Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Nelegální internetová lékárna se zaštiťovala padělaným osvědčením PGEU

Vloženo: 21.05.2010, 16:11 | Čteno: 6321×

O nebezpečí internetových lékáren může aktuálně referovat dokonce i PGEU (Svaz lékárníků EU), která zažila velmi nepříjemný šok.

Zneužita PGEU, dokonce i její president

Dne 19.5.2010 byla centrála PGEU v Bruselu informována, že na internetových stránkách prodávající online léčiva – The Canadian Neighbor Pharmacy (http://www.cancarepharmacy.com), které jsou registrované v Rusku, bylo uvedeno, že PGEU údajně tuto webovou stránku podporuje a že „všechny prodávané léčivé přípravky [...] jsou považovány za schválené PGEU“. Webové stránky také tvrdily, že jsou schváleny čtyřmi dalšími certifikačními orgány pro lékárny se sídlem v Severní Americe.

Kliknutím na logo PGEU ve spodní části stránek byl každý potenciální zákazník přesměrován na certifikát „vydaný“ PGEU, dokonce i s falešným podpisem PGEU prezidenta Filipa Babylona.

Certifikát ano, ale odolný zneužití

Ve své zprávě ke směrnici k padělaným léčivům vyzval výbor ENVI Evropského Parlamentu k tomu, aby na každé legitimní online lékárně bylo umístěno logo společenství. PGEU se však domnívá, že snadnost, s níž může být certifikace padělána tyto systémy omezuje a ukazuje, že pokud mají být implementovány, musejí být extrémně odolné.

Generální tajemník PGEU John Chave při této příležitosti uvedl: „Samozřejmě, že je naprosto důležité, aby pacientům, kteří si přejí legálně nakupovat léčivé přípravky na internetu, byla dána bezpečná možnost, aby tak učinili. Avšak naše zkušenosti ukazují, že se vystavujeme riziku vytváření falešného pocitu bezpečí, pokud padělání certifikátu je tak snadné. Neměli bychom pacienty stavět do pozice, aby museli rozlišovat mezi falešnou a skutečnou certifikací. Musíme prozkoumat technologické možnosti, které certifikace postaví před padělatele.“

Od včerejšího dne jsou již stránky odstraněny z Internetu.

Zdroje informací:
PGEU
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.