Švédsko zažívá boom volně prodejných léčiv v maloobchodech a na benzinkách – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhradám péče 2019

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
AKTUÁLNĚ

Švédsko zažívá boom volně prodejných léčiv v maloobchodech a na benzinkách

Vloženo: 28.12.2009, 18:59 | Čteno: 6498×

Od listopadu je ve Švédsku řada volně prodejných léčiv dostupná kdekoli v maloobchodní síti. V exkluzívním lékárenském podcastu již pro portál APATYKÁŘ.info uvedl Thony Björk, PGEU president 2009, prvotní informace o švédské liberalizaci. Díky navázané zahraniční spolupráci přináší portál po přehledu hlavních nových hráčů v sektoru lékáren také informace o aktuální situaci v další oblasti švédské liberalizace - prodeji OTC léčiv mimo lékárny.

Benzinky již vyrazily s OTC

Od listopadu začala mohutná kampaň benzinových stanic Statoil AB, která informuje o novince na těchto stanicích – širokém portfoliu OTC léčiv. Tato síť si nechala vypracovat agenturou SIFO průzkum, podle kterého je údajně 80 % lidí ochotno si koupit volně prodejné léčivé přípravky mimo lékárny. Statoil tedy zvolil před vánocemi rovněž televizní reklamu, která běží od 19.12. V ní síť upozorňuje, že „bolest hlavy už ani o vánocích není problém, protože lékárny jsou sice zavřené, ale čerpací stanice této sítě jsou po celém Švédsku otevřené stále.“

Podobné je to i u konkurenčních benzínových pump OKQ8, které uvádějí dostupnost kompletních základních OTC léčiv pro děti i dospělé na všech svých více než 400 stanicích po celé zemi. Opět je jejich kampaň postavena na dostupnosti kdykoli a kdekoli, na rozdíl od lékáren. Síť společně s Johnson & Johnson Consumer Nordic, největším OTC hráčem ve Švédsku, provedla studii, podle které je sedm z deseti Švédů ochotno koupit si OTC léčivo mimo lékárny. OKQ8 pozoruje vysokou poptávku v novém segmentu výrobků. Již před rokem začala síť prodávat tzv. přípravky proti kouření a s jejich prodejem je velmi spokojena.

Premiéra OTC také v obchodní síti

Obchod City Gross v části Bromma (Stockholm) se stal jedním z prvních, ve kterých začal prodej OTC léčiv ve Švédsku. Již 2.11. v deset ráno byl zahájen prodej OTC léčiv. Stejně jako na čerpacích stanicích se i tady začala OTC léčiva prodávat velmi brzy – především léčiva proti bolesti, nachlazení nebo při žaludečních potížích. Zařazeny jsou i přípravky proti kouření, ačkoli ty jsou na trhu už dříve.

Rozšíření podle zájmu

V City Gross v obchodním centru Stenalyckan, prvním obchodu v Halmstadu, který prodává OTC léčiva, zvažují, jaký sortiment zavést dále, protože novou službu je třeba vnímat jako službu zákazníkům navíc. Zatím nabízejí asi 70 přípravků, které zaměstnanci prodávají přes pult. Všechno ostatní, co se vejde do několika malých vitrín je pod zámkem. Sice viditelné, ale nijak zvlášť násilně prezentováno. Jak říká vedoucí obchodu, existuje mnoho pravidel, kterými se musejí řídit. Proto musejí být také zdrženliví i v marketingu – není možné srovnávat tyto přípravky s tím, co běžně prodávají.

Nadšení z prodeje také u řetězce Coop

Tržby z prodeje OTC léků překročil očekávání také u supermarketů Coop. Už během prvních týdnů po otevření této možnosti uvádí na svých stránkáchm, že reakce spotřebitelů byla velmi pozitivní. Nejvíce se, podle Christiny Grenabo, která je u Coop zodpovědná za prodej OTC léčiv, kupovala léčiva na nachlazení, horečku a bolesti.

Prodej má řadu omezení, nabídka dle lékáren

Z nedávného rozhodnutí Švédské lékové agentury vyplývá, že ze současného celkového počtu přibližně 900 nereceptových léčiv se může prodávat mimo lékárny 540. Maloobchod nemá povinnost mít skladem konkrétní přípravky, obchodníci se sami mohou rozhodnout, jaké portfolio budou nabízet. Sortiment je tak většinou sestaven dle oblíbenosti v lékárnách.

Zaměstnanci nesmějí působit jako poradci v medicínských otázkách, ale musejí být schopni poradit, kde může zákazník získat farmaceutické poradenství. Přípravky rovněž nesmějí být prodávány osobám mladším 18 let. V nejbližší době mají být zaměstnanci proškoleni lékovou agenturou. City Gross zvažuje i model in-store prodejen.

ICA pomocí Smart Shopů

Řetězec supermarketů ICA nabízí pro OTC přípravky další novinku - tzv. ICA Smart Shop, který se využívá na tabák, kondomy a další zboží dříve dostupné pouze v lékárnách. Zákazník si na obrazovce vybere produkt podle oblasti použití a piktogramů. Po výběru se mu vytiskne čárový kód, který předloží na pokladně a zaplatí. Potom stačí jít do skladu (obdobně jako v IKEA) a na automatu zadat kód, který je na účtence. Z automatu následně vypadne požadovaný přípravek. Pracovníci ICA budou absolvovat brzy školení, není však zatím jasné, co je součástí kurzu, protože vše je relativně nové.

Za zajištění shody s předpisy mají v nové právní úpravě uloženu odpovědnost obce. Léková agentura má roli globálního regulátora.

» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.