Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Evropský parlament cílí na ilegální on-line lékárny

Vloženo: 07.05.2010, 06:12 | Čteno: 6996×

Klíčový výbor Evropského parlamentu (EP) podpořil nová opatření proti nelegálnímu prodeji léčivých přípravků přes internet.

Poslanci chtěli novou legislativu pro e-lékárny

Zpráva portugalské levicové europoslankyně Marisy Matias byla ve Výboru pro životní prostředí a veřejné zdraví schválena drtivou většinou, i když někteří členové jsou přesvědčeni, že stále nejde dostatečně daleko. Poslanci trvali na legislativě pro internetový prodej léčiv s tím, že to je to zásadní, co chybělo v původní směrnici navržené Evropskou komisí (EK) v roce 2008. Výbor také rozhodl posílit pravidla pro farmaceutický dodavatelský řetězec.

Matias uvedla, že její zpráva se znovu soustředí na původní návrh směřující k veřejnému zdraví a ochraně spotřebitele před nebezpečnými výrobky. Přivítala nové doložky k internetovým léčivům jako zásadní průlom. Bez těchto pozměňovacích návrhů by totiž, podle ní, internet fungoval jako „trojský kůň“ pro falešná léčiva. Navíc není možné tuto největší bránu pro padělaná léčiva v Evropě ponechat mimo právní rámec.

Nová pravidla, nové logo

Matias navrhla rozdělení legálních a nelegálních on-line lékáren a vyzývá spotřebitele, aby se orientovali na schválené e-lékárny, které by byly označeny novým evropským logem.

Schválené internetové lékárny budou rovněž uvedeny v uživatelské databázi a následné informační kampaně pomohou vysvětlit rizika nákupu z neschválených e-lékáren.

Generika by mohla dostat výjimku u bezpečnostních prvků

Nové bezpečnostní prvky na baleních léčivých přípravků, jako jsou různé pečetě nebo sériová čísla, by mohly způsobit problémy průmyslu generických léčiv a může být od nich upuštěno s výhradou posouzení ze strany EK. Poslanci také chtějí, aby EK po čtyřech letech posoudila, zda by tyto požadavky měly být rozšířeny také na nereceptová léčiva.

Je třeba řešit export do třetích zemí

Zpráva poslankyně Matias se, na rozdíl od návrhu EK, zaměřuje na kontrolu a distribuci padělaných léčivých přípravků do třetích zemí. Jak uvedla, „je těžké vysvětlit, proč existují přísné předpisy pro léčivé přípravky, které vstupují na evropský trh, ale žádná ustanovení pro ty, které jsou vyváženy do třetích zemí v Africe, Jižní Americe nebo v Asii.“

Závěrem dodala, že 15 kompromisních pozměňovacích návrhů směrnici zpřísnilo a posílilo s tím, že téměř jednomyslná podpora na úrovni výborů posílí také EP při jednání s jednotlivými národními vládami.

Zdroje informací:
EurActive.com

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.