsou žádné zkušenosti

Lennart Forslund, lékař a šéf lékařských informací lékové agentury uvádí, že zatím neobdrželi žádné indicie, že by došlo k porušování pravidel prodeje léčiv mimo lékárny. Podle Ursuly Forner, šéfky tiskového odboru agentury, se agentura účastnila různých informačních setkání s odpovědnými úředníky měst a obcí. Kolik jich bylo se přesně neví, ale kvůli novým pravidlům se zjišťuje, zda došlo k implementaci informací do hierarchie úřadů. „Pokud se to ukáže jako problém, musíme zvážit, co dále dělat. Nejsou zatím žádné zkušenosti s tímto typem dohledu, což chápu, že se může někdy zdát úsměvné. Na druhé straně to však je opravdu těžký úkol.“

Obchodníci uvádějí špatné informace o léčivech

Léková agentura připraví pokyny k podpoře místní kontrolní činnosti. Očekává se, že budou dokončeny počátkem příštího roku. Podle Lennarta Forslunda zjistila léková agentura některé excesy v marketingu volně prodejných léčiv. Jeden případ, jak už informovala švédská média, se týkal OKQ8 (benzínové stanice). Společnost měla na svých internetových stránkách zveřejnit informace popisující účinky léčiv nezodpovědným způsobem. OKQ8 upravila údaje podle lékové agentury. Jak dodal Lennart Forslund, musí prý lidé pochopit určité zvyky maloobchodníků. Nicméně na tento typ informací se, samozřejmě, vztahuje zákon o léčivech. Léková agentura již prý diskutovala o uspořádání možných setkání pro maloobchodníky, aby jim vysvětlila, jaká legislativa se vztahuje na uvádění léčiv na trh.

Zdroje informací:
TT
Läkemedelsverket

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.