Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média a lékový regulátor, vyhrazené léčivé přípravky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Maďarská vláda chce usměrnit liberalizaci

Vloženo: 16.08.2010, 17:18 | Čteno: 10345×

Jak už portál APATYKÁŘ® informoval počátkem minulého týdne, současná maďarská vláda projevila zájem o nápravu škod předchozí maďarské vlády v oblasti lékárenství vyhlášením moratoria.

Moratorium na lékárny do 1. ledna 2011

Výkon lékárenského povolání v posledních letech zaznamenal nesmírnou devalvaci, což chce nová vláda Viktora Orbána napravit. Nový zákon by však měl být přijat někdy na podzim po konzultacích s odbornými společnostmi.

Proto kabinet vyhlásil na lékárny okamžité moratorium, podle kterého nesmí být do konce tohoto roku otevřeny žádné nové lékárny, s výjimkou obcí, kde lékárna není. Je prý potřeba nastavit přísnější pravidla.

Byznys zklikvidoval venkovské lékárny

Na konci roku 2006 oznámila tehdejší vláda socialistů Ference Gyurcsányho liberalizaci lékárenského trhu, což ponechalo prostor pro různé spekulativní finanční investice. Původní pravidla z roku 1994 se sice nezměnila, ale dalo se je snadno obejít řadou výjimek. Nicméně zrušen byl povinný alespoň 50 % podíl lékárníka na lékárně. Mj. byly rovněž zavedeny mobilní lékárny a automaty na léčiva kdekoli v supermaketech, na benzinkách apod.

Ryze ekonomický přístup zmnožil lékárny ve větších městech, naopak lékárny v malých obcích mizejí. V některých městech paradoxně existuje víc lékáren než lékárníků. Profesní organizace dlouhodobě upozorňuje na nedostatečnou odbornost v lékárnách, protože zkušených lékárníků je málo a řada pracuje v lékárnách jen „na oko“.

Dr. Heinzt Tamás, člen parlamentu za stranu Fidesz, upozorňuje, že moratorium bylo nezbytné přijmout, aby „se zabránilo další újmě“. Je třeba dbát na to, aby lékárny byly zachovány i ve venkovských oblastech, protože podle vládních informací je až 400 lékáren před krachem – počet receptů totiž zůstal stejný, ale přibylo lékáren a OTC léčiva byla uvolněna mimo lékárny.

Kolo štěstí a další výhry

Zástupci profesní komory také upozorňují na další problémy liberalizace – zrušení povinného členství v komoře zrušilo hrozbu trestu odnětí licence a samospráva neví, co má kontrolovat. Tento stav vedl k totálnímu chaosu. Místo odborných kvalit lékárníků jsou preferována pravidla obchodu a loterie či dárkové koše jsou v maďarských lékárnách samozřejmostí.

Zdroje informací:
MGYK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.